Strona 4 z 7 PierwszyPierwszy 1234567 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 67

Temat: Jaki trwały silnik do Alfy?

  1. #31
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomaz Zobacz post
    Andrzej, tutaj to już przesadziłeś... Widziałem stan silnika z przebiegiem 80tys po dwóch wymianach oleju (flotowy Golf, jak się domyślasz dosłownie kilkuletni). Tragedia... Silnik grzechotał, jakby miał 250tys nalotu.
    Na YT możesz obejrzeć stan oleju w nowiutkim BMW (circa 25tys nalotu) przy pierwszej wymianie.
    Te co robią setki tys. nalotu są odpowiednio dbane. Te co mają wymiany co 30tys. idą na handel.
    No to jak się handlują jak grzechoczą ?

    Wkleiłem pierwszą z brzegu analizę pokazującą że 23 tys km niczego takiego jak "przepracowanie" nie powoduje. Doświadczone bardzo i z potężnymi ilościami próbek labolatorium sugeruje nast wymianę po 27 tys km. Toyoty silnik.

    Oczywiście - nie przeczę że w innych silnikach, nie wymieniając producentów, może i po 1 tysiącu być olej zawierający brokat z opiłków czy zmienić lepkość . Ale sory jak wymaga silnik takich zabiegów to "najlepszym" trudno go nazwać czy na podstawie rzęchów jakichś formułować ogólne teorie .

    Chodzi mi o takie kardynalne stawianie _zawsze_ 12-13 tys i będzie dobrze . Nie ma takiej granicy uniwersalnej . Jest instrukcja i tyle . Nie wszystko jest Alfą że trzeba jej zalecenia np co terminów wymian rozrządów zmieniać (a i to nic nie dawało) .

    Podobnie z tą temp. Dobrze wiesz ile jeszcze trzeba aby od wody 80-90 stopni olej osiągnął swoje robocze 100st. Więc but przy 80ciu to też niszczenie, a tu koledze 260tys km jeździ i jeść nie woła (chyba że w dieslu szybciej się olej grzeje i przy 80 wody ma swoje robocze 100 czy choć 90 st, nie wiem )

  2. #32
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,549

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzejsr Zobacz post
    No to jak się handlują jak grzechoczą ?

    Wkleiłem pierwszą z brzegu analizę pokazującą że 23 tys km niczego takiego jak "przepracowanie" nie powoduje. Doświadczone bardzo i z potężnymi ilościami próbek labolatorium sugeruje nast wymianę po 27 tys km. Toyoty silnik.

    Oczywiście - nie przeczę że w innych silnikach, nie wymieniając producentów, może i po 1 tysiącu być olej zawierający brokat z opiłków czy zmienić lepkość . Ale sory jak wymaga silnik takich zabiegów to "najlepszym" trudno go nazwać czy na podstawie rzęchów jakichś formułować ogólne teorie .

    Chodzi mi o takie kardynalne stawianie _zawsze_ 12-13 tys i będzie dobrze . Nie ma takiej granicy uniwersalnej . Jest instrukcja i tyle . Nie wszystko jest Alfą że trzeba jej zalecenia np co terminów wymian rozrządów zmieniać (a i to nic nie dawało) .

    Podobnie z tą temp. Dobrze wiesz ile jeszcze trzeba aby od wody 80-90 stopni olej osiągnął swoje robocze 100st. Więc but przy 80ciu to też niszczenie, a tu koledze 260tys km jeździ i jeść nie woła (chyba że w dieslu szybciej się olej grzeje i przy 80 wody ma swoje robocze 100 czy choć 90 st, nie wiem )
    Nie wiem jak w fiatowskich JTDmach jest z temperaturą oleju silnikowego. Miałem kilka, ale w żadnym nie było czujnika temperatury oleju silnikowego.
    Natomiast małe spostrzeżenie z eksploatacji volvowskiego D5, który taki czujnik fabrycznie posiada - temperatura oleju praktycznie rośnie równo z temperaturą płynu chłodzącego. Sam byłem tym zdziwiony, ale inni użytkownicy tej rodziny silników potwierdzają to spostrzeżenie. Dodatkowo nawet latem przy ponad 30 stopniach na zewnątrz, włączonym tempomacie na 160km/h, temperatura oleju oscylowała w okolicach 105*C. Generalnie nie pałując silnika, ciężko przekroczyć 100*C.
    Olej zgodnie z zaleceniem - 0W30.

    Natomiast co do zużycia oleju to test, który wrzuciłeś ma się nijak do tego tematu. Po pierwsze minerał, który ma znacznie mniej dodatków czyszczących. Po drugie wolnossącą benzyna. Jak przeglądałem różne wyniki badań przepracowanych olejów, to wniosek był taki, że w Dieslu, jakość oleju spada zauważalnie szybciej niż w wolnossących benzynach.

    Może niepotrzebnie napisane zasady używając zawsze czy musi. Jak do wszystkiego trzeba podejść z głową i tyle.

    PS. Co do flotowych latających bezproblemowo na longlife to mieliśmy w firmie Craftery, które zgodnie z zaleceniami miały bodajże 45 czy 47 kkm pomiędzy wymianami oleju. Pierwszy nie dojeździł trzeciej wymiany oleju - zatarty silnik wymieniony na gwarancji. Serwis nie chciał się przyznać co było winą.

    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka
    Ostatnio edytowane przez FXX ; 28-11-2022 o 22:51

  3. #33
    Użytkownik Alfista Avatar tomaz
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    166 3.0V6 Sportronic | szybkie daily
    Postów
    4,455

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzejsr Zobacz post
    No to jak się handlują jak grzechoczą ?
    Nie wiesz jak to u nas jest? Ja nie kupię, ty nie kupisz, kolejnych 10-ciu też nie, a jedenasty przyjdzie nie kumaty i kupi, bo młody rocznik i niski przebieg. Serwisowany. Niezawodna, niemiecka marka

    Cytat Napisał Andrzejsr Zobacz post
    Chodzi mi o takie kardynalne stawianie _zawsze_ 12-13 tys i będzie dobrze . Nie ma takiej granicy uniwersalnej
    No tu się zgodzę - co silnik to nieco inaczej.

    Cytat Napisał Andrzejsr Zobacz post
    Jest instrukcja i tyle
    Ale tutaj już nie, bo w pewnym momencie te instrukcje zaczęli robić "pod wyniki". Te 30tys i long life to bzdura jest i zamach na twoją kasę, żebyś finalnie więcej wydał na remont, albo szybciej kupił kolejny model. Również po to, żeby pokazać niższe koszty użytkowania, emisje czy inne bzdety.

    Przy oleju silnikowym zawsze sprawdza się stara maksyma "jak dbasz tak masz". I każdy praktyk (nie teoretyk) powie ci, że lepiej lać tani olej co 10tys niż najbardziej zajebisty co 30.

    Z tymi temperaturami w dieslu to ciekawa sprawa. W wolnossącej benzynie (busso) miałem zawsze 20 stopni mniej na oleju, niż na płynie - oczywiście do momentu rozgrzania.
    166 2.5V6 CF2 Sportronic była | 166 3.0V6 CF3 Sportronic @ 241KM / 291Nm jest
    Moja 166 Grigio Chiaro: http://www.forum.alfaholicy.org/nasz...ml#post1222435
    Więcej Alfy: https://www.youtube.com/channel/UCA7...kh5YZ4Hy4vTsew
    Szybkie daily: https://www.forum.alfaholicy.org/prz..._s5_tomaz.html


  4. #34
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    Jakby pójść jak należy drogą "jak dbasz tak masz" to należałoby te analizy oleju robić. Stówka raz na analizę po powiedzmy 15 tys i wiesz a nie się domyślasz czy w danej marce w instrukcji wygrał marketing czy konstruktorzy.

    Co do handlu to można przypuszczać że używane z zachodu auta z kręconymi licznikami byly longlife exploatowane jednak a wciąż pobocza nie są zastawione wrakami zatartymi..

    Analiza oleju raz lub zerknoecie na takie analizy przez innych w danym silniku używanego i można wnioskować. Oczywiście zakładając normalny silnik a nie specjalnej troski .

    Btw niektóre auta nie mają WSK temp tylko kontrolka niebieska (nie butuj) i ona ma realnie 50 at. Masa nie interesujących się technikalaimi kierowców tak jeździ i auta są długowieczne mimo to ( nie będę wspominało jaka wiadoma markę chodzi może inne też)..z drugiej strony chuchamy i z modłami wokół twinspark się rozleciimonwymiannco 1 tys i rozrządu co 30tys.
    Nie znam z osobistego dosw szkopskoch aut ale brat od kilkudziesięciu lat użytkuje je w formie przedstawicielskiej i on o ludzie w firmie je wykupują dla pryw użytku przy wymianach flot. Jakie chłodzenie turbin. Jake inne niż w instrukcji okresy wymiany oleju. Jakie cackanie na zimnym. Btw inżynier z silnikami lotniczymi mający do czynienia na codzień .

    Tak że nie przesadzajmy. Auto jest dla nas nie odwrotnie. Ciśnie Cię pęcherz a tu nakaz czekania minuty.. no czym to się różni od sikania godzinę w wydaniu elektryka.

    A jak jakieś motory nie dają rady bez specjalnej troski? Są inne które dają.

  5. #35
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,549

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzejsr Zobacz post
    Jakby pójść jak należy drogą "jak dbasz tak masz" to należałoby te analizy oleju robić. Stówka raz na analizę po powiedzmy 15 tys i wiesz a nie się domyślasz czy w danej marce w instrukcji wygrał marketing czy konstruktorzy.
    Czasami nawet nie musisz robić analiz, żeby wiedzieć, że wygrywa pseudoekologia i marketing Czasami wystarczy spojrzeć w instrukcję obsługi EU i USA. I się nagle okazuje, że w USA dla tego samego silnika wymiany są np. 2 razy częściej


    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka

  6. #36
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2009
    Auto
    signiore Giuseppe Busso
    Postów
    743

    Domyślnie

    Cytat Napisał Teddy Bear Zobacz post
    Chodzi o to, że jeśli przez dłuższy czas jedziesz w dużą prędkością, turbina pracuje na wysokich obrotach i jest rozgrzana. Po wyłączeniu silnika układ olejenia powinien odebrać nadmiarowe ciepło, inaczej łopatki turbiny bedą się jeszcze obracać "na sucho". I turbinę
    A co na tym postoju z włączonym silnikiem ma schłodzić to turbo ??? Chyba że jeszcze maske otwierasz i wachlujesz ręcznikiem. Jedynie tak jak kolega wcześniej pisał zwolnić i dać silnikowi się schłodzić przez pęd powietrza.

  7. #37
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    05 2016
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 jtd 16V
    Postów
    609

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzejsr Zobacz post
    Co do 19-20 tys i "przepracowanym oleju" - robiłeś analizy takowych ?

    o, tu jakaś z brzegu 14,5 tys mil to przyzwoicie ponad 20tys gdzie rzekomo _zawsze_ olej miałby być przepracowany, a tu zonk, laboratorium sugeruje nast raz zmienić przy 17 tys. (mil)

    https://bobistheoilguy.com/forums/th...8k-oci.362303/

    Pewnie że są i inne. Dlatego żadnych spisów zasad nie ma sensu tworzyć . Normalny silnik użytkowany zgodnie z instrukcją sobie te 260 tys z palcem w nosie przejeździ bez cudowania i bycia bardziej świętym od swiętego. Wiem że na forum tej marki wszelkie fuckupy były zwalane na olej, ale jak hardware jest ok, to olejem naprawdę trzeba się bardzo postarać żeby je (silnik) zepsuć.
    Jest wiele analiz olejów. Np. tutaj było to robione:

    https://www.youtube.com/watch?v=_Xpe...=ProfesorChris

    Wg powyższych badań wyszło 10 tys. km jako optymalny przebieg na jednym oleju przy normalnej eksploatacji samochodu.

  8. #38
    Użytkownik Alfista Avatar tomaz
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    166 3.0V6 Sportronic | szybkie daily
    Postów
    4,455

    Domyślnie

    Cytat Napisał carramba Zobacz post
    A co na tym postoju z włączonym silnikiem ma schłodzić to turbo ???
    Nie tyle o chłodzenie turbo chodzi, co o zapewnienie jego smarowania podczas gdy się nadal kręci. Tudzież o obieg tego oleju podczas gdy nadal turbo jest mega gorące. Ten olej je chłodzi, a nie pęd powietrza.
    Zdaje się też, że sporo aut ma już dzisiaj podtrzymanie smarowania turbo w standardzie.
    166 2.5V6 CF2 Sportronic była | 166 3.0V6 CF3 Sportronic @ 241KM / 291Nm jest
    Moja 166 Grigio Chiaro: http://www.forum.alfaholicy.org/nasz...ml#post1222435
    Więcej Alfy: https://www.youtube.com/channel/UCA7...kh5YZ4Hy4vTsew
    Szybkie daily: https://www.forum.alfaholicy.org/prz..._s5_tomaz.html


  9. #39
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2009
    Auto
    signiore Giuseppe Busso
    Postów
    743

    Domyślnie

    Obieg oleju czyli smarowanie jest zawsze przy włączonym silniku czy bedziesz jechał czy stał godzinę z włączonym silnikiem. Podtrzymanie turbo to chyba najczęściej przy turbinach dodatkowo chłodzonych wodą gdzie uruchamiają się wentylatory. Tak jak ten madry tam napisał że stoi minutę po pałowaniu to tylko stracił paliwo. Turbinie to na pewno nie pomógł.

  10. #40
    Użytkownik Alfista Avatar tomaz
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    166 3.0V6 Sportronic | szybkie daily
    Postów
    4,455

    Domyślnie

    Cytat Napisał carramba Zobacz post
    Obieg oleju czyli smarowanie jest zawsze przy włączonym silniku czy bedziesz jechał czy stał godzinę z włączonym silnikiem
    No to właśnie napisał, żeby nie gasić silnika przez minutę po pałowaniu, bo ten obieg oleju jest potrzebny.

    Cytat Napisał carramba Zobacz post
    Tak jak ten madry tam napisał że stoi minutę po pałowaniu to tylko stracił paliwo. Turbinie to na pewno nie pomógł.
    Powiem szczerze, że nie rozumiem twojego toku myślenia.

    Pałujesz auto na autobanie 200+, zjeżdżasz na hotdoga i gasisz auto - wg ciebie to jest OK dla silnika?
    Bo ja osobiście bym pozwolił mu chwilę na wolnych obrotach pochodzić, żeby smarowanie było i nieco schłodzić też.
    166 2.5V6 CF2 Sportronic była | 166 3.0V6 CF3 Sportronic @ 241KM / 291Nm jest
    Moja 166 Grigio Chiaro: http://www.forum.alfaholicy.org/nasz...ml#post1222435
    Więcej Alfy: https://www.youtube.com/channel/UCA7...kh5YZ4Hy4vTsew
    Szybkie daily: https://www.forum.alfaholicy.org/prz..._s5_tomaz.html


Podobne wątki

  1. Witam jaki silnik do Alfy GT?
    Utworzone przez Anubis w dziale GT
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-12-2022, 15:31
  2. Zakup alfy 147? Krajowej czy zza granicy... Jaki silnik?
    Utworzone przez kryst16 w dziale 147
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 19-10-2021, 19:14
  3. Dobry i trwały wosk :P
    Utworzone przez Awesome w dziale Kosmetyka
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 15-06-2015, 15:01
  4. Najmniej trwały element zawieszenia przedniego
    Utworzone przez maniek7712 w dziale 156
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 08-04-2010, 18:58

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory