Temat: Usterki - większe i mniejsze, rozwiązania i porady

  1. #1401
    Użytkownik Fachowiec Avatar kozak
    Dołączył
    07 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    BMW 540i
    Postów
    2,181

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    szkoda ze nie pobralem probki zlewanego oleju do analizy przy pierwszym przegladzie - byla to juz druga wymiana (pierwsza 7.5tys km), wiec silnik przeplukany po produkcji i tu mialbym (mielibysmy) jakis obraz tego czy cos/co metalicznego pojawia sie w oleju. moj silnik nie ma latwo bo 80% to miasto a tez mam ciezka noge. Przy nastepnym przegladzie za rok zatem bedzie dopiero kolejna mozliwosc u mnie. No chyba ze ktos wybiera sie na zmiane wkrotce? W razie czego tanie analizy robi kolega wlyszkow (archoil.pl), chyba cos ponizej 100zl (normalnie ok 300-500 z tego co kiedys sie interesowalem)- on ma bardzo duze znizki w laboratorium ze wzgledu na stala wspolprace i stad fajna cena. sam robilem badanie w poprzednich 2 alfach.
    Ja za miesiąc mam przegląd to mogę wziąć próbkę

    Wysłane z mojego HMA-L29 przy użyciu Tapatalka

  2. #1402
    Użytkownik Rowerzysta Avatar jml
    Dołączył
    08 2017
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Alfa Romeo Giulia 2.0 TBi 200KM
    Postów
    452

    Domyślnie

    Możecie mi wytłumaczyć jak pięciolatkowi na ile poważną usterką są przytarte panewki i co to może oznaczać?

  3. #1403
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    moje doświadczenie w tej sprawie jest tylko z remontu silnika w 125p jakieś 23 lata temu (pierwszy samochód który dość szybko zajechałem), więc poprawcie mnie jak się mylę bo będę pisał ogólnie i odnośnie silników z precyzją żadną, nie wiem czy w Giulii to będzie miało zastosowanie. jeśli obróci panewkę to blok do wymiany bo nie naprawia się powierzchni w bloku/stopie (te 2 są przypisane razem, nie można zamieniać też itp) - tam są jakieś specjalne procesy i precyzja nieodtwarzalne poza fabryką (obróconą panewkę miałem właśnie w 125p). Jeśli nie, to teoretycznie remont silnika (wymiana panewek na 1, 2 nadwymiar szlif wału korbowego pod nadwymiarowe panewki. No ale teraz pytanie co było przyczyną obrócenia czy przytarcia panewki? Jakieś problemy ze smarowaniem? A to z czego wynikało? Żeby nie było tak że po remoncie za chwilę będzie to samo. Druga sprawa to nie wiem czy w ogóle są oferowane panewki z nadwymiarem do remontu w nowych autach, czy nie zakłada się że jak padnie to silnik (słupek) się po prostu wymienia (bo teoretycznie silnik jest projektowany na np 500tyś km a nie tak jak kiedyś 125p na 100tyś)? No a nawet jak są części, to czy zakłady wykonujące szlif wału są w stanie osiągnąć wymaganą precyzję? Znów żeby nie było to rozwiązanie na 10tyś km.

    Ktoś zna temat? Chętnie bym poczytał jak to teraz wygląda.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  4. #1404
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2018
    Auto
    AR Giulietta 1.4 TB Sport + LPG Tartarini EVO 01
    Postów
    1,106

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciafok Zobacz post
    Rzeczywiście niedobrze... Pewnie olej wymieniać max co kilka tysięcy km trzeba będzie dla spokoju...
    Tak. Najlepiej co tankowanie...

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    moje doświadczenie w tej sprawie jest tylko z remontu silnika w 125p jakieś 23 lata temu (pierwszy samochód który dość szybko zajechałem), więc poprawcie mnie jak się mylę bo będę pisał ogólnie i odnośnie silników z precyzją żadną, nie wiem czy w Giulii to będzie miało zastosowanie. jeśli obróci panewkę to blok do wymiany bo nie naprawia się powierzchni w bloku/stopie (te 2 są przypisane razem, nie można zamieniać też itp) - tam są jakieś specjalne procesy i precyzja nieodtwarzalne poza fabryką (obróconą panewkę miałem właśnie w 125p). Jeśli nie, to teoretycznie remont silnika (wymiana panewek na 1, 2 nadwymiar szlif wału korbowego pod nadwymiarowe panewki. No ale teraz pytanie co było przyczyną obrócenia czy przytarcia panewki? Jakieś problemy ze smarowaniem? A to z czego wynikało? Żeby nie było tak że po remoncie za chwilę będzie to samo. Druga sprawa to nie wiem czy w ogóle są oferowane panewki z nadwymiarem do remontu w nowych autach, czy nie zakłada się że jak padnie to silnik (słupek) się po prostu wymienia (bo teoretycznie silnik jest projektowany na np 500tyś km a nie tak jak kiedyś 125p na 100tyś)? No a nawet jak są części, to czy zakłady wykonujące szlif wału są w stanie osiągnąć wymaganą precyzję? Znów żeby nie było to rozwiązanie na 10tyś km.

    Ktoś zna temat? Chętnie bym poczytał jak to teraz wygląda.
    Tak gruntowna naprawa silnika w obecnych czasach, choćby biorąc pod uwagę robociznę, wydaje mi się bezsensowna. Już chyba taniej i lepiej kupić cały silnik i wymienić.

  5. #1405
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    06 2018
    Auto
    Stelvio 2.0/200KM
    Postów
    695

    Domyślnie

    Cytat Napisał XJ6 Zobacz post
    Tak. Najlepiej co tankowanie...

    Czyli tak często jak T[F]SI, albo niektórzy użytkownicy dizli BMW

    Cytat Napisał XJ6 Zobacz post
    - - - Updated - - -


    Tak gruntowna naprawa silnika w obecnych czasach, choćby biorąc pod uwagę robociznę, wydaje mi się bezsensowna. Już chyba taniej i lepiej kupić cały silnik i wymienić.
    Naprawia się, naprawia... Chyba ASO Renault mogłyby dużo o tym opowiadać w kontekście dCi...

  6. #1406
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciafok Zobacz post
    Naprawia się, naprawia... Chyba ASO Renault mogłyby dużo o tym opowiadać w kontekście dCi...
    może oni tak, ale przygotowali części bo była potrzeba na dużą skalę, a czy do Giulii/Stelvio takie części nadwymiarowe są w ogóle dostępne?
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  7. #1407
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2018
    Auto
    AR Giulietta 1.4 TB Sport + LPG Tartarini EVO 01
    Postów
    1,106

    Domyślnie

    Troszkę odbiegając od tematu. Jak mam oddać auto do Aso to dwa dni wcześniej już jestem chory. A jakbym miał oddać, żeby mi wymieniali panewki, to nie wiem czy bym to przeżył

  8. #1408
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    doskonale wiem o czym piszesz, mialem to samo, choc obecny diagnosta jak narazie sie sprawdza.

  9. #1409
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    01 2014
    Mieszka w
    Chojnice
    Auto
    159 i 75
    Postów
    881

    Domyślnie

    Panewka jak jest przytarta to na 99% na korbie a nie główna. Jedyny ratunek to nowy wał ale po czymś takim raczej nowy silnik.. Jak oni w tym ASO stwierdzili że panewka? Mieli zdjęta miskę i rozkrecili korby?

    Pytanie dlaczego? Albo benzyna w oleju. Albo wada pompy oleju. Albo coś źle złożone w fabryce. Albo palowana na zimnym silniku.

    Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka
    Ostatnio edytowane przez stuntmachine ; 31-05-2019 o 01:12

  10. #1410
    Użytkownik Rowerzysta Avatar vincent
    Dołączył
    03 2019
    Mieszka w
    Trójmiasto
    Auto
    Giulia Super 2018
    Postów
    265

    Domyślnie

    Trochę odbiegając od obecnego tematu: zebrało mi się parę spraw i jestem prawie gotowy na swój pierwszy zestaw zgłoszeń gwarancyjnych..

    Chciałbym prosić o poradę, co z poniższej listy warto, a czego nie warto zgłaszać. Może coś z tej listy w ogóle nie jest usterką? Albo coś może spowodować niepotrzebne "zamrożenie" auta w serwisie na długie tygodnie?

    1. Spasowanie (zaczepów?) maski - tu są dwa problemy:
    - maska drży powyżej 140 km/h jak by się miała zaraz otworzyć
    - cięgno otwierania maski nie załapuje - maska nie odskakuje po pociągnięciu, trzeba kombinować żeby w ogóle otworzyć maskę. (BTW. cięgno otwierania maski to tak tani plastik, że za każdym razem mam wrażenie że mi się połamie w dłoni).

    2. Reflektory - wiązka światła drży na nierównościach.

    3. Zbieżność / geometria kół - kierownica nie jest w poziomie przy jeździe na wprost, ustawienie kierownicy w poziomie powoduje lekki zjazd w prawo (taka wyraźna zmiana pasa przy prędkości ok 100 kmh/h). Natomiast auto nie ściąga samo po puszczeniu kierownicy.

    4. Nierówna praca silnika na "ssaniu" po odpaleniu na zimno - to chyba złożony problem z kilkoma objawami:
    - na zimno silnik bardzo długo kręci zanim się uruchomi
    - jak już się uruchomi to wskakuje na ~1,5 tys obrotów i trzyma te obroty przez ok. minutę - to akurat raczej normalne
    - podczas tej minuty na podwyższonych obrotach zdarzają się drobne przerwy w zapłonie - takie pojedyncze szarpnięcia (nie wiem czy to już klasyczne wypadanie zapłonu, czy coś innego). Jeżeli np. podczas tej minuty manewruję na parkingu, to te szarpnięcia przekładają się na napęd auta, czyli czuć to w ruchu.

    5. Gwizdanie turbosprężarki - subtelny dźwięk słyszalny przy głębokim wciśnięciu pedału gazu (niezależnie od temperatury silnika).

    6. Przednie czujniki parkowania - klasyka, randomowo się uruchamiają, częściej jak są mokre (deszcz, mycie).

    7. Niestabilne działanie multimediów - w kontekście połączenia bluetooth ze smartfonem. Prawie nigdy nie da się przywrócić odtwarzania z telefonu po powrocie do auta.

    8. Działanie FCW - na przestrzeni 4 tys km dwa razy auto mi samo zahamowało bez żadnej przeszkody przede mną. Czułość ustawiona na średnią.

Podobne wątki

  1. Niedomykacjące się szyby i dwa mniejsze problemy.
    Utworzone przez achilles1221 w dziale GT
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 18-06-2016, 15:04
  2. wieksze czy mniejsze spalanie
    Utworzone przez FacesOfDeath w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 22-06-2014, 09:55
  3. [146] mniejsze hamulce przód 1,8 TS
    Utworzone przez stux w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 14-07-2013, 23:12
  4. Nietypowy problem po wymianie opon na mniejsze
    Utworzone przez zabazsc w dziale 156
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 23-07-2010, 08:44

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory