Temat: Auta elektryczne i ogólnie powszechna elektryfikacja

  1. #2561
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,221

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    A ze nie chce ci sie marnowac pradu, to bardzo dobrze, bo sama tesla w ten sposob inwestorom swoj biznes sprzedawała, i ci głupcy, zamiast go oskarzyc o dzialanie na szkodę spółki, jeszcze sie pchali, zeby moze dokupic akcji. mogli zapytac ciebie, ty wiesz lepiej
    zwłaszcza ci, co kupowali na przełomie 2021/22 są mega zadowoleni.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Andrzejsr Zobacz post
    Co do poczekania... nie trzeba czekać, wiadomo jak się ma "zasięg" WLTP do realnego , z takimi fanaberiami jak zwykłe ogrzewanie czy przewożenie czegoś więcej poza zmarzniętymi własnymi 4-ma literami .

    Co do auta tzw "drugiego" ja nie wiem skąd się utarło, że ma to drugie być gorsze, brzydsze, nieużyteczne i jeszcze z obrzędem podpinania codziennego do kabla. Po co, skoro w tej samej cenie może być lepsze, wygodniejsze, większe, użytczne, potrafiące to "1wsze" tak samo zastąpić, bez codziennego umawiania się kto czym jedzie. Ot tym co stoi blizej .
    Moje obecne "drugie" auto w domu robi jakieś 200km tygodniowo (6-letnie auto ma najechane 20tys km i będzie sprzedawane w maju), więc elektyk którego będę ładował raz w tygodniu (nawet kablem z okna przez całą noc) ma jakiś sens. Przy cenie 100tys za nowego w segmencie B/C. Za 150-200tys już nie widzę sensu.

    W nocy wracałem z Wawy do domu 400km, z czego 350 ekspersówkami. 3 godziny i 5 minut. w tym 1 postój na WC. Puste drogi, brak wyprzedzających się tirów, spokojna równa jazda 150-160. elektykiem - nieosiągalne. ktoś w mediach ostatnio się chwalił podobną trasa w 7 godzin.
    Ostatnio edytowane przez Machaju ; 16-03-2023 o 10:49

  2. #2562
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    Cytat Napisał Machaju Zobacz post
    zwłaszcza ci, co kupowali na przełomie 2021/22 są mega zadowoleni.

    - - - Updated - - -



    Moje obecne "drugie" auto w domu robi jakieś 200km tygodniowo (6-letnie auto ma najechane 20tys km i będzie sprzedawane w maju), więc elektyk którego będę ładował raz w tygodniu (nawet kablem z okna przez całą noc) ma jakiś sens. Przy cenie 100tys za nowego w segmencie B/C. Za 150-200tys już nie widzę sensu.

    W nocy wracałem z Wawy do domu 400km, z czego 350 ekspersówkami. 3 godziny i 5 minut. w tym 1 postój na WC. Puste drogi, brak wyprzedzających się tirów, spokojna równa jazda 150-160. elektykiem - nieosiągalne. ktoś w mediach ostatnio się chwalił podobną trasa w 7 godzin.

    No zwłaszcza jak Vmax to 150/160 takiego pojazdu iksde . Niezła schiza wówczas miedzy realnym a WLTP-owym życzeniowym zasięgiem jak przy 113km/h leci on na łeb na szyję.

    Co do 2go auta, kwestie osobniczo i rodzinnie zmienne, ba w tej samej rodzinie na różnych etapach . U nas 2 takie same auta doskonale się sprawdzają . Za 150tys nawet mimo sztucznego zawyżania cen spalinowych znacznie bardziej funkcjonalne auto można kupic. Za 100tys również. O wyimaginowanych nie ma co rozmawiać w ogóle. Póki co mamy to za 107tys, 90km zasięgu , 20 do setki. Cena tego wzrosła o 1/5-1/10 w ciągu roku, o czym tu mowa o jakichś obniżkach cen Jedyne co , co i tak się dzieje, to dalsze zaburzanie naturalnuych mechanizmów rynkowych i sztuczna centralna socjalistyczna ingerencja w nie , skutkująca dalszymi nieuzasadnionymi zwyżkami cen spalinowych może takie Springi konkurencyjnymi uczynić.

  3. #2563
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,552

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    a przypadkiem nie chodziło o ID.1 ? Bo ciagle w grze. Juz pomijajac, ze od 2021 sie sporo obiektywnie zmieniło.
    https://insideevs.com/news/657472/vo...der-21100-usd/

    Segment B, poniżej 100k, czyli znowu w cenie spalinowego.

    o zadnych dopłatach nikt nic nie wspomina.
    Nie, wtedy była mowa o ID.2.

    O dopłatach nie mają jak wspominać, bo to dopiero koncept, a różne kraje mają różne dopłaty i nie wiadomo jak długo się utrzymają.

    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka

  4. #2564
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Krzyk
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio MY21 200KM
    Postów
    462

    Domyślnie

    Dość stary wywiad, nie wiem, czy nie duplikuję:

    https://www.youtube.com/watch?v=iKYTnnkc1jo
    Nie chcę Tesli nawet jeśli będzie w rosso i z busso.

  5. #2565
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Przasnysz
    Auto
    Giulietta 1.4 TB 120 Distinctive 2015 Fiat Punto Evo 1.4 77 2010
    Postów
    576

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzejsr Zobacz post
    No zwłaszcza jak Vmax to 150/160 takiego pojazdu iksde . Niezła schiza wówczas miedzy realnym a WLTP-owym życzeniowym zasięgiem jak przy 113km/h leci on na łeb na szyję.
    Andrzej, trochę nie rozumiem tej szydery. Moje Punto na gazie ma zasięgu ok, 480 km, ostatnio udało mi się przejechać 490 km. Te 150 km/h też pewnie maksymalnie poleci. Jak myślisz, ile zasięgu będę wtedy miał?

  6. #2566
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirekmiras Zobacz post
    Andrzej, trochę nie rozumiem tej szydery. Moje Punto na gazie ma zasięgu ok, 480 km, ostatnio udało mi się przejechać 490 km. Te 150 km/h też pewnie maksymalnie poleci. Jak myślisz, ile zasięgu będę wtedy miał?
    Spokojnie powinno pojechać szybciej, chyba że zepsute (miałem brave 1,2) . Po drugie "doładujesz " w moment i jedziesz dalej. Ba możesz mieć zasięg x2 wioząc poza gazem benzynę . Po trzecie to punto nie kosztuje 150 tys .

  7. #2567
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Krzyk
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio MY21 200KM
    Postów
    462

    Domyślnie

    Ekologia? O panie, jestem za. Przepadam normalnie za nią.

    https://www.nytimes.com/2023/03/13/c...l-climate.html

    W skrócie:
    Kandydat na prezydenta Juesej Joe Biden grzmiał, iż zakończy wydobycie na terenach federalnych.
    Prezydent Juesej Joe Biden zatwierdził projekt wydobycia na Alasce...

    Przepadam za ekologią!

    https://www.economist.com/science-an...r-ev-batteries

    W skrócie:
    Grafit do baterii aut elektrycznych pozyskiwany jest głównie bardzo energochłonną i wysokoemisyjną metodą prażenia koksu igłowego.

    Byłbym zapomniał: kto kontroluje 90% łańcucha dostaw grafitu i dlaczego Chiny?

    Tomtrzu, ten tego, nie chcesz ode mnie niczego? Ekologia czy geopolityka?
    Nie chcę Tesli nawet jeśli będzie w rosso i z busso.

  8. #2568
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,552

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirekmiras Zobacz post
    Andrzej, trochę nie rozumiem tej szydery. Moje Punto na gazie ma zasięgu ok, 480 km, ostatnio udało mi się przejechać 490 km. Te 150 km/h też pewnie maksymalnie poleci. Jak myślisz, ile zasięgu będę wtedy miał?
    Cały pic w tym, że zasięg wg WLTP to generalnie fikcja (w obu przypadkach) i jest praktycznie niemożliwy do osiągnięcia w normalnym ruchu drogowym, a na drogach ekspresowych czy autostradach to możesz sobie go praktycznie podzielić na pół i otrzymasz realną wartość.
    Tak samo jak sprawa ładowania od 10-80% w 20 minut - to też chwyt reklamowy, bo producenci podają to na zasadzie - pojemność dzielona przez maksymalną moc ładowarki i mamy świetny wynik. Tyle, że w praktyce musisz mieć ładowarkę o mocy równej lub większej niż Twój samochód obsłuży, odpowiednio nagrzane baterie, odpowiednią temperaturę na zewnątrz, a i tak krzywa ładowania nie pozwoli Ci na ładowanie od 10 do 80% z pełną mocą.

    Natomiast jeśli rzeczywiście cena i parametry się utrzymają, a do tego zasięg nie będzie wielką fikcją, to ten samochód ma duże szanse na zrobienie przełomu na rynku.
    Ba, jeśli bym miał możliwość ładowania z domu to sam bym nad nim pomyślał, jako samochód dla żony.

    Natomiast wracając do pojemności bagażników EV - niestety nie doczekałem się propozycji EV do porównania z ICE, a szkoda, bo kilkanaście modeli porównałem, ale i tak podobno wybieram samochody pod tezę Ale nie o tym chciałem, a o kilku modelach KIA Fabrycznie elektryczna Kona, Soul i Niro, nie posiadają przedniego bagażnika, więc jeden z dealerów oferuje taki bagażnik za jedyne 499zł:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	336013648_162640900026742_8543681741198760496_n.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	122.4 KB
ID:	286371Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	335465202_1259267268131289_5707254876061027851_n.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	137.1 KB
ID:	286372

    Uprzedzając pytania:
    - tak, to jest bagażnik wg nich,
    - tak, to jest pudło za kilkadziesiąt złotych z Castoramy czy tam innej IKEI z dorobionymi uchwytami i naklejką

  9. #2569
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,286

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzyk Zobacz post
    Ekologia? O panie, jestem za. Przepadam normalnie za nią.

    https://www.nytimes.com/2023/03/13/c...l-climate.html

    W skrócie:
    Kandydat na prezydenta Juesej Joe Biden grzmiał, iż zakończy wydobycie na terenach federalnych.
    Prezydent Juesej Joe Biden zatwierdził projekt wydobycia na Alasce...

    Przepadam za ekologią!

    https://www.economist.com/science-an...r-ev-batteries

    W skrócie:
    Grafit do baterii aut elektrycznych pozyskiwany jest głównie bardzo energochłonną i wysokoemisyjną metodą prażenia koksu igłowego.

    Byłbym zapomniał: kto kontroluje 90% łańcucha dostaw grafitu i dlaczego Chiny?

    Tomtrzu, ten tego, nie chcesz ode mnie niczego? Ekologia czy geopolityka?
    no bardzo fajne historie, ale w jaki sposob one zmieniaja fakt, ze elektryki sa bardziej ekologiczne od aut spalinowych? Cos, ktoś? I co znowu z tymi chinami, ze cos kontrolują? Chinczycy kontrolują też rynek stali i aluminium. Czy do tej pory przeszkadzało ci to w jakis sposob w kupowaniu i korzystaniu z rzeczy ze stali albo aluminium, albo w ogole produkowanych w chinach? No raczej nie. Ale teraz nagle masz problem tego typu ględzenie juz sie zrobiło po prostu nudne. A i smutne, bo nie pierwszy raz tutaj ktos straszy chinami w kontekscie elektrykow, piszac z komputera albo telefonu, wyprodukowanego w chinach
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  10. #2570
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    ..., to jest pudło za kilkadziesiąt złotych z Castoramy czy tam innej IKEI z dorobionymi uchwytami i naklejką
    Ech ci skosnoocy, zobaczą coś w kolebce motoryzacji i zaraz kopiują

    https://forum.wscc.co.uk/forum/uploa...f4f4f26489.jpg

    No tylko to do elektryka musi być mniejsze i schowane pod maską bo cx i zasięg leeeeci w najlepsze a uzupełnianie go spowoduje wypełnienie pudła kanapkami do żarcia czegoś w czasie ładowania.

Podobne wątki

  1. Pozdrowienia dla Trójmiasta i alfaholików ogólnie!
    Utworzone przez indianinMat w dziale Tu się witamy
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-02-2018, 23:25
  2. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-04-2013, 21:10
  3. [147] Opinie, ogólnie klika pytań
    Utworzone przez scudettokrk w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 11-04-2009, 20:52
  4. Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 11-01-2009, 21:22

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory