Zobacz wyniki ankiety: Jaki olej byś wybrał/wybrała?

Głosujących
170. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Motul

    34 20.00%
  • Vavoline

    20 11.76%
  • Castrol

    4 2.35%
  • PENRITE

    7 4.12%
  • MILLERS OILS

    33 19.41%
  • Selenia

    12 7.06%
  • Yacco Lube

    1 0.59%
  • Texaco

    1 0.59%
  • Total

    3 1.76%
  • Mobil

    3 1.76%
  • RAVENOL

    13 7.65%
  • Shell

    14 8.24%
  • Fuchs

    4 2.35%
  • Midland

    0 0%
  • Eurol

    9 5.29%
  • Liqui Moly

    12 7.06%

Temat: Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??

  1. #10991
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    Cytat Napisał cytrynowiec Zobacz post
    [MENTION=34864]wlyszkow[/MENTION] też chętnie poczytam, że musi być baza PAO w 508/509. Bo ztcw norma narzuca nie tyle bazę co spełnienie pewnych parametrów...ale fakt większość nich jest na PAO.

    [MENTION=74831]Poziom1989[/MENTION] - na pewno ten LM to HC? Tam jest CAS 68037-01-4- 70<80 - a co to jest jak nie PAO?
    Ten CAS to PAO. Oczywiście norma 508/509 nie narzuca bazy PAO ale znana mi receptura, która ma tę aprobatę już narzuca wyłącznie PAO aby móc tę aprobatę umieścić na butelce...
    Serdecznie pozdrawiam,
    PW znów dostępne ale najlepiej: wlyszkow@vp.pl
    ANALIZY OLEJU

  2. #10992
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Skoda Octavia 1.4 TSI CZDA
    Postów
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał wlyszkow Zobacz post
    Ten CAS to PAO. Oczywiście norma 508/509 nie narzuca bazy PAO ale znana mi receptura, która ma tę aprobatę już narzuca wyłącznie PAO aby móc tę aprobatę umieścić na butelce...
    Ano właśnie.

  3. #10993
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    Cytat Napisał cytrynowiec Zobacz post
    Ano właśnie.
    Z tego co widzę na razie producenci grzecznie stosują PAO w tych olejach.... [emoji6]
    Serdecznie pozdrawiam,
    PW znów dostępne ale najlepiej: wlyszkow@vp.pl
    ANALIZY OLEJU

  4. #10994
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    [MENTION=34864]wlyszkow[/MENTION] i kto jeszcze wie - tak mi się przypomniało, ten mój olej z kilka wątków wyżej analizy, czy taka analiza w jakiś sposób (na które parametry patrzeć?) może odzwierciedlić czy olej nie dostał za mocno temperaturowo ? Bo ten był jeżdżony do 140, no czaaaasem do 150 stopni, schładzanie w takich przypadkach (dłuższe sesje ) do 120 i znów do 140 (+) . W któszych sesjach osiągał w zależności od długości prostych i temp zewn 110 (zima) - 130. Pomiary w podstawce filtra oleju, silnik TS więc brak chłodnicy oleju, chłodzony wymiennikiem ciepła woda-olej (woda ładnie trzyma temp, chłodnica wody jest trochę większa). Pomiar w podstawce oleju (tu nie wiem czy to jeszcze przed przejściem przez wymiennik czy po?).
    Generalnie jeśli ta analiza jest ok, to znaczy że te temperatury są ok, więc nie ma sensu wówczas montowanie chłodnicy oleju bo to dodatkowe kilogramy i komplikacja (plus kilka łączeń które mogą puścić ). Chętnie bym tego nie robił. Tylko czy ta analiza pozwala powiedzieć - temperatury na jakich pracował ten olej, mu nie zaszkodziły. ?

  5. #10995
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzejsr Zobacz post
    [MENTION=34864]wlyszkow[/MENTION] i kto jeszcze wie - tak mi się przypomniało, ten mój olej z kilka wątków wyżej analizy, czy taka analiza w jakiś sposób (na które parametry patrzeć?) może odzwierciedlić czy olej nie dostał za mocno temperaturowo ? Bo ten był jeżdżony do 140, no czaaaasem do 150 stopni, schładzanie w takich przypadkach (dłuższe sesje ) do 120 i znów do 140 (+) . W któszych sesjach osiągał w zależności od długości prostych i temp zewn 110 (zima) - 130. Pomiary w podstawce filtra oleju, silnik TS więc brak chłodnicy oleju, chłodzony wymiennikiem ciepła woda-olej (woda ładnie trzyma temp, chłodnica wody jest trochę większa). Pomiar w podstawce oleju (tu nie wiem czy to jeszcze przed przejściem przez wymiennik czy po?).
    Generalnie jeśli ta analiza jest ok, to znaczy że te temperatury są ok, więc nie ma sensu wówczas montowanie chłodnicy oleju bo to dodatkowe kilogramy i komplikacja (plus kilka łączeń które mogą puścić ). Chętnie bym tego nie robił. Tylko czy ta analiza pozwala powiedzieć - temperatury na jakich pracował ten olej, mu nie zaszkodziły. ?
    Poprawa jest znaczna ale 20ppm żelaza na 1000km to mało nadal nie jest, Ok - torowa jazda ale nie wykluczam że jeśli spadnie temperatura to wyniki będą lepsze bo żaden olej takich temp nie lubi. Tu jest spora dawka AR9100 także uzupełnia niski poziom ZDDP tego oleju jak na sport.
    Lepkość nie rośnie ponad normę ani utlenianie więc kondycja oleju wygląda ok. Czasami warto badać TAN jeśli nie ma poziomu utleniania.
    Może te odczyty temperatury to efekt gorącego wydechu blisko czujnika temperatury oleju?
    Serdecznie pozdrawiam,
    PW znów dostępne ale najlepiej: wlyszkow@vp.pl
    ANALIZY OLEJU

  6. #10996
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    Sam czujnik to VDO (nnie VDO look) , zresztą testowałem go sposobem kuchennym -w miarę dokładny.
    Wydech jest z boku i ciut do tyłu, od czujnika, no ale podstawka to metal, swoje się nagrzewa pewnie promieniowaniem samym, niby podczas jazdy rejon czujnika owiewany powietrzem. Muszę sprawdzić czy po prostu to nie jest temperatura _przed_ schłodzeniem. Bo nie wiem dokładnie jak ten wymiennik jest zbudowany i jak olej płynie , kiedy mija czujnik - przed czy po schłodzeniu.
    Jak przed to szansa że na silnik płynie już powiedzmy te 100 stopni, wiec byłoby ok pewnie?

  7. #10997
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2017
    Auto
    Mitsubishi Colt Czt
    Postów
    206

    Domyślnie

    Cytat Napisał cytrynowiec Zobacz post
    Ano właśnie.
    Tylko dlaczego Liqui Moly okresla go jako: Hightech-Leichtlaufmotoröl auf Basis Synthesetechnologie ?

    Jezeli by byl "pelno syntetyczny", to uwazam, zeby ten olej w ten sposob okreslili. Takze jest cos nie tak.

    Apropo nazewnictwa, juz byla o tym tutaj mowa, lecz ostatnio ponownie znalazlem wyrok sadu, tym razem z roku 2016:

    http://www.it-recht-kanzlei.de/motor...t.html?print=1

    Mozna znalezc w google pod: Urteil v. 24.06.2016 (Az. 6 U 78/15) OLG Köln

    I jest jasno napisane, ze olej mozna okreslic jako "pelny syntetyk", kiedy sklada sie tylko i wylacznie z IV/V Grupy, bez innej domieszki.

    Wiec moze ten olej to mieszkanka PAO i HC ?
    Ostatnio edytowane przez Poziom1989 ; 23-01-2018 o 13:07

  8. #10998
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2018
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Skoda Octavia 1.4 TSI CZDA
    Postów
    14

    Domyślnie

    Biorąc pod uwagę rynek DE to zgoda że to technologia syntetyczna, biorąc pod uwagę rynek PL - pełen syntetyk Chociaż z DE też są sygnały że już znowu jest "nie wszystko zloto co się świeci" choćby Motul i jego seria 8100.

  9. #10999
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    147
    Postów
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablo. Zobacz post
    Z tymi tanimi 10w40 jest pewien kłopot niestety. Często zalewam takie na wstępne docieranie silnika po remoncie, i po rozgrzaniu potrafią tracić swoje podstawowe parametry.
    kupiłem na dojazdy do pracy drugiego TS`a. Przebieg roczny 5000km max. Mam 2 opcje oleju
    Mannol czy Maxlife?

  10. #11000
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2017
    Auto
    Mitsubishi Colt Czt
    Postów
    206

    Domyślnie

    Cytat Napisał LordLuk Zobacz post
    kupiłem na dojazdy do pracy drugiego TS`a. Przebieg roczny 5000km max. Mam 2 opcje oleju
    Mannol czy Maxlife?
    Wybralbym Maxlife!

Podobne wątki

  1. temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale 147
    Odpowiedzi: 233
    Ostatni post / autor: 13-12-2021, 15:53
  2. Temat rzeka, jakich żarówek używacie/polecacie??
    Utworzone przez KlaudioOs w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 24-02-2013, 21:26
  3. Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale 166
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-01-2012, 09:55
  4. Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale GT
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-06-2010, 14:07

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory