Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 16 z 16

Temat: Uniwersalny sterownik silnika V6 busso.

  1. #11
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Cytat Napisał alfist Zobacz post
    To jakaś paranoja z cenami tych części do V6 3,2 sprawdź jeszcze w Flar-Ital, niedawno jeszcze tam były. Tu też jest trochę taniej:
    https://autoparts.beforward.jp/detai...CU/PA45099647/
    To nie jest ECU silnika. To jednostka sterująca skrzynią SS.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał alfist Zobacz post
    A może masz jakiś uszkodzony sterownik? Czasem naprawa takiego sterownika kosztuje grosze, są specjaliści od tych sterowników, słyszałem o takiej firmie w Berlinie;
    https://www.facebook.com/italoecu/?c...U2MTAxOTg3ODEz
    Głową ItaloEcu jest Andreas. Znam go z niemieckiego forum Alfa Romeo Portal. Sam muszę w mojej GTA zrobić klon ECU i będę to robił w Polsce lub u niego. Spytam ile by kosztowało zrobienie kilku ECU w pakiecie i czy będzie tym zainteresowany.
    Ogólnie zakładanie używanej jednostki sterującej jest trochę bez sensu przy jej kosztach bo jest duża szansa, że za jakiś czas też padnie.

  2. #12
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar alfist
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulia Q , GT3.2 Q2
    Postów
    960

    Domyślnie

    Tak- to on, tak się podpisywał w mailach. Nie posiadają obecnie żadnego sprawnego ECU do Alfy 3,2 , ale pytał co się dzieje w niesprawnym ECU. Dlaczego używane ECU miałoby zaraz paść? Czasem działają- bezawaryjnie, oryginały (np. mój), ponoć bywa że usterka jest banalna.

  3. #13
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Rozmawiałem z nim przedwczoraj i gdyby ktoś był chętny to może się podjąć napraw uszkodzonych ECU. Do tej pory udało się to w około 95% przypadków. Dodatkowo zabezpiecza je przed wystąpieniem usterki ponownie i daje gwarancję oraz możliwość sklonowania w przyszłości. Koszt normalnie 400 euro. Dla nas może zrobić promocję ale o konkretnej kwocie porozmawiam, jak będą chętni. Myślę, że 350 to realna cena.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał alfist Zobacz post
    Dlaczego używane ECU miałoby zaraz paść? Czasem działają- bezawaryjnie, oryginały (np. mój), ponoć bywa że usterka jest banalna.
    Te komputery mają dużą tendencję do usterek. Poza tym ich rozebranie, diagnoza i naprawa to nie bułka z masłem. Widziałem osobiście, jak trudna potrafi być praca z płytkami scalonymi, podwójnie drukowanymi itp. Gdyby naprawa była banalna, nie było by takich cen, sprawnych używek...

  4. #14
    Użytkownik Świeżak Avatar Kot Filemon
    Dołączył
    03 2019
    Mieszka w
    Kraków / Dębica
    Auto
    166 3.2 V6, Giulietta QV 1.75 TBi
    Postów
    24

    Domyślnie

    Mają tendencję do usterek, bo ktoś genialny umiejscowił go fabrycznie tuż nad kolektorem wydechowym, więc warunki w jakich pracują są dość ciężkie.

  5. #15
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar alfist
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulia Q , GT3.2 Q2
    Postów
    960

    Domyślnie

    Owszem, kolektor jest ok 35 cm od sterownika, lecz jego wpływ na jego temperaturę nie jest tak duży jak się wielu wydaje. Podczas jazdy w rejonie sterownika przepływające powietrze chłodzi go i jego otoczenie do temperatury ok. 45 stopni - przepływ powietrza chłodzącego następuje od strony sterownika w kierunku kolektora wydechowego, można to prosto sprawdzić - natychmiast po skończonej jeździe trzeba otworzyć maskę i dotknąć dłonią sterownika, kolektora ssącego, baranów- wszystkie te elementy mają temperaturę ok. 40 stopni. Dopiero na postoju po kilku minutach elementy te nagrzewają się- ale bardziej od bloku silnika z którym są połączone, a który to blok posiada temperaturę zbliżoną do temperatury cieczy chłodzącej. Kolektor wydechowy jest nagrzany do kilkuset stopni, ale nie ma on bezpośredniego kontaktu ze sterownikiem, może go podgrzać przez konwekcje podgrzanego przez kolektor powietrza, lecz to podgrzanie w porównaniu do przekazywania ciepła przez blok silnika jest znikome. Zauważ że osłona termiczna kolektora wydechowego przy grodzi posiada otwór na samej górze- zapewne po to, by strumień powietrza chłodził także ten kolektor i poprawiał przez to chłodzenie silnika (w kontekście tego chyba nie muszę tłumaczyć czy bandażowanie kolektora jest korzystne czy nie (nie jest)).
    Ostatnio edytowane przez alfist ; 14-05-2021 o 15:58

  6. #16
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Lublin-Nałęczów-Puławy
    Auto
    Były 3x1562.5V6; 1x1662.5V6;Teraz 156 3.0V6 (1998); 156 2.4 20VJTD TI (2004); 159 1.8MPI
    Postów
    209

    Domyślnie

    Cytat Napisał alfist Zobacz post
    Może ktoś ma uszkodzony sterownik do Alfy 3,2 ?- są tacy, którzy potrafią go zreperować. Pomóżmy koledze- w końcu chodzi o jeszcze jedno Busso, które może pojawić się na naszych drogach
    Mam uszkodzony sterownik CF3 ale z AR156 2.5 V6 (2003r. manual) - a więc już z elektroniczną szperą.
    Auto nie reagowało na sygnał z przepustnicy i wyświetlał się komunikat VDC.
    Sprawny sterownik w wersji virgin zakupiłem od kol. maly_777 z tego forum, który zajmuje się sterownikami.
    Nie jest to sterownik silnika 3.2 lecz 2.5 ale sterownik tej samej generacji (hybrydowy) CF3 i raczej obydwa posiadają wszystkie funkcje te same.
    Jeśli ma być naprawiany to "podkręcenie" go dla kogoś kto podejmie się jego naprawy nie powinno być problemem.

    Zauważ, że prawie wszystkie swapy 156 3.0V6 jeżdzą na sterownikach nie z 3.0 a z 2.5 (ewentualnie podkręconych).

    Aplikacja w modelu 147 będzie jednak karkołomna (przez 20 lat obserwacji "rynku Busso" widziałem tylko jedno takie auto - bordową 147 3.2 więc zapewne z czegoś to wynika). Na pewno jednak da się (nawet do Fiata Uno potrafili wsadzić Busso).
    Moja rada: Sprzedaj auto które masz, kup w Hiszpanii/Włoszech zdrową blacharsko (to jest w tej chwili podstawowa sprawa przy takiej inwestycji) 156 i rób swapa na tej bazie. Temat jest rozpoznany i nic Cię nie zaskoczy.
    PS. Sterowniki CF3 sa bardzo wrażliwe na spadki napięcia wskutek słabnącego akumulatora i rozładowania (długi postój). Prawdopodobnie mój tak padł w zimie bo auto (czwarte) było mało używane i aku wyzionął ducha. Warto zainwestować w dobry aku (najlepiej żelowy). Sterowniki CF2 są dużo stabilniejsze.

    Powodzenia!
    Ostatnio edytowane przez valdek ; 07-06-2021 o 20:55

Podobne wątki

  1. Uniwersalny sterownik do fabrycznego centralnego zamka
    Utworzone przez 156ts w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 15-02-2019, 08:56
  2. [146] Uniwersalny sterownik centralnego zamka + fabryczny alarm, jak to połączyć
    Utworzone przez Shakin w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 23-03-2013, 15:34
  3. [164] Uniwersalny sterownik centralnego zameka z pilotem radiowym, pytanie
    Utworzone przez kubicze w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 29-08-2012, 19:58

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory