Temat: Usterki - większe i mniejsze, rozwiązania i porady

  1. #2171
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Stacho
    Dołączył
    08 2019
    Auto
    Stelvio Veloce MY2020
    Postów
    419

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    tylko współczynniki w komputerach się zmieniają, mapy itp.
    Własnie te współczynniki mają najistotniejszy wpływ na parametry pracy silnika oraz jego zużycie eksploatacyjne.

  2. #2172
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2018
    Mieszka w
    BIALYSTOK
    Auto
    alfa romeo
    Postów
    1,506

    Domyślnie

    Weź już nic nie pisz bo muszę czytać a już myślałem ze cos konstruktywnego napiszesz ale jak każdy Polak na wszystkim sie zna.

  3. #2173
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Stacho
    Dołączył
    08 2019
    Auto
    Stelvio Veloce MY2020
    Postów
    419

    Domyślnie

    Cytat Napisał marekkoczta Zobacz post
    Weź już nic nie pisz bo muszę czytać a już myślałem ze cos konstruktywnego napiszesz ale jak każdy Polak na wszystkim sie zna.
    W sumie masz rację, przyjmuje krytykę z pokorą i kończę temat.
    Admin może usunąć te klika postów w których się wypowiedziałem.

  4. #2174
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2020
    Auto
    159
    Postów
    102

    Domyślnie

    Cytat Napisał marekkoczta Zobacz post
    Weź już nic nie pisz bo muszę czytać a już myślałem ze cos konstruktywnego napiszesz ale jak każdy Polak na wszystkim sie zna.
    hehe dobre, powiedział konstruktywny Ford Escape. Zaraz Cię zacytuję Panie Konstruktywny

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał marekkoczta Zobacz post
    Nie baw sie bo zepsujesz. Załóż jeszcze pokrowce na siedzenia bo wytrzesz tapicerkę tyłkiem jak sie bawisz.
    To było konstruktywne. I jakie zabawne...

  5. #2175
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,990

    Domyślnie

    Cytat Napisał XJ6 Zobacz post
    Auto skonstruowano z możliwościami zmiany trybu jazdy i na pewno to uwzględniono przy ustalaniu obciążenia cieplnego silnika
    Od przełączania jakiś zmian "obciążenia cieplnego" nie będzie, to zależy od tego jak korzystasz z auta. ogólnie w trybie D będzie ciut wyższe (np wyższe obroty), tak więc nie ten kierunek, powiedziałbym tak - jadąc w trybie Dynamic cały czas ogólnie ciut bardziej obciąża się mechanizmy (choćby ze względu na potencjalnie częstsze zmiany biegów i wyostrzone reakcje na gaz) niż gdyby np co jakiś czas zmieniać tryb D na N. to oczywiście tez jest uproszczenie, bo jak ktoś jedzie na automacie i dusi na niskich obrotach to może na D miałby bieg niżej i nie dusił aż tak.

    Ja myślę że kolega [MENTION=83701]Stacho[/MENTION] ze względu na niewiedzę w temacie (nie mam z tym problemu, ja też się na wielu rzeczach nie znam) zastanawiał się czy tam mechanicznie coś się nie przełącza co może w jakiś sposób spowodować uszkodzenie. Takich rzeczy nie ma w tych autach - po prostu zmieniają się zasady w komputerach typu wybieranie biegu, sterowania przyspieszeniem (czasy wtryskiwaczy, ciśnienie doładowania), szybkością zmiany biegów itp, ale to tylko dane/zasady/współczynniki/mapy w komputerach - przełączenie zasad nie psuje/nie zużywa nic. te auta to nie jakieś piekielne maszyny w których jak wrzucasz D to nagle coś tam mechanicznie musi się zazębić z czymś innym i to jakiś tam stres dla mechanizmów. To nie jak przełączenie się np na stały napęd i zablokowane dyfry czy włączenie reduktora w klasycznym aucie terenowym (typowo mechanicznym) gdzie nie można tego robić podczas jazdy.
    [MENTION=83701]Stacho[/MENTION], dobrze że zaptałeś (nie ma głupich pytań), wcześniej myślałem że jednym zdaniem wytłumaczyłem że przełaczają się tylko współczynniki/mapy w elektronice i temat jest wyczerpany, późniejszy brak odniesienia się do tego i dalsze wypowiedzi spowodowały że jakoś niepotrzebnie trochę się zirytowałem i zgryźliwie odpowiadałem - po czasie refleksja człowiek ochłonie, przepraszam Cię za niepotrzebną uszczypliwość.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  6. #2176
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Stacho
    Dołączył
    08 2019
    Auto
    Stelvio Veloce MY2020
    Postów
    419

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    przepraszam Cię za niepotrzebną uszczypliwość.
    OK, nie ma problemu.

    Doprecyzowując: Moje wypowiedzi dotyczyły porównania dwóch stanów pracy silnika na różnych charakterystykach (A i D) a nie sposobu przełączania się pomiędzy nimi, ponieważ jak słusznie wskazujesz przełączenie - w uproszczeniu- polega jedynie na zamianie parametrów w oprogramowaniu i sam proces jest bezinwazyjny.

  7. #2177
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Kąty Wrocławskie.
    Auto
    była AR156 1,9 JTD 110 2001; AR147 1,9 JTD 2003, Stelvio, jest 159,1,9 200KM, Giulia 280KM
    Postów
    1,552

    Domyślnie

    B.dobrze, że to przełaczanie trybów jazdy zostało wyjaśnione. Jest to mój pierwszy taki automat i też wiele razy w czasie jazdy (szczególnie przed podjęciem manewru wyprzedzania) zastanawiałem się, czy nie szkodzę skrzyni przełaczając w czasie jazdy z N na D. Teraz będę to robił na pewno częściej. Dużo też w tym aucie pomagają manetki, nie chcąc przełaczać (z niewiedzy) w czasie jazdy trybów gdy jechałem np. 100km/godz i miałem zamiar szybko wyprzedzać, zbijałem manetką z 8 biegu na 6 i w trybie N auto od razu żwawo idzie do przodu. Po wyprzedzeniu mam np. ok. 140km/godz, manetką daję znowu na 8 i kontynuuję jazdą z swoją prędkością.

  8. #2178
    Użytkownik Świeżak Avatar Mieszko Drugi
    Dołączył
    04 2020
    Auto
    Alfa Romeo Giulia
    Postów
    77

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaz156 Zobacz post
    B.dobrze, że to przełaczanie trybów jazdy zostało wyjaśnione. Jest to mój pierwszy taki automat i też wiele razy w czasie jazdy (szczególnie przed podjęciem manewru wyprzedzania) zastanawiałem się, czy nie szkodzę skrzyni przełaczając w czasie jazdy z N na D. Teraz będę to robił na pewno częściej. Dużo też w tym aucie pomagają manetki, nie chcąc przełaczać (z niewiedzy) w czasie jazdy trybów gdy jechałem np. 100km/godz i miałem zamiar szybko wyprzedzać, zbijałem manetką z 8 biegu na 6 i w trybie N auto od razu żwawo idzie do przodu. Po wyprzedzeniu mam np. ok. 140km/godz, manetką daję znowu na 8 i kontynuuję jazdą z swoją prędkością.
    Właśnie to samo mną kierowało gdy pytałem o to (tym bardziej, że mam mam 200KM, więc trudniej rozpędzać gdy zaczynam od 100 km/h). Dodatkowo zastanawiałem się czy częste przełączanie jest obojętne dla układu kierowniczego (który inaczej działa w A a inaczej w D). Skoro to tylko oprogramowanie, to OK.

  9. #2179
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2017
    Mieszka w
    Dolnośląskie
    Auto
    Guliietta,Stelvio, MTS1260
    Postów
    62

    Domyślnie

    Może nie do końca znam to rozwiązanie , ale...
    Mapa paliwowa i zapłonowa jest generalnie jedna ( abstrahuję od algorytmów zmieniających ustawienia, jak map sensory, temperatura , sygnał z lambdy itd), a przełączanie map , to zwykła zmiana wrażliwości pedału gazu.
    Dla N uchylenie APS-u ( pedał gazu) np. o 40% daje 30 % uchylenie TPS-u ( przepustnicy) , a dla programu dynamicznego 40% APS-u jest 50% TPS-u... Stąd u nas odczucie zmiany mocy i charakterystyki.
    Np. dla wersji 200PS przepustnica otwiera się max do 60%, a nie na 100% dla wersji 280PS...

  10. #2180
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar bartas82
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Wlkp.
    Auto
    Giulia, Giulietta
    Postów
    891

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kurynio Zobacz post
    A właśnie odnośnie pokrętła DNA, wcześniej nie zwróciłem na to uwagi, ale tak jak pisaliście jest wyraźnie cieplejsze niż inne. Ja wiem, że to TTTM ale to chyba nie jest że tak powiem zupełnie normalne
    U mnie też się nagrzewa. Dziwna sprawa, tym bardziej, że naprawdę ciepłe to pokrętło jest, ale zapewne TTTM i zimą najwyżej możesz sobie palce dogrzać

    Cytat Napisał Cinek78 Zobacz post
    Może nie do końca znam to rozwiązanie , ale...
    Mapa paliwowa i zapłonowa jest generalnie jedna ( abstrahuję od algorytmów zmieniających ustawienia, jak map sensory, temperatura , sygnał z lambdy itd), a przełączanie map , to zwykła zmiana wrażliwości pedału gazu.
    Dla N uchylenie APS-u ( pedał gazu) np. o 40% daje 30 % uchylenie TPS-u ( przepustnicy) , a dla programu dynamicznego 40% APS-u jest 50% TPS-u... Stąd u nas odczucie zmiany mocy i charakterystyki.
    Np. dla wersji 200PS przepustnica otwiera się max do 60%, a nie na 100% dla wersji 280PS...
    W trybie A dodatkowo jest limiter momentu obrotowe - jak to rozwiązali nie mam pojęcia, ale zakładam, że w oprogramowaniu skrzyni biegów (tak jak są często limitery na 1,2, czasem 3 biegu, żeby skrzyni nie zajechać)
    Pozdro,
    Bartas

Podobne wątki

  1. Niedomykacjące się szyby i dwa mniejsze problemy.
    Utworzone przez achilles1221 w dziale GT
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 18-06-2016, 15:04
  2. wieksze czy mniejsze spalanie
    Utworzone przez FacesOfDeath w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 22-06-2014, 09:55
  3. [146] mniejsze hamulce przód 1,8 TS
    Utworzone przez stux w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 14-07-2013, 23:12
  4. Nietypowy problem po wymianie opon na mniejsze
    Utworzone przez zabazsc w dziale 156
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 23-07-2010, 08:44

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory