Strona 1 z 10 12345678910 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 93

Temat: Czy ktoś zrobił "retrofit" i wyposażył auto w koło zapasowe?

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Giorgio
    Dołączył
    01 2018
    Auto
    Stelvio First Edition
    Postów
    381

    Domyślnie Czy ktoś zrobił "retrofit" i wyposażył auto w koło zapasowe?

    Moje Stelvio w bagazniku zamiast kola zapasowego ma klej i kompresorek. Zastanawiam sie czy nie zmienic tego i dokupic kolo zapasowe (no i pewnie lewarek i odpowiednia tacke to wszystko trzymajaca do kupy.) Pewnie koszt bedzie wielki i zaporowy. Moze nie. Ale takze czy wszystko moze pasowac? Wydaje mi sie ze keidys i gdzies wyczytalem ze podloga w aucie z kolem pod spodem jest troche wyzej? (Moze to bylo o F-Pace bo to auto tez rozwazalem.) Czy ktos przerabial ten temat? Z gory dzieki za informacje.
    Ostatnio edytowane przez Piotriix ; 02-09-2020 o 07:29 Powód: Ort.

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar jaboleq
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 156 SW 1.9 16V powered by @sdero
    Postów
    7,326

    Domyślnie

    Od 2001 r. jezdze autem i nigdy nie uzylem kola zapasowego wiec czy jest sens dojazdowki przy ubezpieczeniu opon?

    Wydymione samsungiem.
    ::::::: I am IN LOVE with trance! ::::::: Moja włoszka :::::::

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta Avatar qooba
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    było 159 SW 1.9 JTDm 16V, jest skoda, będzie Giulia :)
    Postów
    350

    Domyślnie

    Od 1993 roku jeżdżę autem, zmieniałem koła na zapasowe przynajmniej 8 razy, zawsze w jakimś kretyńskim miejscu, zajmowało to maks 10 minut. Nie wyobrażam sobie nie mieć koła zapasowego
    Jak widać, opinie mogą być różne

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Firste
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio FE 280 KM
    Postów
    648

    Domyślnie

    Uszczelniacz i kompresor powinien dac radę, zwłaszcza jak dokuisz drugi zapas.
    Ja w ostatnich 10 latach złapałem chyba 3 gumy i co prawda wymieniałem na zapas (bo było koło), ale gdybym miał uszczelniacz, to bym go użył i też by było ok. Bo za każdym razem wystarczyło 10-20 km dojechać do wulkanizatora i to naparawić.
    A wszystkie te 3 przypadki, to okazywały się dziurami typu wbity gwóźdż, bez rozerwania opony. Więc realnie wystarczy uszczelniacz, kompresor i dobra LATARKA, by ocenić opony.
    No i najważniejsze, można wezwać pomoc bo chyba przy nówkach każdy to ma w pakiecie OC/AC. Podobno było już Slelvio widziane na lawecie, ale było to związane właśnie ze złapaniem kapcia. Wiec najwieszy minus wezwania pomocy, to utrwalanie opinii o lawetach

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    01 2017
    Auto
    AR Giulietta Veloce 2016
    Postów
    107

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaboleq Zobacz post
    Od 2001 r. jezdze autem i nigdy nie uzylem kola zapasowego wiec czy jest sens dojazdowki przy ubezpieczeniu opon?

    Wydymione samsungiem.
    ja zmieniam koło przynajmniej raz na dwa lata choć ostatnio już chyba 3 rok idzie bez zmiany ubezpieczenie opon nie pomoże, gdy gdzieś musisz w miarę szybko dojechać... a po użyciu uszczelniacza opona często jest do wywalenia, zwłaszcza, gdy wulkanizator daleko...
    Ostatnio edytowane przez loonyjoe ; 21-01-2018 o 11:31

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar hagi
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    kujawsko - pomorskie
    Auto
    159 2,4 JTDm
    Postów
    510

    Domyślnie Czy ktos zrobil "retrofit" i wyposazyl auto w kolo zapaspwe?

    Teoretycznie macie racje że nie ma sensu, że pianka a jak nie to ubezpieczenie itd. Ale sam też kilka razy złapałem gumę, w tym raz tak że nie byłoby opcji sklejenia tego- dziura jak orzech i na bocznej ścianie. Wymiana koła to 10 min. I jedziesz na zapasie tam gdzie masz jechać a zepsute naprawiasz na drugi dzień ( bo np spieszysz się gdzieś). Jadąc ze znajomymi w takim samym przypadku, gdy nie mieli zapasu to czekanie na lawetę to ok 1h, potem do wulkanizatora, naprawa lub kupno nowej opony to trochę trwa. Więc choć w teorii nie ma problemu to w praktyce wychodzi często inaczej.
    Stelvio pewnie ma run flaty więc może być łatwiej ale ryzyko jest zawsze.

  7. #7
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Firste
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio FE 280 KM
    Postów
    648

    Domyślnie

    "gdy gdzieś musisz w miarę szybko dojechać."
    - ale na zapasie chcesz szybko jechać, jak one mają często ograniczenia 60-80 km/h,a w takich autach dochodzi jeszcze zupelnie inna szerokość opony.
    Uszczelniacz często pomoże, bo raz zdarzyło mi się nawet jechać 10 km tylko po dopompowaniu koła, nawet zmieniac nie było sensu, bo zanim uszło, to byłem na miejscu.
    Natomiast rozerwanie opony na 10 mm (czyli praktycznie wybuch), to jest tak rzadka sprawa (podejrzewam, ze raz na 8-10 lat to się komuś przydarzy),
    że w dzisiejszych czasach szybkiej pomocy, bez sensu jest pchanie się koniecznie w koło.
    Nie mówiąc o tym, że przy wybuchu opony, to czy będziemy mieli zapas czy nie, jest akurat najmniejszym problemem tego dnia
    zwłaszcza jak przydarzy sie to nam przy drodzie, gdzie drzewa rosną 0,5 m od skraju pasa
    czego nikomu nie życzę.
    Ja miałem taki "mini wybuch" (uchodzenie trwało z 3 sek) przy ok 140-150 kmh na autostradzie i zniosło mnie ok 1,5 m tylko, ale na zwyklej drodze by to był problem nawet przy 90 kmh.

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar hagi
    Dołączył
    01 2011
    Mieszka w
    kujawsko - pomorskie
    Auto
    159 2,4 JTDm
    Postów
    510

    Domyślnie Czy ktos zrobil "retrofit" i wyposazyl auto w kolo zapaspwe?

    Jeżeli zapas to dojazdówka to tak- ale jeśli pełnowymiarowe koło to można jechać normalnie.

    Właśnie dlatego że pracuję na autostradzie i zabezpieczam tego typu zdarzenia obserwuję nowe auta które czekają z godzinę na lawetę bo pianka nic nie dała a stare leciwe 10 min, wymiana i dalej jazda. Przynajmniej na autostradzie jeśli już kapeć to często konkretny z rozerwaniem. Oczywiście jednej osobie zdarzy się to może raz na 10 lat ale jak się zdarzy to pewnie w najgorszym momencie.

    Reasumując - nie jest to niezbędne do życia ale jak ktoś dużo jeździ to fajnie jakby mógł mieć koło w aucie. Ciekawe czy w Stelvio w ogóle może buc bo w Giulii chyba nie ma opcji.
    Ostatnio edytowane przez hagi ; 21-01-2018 o 12:39

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Giorgio
    Dołączył
    01 2018
    Auto
    Stelvio First Edition
    Postów
    381

    Domyślnie

    Podjalem ten temat bo za kierownica jestem od 1972 roku i wiekszosc "kapci" jakie mialem, (choc przyznaje chyba mniej niz 10 ich mialem) byly za to takiej kategorii ze pianka by nie pomogla. Opony byly nie do reperacji, konczylo sie na kupnie nowych. W moim obecnym 2013 XC60 latwo bylo dokupic dojazdowe kolo, lewarek i cale opakowanie. Zaplacilem dilerowi 150 euro i zostawilem zestaw ktory mialem z fabryki. Ha, ha, ha....i od kwietnia 2013 nie mialem "kapcia" przy 80tys km. Niepotrzebnie kupilem? To jak polisa ubezpieczeniowa....i tak chyba to jest jak z parasolem...jak sie go ma to nie pada, zapomnisz to leje! No i wracam do podstawowego pytania: da sie zrobic ten "retrofit" ??? Prosilem dwoch dilerow o zbadanie sprawy i kostorysz...czekam juz 2 tygodnie i nie ma odpowiedzi. Jesli w Polsce narzekacie na ASO, to pocieszcie sie ze w Bawarii i Austrii tez nie jest najlepiej. Tylko raz kiedy mialem 2008 BMW X5 i serwisowalem je w ASO Monachium kolo/na lotnisku....bylem traktowany jak krol i wszystko bylo na medal! Mile wspominam tego dilera ale mniej goraco ten samochod z szwankujaca elektronika.

  10. #10
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfy Romeo MiTo; Alfa Romeo 159sw; Alfa Romeo Gulia Super
    Postów
    1,284

    Domyślnie

    Dla zainteresowanych, "na aledrogo" - NOWE KOŁO DOJAZDOWE 155/90 R17 ALFA ROMEO STELVIO (7139818727)

Podobne wątki

  1. 4HP20 - trzęsie się auto przy dodawaniu gazu na "N"
    Utworzone przez prasus w dziale 166
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 07-02-2011, 09:33
  2. miał ktos moze do czynienia z "1971rakso" z radomia ?
    Utworzone przez marshall w dziale Mazowieckie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 05-10-2009, 07:25
  3. "MASS AIR FLOW" i inne, ktos pomoże ?
    Utworzone przez Krzysiek_166 w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 14-03-2009, 23:27
  4. czy spotkal sie ktos z "short shifter"
    Utworzone przez cobra82_82 w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 05-05-2008, 05:55
  5. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 25-09-2006, 11:11

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory