Strona 7 z 484 PierwszyPierwszy 123456789101112131415161757107 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 61 do 70 z 4837

Temat: Auta elektryczne i ogólnie powszechna elektryfikacja

  1. #61
    Użytkownik Pasjonat Avatar danus77
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Bełchatów
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.4 jtd 20V Sportronic '04r
    Postów
    3,283

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    Proste i skuteczne rozwiązanie.
    No i właśnie przeczytałem, że sprawność tych prostych konstrukcji to zaledwie 42%. Te bardziej skomplikowane wykorzystujące podgrzewanie powietrza dochodzi do 70%, ale potrzebna jest skomplikowana instalacja i źródło ciepła, czyli kolejna energia "komuś tam gdzieś". e nie wspomnę o tym, że wysoko ciśnieniowe instalacje sprężonego powietrza wymagają częstych przeglądów, serwisu i nadzoru (mam tego sporo w pracy i wiem z czym to się wiąże). Dodatkowo dochodzi sam generator, który to musi mieć możliwość synchronizacji z siecią.
    W Niemczech jest taka instalacja i jak podają źródła, aby mogła pracować z pełną mocą przez 3h, to potem sprężarka musi pracować 12h. No czysta oszczędność.
    Te wszystkie rozwiązania przypominają mi trochę sytuację z pracy. Większość z wprowadzonych innowacyjnych rozwiązań wyglądających rewelacyjnie na papierze okazuje się totalną klapą i udręką dla obsługi dodatkowo generując potężne koszty przy obsłudze, naprawach, serwisowaniu i ogólnym utrzymaniu rozwiązania w sprawności.

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    Chyba nie zaprzeczysz, że energetyka jądrowa się opłaca.
    A te głupie Niemcy wyłączyły atomówkę. I tutaj jedyne z czym się mogę zgodzić to fakt, że jest to jeden z najczystszych sposobów produkowania energii (w sensie konwencjonalnym).

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    1. Tak, wiem jakiej mocy przyłączy to potrzebuje i jaki jest to problem, ale sieć można, i kiedyś i tak trzeba będzie zmodernizować.
    Co innego jest modernizować sieć, a co innego zwiększać jej przepustowość, bo to już nie jest modernizacja a przebudowa. Wiąże się to bowiem z liniami o wyższym napięciu, które to wymagają innych warunków technicznych niż te o niższym. Wymaga to także dużo większych stacj transformatorowych, które to też muszą spełniać dodatkowo wyższe wymagania, że nie wspomnę o gabarytach.

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    2. Trochę poleciałeś, zakładając, że wszyscy będa używać stacji szybkiego ładowania. W 9x% przypadków, dzienny przebywany dystans zamyka się w okolicach 40-50 kilometrów, i podobnie 9x% ładowań będzie się odbywać w nocy, przy niższym poborze energii, pzy okazji ładnie bilansując obciążenie siedzi, bo inne zrodla z kolei w nocy odpadają. Auta cięzarowe też odpadają, bo można je ładować niską mocą, podczas gdy kierowca robi obowiazkową pauzę.
    Z tym 9x% przypadków przebiegu na poziomie 45-50km to troszkę przykoloryzowałeś. Sam mam do pracy w obie strony 70km tak jak i wielu moich znajomych. Do tego dochodzi normalna codzienna jazda. Jak ktoś mieszka w dużym mieście z mocno rozwiniętą komunikacją miejską to ok. Ale pogadaj z ludźmi mieszkającymi na obrzeżach W-wy i zapytaj czy też robią 40-50km. Dopóki elektryki nie będą w stanie szybko się ładować <1h to będzie to fanaberia.
    Czyli należałoby zrobić tak jak było (może i dalej jest ale nie chce mi się szukać już) bodajże w pekinie, że w dni nieparzyste ładują się nieparzyste końcówki nr rejestracyjnych, a w parzyste te z parzystą końcówką (tam na takiej zasadzie można było jeździć samochodem). Co do ciężarówek to popłynąłeś troszkę. Kierowcy nie mają aż tak długich pauz, aby wystarczyło im czasu na naładowanie akumulatorów w trybie wolnym. Pomijam już fakt dużego ograniczenia ładowności pojazdów ze względu na zwiększenie wagi samego pojazdu przez akumulatory. Nie po to buduje się naczepy z samego alu w celu zwiększenia ładowności i co za tym idzie obniżenia kosztów transportu, aby teraz to odwrócić.
    Ostatnio edytowane przez danus77 ; 22-01-2020 o 17:04
    Ze względu na klauzulę sumienia mogę odmówić pomocy....
    były Fiat 126p; Honda Accord Mk4 FL 2.0 B+G; Opel Vectra 1.8 CD B+G ; Fiat Punto II 1.2 8V B+G
    jest Alfa 166 2.4 jtd '04...jak przystało na fana motoryzacji
    Opel Astra J B14NEL - pożeracz korków
    http://chomikuj.pl/danus77

  2. #62
    Użytkownik Znawca Avatar bobby
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Franny 159 2.4 JTDm 06'
    Postów
    1,216

    Domyślnie

    A co myślicie o samochodach z napędem atomowym?

    Kiedyś już powstawały takie koncepcje - np Ford Nucleon.
    W tamtych czasach też myślano, że z biegiem lat dostępność materiałów, koszty produkcji etc będą na tyle niskie, że tego typu napęd może się przyjąć.

    Czy to nie jest trochę tak jak z dzisiejszymi nadziejami na lekkie, pojemne a przy tym bezpieczne baterie?
    Ostatnio edytowane przez bobby ; 22-01-2020 o 17:18
    ... large brakes, turbos, alu rims, aero…everything large as if there was something small to compensate for.

  3. #63
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,286

    Domyślnie

    Cytat Napisał danus77 Zobacz post
    No i właśnie przeczytałem, że sprawność tych prostych konstrukcji to zaledwie 42%. Te bardziej skomplikowane wykorzystujące podgrzewanie powietrza dochodzi do 70%, ale potrzebna jest skomplikowana instalacja i źródło ciepła, czyli kolejna energia "komuś tam gdzieś". e nie wspomnę o tym, że wysoko ciśnieniowe instalacje sprężonego powietrza wymagają częstych przeglądów, serwisu i nadzoru (mam tego sporo w pracy i wiem z czym to się wiąże). Dodatkowo dochodzi sam generator, który to musi mieć możliwość synchronizacji z siecią.
    W Niemczech jest taka instalacja i jak podają źródła, aby mogła pracować z pełną mocą przez 3h, to potem sprężarka musi pracować 12h. No czysta oszczędność.
    oj ktoś tu zgubił obiektywizm i nawet nie przeczytał dokładnie 70% jest do osiągnięcia bez dostarczenia ciepła z zewnątrz, i bez żadnych super skomplikowanych instalacji. Generator to jest jakiś problem, synchronizacja z siecią? A to w ogóle można bez niego (pomijajac baterie)? Poza tym to akurat, do spółki z wodą i grawitacją, najlatwiejsze do kontroli rozwiazanie. Zawsze gotowe do działania, z pomijalnym czasem reakcji.

    A jaka jest sprawność pełnego cyklu przy magazynowaniu w postaci wodoru? Nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na szybko, ale policzmy na szybko - doprowadz wodę, nie wiem ile, elektroliza 80%, magazynowanie, przepompowywanie wodoru, nie mam pojęcia, dalej ogniwo paliwowe (chociaz raczej nie ma tu zastosowania) - max 50%, albo turbina gazowa, no powiedzmy 60%, i pozniej sam generator powiedzmy 90%. I jakoś nawet te 40% przy zastosowaniu wyłącznie zbiornika i silnika/generatora zaczynaja wyglądać całkiem rózowo.

    Cytat Napisał danus77 Zobacz post
    Te wszystkie rozwiązania przypominają mi trochę sytuację z pracy. Większość z wprowadzonych innowacyjnych rozwiązań wyglądających rewelacyjnie na papierze okazuje się totalną klapą i udręką dla obsługi dodatkowo generując potężne koszty przy obsłudze, naprawach, serwisowaniu i ogólnym utrzymaniu rozwiązania w sprawności.
    no wodór akurat nawet na papierze nie wygląda dobrze.
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  4. #64
    Użytkownik Znawca Avatar bobby
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Franny 159 2.4 JTDm 06'
    Postów
    1,216

    Domyślnie

    I jeszcze tematem źródeł energii

    HEL-3:
    https://www.energetyka24.com/izotop-...e-w-energetyce
    ... large brakes, turbos, alu rims, aero…everything large as if there was something small to compensate for.

  5. #65
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,286

    Domyślnie

    Cytat Napisał danus77 Zobacz post
    Z tym 9x% przypadków przebiegu na poziomie 45-50km to troszkę przykoloryzowałeś. Sam mam do pracy w obie strony 70km tak jak i wielu moich znajomych. Do tego dochodzi normalna codzienna jazda. Jak ktoś mieszka w dużym mieście z mocno rozwiniętą komunikacją miejską to ok. Ale pogadaj z ludźmi mieszkającymi na obrzeżach W-wy i zapytaj czy też robią 40-50km. Dopóki elektryki nie będą w stanie szybko się ładować <1h to będzie to fanaberia.
    Czyli należałoby zrobić tak jak było (może i dalej jest ale nie chce mi się szukać już) bodajże w pekinie, że w dni nieparzyste ładują się nieparzyste końcówki nr rejestracyjnych, a w parzyste te z parzystą końcówką (tam na takiej zasadzie można było jeździć samochodem). Co do ciężarówek to popłynąłeś troszkę. Kierowcy nie mają aż tak długich pauz, aby wystarczyło im czasu na naładowanie akumulatorów w trybie wolnym. Pomijam już fakt dużego ograniczenia ładowności pojazdów ze względu na zwiększenie wagi samego pojazdu przez akumulatory. Nie po to buduje się naczepy z samego alu w celu zwiększenia ładowności i co za tym idzie obniżenia kosztów transportu, aby teraz to odwrócić.
    napisałem z pamięci, i rzeczywiście podkoloryzowałem (bo to do 70km), ale to sa dane z badan. I tak raczej na Twoim miejscu bym się nie wychylał z takmi przemyślaniami, że "ja i moi znajomi". To jest jakaś grupa reprezentatywna? Nie jest. Wyciąganie szerokich wniosków na takiej podstawie jest po prostu, grzecznie mówiąc, słabe. W Polsce 60% ludzie mieszka w miastach, na zachodzie jest to jeszcze więcej. Na zakupy, nawet z najgorszego zadupia dzis nie jezdzisz przez pol powiatu. I widzisz, ty i Twoi znajomi to jedno, a ja kiedyś miałem do pracy 2 kilometry, dzisiaj mam 7 w jedna strone. Mieszkałem tez 35 km od Warszawy, i nadal bym przeżył z każdym jednym "elektrykiem".

    Wniosek jest taki, ze w przypadku grubo ponad 95% dni, kiedy używa się samochodu (średnio, bo wiadomo, ze moze Ty i Twoi znajomi robicie codziennie po 800km), można sobie poradzić elektrykiem bez ładowania w ciągu dnia. Bez wyraznej potrzeby, tak dla hecy przeciez nikt nie bedzie z nich korzystał. Po co ma stac 30 minut na stacji, jak moze sobie podlaczyc w domu na noc.
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  6. #66
    Użytkownik Pasjonat Avatar danus77
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Bełchatów
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.4 jtd 20V Sportronic '04r
    Postów
    3,283

    Domyślnie

    Oj chyba uważnie:
    "Pod względem stosowanej technologii wyróżnia się trzy rodzaje magazynów CAES: konwencjonalne, z odzyskiem ciepła oraz adiabatyczne.
    Ten podział jest też odzwierciedleniem postępu technicznego w tej dziedzinie, ponieważ magazyny konwencjonalne osiągają sprawność na poziomie 42%, tam gdzie odzyskuje się ciepło – 55%, a adiabatyczne aż 70%."
    "Energia wiatru zasila nie tylko sprężarkę, ale i pompę ciepła. Sprężone powietrze jest ogrzewane do temperatury 600 stopni Celsjusza i przechowuje się je w specjalnie izolowanych zbiornikach-akumulatorach ciepła. Potem za pomocą rur ceramicznych trafia ono do podziemnych komór, po uprzednim schłodzeniu do 40 stopni Celsjusza. Kiedy wiatr ustaje, prąd wytwarzany jest za pomocą sprężonego powietrza, które z podziemnej komory wraca do akumulatora ciepła, gdzie ponownie jest ogrzewane i dopiero wtedy, rozprężając się, zasila turbinę generatora."

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    napisałem z pamięci, i rzeczywiście podkoloryzowałem (bo to do 70km), ale to sa dane z badan. I tak raczej na Twoim miejscu bym się nie wychylał z takmi przemyślaniami, że "ja i moi znajomi" to jest jakaś grupa reprezentatywna. Nie jest. W Polsce 60% ludzie mieszka w miastach, na zachodzie jest to jeszcze więcej. Na zakupy, nawet z najgorszego zadupia dzis nie jezdzisz przez pol powiatu. I widzisz, ty i Twoi znajomi to jedno, a ja kiedyś miałem do pracy 2 kilometry, dzisiaj mam 7 w jedna strone. Mieszkałem tez 35 km od Warszawy, i nadal bym przeżył z każdym jednym "elektrykiem".
    Ani ja, ani ty, nie jesteśmy grupą reprezentatywną i od tego należy zacząć. Z tym mieszkaniem większości w miastach i pracą pod nosem też bym nie przesadzał. Te przebiegi w autach z zachodu to nie są dokręcane przez handlarzy tylko raczej skręcane . Z tymi sklepami to też się troszkę zagalopowałeś, no ale ty mieszkasz prawie w centrum. Coś mi się wydaje, że jakby mi się chciało, to znalazłbym więcej podkoloryzowanych danych, ale mi się nie chce, bo mam ważniejsze rzeczy na głowie. Ta Twoja obrona elektryków brzmi troszkę jak wpisy jednego o VW w sąsiednim wątku.
    Dla mnie obie te technologie są przejściowe. Przegięciem jest natomiast wymuszanie konkretnej technologi przez określone grupy, które najczęściej mają tylko ekologię na ustach a nie w codziennym życiu. Ale to czas i życie zweryfikuje. EOT
    Ostatnio edytowane przez danus77 ; 22-01-2020 o 17:40
    Ze względu na klauzulę sumienia mogę odmówić pomocy....
    były Fiat 126p; Honda Accord Mk4 FL 2.0 B+G; Opel Vectra 1.8 CD B+G ; Fiat Punto II 1.2 8V B+G
    jest Alfa 166 2.4 jtd '04...jak przystało na fana motoryzacji
    Opel Astra J B14NEL - pożeracz korków
    http://chomikuj.pl/danus77

  7. #67
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,286

    Domyślnie

    Cytat Napisał danus77 Zobacz post
    Oj chyba uważnie:
    "Pod względem stosowanej technologii wyróżnia się trzy rodzaje magazynów CAES: konwencjonalne, z odzyskiem ciepła oraz adiabatyczne.
    Ten podział jest też odzwierciedleniem postępu technicznego w tej dziedzinie, ponieważ magazyny konwencjonalne osiągają sprawność na poziomie 42%, tam gdzie odzyskuje się ciepło – 55%, a adiabatyczne aż 70%."
    "Energia wiatru zasila nie tylko sprężarkę, ale i pompę ciepła. Sprężone powietrze jest ogrzewane do temperatury 600 stopni Celsjusza i przechowuje się je w specjalnie izolowanych zbiornikach-akumulatorach ciepła. Potem za pomocą rur ceramicznych trafia ono do podziemnych komór, po uprzednim schłodzeniu do 40 stopni Celsjusza. Kiedy wiatr ustaje, prąd wytwarzany jest za pomocą sprężonego powietrza, które z podziemnej komory wraca do akumulatora ciepła, gdzie ponownie jest ogrzewane i dopiero wtedy, rozprężając się, zasila turbinę generatora."
    no nie
    Cytat Napisał danus77 Zobacz post
    Te bardziej skomplikowane wykorzystujące podgrzewanie powietrza dochodzi do 70%, ale potrzebna jest skomplikowana instalacja i źródło ciepła, czyli kolejna energia "komuś tam gdzieś"
    pompa ciepła to nie jest zrodlo ciepla. I co jest w tym wielce skomplikowanego?
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  8. #68
    Użytkownik Pasjonat Avatar danus77
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Bełchatów
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.4 jtd 20V Sportronic '04r
    Postów
    3,283

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    pompa ciepła to nie jest zrodlo ciepla
    A pompa ciepła to jest napędzana korbą przez murzyna. No nie mogłem się powstrzymać. Ty widzisz i czytasz to co chcesz i do tego układasz teorię. Sory nie mam siły tłumaczyć laikowi i internetowemu specjaliście zawiłości pewnych procesów, które aby zrozumieć, to trzeba się z nim zetknąć.
    Ze względu na klauzulę sumienia mogę odmówić pomocy....
    były Fiat 126p; Honda Accord Mk4 FL 2.0 B+G; Opel Vectra 1.8 CD B+G ; Fiat Punto II 1.2 8V B+G
    jest Alfa 166 2.4 jtd '04...jak przystało na fana motoryzacji
    Opel Astra J B14NEL - pożeracz korków
    http://chomikuj.pl/danus77

  9. #69
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,286

    Domyślnie

    Cytat Napisał danus77 Zobacz post
    Co do ciężarówek to popłynąłeś troszkę. Kierowcy nie mają aż tak długich pauz, aby wystarczyło im czasu na naładowanie akumulatorów w trybie wolnym.
    Masz w najgorszym możliwym przypadki 11 nieprzerwanych godzin przerwy. W takim normalnym trybie 16h.
    wiadomo, ze przy tej pojemnosci akumulatorow to zwykłe gniazdko sieciowe nie wystarczy, ale nie ma potrzeby używania czegoś w stylu szybkiej ładowarki. Kierowca musiałby mieć idealne warunki i pusta droge, zeby w czasie swojego legalnego czasu pracy wyjezdzic cala baterie (stan na dzisiaj, patrząc na Tesla Semi, a wiadomo temat rozwojowy).
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  10. #70
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,286

    Domyślnie

    Cytat Napisał danus77 Zobacz post
    A pompa ciepła to jest napędzana korbą przez murzyna.
    serio? SERIO?

    no i co z tego? Przecież to się wlicza w straty jak wszystko inne, i te 70% to juz jest całkowita sprawność. W każdym jednym procesie się "energia gdzieś tam" na wszystkie mozliwe sposoby, więc jest to jeden z najbarziej absudralnych argumentow, ktore mozna podniesc To 70% nadal jest mało? A wodór strat nie ma? I przypadkiem nie pewnie ze dwa razy większe?

    Dżizas no. Nie doczytałeś, palnąłeś głupotę, zostało wytknięte, zdarza się kazdemu, ale zamiast trochę okazać pokory, to zaczyna się jazda ad personam i brniecie w coraz wieksze glupoty.
    Ostatnio edytowane przez Tomtrz ; 22-01-2020 o 18:22
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

Podobne wątki

  1. Pozdrowienia dla Trójmiasta i alfaholików ogólnie!
    Utworzone przez indianinMat w dziale Tu się witamy
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-02-2018, 23:25
  2. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-04-2013, 21:10
  3. [147] Opinie, ogólnie klika pytań
    Utworzone przez scudettokrk w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 11-04-2009, 20:52
  4. Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 11-01-2009, 21:22

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory