Temat: Usterki - większe i mniejsze, rozwiązania i porady

  1. #2161
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2016
    Mieszka w
    Brwinów k/Warszawy
    Auto
    Lancia Lybra 2.0 Comfortronic, Lancia Ypsilon '16 ALFA ROMEO GIULIA Q4 18'
    Postów
    90

    Domyślnie

    W motocyklu Aprilia Shiver również są tryby do zmiany charakterystyki silnika i tam nie zmieni się trybu dopóki nie puścimy gazu i nie wciśniemy sprzęgła. Będzie mrugał i czekał przez kilka sekund aż to zrobimy.
    Może tak jak pisze Stacho chodzi o to żeby nie obciążać silnika przy zmianie na słabszy tryb. Moim zdaniem również zdrowiej robić to na postoju lub przy odpuszczonym gazie
    Ostatnio edytowane przez zinedine11 ; 11-07-2020 o 12:01

  2. #2162
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,990

    Domyślnie

    DNA vs magiczne szkodzenie samochodowi - nie chcę nie dam rady dyskutować bo jakbym czytał szalonego Antka któy eksploduje parówki i puszki po piwie
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  3. #2163
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Stacho
    Dołączył
    08 2019
    Auto
    Stelvio Veloce MY2020
    Postów
    419

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    DNA vs magiczne szkodzenie samochodowi - nie chcę nie dam rady dyskutować bo jakbym czytał szalonego Antka któy eksploduje parówki i puszki po piwie
    Wyraziłem jedynie swoją opinię, ogólnie ją uzasadniając no ale "jak ktoś czyta wybiórczo to jego problem".

  4. #2164
    Użytkownik Świeżak Avatar Mieszko Drugi
    Dołączył
    04 2020
    Auto
    Alfa Romeo Giulia
    Postów
    77

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stacho Zobacz post
    Wyraziłem jedynie swoją opinię, ogólnie ją uzasadniając no ale "jak ktoś czyta wybiórczo to jego problem".
    Ja lubię jeździć na A na zatłoczonych trasach, na mieście trochę mniej (trudniej na A włączyć się dynamicznie do ruchu np. z drogi podporządkowanej - gorsza reakcja na gaz i mniejszy moment). Z kolei, gdy nadarzy się okazja, lubię bezpiecznie (z zapasem) wyprzedzić, co najlepiej idzie w trybie D. Właśnie ten D utrzymuje, jak dla mnie sztucznie długo i niepotrzebnie (po wyprzedzeniu), wysokie obroty. W związku z tym, gdy sobie już wyprzedzę, redukuję manualnie bieg na M8, obroty spadają, i wracam do żaglowania na A. Robię to dość często, pytałem bo być może czegoś nie doczytałem w instrukcji, także dziękuję za Wasze uwagi. Osobiście wydaje mi się, że żonglowanie trybami nie ma wpływu na auto, jeśli nawet to mniejsze niż np. zbytnie obciążanie czy jazda stale po mieście (krótkie dystanse szczególnie zimą - zanim się rozgrzeje już gaśnie). W trybie A po odpuszczeniu gazu jest niskie zużycie i niewielkie hamowanie silnikiem. A propos A - gdzieś tu widziałem wpisy, że w trybie A po odpuszczeniu gazu chwilowe zużycie komputer wskazuje na 0l/100km. U mnie coś takiego nie zachodzi - najniższe to 2l/100km.

  5. #2165
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2018
    Auto
    AR Giulietta 1.4 TB Sport + LPG Tartarini EVO 01
    Postów
    1,106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stacho Zobacz post
    Mam trochę odmienne zdanie co do częstego przełączania trybów pomiędzy A-D. W mojej ocenie ciągła zmiana charakterystyki silnika nie wpływa na niego korzystnie szczególnie, że w trybie D wydaje się bardziej obciążony cieplnie i mechanicznie.
    Stacho z reguły wypowiadasz się rozsądnie, ale tu nie przesadzaj. Nic się autu nie stanie. Auto skonstruowano z możliwościami zmiany trybu jazdy i na pewno to uwzględniono przy ustalaniu obciążenia cieplnego silnika. Myślę, że są one pomijalne, gdy się weźmie w jak różnych warunkach termicznych silnik musi pracować np. południe Włoch, 40 stopni w cieniu, górzysty teren i o tego przyczepa kempingowa albo północ Norwegii, minus 25 stopni w słońcu i też górki plus przyczepa. To skrajnie różne warunki, ale jakoś nie słychać, żeby z tego powodu siadały silniki. Z pewnością zmiana DNA nie ma takiego wpływu na silnik.
    Ostatnio edytowane przez XJ6 ; 11-07-2020 o 17:38

  6. #2166
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2018
    Mieszka w
    BIALYSTOK
    Auto
    alfa romeo
    Postów
    1,506

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stacho Zobacz post
    Wyraziłem jedynie swoją opinię, ogólnie ją uzasadniając no ale "jak ktoś czyta wybiórczo to jego problem".
    antek tez wybiorczo przekonał 50 procent społeczeństwa do brzozy.

  7. #2167
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,990

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stacho Zobacz post
    Wyraziłem jedynie swoją opinię, ogólnie ją uzasadniając no ale "jak ktoś czyta wybiórczo to jego problem".
    ale na podstawie czego kart Tarota? gdzie jakieś uzasadnienie, gdzie odniesienie się choćby do mojego posta gdzie napisałem że tylko współczynniki w komputerach się zmieniają, mapy itp. tu żadne mechaniczne układy się nie przestawiają tylko dane które i tak podczas jazdy niezależnie czy zmieniasz tryb czy nie cały czas się zmieniają (gaz, obciążenie, bieg, hamowanie, poślizg cokolwiek). jedyna rzecz jaka się zużywa przy zmianach trybów jazdy to przełącznik DNA
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  8. #2168
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Stacho
    Dołączył
    08 2019
    Auto
    Stelvio Veloce MY2020
    Postów
    419

    Domyślnie

    Odpowiedź jest adresowana do Kolegi [MENTION=80414]XJ6[/MENTION]

    Rozumiem twoje argumenty i pewnie masz rację, konstruktor powinien przewidzieć eksploatację w skrajnie niekorzystnych warunkach.
    Ja nie twierdzę, że ciągła zmiana A-D musi od razu doprowadzić do awarii. Wręcz przeciwnie, skoro jest taka możliwość to korzystajmy z tego i "bawmy się" tym.
    Ale jak ktoś pyta czy to może mieć wpływ na silnik lub inne zespoły pojazdu, to w mojej ocenie takie ciągłe zmiany charakterystyki nie wpływają korzystnie na silnik, ponieważ najkorzystniejsze eksploatacyjne są stałe stany pracy silnika.

    I tu jestem zaskoczony ripostą kolegi [MENTION=20089]epsonix[/MENTION] który mimo, wydawałoby się dużego stażu na forum, niezbyt elegancko wyraził swoje odmienne zdanie - co ogólnie zniechęca do podejmowania jakiejkolwiek dyskusji, bo mając odmienne zdanie zostaje się zwyzywanym od "ignorantów motoryzacyjnych", "Januszy" lub "szalonych Antków".
    Ostatnio edytowane przez Stacho ; 11-07-2020 o 18:19

  9. #2169
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,990

    Domyślnie

    bo osiągnięty został poziom absurdu i pominąłeś rzeczowy argument że tylko dane się zmieniają (współczynniki, progi zadziałania, podbicie reakcji na pedał gazu itp) -tak zniechęcam do dalszej dyskusji bo wg mnie temat wyczerpałem i nie wiem po co dalej go kontynuować. jedno naciśnięcie pedału gazu robi więcej zużycia auta niż przełączenie przełącznika DNA 100 razy
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  10. #2170
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    04 2008
    Mieszka w
    MAŁOPOLSKA
    Auto
    156 1,9 jtd 2002r,gt 1,9 jtd 2007r,brera 2,4 jtd 2007 Giulia 2.2 180 km
    Postów
    307

    Domyślnie

    Epsonix dzięki
    Dostaje powiadomienia o każdym komentarzu
    Myśle coś ciekawego
    A tu ciągle ta bezsensowna dyskusja o DNA


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Podobne wątki

  1. Niedomykacjące się szyby i dwa mniejsze problemy.
    Utworzone przez achilles1221 w dziale GT
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 18-06-2016, 15:04
  2. wieksze czy mniejsze spalanie
    Utworzone przez FacesOfDeath w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 22-06-2014, 09:55
  3. [146] mniejsze hamulce przód 1,8 TS
    Utworzone przez stux w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 14-07-2013, 23:12
  4. Nietypowy problem po wymianie opon na mniejsze
    Utworzone przez zabazsc w dziale 156
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 23-07-2010, 08:44

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory