Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Temat: prawidłowe ciśnienie oleju

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar s_ordak
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    TORUŃ
    Auto
    Alfa Romeo 164 3,0 24v Q4 1994
    Postów
    152

    Domyślnie prawidłowe ciśnienie oleju

    Witam! Zwracam się z pytaniem do włascicieli alf z silnikiem v6; jakie jest u Was ciśnienie oleju zaraz po odpaleniu, na gorącym silniku na niskich i na wysokich obrotach? Wiem jak to wygląda w teorii, aleinteresuje mnie jak to jest naprawdę... W mojej 164 3,0 24v z '94 po odpaleniu na zimno jest 6atm, na wolnych przy rozgrzanym silniku 1,5 a na wysokich ok 4. Pytanie czy to norma, czy standard dla większości.

  2. #2
    Redaktor naczelny Romeo Avatar fiergloo
    Dołączył
    09 2006
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.5 V6 24v FL/ Alfa Romeo 159 TBi
    Postów
    2,660

    Domyślnie

    U mnie 5 jak jes temperatura nizsza niz 10 stopni, 4 jak wyzsza niz 10 stopni. Na rozgrzanym różnie od 1 do 1,5 czasem nawet 2.
    http://fiergloo.blogspot.com lub http://fiergloo.pl/ - moje spojrzenie na motoryzację
    2007-2008: Alfa Romeo 164 3.0 V6 12v
    2008-2018: Alfa Romeo 164 3.0 V6 12v Automat
    2014-....: Alfa Romeo 166 2.5 V6 24v FL
    2018-2021: Lancia Kappa 2.4 JTD 10v
    2021-....: Alfa Romeo 159 1750TBi

  3. #3
    MRDUX
    Gość

    Domyślnie

    Potwierdzam wypowiedż kolegi powyżej w swojej obecnej mam podobnie, natomiast dziwiło mnie ciśnienie w starej alfie była to 2.0 V6 turbo tam nawet na rozgrzanym silniku i po trasie 1500km wskazówka stała uparcie na 4 magia jakaś czy co?

  4. #4
    Administrator ds. zlotu Romeo Avatar fr33
    Dołączył
    08 2006
    Mieszka w
    Czestochowa, Poland
    Auto
    164 Super TS
    Postów
    1,618

    Domyślnie

    Cytat Napisał MRDUX Zobacz post
    wskazówka stała uparcie na 4
    może czujnik padnięty?

    u mnie na zimnym jest niecałe 5, na ciepłym 2 (wolne)
    przy 3000 obrotów 3 a przy 5000 obrotów 4,5 ... wiadomo, wskaźnik ma niewielką dokładność i trzeba wziąć poprawkę dobre wskazania?
    Jurajski Klub Alfa Romeo
    www.jkar.org

    Warsztat samochodów włoskich
    www.flar-ital.pl

    Dorabianie części, elementów itp na zamówienie - kontakt PW

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar s_ordak
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    TORUŃ
    Auto
    Alfa Romeo 164 3,0 24v Q4 1994
    Postów
    152

    Domyślnie

    Właśnie zastanawia mnie to, że w mojej starej 164 3,0 12V ciśnienie oleju było zawsze wyższe, pomimo znacznie większego przebiegu.. Może 24V tak mają.. Moja to Q4, dlatego zastanawiam się, czy takie ciśnienie to norma, czy poprzedni właściciel brutalnie traktował zimny silnik wykorzystując możliwości auta.

  6. #6
    MRDUX
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał fr33 Zobacz post
    może czujnik padnięty?

    u mnie na zimnym jest niecałe 5, na ciepłym 2 (wolne)
    przy 3000 obrotów 3 a przy 5000 obrotów 4,5 ... wiadomo, wskaźnik ma niewielką dokładność i trzeba wziąć poprawkę dobre wskazania?
    Raczej nie padnięty, kiedyś mechanior robił tam pomiar ciśnienia oleju i podobno na jego "specjalistycznym niemieckim urządzeniu pomiarowym" było prawie to samo. U ciebie to jest wzorowe ciśnienie chyba tak mi się zdaje ale mogę się mylić.

  7. #7
    Lejkers
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał s_ordak Zobacz post
    Właśnie zastanawia mnie to, że w mojej starej 164 3,0 12V ciśnienie oleju było zawsze wyższe, pomimo znacznie większego przebiegu.. Może 24V tak mają.. Moja to Q4, dlatego zastanawiam się, czy takie ciśnienie to norma, czy poprzedni właściciel brutalnie traktował zimny silnik wykorzystując możliwości auta.
    Jest to norma i wszystko jest dobrze, także nie sądzę aby poprzedni właściciel źle traktował zimny silnik. Te silniki, a raczej czujniki tak właśnie wskazują. Niestety obarczone jest to właśnie błędem, który one pokazują bo w rzeczywistości ciśnienie na wolnych i rozgrzanym silniku jest trochę wyższe. Jest to bardzo ciekawe, gdyż z moich doświadczeń i przerabiania tematu tego wskaźnika wynika, iż ma on pewna wadę konstrukcyjną i lubi często padać (nawet nowy po przejechaniu niewielu kilometrów). W mojej Q4 ciśnienie wygląda następująco: zimny silnik zaraz po dopaleniu 4.5, rozgrzany silnik od 1.5 do 2 i nie ma tu znaczenia czy po jakiejś dynamiczniejszej jeździe czy nie (zaraz poniżej opiszę dokładnie), a rozgrzany silnik już przy 2000 rpm 4 bary i wyżej tak aż do ok 4000 rpm ciągle 4 bary, powyżej 4000 rpm około 4.3 bara. Tak to wygląda obecnie, oczywiście to jest to co wskazuje czujnik, ale w rzeczywistości jest trochę wyższe w każdym zakresie, który tu opisałem o jakieś od 0.5 do 0.3 bara. Czujnik odpowiedzialny za przekazanie wskazań ciśnienia oleju na wskaźnik na desce ma najwyraźniej taką konstrukcję, która lubi się z czasem popsuć i taka już jej przypadłość. Kiedyś miałem identyczne wskazania właśnie jak te co opisałem powyżej i nie podobało mi się że na wolnych obrotach przy rozgrzanym silniku wskazania ciśnienia właśnie tak falują (raz 1.5, raz 2 bary), bo bardzo nie lubię jak cokolwiek jest nie tak i mnie to irytowało, więc postanowiłem wymienić ten czujnik wraz z całą bańką na zupełnie nowy. Przez zmianą dokonałem pomiaru ciśnienia specjalnym urządzeniem i w właśnie wyszło, że wskazania na desce są zaniżone ok około od 0.5 do 0.3 bara w zależności od obrotów i rozgrzania silnika. Przy tej operacji zauważyłem jeszcze jedną przypadłość owego czujnika, a mianowicie im wyższe obroty ty odchylenia czujnika od rzeczywistego ciśnienia są mniejsze, także na wolnych przy rozgrzanym było właśnie jakieś 0.5 bara a przy najwyższym ciśnieniu na obrotach 0.3 - 0.2. Ciekawe właśnie jest to, że czujnik ciśnienia potrafi się zepsuć w taki sposób, ze na wolnych obrotach wskazuje jego wahania od 1,5 do 2 barów, niezależnie od dynamiki jazdy, kiedy to przy mierzeniu ciśnienia manometrem cały czas stoi równo na 2 barach. Zaraz po wymianie czujnika na nowy wraz z bańką ciśnienie na desce nagle pokazywało identyczne jak na manometrze, czyli takie jak jest w rzeczywistości i nie było żadnych wahań tego wskaźnika na wolnych obrotach przy rozgrzanym silniku (zaznaczam, ze te wahania występowały tylko właśnie dokładnie w tej jednej sytuacji, w pozostałych stał równo). Pomyślałem sobie "ekstra, w końcu pokazuje mi realne ciśnienie takie jakie jest w rzeczywistości i nie będzie mnie już to drażnić". No i tak było, ale po jakimś czasie wskazania znowu wróciły do tego co opisałem powyżej i wcale to nie był jakiś strasznie długi okres czasu od wymiany tego czujnika. Zaczął się zachowywać dokładnie tak jak opisałem i w tej chwili tez tak jest. Pomierzyłem więc jeszcze raz ciśnienie manometrem, żeby sprawdzić i potwierdzić moje przypuszczenia co do po prostu wadliwej konstrukcji owego czujnika i okazało się że mam rację, gdyż ciśnienie znowu jest wyższe niżeli wskazuje ten czujnik i dokładnie w takich samych relacjach jak opisałem wyżej, także przestałem po prostu się przejmować wskazaniami tego czujnika i tego co on pokazuje na desce, bo jest to tylko taki poglądowy odczyt, obarczony błędem, Oczywiście nie można totalnie lekceważyć jego wskazań, bo wiadomo że pokazuje je zbliżone do realnego i jeśli totalnie by spadło na 0 to trzeba to sprawdzić jak najszybciej, ale na pewno ie panikować, gdyż znam tez takie przypadki, że czujniki się tak psują i pokazują 0 na wolnych a na obrotach od 2 do 3, a ciśnienie realne jest nadal prawidłowe i w porządku.
    Podsumowując te całe moje wypociny po pierwsze nie trzeba się aż tak przejmować wskazaniami ciśnienia na desce, a ciśnienia rzędu: na zimnym wolne obroty od 4 nawet 3.5 do 5-6 barów, przy rozgrzanym na wolnych 1.5 - 2 bary a na obrotach 3-4 bary jest jak najbardziej prawidłowe i tak po prostu te czujniki wskazują, także u Ciebie i innych opisanych jest jak najbardziej ok i wszystko w normie.
    Mam nadzieję, że to co napisałem rozjaśniło nieco temat ciśnienia V6 w 164 i pomogło zgłębić ten temat oraz uspokoić swoje obawy co do niego

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta Avatar fafa
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Knurów/Mysłowice
    Auto
    RWD & FWD & Q4
    Postów
    304

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lejkers Zobacz post
    W mojej Q4 ciśnienie wygląda następująco: zimny silnik zaraz po dopaleniu 4.5, rozgrzany silnik od 1.5 do 2 i nie ma tu znaczenia czy po jakiejś dynamiczniejszej jeździe czy nie (zaraz poniżej opiszę dokładnie), a rozgrzany silnik już przy 2000 rpm 4 bary i wyżej tak aż do ok 4000 rpm ciągle 4 bary, powyżej 4000 rpm około 4.3 bara.
    Wprawdzie nie v6 ale może się komuś przyda.
    Doświadczenia z boxerem w 33 z opcjonalnymi wskaźnikami temperatury i ciśnienia oleju m-ki VDO, wkręconymi w dedykowane miejsca:

    olej 10w40 (Selenia 4AR) - zimny + wolne obroty 4,5 bara, rozgrzany do 90 stopni +wolne obroty 0,5-0,7 bara; rozgrzany do 90 stopni - ciśnienie odpowiada prawie dokładnie zakresowi obrotów tj. 2000 rpm => 2 bary, 3000 rpm => 3 bary.

    olej 10w60 (Selenia Racing) - zimny + wolne obroty 5 barów, rozgrzany do 105 stopni +wolne obroty 1,1-1,3 bara; rozgrzany do 105 stopni - 2000 rpm => 3 bary, 3000 rpm => 4 bary, powyżej już zawsze 4,5-5 barów.

    Co ciekawe Selenia Racing mocniej się nagrzewa, czyli znaczy chyba że akumuluje wiecej ciepła z silnika? Jeśli nic mi się nie rozszczelni w silniku to przy kolejnej wymianie pojde jeszcze dalej: Motul Competition 15w50
    33 1.7IE 8v Mirto Verde; 75 1.8 ie Rosso Alfa; 159 SW JTDm Q4 Nero Carbonio Met. & Poltrona Frau inside
    Ypsilon 0.9 TA BiColore Platinum
    było: 147 Selespeed, 146 1.6 TS

  9. #9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar s-michal
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    zabrze
    Auto
    Alfa 33 1.3 Boxer 94' ; Alfa 164 3.0 V6 12v 95'
    Postów
    19

    Domyślnie

    U mnie jest ok 4atm na zimnym silniku, na rozgrzanym podczas normalnej jazdy ok 1,5-2,5 atm, z kolei podczas dłuższej jazdy czasem nawet spada w okolice 1 atm. Czy tak może być? Szczerze to myślałem wcześniej, że czujnik przekłamuje i nie przejmowałem się tymi wskazaniami. Aktualnie prawdopodobnie od strony wału korbowego dochodzą dziwne dzwięki, zaraz w pierwszej sekundzie po właczeniu (na zimnym silniku), a także podczas niezbyt mocnego zwiekszania i zmniejszania obotow (najlepiej w zakresie 2500-1500obr/min). Czy takie objawy moga wynikać np. z przetarcia wału z powodu zbyt niskiego cisnienia oleju? Co może byc przyczyna zbyt niskiego cisnienia oleju oprocz nie wydajnej pompy oleju? Olej na jakim jeżdze obecnie to Motul 6100 15w50.
    http://picasaweb.google.com/alfista33/Alfa

  10. #10
    Hanys Romeo Avatar george11
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    slask
    Auto
    GT, Lancia Ypsilon 1,3 JTD 03'było jest BMW 225xe, Ford Custom 2.0 2018.
    Postów
    2,252

    Domyślnie

    cisnienie oleju powinno sie mierzyc manometrem w odpowiednich warunkach tj.
    temp oleju ok 80'C i obroty jalowe tzn w zaleznosci od typu silnika ok. 750-900 rpm
    przypuszczam ze cisnienie w Twoim silniku to ok. 1.5-2.0 bar to minimum przy spełnieniu w/w warunkow

    stuki ktore wydobywaja sie z silnika podczas uruchamiania swiadcza dobitnie iz w ukl. korbowym powstal zbyt duzy luz,na Twoim miejscu nie jezdzil bym tym autkiem do czasu weryfikacji uszkodzenia.
    radze jak najszybciej zdemontowac miske olejowa i sprawdzic;pompe oleju,panewki glowne i korbowe,ewentualnie przed pomiarem zmien olej na nowy byc moze ze ktorys z cylindrow nie spala mieszanki do konca i nie spalone paliwo dostaje sie do oleju.

    zycze powodzenia
    Ostatnio edytowane przez george11 ; 07-06-2009 o 11:38

Podobne wątki

  1. 225/45 R17 Jakie prawidłowe ciśnienie opon?
    Utworzone przez RogerIZ28 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 18-01-2023, 12:02
  2. prawidłowe ciśnienie doładowania 1.9 jtd 150km
    Utworzone przez qiuve w dziale 147
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 03-02-2016, 20:27
  3. [Brera] Prawidłowe ciśnienie oleju 3.2 JTS
    Utworzone przez matrcin w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 18-01-2016, 13:06
  4. Prawidłowe ciśnienie oleju w 2.0 JTS
    Utworzone przez cuoreventi w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 21-03-2011, 17:17
  5. [164] Q4 Jakie jest prawidłowe ciśnienie oleju
    Utworzone przez s_ordak w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 16-12-2008, 20:42

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory