Zobacz wyniki ankiety: Jaki olej byś wybrał/wybrała?

Głosujących
170. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Motul

    34 20.00%
  • Vavoline

    20 11.76%
  • Castrol

    4 2.35%
  • PENRITE

    7 4.12%
  • MILLERS OILS

    33 19.41%
  • Selenia

    12 7.06%
  • Yacco Lube

    1 0.59%
  • Texaco

    1 0.59%
  • Total

    3 1.76%
  • Mobil

    3 1.76%
  • RAVENOL

    13 7.65%
  • Shell

    14 8.24%
  • Fuchs

    4 2.35%
  • Midland

    0 0%
  • Eurol

    9 5.29%
  • Liqui Moly

    12 7.06%

Temat: Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??

  1. #12021
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    11 2018
    Auto
    Renault
    Postów
    69

    Domyślnie

    Cytat Napisał Poziom1989 Zobacz post
    Jeżeli znajdę ten tekst to udostępnię. I nie zaprzeczam, że olej nie ciemnieje z powodów przez Ciebie podanych, takie jest jego zadanie a dokładnie pakietu dodatków.

    Znalazłem:
    1) Cykle cieplne

    Podczas, kiedy jedziesz rano do pracy Twój silnik osiąga normalną temperaturę pracy (zazwyczaj 90-105’C) ogrzewając olej silnikowy. Kiedy samochód przebywa na parkingu olej stygnie. Podczas przerwy na lunch jest ponownie wystawiony na działanie gorąca, kiedy jedziesz załatwić swoje sprawy. Ten proces powtarza się w drodze do domu. I następnego dnia. I następnego.

    To jest to co kryje się pod nazwą cykli cieplnych. Ciągłe narażanie na działanie wysokich temperatur naturalnie zaciemnia olej silnikowy.

    Niektóre dodatki w oleju silnikowym są bardziej podatne na zaciemnienie w obliczu działania wysokich temperatur niż inne. Ponadto, zwykły proces utleniania także może przyczynić się do ciemnienia oleju. Utlenianie następuje wtedy, gdy cząsteczki tlenu oddziałują z cząsteczkami oleju i powodują rozkład chemiczny, podobnie jak tlen powoduje brązowienie przeciętego na pół jabłka lub tak jak żelazo pokrywa się rdzą. Wysoka temperatura przyśpiesza utlenianie.


    Źródło: https://czarnepaliwo.wordpress.com/2...owy-ciemnieje/
    Tak, ale to nie wszystki. Olej również ciemnieje od zapieczonych, lub zużytych pierścieni zgarniających, które niedokładnie zdejmują resztki przepalonego oleju do układu smarowania.

    Jeżeli chodzi o krótkie dystanse i niedogrzany silnik, to olej często jaśnieje i zbiera się to słynne "masło" czy inny "majonez" pod korkiem od najzwyczajniejszych w świecie wahań temperatur i wilgoci wewnątrz jednostki. Szczególnie zimą. Ja dziennie pokonuję w obie strony po 25km do pracy - łącznie 50. Olej ma barwę ciemnego brązu po 5 tysiącach, nie czarną. Weekendowo przegnam samochód drogą ekspresową. Póki olej jest bardzo ciemny, bardzo brązowy w SILNIKU BENZYNOWYM - to jest OK. Jeśli w BENZYNOWYM robi się po zastosowaniu płukanki wręcz czarny - może zachodzić podejrzenie, że dostają nam się spaliny do oleju silnikowego.

    Przykład kolegi z pracy - olej czerniał, samochód brał oleju dosyć sporo. Zastosowana została płukanka - dwie butelki nafty i silnik pracował godzinę na wolnych obrotach. Po odkręceniu korka spustowego wylał się olej koloru asfaltu. Wlany został właściwy olej + filtr - auto ma jasny olej, przestało olej spalać.

  2. #12022
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2018
    Auto
    Renault/Fiat
    Postów
    13

    Domyślnie

    Ja u siebie żadnego spalania oleju nie mam
    Tyle co z Fiata wyleci .
    Renault to samo mimo powrotu z 10w40 i remontu po przegrzaniu wróciło z Elfa 10w40 po 40 tyś km na jednym oleju (mama nie zmieniała bo po co, wsiąść i jechać ) nagaru sporo i silnik przegrzany przez brak oleju praktycznie w silniku ( z dwóch głowic uciekał olej )
    Teraz po wymianie na 5w40 po czyszczeniu i płukankach lata bardzo dobrze i olej czysty

  3. #12023
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    11 2018
    Auto
    Renault
    Postów
    69

    Domyślnie

    Cytat Napisał Binas96 Zobacz post
    Ja u siebie żadnego spalania oleju nie mam
    Tyle co z Fiata wyleci .
    Renault to samo mimo powrotu z 10w40 i remontu po przegrzaniu wróciło z Elfa 10w40 po 40 tyś km na jednym oleju (mama nie zmieniała bo po co, wsiąść i jechać ) nagaru sporo i silnik przegrzany przez brak oleju praktycznie w silniku ( z dwóch głowic uciekał olej )
    Teraz po wymianie na 5w40 po czyszczeniu i płukankach lata bardzo dobrze i olej czysty
    To pytanie - ile chcesz przeznaczyć na olej?

    Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

  4. #12024
    Użytkownik Świeżak Avatar Robert 1
    Dołączył
    07 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Grupa VAG
    Postów
    86

    Domyślnie

    Cytat Napisał Poziom1989 Zobacz post
    Jeżeli znasz opisz ta serię, bo jak już wspomniałem moja wiedza na temat polskich środków smarnych jest marna.

    - - - Updated - - -



    Shell.

    - - - Updated - - -

    Prawda jest taka, że wszystkie oleje o lepkości 5W-40, oczywiście pisze o mieszaninie olejów bazowych HC, są bardzo zbliżone. Niektórzy dodają nieco PAO oraz bardziej bogatszy pakiet dodatków. A tu już potrzebujemy wgląd do analiz.
    Polskie oleje HC maja bardzo dobre opinie za naszą wschodnią granicą na oil club.ru
    Lotosa chwalą min za powtarzalność ,Orlen Max Expert chwalony za czyste bazy olejowe,nowoczesne dodatki Infineum,dobrą wytrzymałość wysokotemperaturową niski Noack,dodatki Pao(10/15 %) , o Specolu już było wcześniej dużo dobrego napisane .Polak potrafi zrobić przyzwoity olej przynajmniej w grupie olejów HC .

  5. #12025
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    11 2018
    Auto
    Renault
    Postów
    69

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robert 1 Zobacz post
    Polskie oleje HC maja bardzo dobre opinie za naszą wschodnią granicą na oil club.ru
    Lotosa chwalą min za powtarzalność ,Orlen Max Expert chwalony za czyste bazy olejowe,nowoczesne dodatki Infineum,dobrą wytrzymałość wysokotemperaturową niski Noack,dodatki Pao(10/15 %) , o Specolu już było wcześniej dużo dobrego napisane .Polak potrafi zrobić przyzwoity olej przynajmniej w grupie olejów HC .
    I też podobno HC nie takie straszne, jak go malują.

    Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

  6. #12026
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 TB MA 2010
    Postów
    2,091

    Domyślnie

    HC straszne nie jest, ma tylko swoje ograniczenia i wymaga więcej ulepszaczy ale i tak wielkim producentom się opłaca niż stosować grupy IV i V
    Serdecznie pozdrawiam,
    PW znów dostępne ale najlepiej: wlyszkow@vp.pl
    ANALIZY OLEJU

  7. #12027
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2018
    Auto
    Renault/Fiat
    Postów
    13

    Domyślnie

    Mnie konkretnie interesują te dwa Lotosy 5w40 Thermal Control i 10w40 . I te oleje mogę mieć za grosze . Znajomy ma duże zniżki od Lotosa . Tak więc pytam czy te oleje są w miare coś warte . Analiz ani tego ani tego nie widziałem . Czy po prostu kiepsko szukam ?

    - - - Updated - - -

    Tylko że Orlen jest dość drogi i rzadko spotykany. Bynajmniej u mnie zostaje IC albo internet

  8. #12028
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar tomek evo
    Dołączył
    10 2015
    Mieszka w
    Sosnowiec
    Auto
    159 1.9 150 KM
    Postów
    691

    Domyślnie

    Analiza taniego Eurola Super lite 5W40 :
    https://www.oil-club.ru/forum/upload...1438690716.jpg
    włyszkow jak go widzisz w porównaniu do Specola Golda?

    Lotos 10W40 to pomyje jak większość 10W40. Lotos Synthetic 5W40 jest całkiem dobry a na temat tego Thermal Control się nie wypowiem. Elfa bym nie brał pod uwagę bo moim zdaniem lepszym wyborem będzie Shell, Specol lub Eurol a także parę innych olejów w tym Lotos Synthetic 5W40.

  9. #12029
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    11 2018
    Auto
    Renault
    Postów
    69

    Domyślnie

    Cytat Napisał Binas96 Zobacz post
    Mnie konkretnie interesują te dwa Lotosy 5w40 Thermal Control i 10w40 . I te oleje mogę mieć za grosze . Znajomy ma duże zniżki od Lotosa . Tak więc pytam czy te oleje są w miare coś warte . Analiz ani tego ani tego nie widziałem . Czy po prostu kiepsko szukam ?

    - - - Updated - - -

    Tylko że Orlen jest dość drogi i rzadko spotykany. Bynajmniej u mnie zostaje IC albo internet
    Moim zdaniem, jak brać Lotosa, to tylko Synthetic Plus, albo Quazar. Za jakie grosze możesz mieć te oleje, że tak się ich trzymasz? Ile tego oleju potrzebujesz 5, 6L ?

  10. #12030
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    11 2018
    Auto
    Renault
    Postów
    69

    Domyślnie

    Dostałem odpowiedź od dystrybutora Shell z Allegro, że obecnie wyłącznie na GTL są robione oleje i mam 100% pewności, że dostanę GTL od nich.

    Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Podobne wątki

  1. temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale 147
    Odpowiedzi: 233
    Ostatni post / autor: 13-12-2021, 15:53
  2. Temat rzeka, jakich żarówek używacie/polecacie??
    Utworzone przez KlaudioOs w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 24-02-2013, 21:26
  3. Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale 166
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-01-2012, 09:55
  4. Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale GT
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-06-2010, 14:07

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory