Temat: Auta elektryczne i ogólnie powszechna elektryfikacja

  1. #3231
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,283

    Domyślnie

    Cytat Napisał maurize Zobacz post
    Owszem dla człowieka o rezystancji skóry około 1000 Ohmów, to może nie jest jeszcze niebezpieczne, ale każde zwarcie w instalacji 48 VDC, będzie dużym zagrożeniem, przez nagły wzrost wydzielania ciepła.
    o o, to jednak coś tam nam świta Spawarki działają na niskich napięciach po pierwsze, zeby były bezpieczne dla ludzia, po drugie skads trzeba było wziąć duży prąd, potrzebny do spawania (konwertujemy wysokie napiecie z sieci o jakims natezeniu, na nizsze napiecie, o wiekszym natężeniu).
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  2. #3232
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2021
    Auto
    Giulia
    Postów
    37

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG20230515155444.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	60.0 KB
ID:	286933
    Europejczycy lubią przepłacać

  3. #3233
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,300

    Domyślnie

    Nikt nie 'hejtuje' (co to za słowo w ogóle) _technilogii_ , ani _aut_ .

    Za to wiele osób ma obawy dotyczące ograniczenia mozliwości wyboru oraz nieuzasadnionych technologicznie wzrostów cen aut w technologii spalinowej -powodowanych normami pozwalajacymi je zrownać z cecnami aut na baterie.

    Nikt nie "hejtuje" aut, tylko wytyka np nieprzydatność jako auto uniwersalne (vide zasiegi skody od TOPR;u z raptem 1 rowerem na dachu) itp .Trudno bez komentarza przyjmować jeśli nowy środek transportu i przewozu potrafi mniej niz starej technologii. Czy jeśli jest bardziej upierdliwy i wymaga jakichś apek do szalonej podróży 500 czy 600km nie daj boze zimą.

    To jest _hejt_ ?

  4. #3234
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,283

    Domyślnie

    Cytat Napisał maurize Zobacz post
    Sam piszesz herezje.
    Napisałem o niebezpieczeństwie dla samochodów/baterii i urządzeń. Wyjaśniłem Ci o co chodzi z prądem/napięciem stałym. Napięcie/prąd stały = dużo ciepła podczas zwarcia.
    Pojemność zwykłego akumulatora 12 V w samochodach ICE jest dużo mniejsza niż baterii w samochodach EV.
    Do zwarcia biegunów nie trzeba tak dużo.
    Do zapalenia benzyny musisz się już bardziej postarać. Poza tym raczej nikt nie nosi benzyny w buteleczce, w torbie.

    Dla człowieka jest tak, że napięcie stałe powoduje przede wszystkim elektrolizę krwi. Napięcie zmienne zaburza pracę serca.
    No ale cos pisaliscie o tym, ze akumulatory w telefonach nie sa takie złe, bo maja niskie napiecie No jeszcze raz - nie ma to nic do rzeczy. Tak samo mała bateryjka przy zwarciu na 3,7V daje pożar, jak i duży pakiet na 1000V.

    Tak ze jeszcze raz - zabojcze bateryjki przy jajkach wam nie przeszkadzają, ale samochód w garażu już tak. I jedno i drugie moze wywołać pożar, jesli cos pojdzie nie tak. Telefonik taki bezpieczny, bo małe napięcie? Były wypadki śmiertelne, jeszcze w przypadku dzieci, i sporo amputowanych kończyn.

    Oczywiscie, ze nie nosze buteleczki z benzyna, bo nie musze - w koncu mamy wspaniałe, bezpieczne baterie (chyba, ze w samochodach, to już są be). Do zapalenia benzyny trzeba sie postarac? Pary benzyny potrafią się zapalić od iskry z wyładowania elektrostatycznego. Były odnowane takie przypadki nawet na stacjach benzynowych.

    Tak ze dowodzenie, ze akumulator MOŻE być niebezpieczny, jest kompletnie bez sensu. Wiele rzeczy, które nas otacza, moze byc niebezpiecznych, i nawet czasem są.
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  5. #3235
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2021
    Auto
    Giulia
    Postów
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzejsr Zobacz post
    Nikt nie 'hejtuje' (co to za słowo w ogóle) _technilogii_ , ani _aut_ .

    Za to wiele osób ma obawy dotyczące ograniczenia mozliwości wyboru oraz nieuzasadnionych technologicznie wzrostów cen aut w technologii spalinowej -powodowanych normami pozwalajacymi je zrownać z cecnami aut na baterie.

    Nikt nie "hejtuje" aut, tylko wytyka np nieprzydatność jako auto uniwersalne (vide zasiegi skody od TOPR;u z raptem 1 rowerem na dachu) itp .Trudno bez komentarza przyjmować jeśli nowy środek transportu i przewozu potrafi mniej niz starej technologii. Czy jeśli jest bardziej upierdliwy i wymaga jakichś apek do szalonej podróży 500 czy 600km nie daj boze zimą.

    To jest _hejt_ ?
    Sorry stary, ale chyba nie miałeś okazji korzystać z porządnego EV, o apkach to też jakieś nieporozumienie/niedoczytanie. A hejt to post ZZ który wkleiłem - płonące auto i błyskotliwy komentarz "przyszłość zapowiada się ekscytująco". Wyjaśniać jego istotę? Hejtu, tak jak pisałem, dużo jest przy ogłoszeniach aut - większość postów to wyśmiewanie się z EV oraz ich właścicieli, życzenia by spłonęli ale z dala od tych "rozsądnych" i ich dobytku.. Niestety politycy to podłapują i żerują na niewiedzy...

  6. #3236
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,300

    Domyślnie

    Napisz "głupi komentarz", "złośliwość " itp a nie jakis "hejt"

    Po co mam korzystać z auta na baterie jak wiem że nie zaspokoi moich potrzeb?

    Żeby wydać kilkaset tysięcy i później nie móc z niego korzystać jak korzystam ze spalinowych? Byłbym głupcem.

    Edit z żadnymi życzeniami splonoecia się nie spotkałem. Ale wierzę że są. Jak kibiców jakiejś Legii wobec kibiców innych klubów czy odwrotnie.
    Nie zdziwilbym się jakby kierowcy ev źle życzyli tym od spalinomiotow.
    Ostatnio edytowane przez Andrzejsr ; 15-05-2023 o 15:38

  7. #3237
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2021
    Auto
    Giulia
    Postów
    37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzejsr Zobacz post
    Napisz "głupi komentarz", "złośliwość " itp a nie jakis "hejt"

    Po co mam korzystać z auta na baterie jak wiem że nie zaspokoi moich potrzeb?

    Żeby wydać kilkaset tysięcy i później nie móc z niego korzystać jak korzystam ze spalinowych? Byłbym głupcem.

    Edit z żadnymi życzeniami splonoecia się nie spotkałem. Ale wierzę że są. Jak kibiców jakiejś Legii wobec kibiców innych klubów czy odwrotnie.
    Nie zdziwilbym się jakby kierowcy ev źle życzyli tym od spalinomiotow.
    1) Z całym szacunkiem, ale dlaczego mam pisać jak Ty tego chcesz? Dla mnie hejt to hejt i usprawiedliwianie tego tym, że kibice kogośtam też hejtują to jakieś nieporozumienie.
    2) Jeśli potrzeby użytkownika to 1000 km dziennie bez międzytankowania to zgoda - nie EV lecz diesel lub oszczędna benzyna. Ale też na pewno nie AR Giulia/Stelvio MA ani 280, ani 200 KM - bo to nie są oszczędne silniki (zwłaszcza w mieście, przy częstych manewrach, parkowaniu) + wymiana oleju co 15 tys km, niektórzy nawet częściej + przeglądy itp. Wiem o czym piszę, miałem 4 lata Veloce. Jakie zasięgi oferują te auta przy jeździe po mieście? Z moich obliczeń (miałem Veloce 4 lata i EV mam 1,5 roku) wynika, że mam większy zasięg w EV. Veloce ma większy zasięg jedynie przy prędkościach większych niż 100 km/h czyli w naszych warunkach autostrady/drogi ekspresowe. Można wykręcić w Veloce niskie zużycie na trasie, wrzucić tu na grupę - ale potem trochę postać w korku, po mieście, zaparkować kilka razy - i już mamy wyniki którymi nie sposób się chwalić... Tak w ogóle jaki jest zasięg Veloce? Aby na zbiorniku 58l pokonać 500 km należy mieć zużycie 11,6 l. Ja miałem większą średnią po 4 latach, a jeżdżę spokojnie. Więc realny zasięg Veloce jest niższy niż 500 km.
    3) Z kolei co do ceny - z tymi setkami tysięcy pod adresem EV to znowu pudło - jak kilka postów wcześniej wykazałem, Giulia Veloce i Stelvio Veloce są droższe niż Tesla 3 Performance i Tesla Y Performance, a te Tesle są... szybsze od QV (a QV są od Tesli 2x droższe). Widać to po wynikach sprzedaży - nawet w PL sprzedaż Tesli jest większa niż Alfy (a już sprzedają Tonale) i Jeepa razem wziętych...
    Ostatnio edytowane przez Interstellar ; 15-05-2023 o 17:04

  8. #3238
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,220

    Domyślnie

    Cytat Napisał Interstellar Zobacz post
    1) Z całym szacunkiem, ale dlaczego mam pisać jak Ty tego chcesz? Dla mnie hejt to hejt i usprawiedliwianie tego tym, że kibice kogośtam też hejtują to jakieś nieporozumienie.
    2) Jeśli potrzeby użytkownika to 1000 km dziennie bez międzytankowania to zgoda - nie EV lecz diesel lub oszczędna benzyna. Ale też na pewno nie AR Giulia/Stelvio MA ani 280, ani 200 KM - bo to nie są oszczędne silniki (zwłaszcza w mieście, przy częstych manewrach, parkowaniu) + wymiana oleju co 15 tys km, niektórzy nawet częściej + przeglądy itp. Wiem o czym piszę, miałem 4 lata Veloce. Jakie zasięgi oferują te auta przy jeździe po mieście? Z moich obliczeń (miałem Veloce 4 lata i EV mam 1,5 roku) wynika, że mam większy zasięg w EV. Veloce ma większy zasięg jedynie przy prędkościach większych niż 100 km/h czyli w naszych warunkach autostrady/drogi ekspresowe. Można wykręcić w Veloce niskie zużycie na trasie, wrzucić tu na grupę - ale potem trochę postać w korku, po mieście, zaparkować kilka razy - i już mamy wyniki którymi nie sposób się chwalić... Tak w ogóle jaki jest zasięg Veloce? Aby na zbiorniku 58l pokonać 500 km należy mieć zużycie 11,6 l. Ja miałem większą średnią po 4 latach, a jeżdżę spokojnie. Więc realny zasięg Veloce jest niższy niż 500 km.
    3) Z kolei co do ceny - z tymi setkami tysięcy pod adresem EV to znowu pudło - jak kilka postów wcześniej wykazałem, Giulia Veloce i Stelvio Veloce są droższe niż Tesla 3 Performance i Tesla Y Performance, a te Tesle są... szybsze od QV (a QV są od Tesli 2x droższe). Widać to po wynikach sprzedaży - nawet w PL sprzedaż Tesli jest większa niż Alfy (a już sprzedają Tonale) i Jeepa razem wziętych...
    Jeśli twoim zdaniem to jest hejt na elektryki, to to co ty piszesz moim zdaniem jest hejtem na spalinowe.
    Spalinowy może mieć zbiornik nawet 20 litrów, a w trasie będzie mniej uciążliwy od EV. Z jaką prędkością trzeba jechać Gulią, żeby mieć spalanie 11,6l/100? 150km/h? (mój obecny DS4 (1,6 165KM 6AT przy 130 pali ok. 6,5litra przy 150 bliżej 7,5-8l) To teraz pochwal się ile EV zrobisz z taką prędkością. A jak chcesz zrobić EV 500km to jedziesz z TIR-ami. Gulia z TIR-ami zrobi 1000km na baku. Jesteś kierowcą EV z doświadczeniem. W ile zrobisz trasę 500km (80km krajówkami i 400 ekspersówką).? To moja standardowa trasa nad morze (S3+S6). Spalinowym 4,5 godziny bez spiny, jak nieco pogonię to poniżej 4godzin. A jak pojadę spokojnie to trochę ponad 5godzin. Wtedy tam i z powrotem obrócę na jednym zbiorniku. Robie rocznie ~15tys km i nie po to kupuję auto 300KM żeby się spinać na niskie spalanie. Przy takich przebiegach litr różnicy w spalaniu to 1000zł rocznie (minus to co wrzucę w koszty). Jeszcze na tyle mnie stać . Dla mnie elektryk ma jako taki sens jako drugie auto w domu, żeby nie odjeżdżać dalej niż zasięg z domu. taki melex na zakupy i do pracy. ale to musi mieć jakąś rozsądną cenę (np id2 na taki się zapowiada - wprowadzą do sprzedaży to zobaczymy) No i muszę mieć się gdzie ładować. Bo to na razie jest mój główny problem (i pewnie nie tylko mój).
    Ostatnio edytowane przez Machaju ; 15-05-2023 o 18:05

  9. #3239
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,300

    Domyślnie

    Edit (zły post zacytowałem pierwotnie, przepraszam) -chodzi mi o odniesienie do pojęcia "hejt" używanego gdzie się da bez pojęcia o jego znaczeniu :

    Nie moim zdaniem, tylko to po prostu trochę prymitywny sposób wypowiedzi. Typu "dobre i zle". Nic innego, żadnych innych bardziej adekwatnych do sytuacji pojęć.
    Hejtu żadnego nie ma. Hejt to nienawiść. Naprawdę spostrzegasz gdziekolwiek nienawiść do samochodu? Do technologii? Przepraszam ale nie wierzę. Nienawiść czyli "hejt" to jedna ze skrajnych emocji, takich granicznych . Jest po drodze i obok sporo innych. Więc można adekwatnie je nazwać.
    Nienawiść do samochodów...ludzie. Gdzie wtedy miejsce i nazwa dla emocji prawdziwie skrajnych? Turbo hejt? Boost-hejt? Nie wiem.

    Co do cen to żadne pudło. Co kogoś ciągnącego stelviem łódkę obchodzą ceny jakiego y czy 3 które się do tego nie nadaje? (Stelvio o ile musi być AR choc nie wiem czemu, bo Y czy 3 Alfami nie są)
    Jest sporo aut za ułamek ceny elektryków po prostu wygodniej i lepiej potrafiących więcej. Wkoło komina cudu nie trzeba żeby pojeździć 50 czy 80km to potrafi hulajnoga czy 126p.

    Edit 2 : autem nr 2 2 sprzedaży jest dacia . To oznacza że to auto spełniające niemal wszystkie potrzeby? Nie. Nikt tak nie uważa. Ludzie są różni, mają różne potrzeby odnośnie wykorzystania aut. Potrafią wybrać co dla kazdego dobre/optymalne. W biologii czy gospodarce siłę daje różnorodność. Wszelkie sztuczne ograniczenia prowadzą do osłabienia . Chwilowo jest fajnie. Mam fajnego rasowego pieska. No tylko że pożyje ułamek tego co kundel , cierpiąc.
    Ostatnio edytowane przez Andrzejsr ; 15-05-2023 o 22:43

  10. #3240
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2009
    Auto
    signiore Giuseppe Busso
    Postów
    743

    Domyślnie

    W majówkę wybrałem się do Chorwacji motocyklem przez Czechy, Austrię i Słowenię, tankowałem na stacjach przy autostradzie, na żadnej nie widziałem stanowisk do ładowania elektryków ani żadnej tablicy która mówiłaby o tym że takie ładowarki są.

Podobne wątki

  1. Pozdrowienia dla Trójmiasta i alfaholików ogólnie!
    Utworzone przez indianinMat w dziale Tu się witamy
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-02-2018, 23:25
  2. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-04-2013, 21:10
  3. [147] Opinie, ogólnie klika pytań
    Utworzone przez scudettokrk w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 11-04-2009, 20:52
  4. Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 11-01-2009, 21:22

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory