Temat: Auta elektryczne i ogólnie powszechna elektryfikacja

  1. #3181
    Użytkownik Alfista Avatar tomaz
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    166 3.0V6 Sportronic | szybkie daily
    Postów
    4,455

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    silniki na wodór na bazie zwykłych ICE to już były 10 lat temu
    Linki, linki poproszę.

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    są jeszcze mniej efektywne of ogniw paliwowych
    Strasznie się uczepiłeś tej efektywności - już dawno była o tym mowa i tu się chyba nie dogadamy - dla mnie efektywność nie jest jedynym warunkiem uznania danej technologii. Może taka ogólnie przyjęta tak, ale w takim razie do efektywności elektryków należy wliczyć budowę całej infrastruktury, rozbudowanej na takim poziomie, żeby korzystanie było tak samo wygodne jak obecnie ICE.
    166 2.5V6 CF2 Sportronic była | 166 3.0V6 CF3 Sportronic @ 241KM / 291Nm jest
    Moja 166 Grigio Chiaro: http://www.forum.alfaholicy.org/nasz...ml#post1222435
    Więcej Alfy: https://www.youtube.com/channel/UCA7...kh5YZ4Hy4vTsew
    Szybkie daily: https://www.forum.alfaholicy.org/prz..._s5_tomaz.html


  2. #3182
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,288

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomaz Zobacz post
    Linki, linki poproszę.
    tfu, 20 lat temu. Nie jest to jakas specjalna filozofia.
    https://www.auto-swiat.pl/testy/test...spalin/g59x6yt

    Cytat Napisał tomaz Zobacz post
    Strasznie się uczepiłeś tej efektywności - już dawno była o tym mowa i tu się chyba nie dogadamy - dla mnie efektywność nie jest jedynym warunkiem uznania danej technologii.
    Efektywność, przy kazdym zastosowaniu, które ma miec sens ekonomiczny, jest kluczowym czynnikiem, i to nie dla jakis idei, tylko dla uzytkownika. Efektywność w tym wypadku mówi o tym, ile auto "pali" samo w sobie, i ile zasobów potrzebne jest do wyprodukowaniu "paliwa", za czym idą koszty. Efektywność decyduje tez o tym, jaki będzie zasięg. Tak ze no nie uczepiłem się tej efektywności dla hecy.

    Jesli ogniwa wodorowe efektywniej wykorzystują ten wodór, niz silnik spalinowy, to bedzie sie jezdzic taniej i dalej. No i ciszej, i lepiej (silnik elektryczny > silnik spalinowy). Mało tego, silnik spalinowy na wodór moze nie generuje co2, ale nadal emituje NOxy.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał tomaz Zobacz post
    Może taka ogólnie przyjęta tak, ale w takim razie do efektywności elektryków należy wliczyć budowę całej infrastruktury, rozbudowanej na takim poziomie, żeby korzystanie było tak samo wygodne jak obecnie ICE.
    ale wiesz, ze paliwko nie bierze sie ze stacji benzynowej? I nie pojawia sie magicznie w dystrybutorze? Koszt samej stacji paliw to 2-3 miliony zł. Wiesz ile za to ładowarek mozna postawic?
    A to tylko koniec drogi. Trzeba wydobyc ropę, przetransportowac ja z dalekich krajów, przetworzyc ją, i pozniej znowu załadować na samochód, i dostarczyć je na stacje. I kazdy litr tak trzeba przewiezc z dalekich krajów, i pozniej na stacje, i ponosic koszty. A do dystrybucji prądu kładziesz kable, i przez kolejnych kilkadziesiąt lat zapominasz o temacie. Stawiasz wiatrak, i on tez jest relatywnie bezobsługowy i nie zuzywa wiecej zasobów przez wiele lat.
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  3. #3183
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,226

    Domyślnie

    Efektywność... A gdzie czas? Czas jest bardzo cenny. Zwłaszcza czas wolny. Jak pracodawca płaci mi od godziny to mogę elektrykiem jechać w trasę i ładować się na 11kw ładowarce. Pracodawcy niekoniecznie będzie się to podobać. Ale jak mam tracić "na słupku" mój bezcenny czas wolny zamiast w tym czasie opalać się na plaży ... Nie. po trzykroć nie.

  4. #3184
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Krzyk
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio MY21 200KM
    Postów
    462

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    ale wiesz, ze paliwko nie bierze sie ze stacji benzynowej? I nie pojawia sie magicznie w dystrybutorze? Koszt samej stacji paliw to 2-3 miliony zł. Wiesz ile za to ładowarek mozna postawic?
    A to tylko koniec drogi. Trzeba wydobyc ropę, przetransportowac ja z dalekich krajów, przetworzyc ją, i pozniej znowu załadować na samochód, i dostarczyć je na stacje. I kazdy litr tak trzeba przewiezc z dalekich krajów, i pozniej na stacje, i ponosic koszty. A do dystrybucji prądu kładziesz kable, i przez kolejnych kilkadziesiąt lat zapominasz o temacie. Stawiasz wiatrak, i on tez jest relatywnie bezobsługowy i nie zuzywa wiecej zasobów przez wiele lat.
    Możesz je sobie postawić w szczerym polu i podłączyć co najwyżej do pastucha. Idź do pierwszej lepszej siedziby pge, przedstaw im swój pomysł. Przez tydzień będą z ciebie ryli. STAN SIECI W POLSCE . Pòki co stacje benzynowe są już pobudowane, gdybyś nie wiedział. Ta inwestycja jest za nami. Kładzenie kabli daleko przed nami.
    Ile jeszcze tych bzdur naprodukujesz tutaj?
    Nie chcę Tesli nawet jeśli będzie w rosso i z busso.

  5. #3185
    Użytkownik Znawca Avatar Żuczek
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Płock
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta MA170 KM
    Postów
    1,808

    Domyślnie

    A co ma stan sieci w radosnym kraju zwanej Polandią do planu EU przejścia na samochody elektryczne? Przejście na elektryki jest związane z zatwierdzeniem planu "Fit for 55" i każdy kraj członkowski jest zobowiązany do odpowiednich działań żeby założenia tego programu zostały spełnione. Niech rząd zamiast przejadać pieniądze które dostaje z Unii na modernizację energetyki, zacznie je inwestować w modernizację sieci i będzie wszystko szło w dobrym kierunku. Żeby ogarnąć infrastrukturę pod samochody elektryczne mają jakieś 20 lat....
    Są pierwsze jaskółki dobrych zmian - w tym i przyszłym roku na 40 Mopach przy drogach szybkiego ruchu mają powstać nowe punkty ładowania elektryków.

  6. #3186
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,226

    Domyślnie

    Cytat Napisał Żuczek Zobacz post
    Są pierwsze jaskółki dobrych zmian - w tym i przyszłym roku na 40 Mopach przy drogach szybkiego ruchu mają powstać nowe punkty ładowania elektryków.
    Jak już znalazłeś taka cudowna wiadomość - 40ladowarek dla 40 milionowego kraju - to jeszcze podziel się informacją ile do tego dopłacamy w dofinansowaniu/dotacji/grancie jakkolwiek to nazwać.

  7. #3187
    Użytkownik Znawca Avatar Żuczek
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Płock
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta MA170 KM
    Postów
    1,808

    Domyślnie

    W szczytnym celu niewielkie przecież pieniądze nie mają znaczenia A ładowarki na każdym Mopie - bo chyba takie jest założenie - to super pomysł i spory plus także w stosunku do spalinowców.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  8. #3188
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,288

    Domyślnie

    Cytat Napisał Machaju Zobacz post
    Efektywność... A gdzie czas? Czas jest bardzo cenny. Zwłaszcza czas wolny. Jak pracodawca płaci mi od godziny to mogę elektrykiem jechać w trasę i ładować się na 11kw ładowarce. Pracodawcy niekoniecznie będzie się to podobać. Ale jak mam tracić "na słupku" mój bezcenny czas wolny zamiast w tym czasie opalać się na plaży ... Nie. po trzykroć nie.
    1. Zgadzam się, czas jest bardzo cenny, i wiekszosc uzytkowników (juz ustalone mam nadzieje), ktorzy beda mieli dostep do własnego gniazdka, ten czas oszczędzą, ograniczając w ogóle wizyty na "stacjach benzynowych".
    2. Jesli pracodawca nie lubi, kiedy jego pracownik bezproduktywnie marnuje cenny czas w samochodzie, to po prostu nie wysyła ich samochodem na drugi koniec kraju.
    3. No tak, bo w całym twoim życiu liczy sie ten raz do roku, kiedy pędzisz na złamanie karku, sikając do butelki, opalać się na plaży.
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  9. #3189
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,226

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    1. Zgadzam się, czas jest bardzo cenny, i wiekszosc uzytkowników (juz ustalone mam nadzieje), ktorzy beda mieli dostep do własnego gniazdka, ten czas oszczędzą, ograniczając w ogóle wizyty na "stacjach benzynowych".
    2. Jesli pracodawca nie lubi, kiedy jego pracownik bezproduktywnie marnuje cenny czas w samochodzie, to po prostu nie wysyła ich samochodem na drugi koniec kraju.
    3. No tak, bo w całym twoim życiu liczy sie ten raz do roku, kiedy pędzisz na złamanie karku, sikając do butelki, opalać się na plaży.
    A pozostali co? zbiorkom? Czy kabel z 10 piętra?
    Jeśli pracodawca nie ma innego wyboru? PKB nie tworzą tylko handlowcy mający alternatywę komunikacji zdalnej, ale przede wszystkim wszelakiego rodzaju technicy i inżynierowie. Sam jeszcze parę lat temu w innej pracy - dziennie 500km to nie było nic dziwnego, a zdarzało mi się jechać 400w jedna stronę, zrobić godzinną usługę i wracać tego samego dnia. ( Wrocław - Tarnów i z powrotem). W obecnej spółce - regularnie przyjeżdżają serwisy po set kilometrów do zaawansowanego sprzętu. Znajomy ma firmę montuje klimatyzacje i jeździ do klientów 200-300km w jedną stronę. Dieslem - żaden problem. EV będzie potrzebował x czasu więcej. Często oznacza to dodatkowe dniówki i extra noclegi. Większe koszty - niższa efektywność.
    To ile razy w roku się opalam to moja sprawa. Chyba że też chcesz to ograniczać ( i wyliczać mi ile mięsa zjadłem i ile dżinsów kupiłem). I nie jest to jeden raz.

  10. #3190
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,288

    Domyślnie

    Cytat Napisał Machaju Zobacz post
    A pozostali co? zbiorkom? Czy kabel z 10 piętra?
    Z publicznych ładowarek tez mozna korzystac, kiedy akurat nie potrzebuje samochodu. Oczywiscie wiecej z tym kombinacji, niz własną, ale niekoniecznie oznacza to stratę duzej ilosci czasu.

    Cytat Napisał Machaju Zobacz post
    Jeśli pracodawca nie ma innego wyboru? PKB nie tworzą tylko handlowcy mający alternatywę komunikacji zdalnej, ale przede wszystkim wszelakiego rodzaju technicy i inżynierowie. Sam jeszcze parę lat temu w innej pracy - dziennie 500km to nie było nic dziwnego, a zdarzało mi się jechać 400w jedna stronę, zrobić godzinną usługę i wracać tego samego dnia. ( Wrocław - Tarnów i z powrotem). W obecnej spółce - regularnie przyjeżdżają serwisy po set kilometrów do zaawansowanego sprzętu. Znajomy ma firmę montuje klimatyzacje i jeździ do klientów 200-300km w jedną stronę. Dieslem - żaden problem. EV będzie potrzebował x czasu więcej. Często oznacza to dodatkowe dniówki i extra noclegi. Większe koszty - niższa efektywność.
    To ile razy w roku się opalam to moja sprawa. Chyba że też chcesz to ograniczać ( i wyliczać mi ile mięsa zjadłem i ile dżinsów kupiłem). I nie jest to jeden raz.
    kogo obchodzi, czy nie ma innego wyboru? To nadal jest nieefektywne wykorzystywanie czasu swoich pracowników i to jego wina (te 30 minut przy ładowarce zmienia tylko coś głupiego, w troche głupsze). Ty sie tak martwisz o pracodawców, a raczej martw sie o klientów, bo nim raczej jesteś częsciej, i to oni płacą za lenistwo tego usługodawcy.
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

Podobne wątki

  1. Pozdrowienia dla Trójmiasta i alfaholików ogólnie!
    Utworzone przez indianinMat w dziale Tu się witamy
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-02-2018, 23:25
  2. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-04-2013, 21:10
  3. [147] Opinie, ogólnie klika pytań
    Utworzone przez scudettokrk w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 11-04-2009, 20:52
  4. Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 11-01-2009, 21:22

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory