Temat: Auta elektryczne i ogólnie powszechna elektryfikacja

  1. #3111
    Użytkownik Świeżak Avatar maurize
    Dołączył
    10 2021
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post

    jeszcze raz - cały czas przyjmujecie błędne założenie, że elektryki by się sprzedawały, a dla dla spalinowców wszystko zostaje po staremu. Nie zostaje. Każdy sprzedany elektryk, to jeden spalinowy mniej. Kazdy jeden elektryk, to nizsza konkurencyjnosc samochodów spalinowych. Skoro dzisiaj, przy obecnym wolumenie sprzedazy elektryki potrafia byc bardziej konkurencyjne wzgledem spalinowych (a tych sprzedaje sie kilka razy więcej), to jak myslisz, co bedzie, kiedy ten wolumen wzrosnie trzykrotnie, a spalinowych spadnie? To nie jest futuryzm. To jest tak oczywiste jak to, ze jutro tez bedzie dzien.
    Idąc tym tokiem rozumowania, to każde odgórne promowanie i sztuczne pompowanie elektryków to ubijanie technologii spalinowców.

    Ciekawe czy jak elektryki będą stanowiły większość rynku to czy infrastruktura elektryczna to wytrzyma. Ciekawe czy zwiększone zapotrzebowanie na surowce do baterii nie spowoduje wzrost kosztów. Czy nie nastąpi zderzenie ze ścianą.
    Tankowanie spalinowca trwa 1-2 minuty. Ładowanie elektryka kilkadziesiąt razy dłużej, tego się raczej nie przeskoczy w ciągu 12 lat. Zobaczymy czy to będzie takie łatwe do ogarnięcia. Albo aut będzie o wiele mniej, albo z 50% stanowisk parkingowych będzie musiało mieć ładowarkę.
    Stawiam na to pierwsze...

  2. #3112
    Użytkownik Świeżak Avatar maurize
    Dołączył
    10 2021
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    167

    Domyślnie

    Jeszcze na temat jak uwalane są auta spalinowe przez EU.

    https://www.youtube.com/watch?v=WxGa9j9Fii8

    Ale przecież "nikt nie zakazuje aut spalinowych" jak twierdzą coponiektórzy....

  3. #3113
    Użytkownik Alfista Avatar tomaz
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    166 3.0V6 Sportronic | szybkie daily
    Postów
    4,455

    Domyślnie

    Cytat Napisał AdiCarrion Zobacz post
    Znaczy wogóle nie zwróciłeś uwagi na wykresy z danymi różniące się od wartości podanych przez MK4 bez podania żródła?
    Przestałem oglądać po zrozumieniu, że koleś promuje swoje z góry założone tezy zamiast podejmować dyskusję czy jakąkolwiek polemikę. Sorry, ale to strata czasu - a szkoda, bo już myślałem, że będzie merytorycznie.
    166 2.5V6 CF2 Sportronic była | 166 3.0V6 CF3 Sportronic @ 241KM / 291Nm jest
    Moja 166 Grigio Chiaro: http://www.forum.alfaholicy.org/nasz...ml#post1222435
    Więcej Alfy: https://www.youtube.com/channel/UCA7...kh5YZ4Hy4vTsew
    Szybkie daily: https://www.forum.alfaholicy.org/prz..._s5_tomaz.html


  4. #3114
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,288

    Domyślnie

    Cytat Napisał maurize Zobacz post
    Idąc tym tokiem rozumowania, to każde odgórne promowanie i sztuczne pompowanie elektryków to ubijanie technologii spalinowców.
    nie no, w ogole powinni schowac te elektryki w piwnicy, zeby przypadkiem ich nie promować

    Cytat Napisał maurize Zobacz post
    Ciekawe czy jak elektryki będą stanowiły większość rynku to czy infrastruktura elektryczna to wytrzyma. Ciekawe czy zwiększone zapotrzebowanie na surowce do baterii nie spowoduje wzrost kosztów. Czy nie nastąpi zderzenie ze ścianą.
    Tankowanie spalinowca trwa 1-2 minuty. Ładowanie elektryka kilkadziesiąt razy dłużej, tego się raczej nie przeskoczy w ciągu 12 lat. Zobaczymy czy to będzie takie łatwe do ogarnięcia. Albo aut będzie o wiele mniej, albo z 50% stanowisk parkingowych będzie musiało mieć ładowarkę.
    Stawiam na to pierwsze...
    W niektórych krajach elektryki juz stanowią 30% udziału w sprzedazy, i ta siec jakość żyje. Przypominam tez, ze za 12 lat bedzie wprowadzony zakaz nowych aut, zanim rzeczywiscie elektryki beda stanowiły wiekszośc aut jezdzacych na ulicach, to minie jeszcze kolejnych 10. Rosnacymi cenami surowców juz sie straszy od dawna, nawet był kryzys na ryku kobaltu jakis czas temu, pomimo tego akumulatory nadal tanieją, i będą tanieć. Szczególnie, ze sukcesywnie do sprzedazy wprowadza sie nowe rodzaje ogniw, korzystajacych z roznych materiałów. Co jeszcze lepsze - te rozne rodzaje akumulatorów ze sobą specjalnie nie konkurują. Drogi kobalt? Prosze bardzo, sa baterie bez grama kobaltu. Drogi lit (akurat ten stanowi ułamek kosztów), proszę bardzo, wchodza zaraz na rynek akumulatory bez grama litu.

    Przypominam, ze pierwsze, kosmicznie drogie tesle ładowały się z mocą 100kw, a dzisiaj w budzetowych modelach ma 250kw, a i sa przymiarki, zeby normalnie auta ładować 350kw+. No i niech tam bedzie, ze skonczy sie na 10 minutach, zamiast dwóch (tia, dwie minuty tankowanie), i co, swiat sie skonczy od tego?

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał tomaz Zobacz post
    Przestałem oglądać po zrozumieniu, że koleś promuje swoje z góry założone tezy zamiast podejmować dyskusję czy jakąkolwiek polemikę. Sorry, ale to strata czasu - a szkoda, bo już myślałem, że będzie merytorycznie.


    ale o czym ty chcesz dyskutować? Fakty są faktami. 2+2=4, ziemia jest okrągła, czerwony samochód jest czerwony. Przeciez to sie idealnie wpisuje w:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Alternative_facts
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  5. #3115
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2016
    Mieszka w
    Radom
    Auto
    Byłą 156 TS, GT 1.9 z wiruskiem :),jest 166 3.0 FL
    Postów
    808

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomaz Zobacz post
    Przestałem oglądać po zrozumieniu, że koleś promuje swoje z góry założone tezy zamiast podejmować dyskusję czy jakąkolwiek polemikę. Sorry, ale to strata czasu - a szkoda, bo już myślałem, że będzie merytorycznie.
    Tyle,że koleś w przeciwieństwie do " Tutaj MK4 ujawniam całą prawdę", podaje dane liczbowe wraz ze żródłami.Ale wiadomo, lubi elektryki więc wiadomo-pewnie sobie te tabelki sam wymyślił.

  6. #3116
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,235

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    No i niech tam bedzie, ze skonczy sie na 10 minutach, zamiast dwóch (tia, dwie minuty tankowanie), i co, swiat sie skonczy od tego?
    Oczywiście, że się skończy. Pszczółki poumietają itd.
    Przecież szybkie ładowanie to główna przyczyna zużycia baterii. W aucie przedstawiciela handlowego czy innym dostawczaku, co będzie non stop szybko ładowany bateria nie wytrzyma 8-10lat tylko 3-4lata.

  7. #3117
    Użytkownik Świeżak Avatar maurize
    Dołączył
    10 2021
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    W niektórych krajach elektryki juz stanowią 30% udziału w sprzedazy, i ta siec jakość żyje. Przypominam tez, ze za 12 lat bedzie wprowadzony zakaz nowych aut, zanim rzeczywiscie elektryki beda stanowiły wiekszośc aut jezdzacych na ulicach, to minie jeszcze kolejnych 10. Rosnacymi cenami surowców juz sie straszy od dawna, nawet był kryzys na ryku kobaltu jakis czas temu, pomimo tego akumulatory nadal tanieją, i będą tanieć. Szczególnie, ze sukcesywnie do sprzedazy wprowadza sie nowe rodzaje ogniw, korzystajacych z roznych materiałów. Co jeszcze lepsze - te rozne rodzaje akumulatorów ze sobą specjalnie nie konkurują. Drogi kobalt? Prosze bardzo, sa baterie bez grama kobaltu. Drogi lit (akurat ten stanowi ułamek kosztów), proszę bardzo, wchodza zaraz na rynek akumulatory bez grama litu.

    Przypominam, ze pierwsze, kosmicznie drogie tesle ładowały się z mocą 100kw, a dzisiaj w budzetowych modelach ma 250kw, a i sa przymiarki, zeby normalnie auta ładować 350kw+. No i niech tam bedzie, ze skonczy sie na 10 minutach, zamiast dwóch (tia, dwie minuty tankowanie), i co, swiat sie skonczy od tego?
    To, że sprzedaż osiąga 30% to nie znaczy, że na drogach jest ich już 30% tylko sporo mniej. Byłem ostatnio w Londynie (duże, bogate miasto, na pewno nie reprezentatywne dla całej UK) i tak na oko elektryków było tam z 10%.
    Już się powoli zaczyna słyszeć o ograniczeniach w ładowaniu samochodów elektrycznych (UK, Kalifornia - jedno z miejsc na świecie z najwyższym poziomem życia).

    Proces tankowania u mnie nigdy nie trwa dłużej niż 2 min, często około jednej. Tankuję zazwyczaj 25-40 l. Nie wiem ile Ty tankujesz, albo co robisz, że masz z tym problemy.
    Liczę sam proces tankowania, płatność to jest osobna kwestia, można przecież używać aplikacji dla szybszej obsługi itp.
    Nie potrzebuję przy każdym tankowaniu sikać, ani jeść "obiadu" w KFC/McDonaldzie.

    Zobacz w jakich warunkach w Afryce są wydobywane rzadkie metale do produkcji baterii. Kto trzyma na tym łapę (Chiny). Gdybyśmy chcieli ucywilizować to wydobycie, to nastąpi gwałtowny wzrost kosztów. Te pierwiastki są używane w powszechnie elektronice (półprzewodniki, laptopy, telefony itp.). Z jej strony konkurencja o surowce będzie się tylko zwiększać. Zaraz nastąpi boom na technologie AI i hardware, który to wszystko udźwignie.
    Owszem ropa i jej wydobycie ma wiele wad, ale myślę, że najlepiej gdyby elektryki normalnie konkurowały ze spalinowcami. Wtedy zarówno lobby ropy jak i lobby ziem rzadkich musiały konkurować ze sobą z korzyścią dla konsumentów.

    Powszechne ładowanie elektryka nigdy nie będzie trwało 10 min (nie będzie tylu ładowarek około 500kW, prawa fizyki i elektrotechniki się kłaniają), a nawet jeśli to jest to i tak 10 razy dłużej niż tankowanie paliwa. Czyli musiałoby być 10 razy więcej stanowisk do ładowania niż obecnie jest do tankowania. Nie każdy będzie chciał czekać 10 min itp.
    Ostatnio edytowane przez maurize ; 07-05-2023 o 20:57

  8. #3118
    Użytkownik Alfista Avatar tomaz
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    166 3.0V6 Sportronic | szybkie daily
    Postów
    4,455

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    ale o czym ty chcesz dyskutować?
    No z tobą o niczym
    166 2.5V6 CF2 Sportronic była | 166 3.0V6 CF3 Sportronic @ 241KM / 291Nm jest
    Moja 166 Grigio Chiaro: http://www.forum.alfaholicy.org/nasz...ml#post1222435
    Więcej Alfy: https://www.youtube.com/channel/UCA7...kh5YZ4Hy4vTsew
    Szybkie daily: https://www.forum.alfaholicy.org/prz..._s5_tomaz.html


  9. #3119
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2020
    Auto
    Alfa 159
    Postów
    1,045

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomaz Zobacz post
    Przestałem oglądać po zrozumieniu, że koleś promuje swoje z góry założone tezy zamiast podejmować dyskusję czy jakąkolwiek polemikę. Sorry, ale to strata czasu - a szkoda, bo już myślałem, że będzie merytorycznie.
    Sto procent racji.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał tomaz Zobacz post
    No z tobą o niczym
    Brawo) zapraszam do klubu lekceważących naszego guru elektryczności i linkomanii kolejnych forumowiczów

  10. #3120
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Krzyk
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio MY21 200KM
    Postów
    463

    Domyślnie

    Elektryki tanieją, ale z pewnością nie są tańsze w użytkowaniu. W życiu niemal każdego samochodu prędziej czy później przydaży się niegroźna stłuczka. Niegroźna dla spalinówki, ale nie dotyczy to elektryków:

    https://motoryzacja.interia.pl/rapor...ty,nId,6761284

    To kolejny z wielu już przykładów. W przypadku auta 3 - 4 letniego uszkodzenie zderzaka to może być już szkoda csłkowita. Ekologia kur.. Jak się wszystko robi od dupy strony to potem refleksja bywa bolesna. Ktoś tu mi pisał ostatnio, że ci co kupują elektryki, robią to podobno w pełni świadomie. Tiaaaa
    Nie chcę Tesli nawet jeśli będzie w rosso i z busso.

Podobne wątki

  1. Pozdrowienia dla Trójmiasta i alfaholików ogólnie!
    Utworzone przez indianinMat w dziale Tu się witamy
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-02-2018, 23:25
  2. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-04-2013, 21:10
  3. [147] Opinie, ogólnie klika pytań
    Utworzone przez scudettokrk w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 11-04-2009, 20:52
  4. Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 11-01-2009, 21:22

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory