Temat: Auta elektryczne i ogólnie powszechna elektryfikacja

  1. #2331
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Krzyk
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio MY21 200KM
    Postów
    462

    Domyślnie

    Nie wiem, czy ten test już tu był:

    https://www.youtube.com/watch?v=go5KrZxWoPg

    To jest masakra a nie przyszłość.
    Nie chcę Tesli nawet jeśli będzie w rosso i z busso.

  2. #2332
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,554

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    no jeszcze nie tak dawno przy normalnych cenach energii nie potrzebne bylo PV, ani nawet ładowanie w domu, zeby było wyraznie taniej. A jesli obecne ceny sie utrzymaja, to juz mozecie winic jedynie polityków, bo dzisiejsze ceny nijak sie maja do kosztów wytworzenia energii. Dowody angedotyczne, dotyczace cen wybranych elementow serwisu aut spalinowych, ktore akurat nie pasuja do tezy, mam zaczac wymieniac? Badzmy powazni. A elektryka w cenie ICE juz mozna w niektorych segmentach kupic. I jak juz zostało powiedziane wiele razy, patrzac na wieloletni trend i opinie ekspertów, elektryki za pare lat beda tansze od aut spalinowych. Przypominam, ze nikt nikomu dzisiaj nie kaze kupowac elektryka.
    Ale co kogo interesuje kogo to wina i czy koszty wytworzenia energii mają się nijak do obecnych cen? Coś to zmienia w kosztach utrzymania? A czy się utrzymają? Imho oczywiście, że nie, bo będą większe - nie wiem z usług jakiego dostawcy prądu korzystasz, ale większość operatorów ma w cennikach ceny prądu jakie by były, gdyby ich i tak nie przyblokowano ustawą. Dla przykładu Energa cenę za kWh w taryfie G12W proponowała na poziomie 1,7zł/kWh w dzień i 1,1zł/kWh w nocy
    Dowody anegdotyczne? Widzę, że nie zrozumiałeś mojej intencji.
    Moim zamiarem nie było przedstawiać dowodów, a trend jaki powoli się rodzi wśród producentów EV, czyli wymyślanie drogich rozwiązań, gdzie od lat stosowano materiały na normalnym poziomie cenowym. Na prawdę wierzysz, że producenci przy zwiększającej się sprzedaży EV tak łatwo zrezygnują z kasy jaką zarabiają obecnie na serwisie samochodów?
    Patrząc na wieloletni trend, to elektryki póki co drożeją równo z ICE, poza wyjątkami typu Tesla, gdzie Elonowi nie spinały się słupki z planami i obniżyli ceny. Opinie ekspertów? Wiesz, eksperci mogą opiniować, ale jak producentom przestaną się spinać dochody (m.in. z powodu znacznie mniejszych przychodów na serwisie) to raczej będą mieli gdzieś te opinie

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    Tak, wnęka pod podłogą to tez bagażnik, i ten z przodu to tez bagażnik. Sprawdz sobie tez inne auta, a nie te, gdzie ci pasuje
    Skoro schowek pod podłogą to też bagażnik (a nie schowek na kable jak podaje producent), to w innych samochodach wyrzuć wszystko spod podłogi i również to licz jako bagażnik

    Aaa czyli wzięcie pod uwagę najpopularniejszego typowego elektryka do zestawiania, to wybór auta, które mi pasuje? Cóż, kulą w płot, bo TM3 wybrałem ze względu na popularność i to, że jest typowym EV, a nie ICE przerobionym EV, ale rozumiem - nie zgadza się z Twoją tezą, trzeba zarzucić, że wybrałem samochód pod swoją
    Sprawdzić inne samochody? Nie ma problemu, może zaproponujesz jakiś, żeby uniknąć Twojego standardowego argumentu, że wybieram samochód jaki mi pasuje?

    Dla przykładu weźmy jakieś mieszczuchy - masz kilka EV segmentu B:
    - Renault ZOE - 388l
    - BMW i3 - 260l
    - Opel Corsa e - 267l
    - Renault Clio - 391l
    - Seat Ibiza - 355l
    - VW Polo - 351l
    - Huyndai I20 - 351l
    - Opel Corsa - 309l
    - Ford Fiesta - 292l

    Trochę większe mieszczuchy w wersji hatchback - masz kilka EV segmentu C:
    - Nissan Leaf - 435l
    - Citroen e-C4 - 380l
    - VW ID.3 - 380l
    - Peugeot e308 - 361l
    - Opel Astra 422
    - VW Golf 380
    - Ford Focus 375
    - Kia Ceed - 395
    - Renault Megane - 384
    - Peugeot 308 - 412

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    no ja akurat nigdy nie miałem auta z dodatkową grzałką, a jezdzilem limuzynami
    A to moja wina, że ich nie miałeś albo ktoś kto konfigurował samochód jako nowy przyoszczędził i nie dokupił?
    Ja PDC miałem w 156, 159, obecnie w S60 również. Ba, nawet w MiTo ta grzałka występowała jako opcja

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    Ale co ma do tego ten test? Tak, w tescie łosia niektore auta zaliczają dachy, ale to nie o to chodzi w tym tescie.
    Z reszta elektryczne BMW IX osiaga taki sam wynik, co X5, tak ze argument inwalida. Wiecej info:
    https://www.motorbiscuit.com/safe-ev...-to-roll-over/
    Ma tyle do tego, że imho znacznie częściej przychodzi Ci coś ominąć na drodze, a nie dachować
    Ale może się nie znam i Ty z kolei częściej dachujesz, a w EV już nie będziesz?

    Artykuł fajny, takie trochę w stylu Interii, zróbmy filmik, wrzućmy sceny jak Volvo zalicza dachowanie, ale nie mówmy, że oni ten test robili celowo Dorzućmy, że Tesla dostała 5 gwiazdek i Top Safety Pick+, ale nie wspominajmy za bardzo, że ICE też je dostają

    Z jednym się zgodzę, EV ma nisko środek ciężkości, ze względu na wielkie obciążenie w podłodze, ale do tego ma znacznie większą masę, a co za tym idzie w razie zderzenia więcej energii musi zostać rozporoszone. No i te próby udowadniania, że nagle wszystkie spalinowe SUVy dachują na sam widok zakrętu?

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    po drugie, to przygotowanie do tego sprintu zajmuje 9 sekund
    O ile bateria ma właściwą temperaturę. Tu akurat nic nie zagina, bo w większości EV tego typu jeśli bateria nie osiągnęła temperatury roboczej, to samochód nie pozwoli Ci na wykorzystanie pełnej mocy. Nie wiem ile czasu zajmuje podgrzanie baterii w Tesli, ale 9s to na pewno nie jest.

    Dokładnie tak samo to wygląda np. w Audi e-Tron GT - zimna bateria, mniejsza dostępna moc.

    Cytat z instrukcji Tesli:
    Na ekranie dotykowym i w aplikacji może pojawić się niebieska ikona płatka śniegu, jeśli akumulator jest zbyt zimny, aby uzyskać pełną moc i idealny zasięg. Gdy ta ikona jest wyświetlana, możesz zauważyć zmniejszone hamowanie regeneracyjne i przyspieszenie.
    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Krzyk Zobacz post
    Nie wiem, czy ten test już tu był:

    https://www.youtube.com/watch?v=go5KrZxWoPg

    To jest masakra a nie przyszłość.
    Przecież to random, który nie czytał instrukcji obsługi samochodu, a do tego nie ma zielonego pojęcia o EV... a nie czekaj...
    Ostatnio edytowane przez FXX ; 28-02-2023 o 22:13

  3. #2333
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzyk Zobacz post
    Nie wiem, czy ten test już tu był:

    https://www.youtube.com/watch?v=go5KrZxWoPg

    To jest masakra a nie przyszłość.
    "Chciałem podkreślić. Jechałem z włączonym ogrzewaniem"
    To jest ten nowy poziom komfortu, o którym pisze Tomtrz?
    Różnica w zużyciu energii między 120 a 140 to ponad 30%....
    Ostatnio edytowane przez Machaju ; 28-02-2023 o 18:12

  4. #2334
    Użytkownik Alfista Avatar tomaz
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    166 3.0V6 Sportronic | szybkie daily
    Postów
    4,455

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    był jakis problem, wgrali aktualizacje
    Powiedz to tym, co nie wyhamowali

    Jak się windows wysypie, to nikt nie zginie na przejściu dla pieszych... gorzej z autem. No ale problemu nie ma - zrobili aktualizację

    Kurde, żeby hamowanie zależało od oprogramowania - to zaczyna być straszne, nie sądzicie?
    166 2.5V6 CF2 Sportronic była | 166 3.0V6 CF3 Sportronic @ 241KM / 291Nm jest
    Moja 166 Grigio Chiaro: http://www.forum.alfaholicy.org/nasz...ml#post1222435
    Więcej Alfy: https://www.youtube.com/channel/UCA7...kh5YZ4Hy4vTsew
    Szybkie daily: https://www.forum.alfaholicy.org/prz..._s5_tomaz.html


  5. #2335
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,222

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomaz Zobacz post
    Kurde, żeby hamowanie zależało od oprogramowania - to zaczyna być straszne, nie sądzicie?
    A odpowiedzialność kierowcy. Majątkowa i karna.

  6. #2336
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,286

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomaz Zobacz post
    Powiedz to tym, co nie wyhamowali

    Jak się windows wysypie, to nikt nie zginie na przejściu dla pieszych... gorzej z autem. No ale problemu nie ma - zrobili aktualizację

    Kurde, żeby hamowanie zależało od oprogramowania - to zaczyna być straszne, nie sądzicie?
    halo, tu ziemia

    Pozdrów właścicieli spalinowej Giulii z systemem brake by wire, albo kierowców ciężarówek A wiesz, ze są auta, które nie maja połączenia między kierownicą a kołami? tez spalinowe
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  7. #2337
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Krzyk
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio MY21 200KM
    Postów
    462

    Domyślnie

    Cytat Napisał Machaju Zobacz post
    "Chciałem podkreślić. Jechałem z włączonym ogrzewaniem"
    To jest ten nowy poziom komfortu, o którym pisze Tomtrz?
    Tenże random włączył ogrzewanie "driver only". Ciekawe, co na to osoba obok na fotelu ( chyba dziewczyna? ). Zdaje się, że było coś o nieplanowanym postoju na siku.

    Zaszliśmy daleko w tej dyskusji. Tam pod tym filmem komentarze właścicieli EV są na etapie: wpieprzam maca z frytami i samochód naładowany na kolejne 150km. Oni będą umierali z przejedzenia. Nowa kategoria ofiar wypadków drogowych - nie dostosował ilości żarcia do zasięgu samochodu.
    Nie chcę Tesli nawet jeśli będzie w rosso i z busso.

  8. #2338
    Użytkownik Fachowiec Avatar Kurynio
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Stelvio Q, wcześniej Stelvio 2.0 280
    Postów
    2,620

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    ale ja ci zadałem proste pytanie. Ile zuzyles enegii? Jeszcze było drugie, prostsze pytanie - czy w aucie spalinowym patrzysz na zasieg deklarowany przez komputer, czy na wskaznik paliwa? na serio bedziesz udawał, ze nie wiesz o co chodzi?
    Kolega zawsze coś wymyśli, nie patrzyłem na zużycie energii, jestem niedoświadczony, żaden ze mnie kierowca auta EV. Ja rozumiem, że początkowy zasięg mógł być skutkiem tego, że ktoś jeździł dynamicznie, zużycie było wysokie i stąd początkowy, obliczony zasięg był mniejszy, ok. Natomiast, jak mi wytłumaczysz fakt, bez odbiegania w zużycie, jak to jest, jak jechałem delikatnie, na trasie szybkiego ruchu 130 to chyba też nie jest jakieś straszne, że po przejechaniu niecałych 30, zeszło o 60. Chyba mi nie powiesz, że zasięg rzeczywisty będzie rósł, mimo tego że tu spada

  9. #2339
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kurynio Zobacz post
    Kolega zawsze coś wymyśli, nie patrzyłem na zużycie energii, jestem niedoświadczony, żaden ze mnie kierowca auta EV. Ja rozumiem, że początkowy zasięg mógł być skutkiem tego, że ktoś jeździł dynamicznie, zużycie było wysokie i stąd początkowy, obliczony zasięg był mniejszy, ok. Natomiast, jak mi wytłumaczysz fakt, bez odbiegania w zużycie, jak to jest, jak jechałem delikatnie, na trasie szybkiego ruchu 130 to chyba też nie jest jakieś straszne, że po przejechaniu niecałych 30, zeszło o 60. Chyba mi nie powiesz, że zasięg rzeczywisty będzie rósł, mimo tego że tu spada
    Nie no, rozmowy o tych zasięgach to wpuszczanie się w te maliny samemu, dajemy się wmanewrowywać i jeszcze zacznie ktoś w normalnym samochodzie obserwować zasięgi, zamiast najnormalniej pyk - lampka - stacja - jazda dalej.
    Pierdoły ogrzewania, śnieżynki, strefa ciepła, strefa zimna, zasięg realny, zasięg nierealny, kogo to w normalnym samochodzie obchodzi, nie istniały w ogóle na ten temat rozmowy do czasu bateryjnych pojazdów. O, czasem tak nt LPG - bo małe zbiorniki i tankowanie trwa, a czasem do ładowarki tfu dystrybutora jest kolejka. Mnie to odrzuciło od gazowania Vek z tych samych powodów jakie dyswalifikują elektryki - spada użytkowość (mniej bagażnika-butla), spada zasięg - częstsze zatrzymywanie się , wzrasta czas tankowania. Z LPG jest choć taniej. I nie wzrusza go byle przyczepa czy cokolwiek na dachu nie mówiac o ogrzewaniu. I w ogóle z innej bajki te czasy ładowania i szukanie stacji w porównaniu z ładowakami. Z Elektrykiem nijak (cena każdego to tak z grubsza x2 odpowiednika spalinowego, prąd tylko droższy będzie przecież obecne ceny dla domów są sztucznie utrzymywane, ileż to potrwa).
    Ostatnio edytowane przez Andrzejsr ; 28-02-2023 o 22:28

  10. #2340
    Użytkownik Fachowiec Avatar Kurynio
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Stelvio Q, wcześniej Stelvio 2.0 280
    Postów
    2,620

    Domyślnie

    Taki mały niuans, dodatkowo w dobie burdelu pocovidowym i w momencie ogólnego kryzysu gospodarczego. Raptem ok. 600 tys. miejsc pracy w samej Europie. Moim zdaniem rewelacja

    https://businessinsider.com.pl/motor...yzacji/8ze6z09

Podobne wątki

  1. Pozdrowienia dla Trójmiasta i alfaholików ogólnie!
    Utworzone przez indianinMat w dziale Tu się witamy
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-02-2018, 23:25
  2. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-04-2013, 21:10
  3. [147] Opinie, ogólnie klika pytań
    Utworzone przez scudettokrk w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 11-04-2009, 20:52
  4. Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 11-01-2009, 21:22

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory