Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: 1L oleju na 1000km - jest sens wymieniać?

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    11 2018
    Mieszka w
    Dublin
    Auto
    Alfa Romek 156 Ti 1.6 TS
    Postów
    6

    Domyślnie 1L oleju na 1000km - jest sens wymieniać?

    W niespełna rok przejechałem 8000km. Od tej ostatniej wymiany własnie skończyłem drugą 4-ro litrową bańkę.
    Czy w takim razie jest sens wymieniać olej, czy to tylko strata kasy i cios dla środowiska. Sam filtr chyba zrobi robotę o ile w ogóle coś robić?
    Dodam, że mieszkam w IRL. Tutaj cały rok jest między 3-18C

    Jesteś za:
    1) wymianą oleju + filtry
    2) filtry
    3) nic



  2. #2
    Użytkownik Fachowiec Avatar Kurynio
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Stelvio Q, wcześniej Stelvio 2.0 280
    Postów
    2,620

    Domyślnie

    A może jak masz zamiar tym trochę pojeździć, a nie zajeździć, to wariant 4 - zrobić silnik

  3. #3
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    5) wymień olej na 5w50, z filtrem; następnie jeździj i obserwuj

    Ja myślę, że wystarczającym ciosem dla środowiska jest jazda takim pojazdem. Katalizatora pewnie już też nie ma (albo zaraz dokończy swój żywot).
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    12 2010
    Auto
    146 1.4TS, GTV 2.0TS, Giulia. Była: 159 2.0JTDm
    Postów
    682

    Domyślnie

    wariant 1 i 2. Wymienisz i co dalej? Jak nie znajdziesz przyczyny to dalej będzie brał olej.
    Wariant 4 - drogi i w miarę pewny
    Wariant 6 - wymiana silnika

    Toyota twierdzi, że litr oleju na 1000km to norma... Może dlatego poszli w hybrydy
    Moja GTV 2.0 TS brała (o ile dobrze pamiętam) około 0,5l i już wydawało mi się, ze dużo. "Naprawiłem" go motodoktorem. W skrócie: operacja udana - pacjent zmarł. Było cicho bez brania oleju, później zatarł się... Później wymieniłem silnik (podobno 80kkm pracy z selespeedem).

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Alfa Romeo 156 2.0 TS
    Postów
    613

    Domyślnie

    Np. Dla ekologii jest sens.....wymienić silnik na nowy ........albo dobra używka.....

  6. #6
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    11 2018
    Mieszka w
    Dublin
    Auto
    Alfa Romek 156 Ti 1.6 TS
    Postów
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kurynio Zobacz post
    A może jak masz zamiar tym trochę pojeździć, a nie zajeździć, to wariant 4 - zrobić silnik
    Właśnie nie bardzo... Auto fajne, wersja wypas, ale samo auto kosztowało mnie €400. Z kolei zrobienie silnika to €1200. Lepiej więc dojeździć do końca i oddać na przerobienie na puszki...


    Cytat Napisał magil Zobacz post
    5) wymień olej na 5w50, z filtrem; następnie jeździj i obserwuj
    Ja myślę, że wystarczającym ciosem dla środowiska jest jazda takim pojazdem. Katalizatora pewnie już też nie ma (albo zaraz dokończy swój żywot).
    No i to by miało sens chyba sens... Wadą takiego oleju (jak piszą w internetach) jest wyższe spalanie i wysoka cena samego oleju. Natomiast sam olej akurat jest w mega promocji. [Elf Evolution 900 5w50 Fully Synthetic Engine Oil za 17.99€]

    Wymiana silnika - też drogi biznes i nigdy nie wiadomo na jaki się trafi. Mocno prawdopodobne, że też zajechany...

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar tomek evo
    Dołączył
    10 2015
    Mieszka w
    Sosnowiec
    Auto
    159 1.9 150 KM
    Postów
    691

    Domyślnie

    Moja rada zrób porządną płukankę. Szansa, że na prawdę pomorze jest prawdę mówiąc nie zbyt duża - raz pomaga a innym razem nie wiec gwarancji nie ma. Ale koszt takiej operacji jest bardzo niski i nie zaszkodzi spróbować. Ta mega promocja to taka średnia bo mam ten olej poniżej 80,00 zł ale można spróbować tej lepkości. Nie wiem czy wogóle zauważysz wpływ na spalanie i czy taki wpływ w ogóle będzie bo moim zdaniem jest to sprawa pomijalna. Nawet przy tak dużym poborze dobrze jest zmieniać olej i filtr co max 20 tys.

  8. #8
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    11 2018
    Mieszka w
    Dublin
    Auto
    Alfa Romek 156 Ti 1.6 TS
    Postów
    6

    Domyślnie

    Płukanka była zrobiona w zeszłym roku przed nowym olejem i filtrami. W sumie to niecały rok minął jeszcze od kiedy auto kupiłem. Wtedy poszły nowe... wszystkie platynowe świece, termostat, rozrząd itd.
    Dopiero później wyszło, jak wiele oleju bierze - poprzedni termostat był otwarty bez przerwy. Tym samym wcześniej nie dało się dobić do temperatury roboczej a mając ciągle te 50-55C to i spalanie było dość niewielkie.

    Właśnie zamówiłem olej 10W50. Zobaczymy co z tego wyjdzie

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2017
    Auto
    147 2.0 TS
    Postów
    80

    Domyślnie

    Pomyśl, że silnik z olejem to takie akwarium z wodą. To co wyparuje (spali się) to dolewasz wody (oleju) i jeździsz dalej. Niby masz świeży olej ale syf zostaje tak czy siak. Jeżeli nie chcesz zmieniać oleju co 10-12 tyś km to zrób to chociaż raz na 20 tysięcy razem z filtrem oleju. Jednak jeżeli dużo jeździsz to przekalkuluj sobie koszty oleju jakie wydasz a właśnie remont silnika. Może nie będzie to tragiczna inwestycja. Szkoda, że nie zrobiłeś tego przy tych wszystkich wymianach, może trochę niższe koszty by były

Podobne wątki

  1. EGR czy jest sens zaślepiać?
    Utworzone przez Dariush w dziale 166
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 23-10-2010, 11:48
  2. Czy jest sens robić?
    Utworzone przez kilu w dziale 156
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 14-09-2010, 12:54
  3. [146] Czy jest sens
    Utworzone przez Voyager_1988 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 04-06-2009, 22:30
  4. Ginie około 1L oleju na 1000km
    Utworzone przez Bigi w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 16-07-2008, 19:25

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory