Zobacz wyniki ankiety: Jaki olej byś wybrał/wybrała?

Głosujących
170. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Motul

    34 20.00%
  • Vavoline

    20 11.76%
  • Castrol

    4 2.35%
  • PENRITE

    7 4.12%
  • MILLERS OILS

    33 19.41%
  • Selenia

    12 7.06%
  • Yacco Lube

    1 0.59%
  • Texaco

    1 0.59%
  • Total

    3 1.76%
  • Mobil

    3 1.76%
  • RAVENOL

    13 7.65%
  • Shell

    14 8.24%
  • Fuchs

    4 2.35%
  • Midland

    0 0%
  • Eurol

    9 5.29%
  • Liqui Moly

    12 7.06%

Temat: Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??

  1. #12911
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar tomek evo
    Dołączył
    10 2015
    Mieszka w
    Sosnowiec
    Auto
    159 1.9 150 KM
    Postów
    691

    Domyślnie

    Cytat Napisał n1k0d3m Zobacz post
    Byłem wczoraj na ciekawym szkoleniu olejowym gdzie poruszony był temat aprobata/gwarancja i według szkoleniowca olej, który spełnia lub przewyższa dana normę bez aprobaty nie ma wpływu na gwarancję, ponieważ każde badanie laboratoryjne potwierdzi parametry oleju.

    Co o tym myślicie?

    Wysłane z mojego Nokia 9 przy użyciu Tapatalka
    To jest dość delikatna i złożona kwestia. Zasadniczo nawet jak olej nie spełniał by założeń producenta to pozostaje kwestia przyczynowo-skutkowa pomiedzy awarią a zastosowanym środkiem smarnym. Tak naprawdę to ASO lub producent (gwarant) powinien udowodnić, ze olej bez aprobaty miał wpływ na usterkę. W praktyce jak coś sie nie zgadza w papierach to Gwarant ma pretekst do odmowy naprawy gwarancyjnej. Czasami lepiej mieć papierek dla świętego spokoju niz kopać się z koniem.

  2. #12912
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Lublin-Nałęczów-Puławy
    Auto
    Były 3x1562.5V6; 1x1662.5V6;Teraz 156 3.0V6 (1998); 156 2.4 20VJTD TI (2004); 159 1.8MPI
    Postów
    209

    Domyślnie

    Syn kupił sprowadzonego z USA Fiata 500X benzyna 2.4 16V 180 PS z systemem Multiair 2018 r. (silnik znany pod nazwą TIGERSHARK).
    Ten sam silnik występuje też w modelach JEEP-a.
    Olej rekomendowany do tego auta na rynku amerykańskim to Mopar 0W20 (!)
    Kiedyś jak nie było płukanek silnika to oleje tej lepkości robiły za płukankę przed zalaniem właściwego oleju
    W Europie modele z tym silnikiem nie były sprzedawane więc nie ma też europejskich instrukcji serwisowych a ASO nic nie są w stanie powiedzieć.
    Ja, przyzwyczajony w swoich busso do 10W60 ostatecznie 5W50, bałbym się zalać takiego oleju i na nim jeździć.
    No ale w Ameryce Północnej (Tigershark jest też sprzedawany w Kanadzie) mają bardziej ekstremalne warunki klimatyczne niż w Polsce i ten olej ma tam dawać radę.
    Lać 0W20 czy podnieść do np. 0W30?

    Pozdr.

  3. #12913
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    Była: Alfa 159 1.9 8v JTDm. Teraz: Lexus IS 300h 2020
    Postów
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał valdek Zobacz post
    Syn kupił sprowadzonego z USA Fiata 500X benzyna 2.4 16V 180 PS z systemem Multiair 2018 r. (silnik znany pod nazwą TIGERSHARK).
    Ten sam silnik występuje też w modelach JEEP-a.
    Olej rekomendowany do tego auta na rynku amerykańskim to Mopar 0W20 (!)
    Kiedyś jak nie było płukanek silnika to oleje tej lepkości robiły za płukankę przed zalaniem właściwego oleju
    W Europie modele z tym silnikiem nie były sprzedawane więc nie ma też europejskich instrukcji serwisowych a ASO nic nie są w stanie powiedzieć.
    Ja, przyzwyczajony w swoich busso do 10W60 ostatecznie 5W50, bałbym się zalać takiego oleju i na nim jeździć.
    No ale w Ameryce Północnej (Tigershark jest też sprzedawany w Kanadzie) mają bardziej ekstremalne warunki klimatyczne niż w Polsce i ten olej ma tam dawać radę.
    Lać 0W20 czy podnieść do np. 0W30?

    Pozdr.
    Oprócz tego, że jest to forum Alfa Romeo a nie Fiat i do tego wersji USA, to podpowiem Ci, że trzeba się słuchać ludzi którzy projektowali silnik bo oni dokładnie obliczyli siły panujące w silniku. Dlatego albo przeczytaj co jest napisane w instrukcji obsługi samochodu albo wejdź w dowolnego producenta oleju i poszukaj jaki oni rekomendują do tego silnika.

    Ze strony liqui-moly.pl znalazłem, że rekomendowany jest 0w20 i myślę, że taki będzie najbezpieczniejszy w przypadku Twojego silnika.
    https://liquimoly.sklep.pl/pl/p/Spec...-AA-0W-20/266/

    PS. Liqui Moly to tylko moja preferowana marka, wybierz sobie swojego ulubionego renomowanego producenta i tam pewnie też będziesz miał katalog.

    -- EDIT--

    Sprawdziłem karty charakterystyki dla 0w20, olej Yacco ma największą lepkość w 100*C, Motul z kolei poleca wymiane oleju co 4000 jeśli pracuje w trudnych warunkach. Jak potrzebujesz więcej informacji to każdy producent udostępnia takie dane.
    Ostatnio edytowane przez lucassith ; 08-02-2020 o 09:30

  4. #12914
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar tomek evo
    Dołączył
    10 2015
    Mieszka w
    Sosnowiec
    Auto
    159 1.9 150 KM
    Postów
    691

    Domyślnie

    Jak 0W20 to polecam coś z normą VW 508/509 - to bardzo wymagająca norma wymuszająca stosowanie bardzo wysokiej jakości baz. Dobry, tani (jak na tą normę) i gruntownie przebadany jest np. Eurol Synthence LV 0W20 ale każdy z aprobatą 508/509 powinien dawać radę.

  5. #12915
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Lublin-Nałęczów-Puławy
    Auto
    Były 3x1562.5V6; 1x1662.5V6;Teraz 156 3.0V6 (1998); 156 2.4 20VJTD TI (2004); 159 1.8MPI
    Postów
    209

    Domyślnie

    Cytat Napisał lucassith Zobacz post
    Oprócz tego, że jest to forum Alfa Romeo a nie Fiat...podpowiem Ci, że trzeba się słuchać ludzi którzy projektowali silnik... Dlatego albo przeczytaj co jest napisane w instrukcji obsługi samochodu albo wejdź w dowolnego producenta oleju i poszukaj jaki oni rekomendują do tego silnika.
    Młody (zapewne) Przyjacielu,
    Chyba zapomniałeś do kogo należy marka Alfa Romeo i kto rekomenduje olej do Twojego auta? Pragnę też zauważyć, że dwie strony wstecz w tym wątku padło pytanie o olej do Aurisa i nikt nie oponował a co zapewne uszło Twojej uwadze. Jeśli "ludzie, którzy projektowali silnik" zalecają wymianę w instrukcji serwisowej co 30 tys. km to też mam ich słuchać?
    Napisałem jasno jaki olej jest rekomendowany i jakiej lepkości, oczekiwałem jedynie wymiany poglądów czy nie podnieść "w górę" klasy lepkości.
    Dziękuje Ci natomiast za zadany sobie trud i sprawdzenie kilku źródeł.
    Ostatecznie syn zakupił Midland 0W20

    Pozdrawiam

  6. #12916
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    Była: Alfa 159 1.9 8v JTDm. Teraz: Lexus IS 300h 2020
    Postów
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał valdek Zobacz post
    Młody (zapewne) Przyjacielu,
    Chyba zapomniałeś do kogo należy marka Alfa Romeo i kto rekomenduje olej do Twojego auta? Pragnę też zauważyć, że dwie strony wstecz w tym wątku padło pytanie o olej do Aurisa i nikt nie oponował a co zapewne uszło Twojej uwadze. Jeśli "ludzie, którzy projektowali silnik" zalecają wymianę w instrukcji serwisowej co 30 tys. km to też mam ich słuchać?
    Napisałem jasno jaki olej jest rekomendowany i jakiej lepkości, oczekiwałem jedynie wymiany poglądów czy nie podnieść "w górę" klasy lepkości.
    Dziękuje Ci natomiast za zadany sobie trud i sprawdzenie kilku źródeł.
    Ostatecznie syn zakupił Midland 0W20

    Pozdrawiam
    Rozumiem i wydaje mi się, że wybraliście najlepiej.

    Co do Twojej uwagi odnośnie słuchania projektantów. Tutaj akurat nie ma powodu żeby im nie ufać:

    W instrukcji obsługi tego Fiata napisane jest, że w przypadku ciężkiej pracy silnika wymiana oleju może być niezbędna co około 5600km (rekomendują tak samo jak Motul) oraz bardzo mocno podkreślili, że należy przestrzegać wymian co 15000 km lub 12 miesięcy lub w przypadku ciągłego działania silnika przez 350 godzin.

    PS. Pamiętaj, że Twój samochód może posiadać czujnik zużycia oleju, prawdopodobnie musisz go wyzerować po wymianie.

    Podsumowując, moim zdaniem ten temat jest bardzo mocno przesadzony, nie czytałem całego ale zastanawiam się od czasu do czasu, czy komukolwiek w Alfie (czy Toyocie czy Fiacie) zaszkodził jakikolwiek rekomendowany olej dobrej klasy nad którymi wszyscy tak się tutaj rozwodzą i czy jakikolwiek wybór miał znaczenie

    Gdybyś potrzebował zasięgnąć więcej informacji:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20200208_160354.png
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	159.7 KB
ID:	265990
    Ostatnio edytowane przez lucassith ; 08-02-2020 o 16:24

  7. #12917
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,769

    Domyślnie

    Cytat Napisał lucassith Zobacz post
    zaszkodził jakikolwiek rekomendowany olej dobrej klasy nad którymi wszyscy tak się tutaj rozwodzą i czy jakikolwiek wybór miał znaczenie
    Oczywiście że tak, zwłaszcza jeśli ktoś przestrzegał rekomendowanego interwału wymiany
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  8. #12918
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    Była: Alfa 159 1.9 8v JTDm. Teraz: Lexus IS 300h 2020
    Postów
    216

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Oczywiście że tak, zwłaszcza jeśli ktoś przestrzegał rekomendowanego interwału wymiany
    No cóż

  9. #12919
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Lublin-Nałęczów-Puławy
    Auto
    Były 3x1562.5V6; 1x1662.5V6;Teraz 156 3.0V6 (1998); 156 2.4 20VJTD TI (2004); 159 1.8MPI
    Postów
    209

    Domyślnie

    Cytat Napisał lucassith Zobacz post
    PS. Pamiętaj, że Twój samochód może posiadać czujnik zużycia oleju, prawdopodobnie musisz go wyzerować po wymianie.

    Podsumowując, moim zdaniem ten temat jest bardzo mocno przesadzony, nie czytałem całego ale zastanawiam się od czasu do czasu, czy komukolwiek w Alfie (czy Toyocie czy Fiacie) zaszkodził jakikolwiek rekomendowany olej dobrej klasy nad którymi wszyscy tak się tutaj rozwodzą i czy jakikolwiek wybór miał znaczenie

    Gdybyś potrzebował zasięgnąć więcej informacji:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_20200208_160354.png
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	159.7 KB
ID:	265990
    Dzięki za tę informację z instrukcji, instrukcja europejska widzę, że jest okrojona z wielu informacji, szczególnie właśnie co do silnika 2.4 Tigershark.
    Zobaczymy, czy ASO Fiata w Lublinie potrafi wyzerować serwis olejowy...
    Zgadzam się również z Tobą co do ogólnej konkluzji o olejach, to jak dyskusja o rodzajach mleka w Biedronce a wiadomo, że żadne nie ma prawa zaszkodzić.
    A swoją drogą to Fiat niezłą technologię pcha na inne rynki, pomijając UE:

    "Silnik Tigershark MultiAir2 o pojemności 2,4 litra.

    *- Rynki: Ameryka Północna / Ameryka Łacińska/ Afryka / Środkowy Wschód / Australia / Azja- Pacyfik
    *- Moc: 137 kW / 236 Nm
    *- Skrzynia biegów: dziewięciostopniowa, automatyczna
    *- Napęd: na przednie koła i 4x4
    *- Moc, wydajność i doskonałość to cechy wyróżniające silnik Tigershark MultiAir2 o pojemności 2,4 litra, który jest w stanie rozwinąć moc 137 kW oraz maksymalny moment obrotowy 236 Nm. Wykonana z aluminium, całkowicie odseparowana pokrywa głowicy oraz miska olejowa z materiałem wygłuszającym włożonym pomiędzy warstwy stali nadają temu 16- to zaworowemu silnikowi niezwykle wyrafinowanego charakteru. Spiekane korbowody posiadają pływające sworznie tłokowe z powłoką z węgla diamentowego (Diamond-Like Carbon) aby dodatkowo zmniejszyć tarcie, natomiast moduł wałków wyrównoważających minimalizuje drgania. Dodatkowo, Tigershark o pojemności 2,4 litra wzbogacony jest o dwustopniowy system ograniczenia ciśnienia, który zmniejsza ciśnienie oleju silnikowego przy niskich prędkościach obrotowych tak, aby uzyskać większą oszczędność zużycia paliwa. Silnik ten ponadto jest kompatybilny z systemem flex-fuel".

    Pozdr.

  10. #12920
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2010
    Auto
    mam
    Postów
    4,287

    Domyślnie

    Wiec wybierz taki rodzaj mleka tfu oleju jaki masz w instrukcji, a zapewne jest to Mopar 0W20 i po problemie...

Podobne wątki

  1. temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale 147
    Odpowiedzi: 233
    Ostatni post / autor: 13-12-2021, 15:53
  2. Temat rzeka, jakich żarówek używacie/polecacie??
    Utworzone przez KlaudioOs w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 24-02-2013, 21:26
  3. Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale 166
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 04-01-2012, 09:55
  4. Temat rzeka, jaki olej lejecie/polecacie??
    Utworzone przez Administracja w dziale GT
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-06-2010, 14:07

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory