Temat: Auta elektryczne i ogólnie powszechna elektryfikacja

  1. #2411
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Krzyk
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio MY21 200KM
    Postów
    462

    Domyślnie

    Cytat Napisał AdiCarrion Zobacz post
    Tylko,że ropy nie przybywa i za jakiś czas to będzie kwestia konieczności, a nie wyboru.
    A w przypadku prądu, wybór jednak mamy.
    Dlatego proponowane są paliwa syntetyczne.

    Co do prądu - nawet w Niemczech mówi się już oficjalnie o ograniczonej dawce prądu dla samochodu elektrycznego dającej zasięg około 50km. W Polsce stan sieci uniemożliwia jakiekolwiek inwestycje - sprawdž ilość odmów udzielenia warunków przyłączeniowych dla farm fotowoltaicznych. Sam jestem na etapie składania wniosku dla farmy do 1MW. Opiszę to w swoim czasie, nie chcę teraz pisać jedynie o wrażeniach i utrudnieniach.
    Nie mam nic przeciwko elektrykom - niech się rozwijają. Tylko stwórzmy najpierw realne możliwości do ich funkcjonowania.
    Nie chcę Tesli nawet jeśli będzie w rosso i z busso.

  2. #2412
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    09 2019
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    305

    Domyślnie

    Po tej obniżce cen i dopłacie rządowej to zakup Tesli 3 LR to dobry deal się zrobił. Osiągi wybitne, jak w BMW M340i za 330 tys zł, a tu cena o 100 tys zl niższa.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  3. #2413
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2016
    Mieszka w
    Radom
    Auto
    Byłą 156 TS, GT 1.9 z wiruskiem :),jest 166 3.0 FL
    Postów
    806

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzyk Zobacz post
    Dlatego proponowane są paliwa syntetyczne.
    .
    https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci...d-soba/gx0884q
    Ilość energii elektrycznej pozwalającej przejechanie 100 kilometrów na tak wyprodukowanym paliwie pozwoliłaby samochodowi elektrycznemu przejechać nawet 700 kilometrów.

  4. #2414
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,300

    Domyślnie

    Cytat Napisał AdiCarrion Zobacz post
    Tylko,że ropy nie przybywa i za jakiś czas to będzie kwestia konieczności, a nie wyboru.
    A w przypadku prądu, wybór jednak mamy.
    Już wspominałem, pamiętam sprzed 30 lat że miało jej wówczas być na 10-15 jakoś tak, a wciąż jest.

    Po drugie z niej się kupę innych poza benzyną produktów wytwarza, jakby miało zabraknąć to benzyna do osobówek będzie pewnie najmniejszym zmartwieniem .

    Po trzecie nie śledzę tego, ale nie było to takie pewne o ile pamietam, jakie jest faktyczne pochodzenie ropy, przeważa że organiczne, ale np niejaki Mendelejw uważał inaczej (ciągła "produkcja" chemiczna, nie ze szczątków organicznych)

    Po kolejne - paliwa syntetyczne, przynajmniej warto byłoby czasem o nich wspomnieć w maintreamie, włączyć do dyskucji, a nie pomijać totalnie, poza napędem mogą i pozostałe funkcje ropy zastępować (tworzyć można różne węglowodory jeśli dobrze zrozumiałem). Jak można pomijać tak potężne czynniki jak już istniejąca sieć dystrybucji , stacji paliw, zbiorników, braku konieczności dostosowyania silnikólw, układów zasilania paliwem itd? i braku spadku użyteczności, braku wzrostu mas samochodów (pyły przecież! zużycie ogólne energii z czego by nie pochodziła) , braku konieczności jazdy w zimnie, możliwość "ładowania" w 2 minuty i ogień a nie 90 itd. Drożej -może tak, moze nie, ale niech to pozostanie wyborem uzytkownika .Może jeździ 1tys km rocznie. Może woli tak pieniądze wydawać niż bulić grube steki tysięcy za coś czrego nie potrzebuje bo komuchy "każą" nakazem centralnym...wicie , rozumicie - klimat.

    Wybór mamy jeszcze (i mimo entuzjazmu entuzjaści elektryków ich o dziwo ... _nie wybierają_ ) , bo nikt nakazowo odgórnie nie wymyśla idiotymzu "zakażym sprzedaż elektryków" . Natomiast w przypadku przejścia zakazu sprzedaży spalinowców - wyboru nie mamy. W tym cały sęk .

    Mało już motoryzacyjnych absurdów w Europie ? u nas z podwórka - pozwoliliśmy sobie odebrać możliwość zbudowania i legalneglo poruszania się SAMami. Nie mamy możliwości wyrejestrowania czasowego aut. Nic wspólnego z logią ale sens lobbowania za tym ktoś miał . Teraz z grubszej rury skoro można z obywateli EU idiotów zrobić jeszcze do tego przyklaskujących temu - klimat uratujesz swoją osobówką ! Pomożemy Ci w tym, nie dając innego wyboru .

  5. #2415
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2016
    Mieszka w
    Radom
    Auto
    Byłą 156 TS, GT 1.9 z wiruskiem :),jest 166 3.0 FL
    Postów
    806

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzejsr Zobacz post
    pozwoliliśmy sobie odebrać możliwość zbudowania i legalneglo poruszania się SAMami. .
    Jak przeprowadzić badania jak taki SAM zachowa się w sytuacji zderzenia z innym pojazdem, lub jakie będzie bezpieczeństwo pieszego przy wypadku z udziałem takiego auta?
    Jak dla mnie przepis uniemożliwiający dopuszczenie takich wynalazków jest absolutnie logiczny.

  6. #2416
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Krzyk
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio MY21 200KM
    Postów
    462

    Domyślnie

    Cytat Napisał AdiCarrion Zobacz post
    https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci...d-soba/gx0884q
    Ilość energii elektrycznej pozwalającej przejechanie 100 kilometrów na tak wyprodukowanym paliwie pozwoliłaby samochodowi elektrycznemu przejechać nawet 700 kilometrów.
    Już to czytaliśmy. Stan na dzień dzisiejszy. Może warto nad tym popracować?

    Dla elektryków stan jest taki:

    https://elektrowoz.pl/porady/jakie-s...y-uzupelniamy/

    Do tego dodaj straty sieci.

    Nic nie jest idealne.
    Nie chcę Tesli nawet jeśli będzie w rosso i z busso.

  7. #2417
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2016
    Mieszka w
    Radom
    Auto
    Byłą 156 TS, GT 1.9 z wiruskiem :),jest 166 3.0 FL
    Postów
    806

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzyk Zobacz post
    Już to czytaliśmy. Stan na dzień dzisiejszy. Może warto nad tym popracować?

    Dla elektryków stan jest taki:

    https://elektrowoz.pl/porady/jakie-s...y-uzupelniamy/

    Do tego dodaj straty sieci.

    Nic nie jest idealne.
    Ale to wciąż kilka razy więcej prądu na przejechanie takiego samego odcinka.Plus w bonusie to wciąż paliwo które emituje spaliny w czasie jazdy.
    Dodatkowo jeszcze koszt takiego paliwa -około 20 pln za litr-dane sprzed kilku miesięcy.

  8. #2418
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Krzyk
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio MY21 200KM
    Postów
    462

    Domyślnie

    Cytat Napisał AdiCarrion Zobacz post
    Ale to wciąż kilka razy więcej prądu na przejechanie takiego samego odcinka.
    W warunkach WLTP.
    W rzeczywistych już niekoniecznie.


    Cytat Napisał AdiCarrion Zobacz post
    Plus w bonusie to wciąż paliwo które emituje spaliny w czasie jazdy.
    Znacznie mniej spalin.

    Ponadto cena tego paliwa wynika z jego w zasadzie eksperymentalnej produkcji. Gdyby była to produkcja na wielką skalę, cena by spadła.
    Ostatnio edytowane przez Krzyk ; 05-03-2023 o 20:05
    Nie chcę Tesli nawet jeśli będzie w rosso i z busso.

  9. #2419
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,300

    Domyślnie

    Cytat Napisał AdiCarrion Zobacz post
    Jak przeprowadzić badania jak taki SAM zachowa się w sytuacji zderzenia z innym pojazdem, ...

    Tak samo jak to się robi od lat w USA, Kanadzie, UK i pewnie jeszcze w niejednym miejscu na świecie.

    Tym wpisem dajesz sobie przylepiać łatkę "lubię być sterowany, inni na pewno wiedzą co dla mnie lepsze" .

  10. #2420
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,300

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzyk Zobacz post
    Już to czytaliśmy. Stan na dzień dzisiejszy. Może warto nad tym popracować?

    Dla elektryków stan jest taki:

    https://elektrowoz.pl/porady/jakie-s...y-uzupelniamy/

    Do tego dodaj straty sieci.

    Nic nie jest idealne.
    O, ratująca świat , doładowana dotacjami Tesla robi to samo co zabijający foklswagen - optymalizuje auto pod NORME wltp . Ile zachodu zamiast podjechać nalać i odjechać. Czy ktoś kiedyś mierzył ile się kropel benzyny wylewa z dystrybutora między wyjęciem z baku a odłożeniem . Nigdy nie ma po co. Ale absurdy.


    była pochodną procedury WLTP (co ma sporo sensu), to również zasięg („560” dla Tesli, „455” dla Kii) wzięto z WLTP. Tesla wpadła tu we własne sidła: optymalizując samochody pod procedury, wyciągając ich zasięgi na hamowniach do granic możliwości powoduje sztuczne windowanie rzekomych strat, których nie da się zauważyć w normalnym życiu


    Ciekawe jak straty energii w zależności od odległości kabla od stacji trafo/elektrowni.

    Jeżdżę czasem na gokartach zaczynałem były na benzynie . Teraz są na e paliwie(nic nie czuć, hala, dzieciaki w szkółce i na treningach godzinami jeżdżą, żadna instytucja się nie czepia że się zabijają "spalinami"). Jakiejś istotnej różnicy w cenie nie zauważyłem. Elektryczne ze 2
    gokarty sa. Tak . 4 konie chyba i stoją nieużywane. Może się ladują.

    Jeszcze jedno pole gdzie fajnie widać efektywność i użytkowość spalinowca vs elektryczny napęd - deski surfingowe z napędem. Jetsurfa się leje moment i plywa znów. Elektrycznego ładuje 2 godz i pływa.. pół. Pół godziny i to z marna mocą.

    Podobne kiedyś coś tam pływałem łódkami ale na Solinie najbliższej silnik tylko elektryczny jest legalny jako dodatkowy do żagłówki. To jakaś żałość jest . Żadnego manewru się nie da wykonać przy nie-flaucie. A kabli spagetti do pomostów albo we dwóch co dzień noszenia akumulatorów do ładowania . Jak jest gdzie oczywiście.
    Efektywność ..

    Ciekawe dlaczego efektywny elektryczny napęd samolotów nie napędza. W tym małych gdzie paliwo z ilościowo ołowiem około 10x więcej niż w tej trującej benzynie kiedys.
    Czemu w obok wojnie hektolitry ropopochodne się spalają a nie kabelek gniazdko i jazda czołgiem na ruska.
    Jak w tych zastosowaniach baterie będą sku boteczniejsze to można porównywać. Póki co to utopia i pranie mózgów .
    Ostatnio edytowane przez Andrzejsr ; 06-03-2023 o 01:08

Podobne wątki

  1. Pozdrowienia dla Trójmiasta i alfaholików ogólnie!
    Utworzone przez indianinMat w dziale Tu się witamy
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-02-2018, 23:25
  2. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-04-2013, 21:10
  3. [147] Opinie, ogólnie klika pytań
    Utworzone przez scudettokrk w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 11-04-2009, 20:52
  4. Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 11-01-2009, 21:22

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory