Zobacz wyniki ankiety: Jaki olej byś wybrał/wybrała?

Głosujących
170. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Motul

    34 20.00%
  • Vavoline

    20 11.76%
  • Castrol

    4 2.35%
  • PENRITE

    7 4.12%
  • MILLERS OILS

    33 19.41%
  • Selenia

    12 7.06%
  • Yacco Lube

    1 0.59%
  • Texaco

    1 0.59%
  • Total

    3 1.76%
  • Mobil

    3 1.76%
  • RAVENOL

    13 7.65%
  • Shell

    14 8.24%
  • Fuchs

    4 2.35%
  • Midland

    0 0%
  • Eurol

    9 5.29%
  • Liqui Moly

    12 7.06%

Temat: Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??

  1. #12131
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar alfist
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulia Q , GT3.2 Q2
    Postów
    960

    Domyślnie

    No cóż, -jaki ma interes producent by wprowadzać w błąd użytkowników swoich aut? Nie wie jaki olej? Konstruując i serwisując setki tysięcy swoich aut w okresie wielu dziesięcioleci? To kto wie lepiej? Jakieś laboratorium badające lepkość olejów czy prowadzące pomiary zużyciowe metali smarowanych jakimś olejem? Takie spekulacje prowadzą do wyboru oleju, który niszczy silnik, -i rzeczywiście, sporo na rynku silników z zatartymi panewkami i przedwcześnie zużytymi wariatorami.

  2. #12132
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    Cytat Napisał alfist Zobacz post
    No cóż, -jaki ma interes producent by wprowadzać w błąd użytkowników swoich aut? Nie wie jaki olej? Konstruując i serwisując setki tysięcy swoich aut w okresie wielu dziesięcioleci? To kto wie lepiej? Jakieś laboratorium badające lepkość olejów czy prowadzące pomiary zużyciowe metali smarowanych jakimś olejem? Takie spekulacje prowadzą do wyboru oleju, który niszczy silnik, -i rzeczywiście, sporo na rynku silników z zatartymi panewkami i przedwcześnie zużytymi wariatorami.
    Jak to jaki ? finansowy, nie śledzę tych powiązań, ale związki Selenii i Fiata/Ar chyba są ścisłe, wcześnej był zalecany Agip. Choć co serwisy stosowały , tylko one wiedzą (i czy stosowały) .
    Nie miałoby to znaczenia, gdyby nie to, że mam nieodparte wrażenie dostosowywania zaleceń "producenta" (auta) do tego co akurat związany z nim producent oleju ma w ofercie. W czasach TSów i Vek minerały głównie. Zresztą bezgraniczna ufność co do zaleceń producenta i co do okresów wymiany może się nie najlepiej skończyć (nie siedzę w temacie MA i Giuliett, ale ich 30tys km to raczej ciut dużo. Zresztą i 20tys to było dużo dla TS i V6, ale trzeba przyznać, że instrukcja zawiera dopisek dupochron o skróceniu interwałów w przypadkach X, Y, Z. Ta sama instrukcja opisująca zalecenia producenta co do wymiany rozrządów co 120tys km. Zaryzykujesz to w swoich Alfach ? Zresztą przedzmianowe wariatory i tak tego nie wytrzymywały.
    A, no i w czasach powstawania pewnych jeszcze jeżdżących silników, syntetyki to było hoho, w nie każdej klasie lepkości dostępne w dodatku (teraz też10W40 syntetyków zbyt wiele nie ma) , nie to co teraz - na każdej półce do wyboru do koloru.
    Na pewno podstawowe normy musi olej spełniać, ale warto czytać też zalecenia (czasem enigmatycznie zapisane jak strzałeczkami w tabelce w przypadku instrukcji 156/166) odnośnie temperatur i stylu użytkowania.
    Ostatnio edytowane przez Andrzejsr ; 12-12-2018 o 23:59

  3. #12133
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar alfist
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulia Q , GT3.2 Q2
    Postów
    960

    Domyślnie

    No wybacz, to wygląda na teorię spiskowa- producent zaleca niewłaściwy olej do swoich aut, bo ma związki z producentem oleju...i dlatego będzie miał problemy serwisowe z setkami tysięcy swoich aut...to się kupy nie trzyma. Ja zauważyłem natomiast inną prawidłowość - w wątku "jaki olej" niektórzy polecają oleje- niekoniecznie zgodne ze specyfikacją Alfy, które akurat mają w ofercie..

  4. #12134
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,301

    Domyślnie

    Nie dlatego będzie miał problemy serwisowe (zresztą co producenta konkretnie AR obchodzą problemy użytkowników, bez żartów). Nie będzie miał problemów, slenia też chłodzi i smaruje przecież . Slenie są ok, silniki działają, nie zaleca przecież producent opiłków metalowych wsypywać zamiast oleju.
    Jednak czasy się zmieniły (od wypuszczenia TSó czy Vek hohoho i jeszcze więcej oleju w rafineriach upłynęło) i świadomość użytkowników nt. choćby różnic między minerałem a syntetykiem także.

    Co do ofert to nie wiem, ja tam kupuję i od tych "niektórych" i polecają mi jak najbardziej zgodne ze specyfikacją. Zresztą to jest dośćmgliste - ta specyfikacja, bo weź właściwie odczytaj tabelkę oleju z instrukcji 156/166 .
    Nikt chyba tu nie polecał 0W20 do eksploatowanej torowo Vki na przykład , nie ?

    Choć inna sprawa, że faktycznie , przez lata obserwuję takie przelewające się fale, na których topie jest co jakiś czas olej X, później Y, później Z. Może to owszem zamieszanie wprowadzać. Trochę to podobne do fal / mody przy kosmetykach samochodowych.
    Ale szkodzić raczej nie będzie to zamieszanie, o ile z dystansem czytamy.
    Z moich skromnych obserwacji kilkuset tys km w Alfach wynika to, że olejem żeby zaszkodzić silnikowi, to trzeba by się dość mocno postarać. Tak samo jak się wadliwego silnika nim nie naprawi.
    Natomiast banalnie łatwo jest zrzucić winę za awarię na "zły olej" , czy "nie wiadomo czym był zalewany i co ile " itp. No czasem wiadomo i... się rozlatuje i tak
    Ostatnio edytowane przez Andrzejsr ; 13-12-2018 o 00:20

  5. #12135
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    11 2018
    Auto
    Renault
    Postów
    69

    Domyślnie

    Wiesz skąd się w dużej mierze wzięła opinia "Królowej Lawet" w Lagunie 1.9Dci? Z tego, że producent kazał lać średniego Elfa i zmieniać co 30 tysięcy. Panewki i wałki tego nie wytrzymywały.

    Producentów nie obchodzi twoje bezproblemowe użytkowanie samochodu. Producent chce na Tobie zarobić, a raczej na częściach i serwisie. Myślisz, że w ASO zawsze leja to, co producent zaleca? Nie będę Cię uświadamiał, bo jeszcze w nocy nie zaśniesz

    Lej co chcesz, ale nie bagatelizuj zdania bardziej doświadczonych użytkowników, którzy nie jeden silnik i auto przerobili. Nie, nie zawsze jest dobre to, co producent poleca, a często sam się tego nie do końca trzyma.
    Cytat Napisał alfist Zobacz post
    No wybacz, to wygląda na teorię spiskowa- producent zaleca niewłaściwy olej do swoich aut, bo ma związki z producentem oleju...i dlatego będzie miał problemy serwisowe z setkami tysięcy swoich aut...to się kupy nie trzyma. Ja zauważyłem natomiast inną prawidłowość - w wątku "jaki olej" niektórzy polecają oleje- niekoniecznie zgodne ze specyfikacją Alfy, które akurat mają w ofercie..
    Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

  6. #12136
    Użytkownik Pasjonat Avatar Pablo.
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    pablogarage.pl
    Auto
    Kilka włoskich szrotów ;)
    Postów
    3,392

    Domyślnie

    Cytat Napisał alfist Zobacz post
    No wybacz, to wygląda na teorię spiskowa- producent zaleca niewłaściwy olej do swoich aut, bo ma związki z producentem oleju...i dlatego będzie miał problemy serwisowe z setkami tysięcy swoich aut...to się kupy nie trzyma. Ja zauważyłem natomiast inną prawidłowość - w wątku "jaki olej" niektórzy polecają oleje- niekoniecznie zgodne ze specyfikacją Alfy, które akurat mają w ofercie..
    Jaka teoria spiskowa ?
    To jest BIZNES i tylko to się liczy dla koncernów samochodowych.
    Samochód ma wytrzymać okres gwarancji, a potem się sypać, im bardziej, tym lepiej.
    I na tym polegają zalecenia serwisowe, żeby tak właśnie się działo, jeśli ktoś tego nie ogarnia, to jego problem.
    www.pablogarage.pl - Serwis, części, holowanie

    > > >SKLEP < < < - nie znalazłeś produktu, którym jesteś zainteresowany ? Napisz do Nas, a na pewno dobierzemy odpowiednią ofertę.

  7. #12137
    Użytkownik Pasjonat Avatar Pablo.
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    pablogarage.pl
    Auto
    Kilka włoskich szrotów ;)
    Postów
    3,392

    Domyślnie

    Cytat Napisał alfist Zobacz post
    No wybacz, to wygląda na teorię spiskowa- producent zaleca niewłaściwy olej do swoich aut, bo ma związki z producentem oleju...i dlatego będzie miał problemy serwisowe z setkami tysięcy swoich aut...to się kupy nie trzyma. Ja zauważyłem natomiast inną prawidłowość - w wątku "jaki olej" niektórzy polecają oleje- niekoniecznie zgodne ze specyfikacją Alfy, które akurat mają w ofercie..
    Jaka teoria spiskowa ?
    To jest BIZNES i tylko to się liczy dla koncernów samochodowych.
    Samochód ma wytrzymać okres gwarancji, a potem się sypać, im bardziej, tym lepiej.
    I na tym polegają zalecenia serwisowe, żeby tak właśnie się działo, jeśli ktoś tego nie ogarnia, to jego problem.
    www.pablogarage.pl - Serwis, części, holowanie

    > > >SKLEP < < < - nie znalazłeś produktu, którym jesteś zainteresowany ? Napisz do Nas, a na pewno dobierzemy odpowiednią ofertę.

  8. #12138
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar siapek
    Dołączył
    02 2010
    Mieszka w
    W-wa Centralna
    Auto
    147 JTD 16V TI
    Postów
    745

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablo. Zobacz post
    Jaka teoria spiskowa ?
    To jest BIZNES i tylko to się liczy dla koncernów samochodowych.
    Samochód ma wytrzymać okres gwarancji, a potem się sypać, im bardziej, tym lepiej.
    I na tym polegają zalecenia serwisowe, żeby tak właśnie się działo, jeśli ktoś tego nie ogarnia, to jego problem.
    smutne to

  9. #12139
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2017
    Auto
    Mitsubishi Colt Czt
    Postów
    206

    Domyślnie

    Na przykladzie Mitsubishi Colt Czt, producent zaleca wymiane co 7500 km/ pol roku. Sa zrodla ktore podaja tekze 10 000 km.

  10. #12140
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2010
    Auto
    mam
    Postów
    4,287

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomek evo Zobacz post
    Teraz do Golfa R zalecana jest lepkość 0W20
    To jest nic do Audi RS6 też nagle zrobili przesiadkę z 0W40 na 0W20

    Cytat Napisał alfist Zobacz post
    No cóż, -jaki ma interes producent by wprowadzać w błąd użytkowników swoich aut? Nie wie jaki olej? Konstruując i serwisując setki tysięcy swoich aut w okresie wielu dziesięcioleci? To kto wie lepiej? Jakieś laboratorium badające lepkość olejów czy prowadzące pomiary zużyciowe metali smarowanych jakimś olejem? Takie spekulacje prowadzą do wyboru oleju, który niszczy silnik, -i rzeczywiście, sporo na rynku silników z zatartymi panewkami i przedwcześnie zużytymi wariatorami.
    Widocznie nie wie bo zmienia zalecenia olejowe w trakcie produkcji auta i to w przypadku VAGa z 0w40 na 0w20. Jaki ma interes? Akurat obstawiał bym normy emisji. Zalanie wody 0w20 sporo obniży opory własne co może się przekładać na laboratoryjne wyniki pomiarów emisji i spalania.

    Cytat Napisał Zielony34 Zobacz post
    Wiesz skąd się w dużej mierze wzięła opinia "Królowej Lawet" w Lagunie 1.9Dci? Z tego, że producent kazał lać średniego Elfa i zmieniać co 30 tysięcy. Panewki i wałki tego nie wytrzymywały.
    W większości aut producent proponuje wymianę co 30, a nowy Crafter nawet co 50K czy się do tego zastosujesz to już twój wybór. na zachodzie większość serwisuje auta z zaleceniami producenta bo wychodzą, z założenia jak kolega wyżej, ze producent zna się najlepiej. Co do Elfa sporo RSów na nim śmiga i nic się nie dzieje no tylko F4R to nie był tak skopany jak DCI w lagunach 2. Mam w rodzinie Lgunę 2, od nowości śmiga na Elfie tylko i wyłącznie no tylko ona też nie ma DCi, a 1.6 wiec nie obwiniał bym Elfa w przypadku DCI
    Ostatnio edytowane przez Pływak ; 13-12-2018 o 10:30

Podobne wątki

  1. temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale 147
    Odpowiedzi: 233
    Ostatni post / autor: 13-12-2021, 15:53
  2. Temat rzeka, jakich żarówek używacie/polecacie??
    Utworzone przez KlaudioOs w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 24-02-2013, 21:26
  3. Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale 166
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-01-2012, 09:55
  4. Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale GT
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-06-2010, 14:07

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory