Strona 45 z 162 PierwszyPierwszy ... 35363738394041424344454647484950515253545595145 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 441 do 450 z 1611

Temat: Zużycie paliwa

  1. #441
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    07 2017
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Giulietta 1.4 TB (+LPG) '12, Lancer 1.8LPG 143KM, '10, BMW 528i '16
    Postów
    304

    Domyślnie

    Dla Giulietty zaobserwowałem, że jest spora różnica w spalaniu między podróżną 140-150km/h (około 10l), a podróżną 120-130km/h (około 8 l).
    Cytat Napisał prezes-tk Zobacz post
    Może i tym Mercedesem da się osiągnąć takie spalanie ale te 130 to ma tylko od czasu do czasu, z górki.

    Moge wrzucic zdjecia ze stacji i z licznika z mojej Giulietty, gdzie średnie spalanie wychodzi 8l LPG (co odpowiada około 6.5l Pb) - ostatnio osiągane wielokrotnie więc nie widzę powodu, dla którego nowszy samochód z automatem ze świentym współczynnikiem oporów powietrza miałby spalić więcej. Co do spalania Giuli - czy ktoś jest w stanie precyzyjnie określić ile spala 200 konna Giulia np. przy 120km/h, albo przy 140km/h prędkości podróżnej?.
    Mój tryb jazdy to albo długie trasy do 1000km ze stałą prędkością, albo jazda do pracy ok 15km w trybie miejskim/miesznym, dlatego jest to dla mnie ważne.

    PS Dzięki oczywiście za wpisy, ale naprawdę ciężko jest z tego oszacować jakie będzie spalanie jadąc w miarę ze stałą prędkością.

    PS Cw dla Giuli to rzekomo 0.25
    Mercedes CLA ma współczynnik oporów 0.23, co jest naprawdę świetnym wynikiem.
    Ostatnio edytowane przez RalfPi ; 08-06-2019 o 20:09

  2. #442
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Ale co to jest ta prędkość podróżna? Nie da się precyzyjnie odpowiedzieć na Twoje pytanie. Może zwizualizuj sobie taką trasę: jedziesz do Włoch przez Austrię. W pewnym momencie zaczynasz jechać pod górkę (Alpy). Twoja prędkość podróżna (powiedzmy, że chodzi o stałą prędkość pojazdu) to 120 km/h. Spalasz 11 l /100 km. Dojeżdzasz do szczytu Alp i zaczynasz zjazd w dół, w stronę włoskiego wybrzeża. Nadal jedziesz 120 w sposób stały. I spalasz 5,5 l/100 km albo i mniej, bo większość czasu masz puszczony gaz. Wszystko przy założeniu, że nie przeszkadza nikt Tobie utrzymywać tej prędkości, nie musisz się od nowa napędzać, hamować, bo dwie ciężarówki się ścigają z różnicą prędkości 2 km/h.
    Ale może pomoże Tobie takie wyjaśnienie do foto zamieszczonego wyżej przeze mnie: tam, gdzie licznik przebiegu pokazuje 257,9 km, jest to odcinek z Warszawy, kawałek przez miasto ale ok. 5 km, potem autostrada A1 do A2. Cały czas 120-140 (na autostradzie), kilka razy zwolnienie do 80 przez TIR-y, na koniec zjazd do Lubicza. Przed zjazdem miałem zużycie 7,6 które wzrosło od bramek do centrum Lubicza do 7,9 (była chwila postoju na pracującym silniku).
    Ostatnio edytowane przez prezes-tk ; 08-06-2019 o 20:44

  3. #443
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    07 2017
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Giulietta 1.4 TB (+LPG) '12, Lancer 1.8LPG 143KM, '10, BMW 528i '16
    Postów
    304

    Domyślnie

    Cytat Napisał prezes-tk Zobacz post
    Ale co to jest ta prędkość podróżna? Nie da się precyzyjnie odpowiedzieć na Twoje pytanie. ...
    Ale może pomoże Tobie takie wyjaśnienie do foto zamieszczonego wyżej przeze mnie: tam, gdzie licznik przebiegu pokazuje 257,9 km, jest to odcinek z Warszawy, kawałek przez miasto ale ok. 5 km, potem autostrada A1 do A2. Cały czas 120-140 (na autostradzie), kilka razy zwolnienie do 80 przez TIR-y, na koniec zjazd do Lubicza. Przed zjazdem miałem zużycie 7,6...
    Zgadzam się, że nie ma jasnej definicji. Podanie prędkości podróżnej (prędkości, z którą starasz się cały czas podróżować w długiej trasie - ja to przynajmniej tak rozumiem) i prędkości średniej bardzo dużo mówi (albo podanie opisu jak wyżej ). Dzięki! - dokładnie o to mi chodziło - wychodzi na to, że przy prędkości podróżnej 130km/h ( a w wyżej wymienionym przypadku może i nawet średniej) 200 konna Giulia spala około 7.5l Pb.

  4. #444
    Użytkownik Znawca Avatar Krzysztof
    Dołączył
    11 2009
    Mieszka w
    Jaworzno
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 AT8 Q4
    Postów
    1,394

    Domyślnie

    Cytat Napisał RalfPi Zobacz post
    Co do spalania Giuli - czy ktoś jest w stanie precyzyjnie określić ile spala 200 konna Giulia np. przy 120km/h, albo przy 140km/h prędkości podróżnej?.
    Mój tryb jazdy to albo długie trasy do 1000km ze stałą prędkością, albo jazda do pracy ok 15km w trybie miejskim/miesznym, dlatego jest to dla mnie ważne.
    Prędkość podróżna określa jedynie styl jazdy kierowcy w długich trasach. Ma ona swoje przełożenie na średnie spalanie auta w całej trasie, ale nigdy nie da się zrobić długiej trasy ze stałą prędkością. Prędkość podróżna oznacza prędkość do której rozpędzamy auto na trasie, gdy nikt przed nami nie blokuje nam ruchu, a potem ją utrzymujemy, mimo tego, że dałoby się jechać szybciej, ale tego nie robimy z różnych powodów: rodzaju drogi, wysokości mandatów, istotnego wzrostu spalania, itp. Żeby mieć porównania, jak prędkość podróżna wpływa na spalanie w danym aucie, to musiałbyś wysłać po tej samej trasie w tym samym czasie dwa identyczne auta, których kierowcy stosują dwie różne prędkości podróżne, a i tak wynik byłby zależny od aktualnej sytuacji na drodze każdego z nich. W ostatecznym rozrachunku po zrobieniu całej trasy jedynym porównywalnym parametrem jest średnia prędkość i średnie spalanie z całej trasy. Jeżeli ja miałem na 1200 km trasie średnie spalanie 8.0l/100km przy średniej prędkości 110km/h nie kierując się zupełnie ekonomiką jazdy, to oznacza, że można spokojnie zejść poniżej 7.0l/100km, jeśli dla kogoś głównym priorytetem są koszty spalania. Sorry, ale ja tak jeździć nie umiem. W moim poprzednim aucie (AR 159), średnie spalanie na podobnych trasach wychodziło 6.3l/100km, ale to był diesel, choć mój styl jazdy (prędkość podróżna) był taki sam jak dzisiaj.
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 AT8 Q4 (2018-...)
    AR 159 1.9 JTDM Q-Tronic Distinctive (2008-...)
    AR 147 2.0 TS Selespeed Distinctive (2001-2008)

  5. #445
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    07 2017
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Giulietta 1.4 TB (+LPG) '12, Lancer 1.8LPG 143KM, '10, BMW 528i '16
    Postów
    304

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztof Zobacz post
    Prędkość podróżna określa jedynie styl jazdy kierowcy w długich trasach... W ostatecznym rozrachunku po zrobieniu całej trasy jedynym porównywalnym parametrem jest średnia prędkość i średnie spalanie z całej trasy.
    Mamy być może inne doświadczenia na drogach, bo te trasy które jeżdżę pokonuję w miarę regularnie i staram się utrzymywać w miarę stałą prędkość podróżna - wychodzi np. 120km/h przy średniej 105km/h. Zgodzę się, że wszystko jest uzależnione od warunków na drodze (w głównej mierze natężenia ruchu?).

    Nie zgadzam się, że prędkość średnia jest miarodajnym parametrem. Podanie prędkości średniej i podróżnej jest zdecydowanie bardziej jednoznaczne. Przy prędkości średniej 100km/h mogę pruć na Autobahnie 500km ile fabryka dała, a później jechać w dużym korku przez np. 3h.. Przy takim trybie średnie spalanie będzie równe pewnie i 20l/100km. Jadąć z prędkością średnią 100km/h i podróżną 110km/h pewnie i zejdzie się poniżej 7l. Stosunek spalanie wynosi aż 3 pomimo tego, że prędkość średnia jest równa w obu przypadkach.

  6. #446
    Użytkownik Znawca Avatar Krzysztof
    Dołączył
    11 2009
    Mieszka w
    Jaworzno
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 AT8 Q4
    Postów
    1,394

    Domyślnie

    Cytat Napisał RalfPi Zobacz post
    Nie zgadzam się, że prędkość średnia jest miarodajnym parametrem. Podanie prędkości średniej i podróżnej jest zdecydowanie bardziej jednoznaczne.
    Ale ja się z tym w pełni zgadzam! Chodziło mi tylko o to, że nie można podawać średniego spalania dla prędkości podróżnej, tak jak tego oczekiwałeś - średnie spalanie można podać tylko dla średniej prędkości, a prędkość podróżna mówi tylko o tym, przy jakim stylu jazdy zostało to uzyskane.
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 AT8 Q4 (2018-...)
    AR 159 1.9 JTDM Q-Tronic Distinctive (2008-...)
    AR 147 2.0 TS Selespeed Distinctive (2001-2008)

  7. #447
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    07 2017
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Giulietta 1.4 TB (+LPG) '12, Lancer 1.8LPG 143KM, '10, BMW 528i '16
    Postów
    304

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztof Zobacz post
    Ale ja się z tym w pełni zgadzam! Chodziło mi tylko o to, że nie można podawać średniego spalania dla prędkości podróżnej, tak jak tego oczekiwałeś - średnie spalanie można podać tylko dla średniej prędkości, a prędkość podróżna mówi tylko o tym, przy jakim stylu jazdy zostało to uzyskane.
    Zgoda. Chciałem tylko dodać, że jak średnia jest 60km/h a podróżna 130km/h to taki pomiar nie nadaje się niestety do testu, którego oczekiwałem.
    Do takiego testu, o jaki pytałem potrzebna są sprzyjające warunki - wtedy różnica między prędkością średnią, a podróżną będzie np. 10 lub 20km/h. Przez styl jazdy bardziej rozumiałem sposób obchodzenia się z pedałem gazu i hamulcem - spokojny styl, gdzie spalanie jest mniejsze lub agresywny, gdzie ktoś przy każdej nadarzającej się okazji wyprzedza jadący przed nim samochód z gazem w podłodze.
    Ostatnio edytowane przez RalfPi ; 09-06-2019 o 08:16

  8. #448
    Użytkownik Znawca Avatar Krzysztof
    Dołączył
    11 2009
    Mieszka w
    Jaworzno
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 AT8 Q4
    Postów
    1,394

    Domyślnie

    Cytat Napisał RalfPi Zobacz post
    Przez styl jazdy bardziej rozumiałem sposób obchodzenia się z pedałem gazu i hamulcem - spokojny styl, gdzie spalanie jest mniejsze lub agresywny, gdzie ktoś przy każdej nadarzającej się okazji wyprzedza jadący przed nim samochód z gazem w podłodze.
    Dzisiaj to już nie są te czasy, że robiło się trasy po 1000 km po drogach jednopasmowych, a autostrada lub ekspresówka była tylko fajnym przerywnikiem w długiej podróży. Dzisiaj miłą odmianą od monotonnej autostradowej jazdy jest zjechanie na lokalną drogę, tak jak do niedawna robiłem w Słowenii, a wyznacznikiem stylu jazdy na długich trasach jest prędkość podróżna na autostradzie.

    A jak już czasem trzeba przejechać jakiś odcinek po drodze krajowej, to zazwyczaj i tak nie da się tam zbyt często wyprzedzać z powodu natężenia ruchu z przeciwnej strony, licznych wysepek, których kiedyś nie było, albo prowadzonej właśnie budowy ekspresówki po tym samym śladzie. Mnie się dzisiaj na takich drogach już nawet nie chce wyprzedzać, bo już dawno zauważyłem, że człowiek się tylko naszarpie, a na końcu takiego odcinka, ten którego się wyprzedziło jako pierwszego przejeżdża po minucie jakieś 10 aut za tobą
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 AT8 Q4 (2018-...)
    AR 159 1.9 JTDM Q-Tronic Distinctive (2008-...)
    AR 147 2.0 TS Selespeed Distinctive (2001-2008)

  9. #449
    Użytkownik Świeżak Avatar PolAlfaStelvio
    Dołączył
    04 2019
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio
    Postów
    46

    Domyślnie

    Cytat Napisał prezes-tk Zobacz post
    Nawiasem mówiąc, dzisiaj właśnie zainstalowałem boxa RaceChip ale jeszcze nie wiem wiele, poza tym, że auto jedzie, odczuwalnie szybciej, nic złego się nie wydarzyło.
    A kolega ma auto na gwaramcji? Gdzie to instalowałeś?

  10. #450
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Sam.

Podobne wątki

  1. [159] Zużycie paliwa / spalanie 159, Brera, Spider
    Utworzone przez alces1 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 3224
    Ostatni post / autor: 08-03-2023, 18:25
  2. [159] zużycie paliwa BENZYNA
    Utworzone przez dziodek w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 19-04-2019, 11:09
  3. [159] hamowanie silnikiem i zużycie paliwa 2.0 litra/100 km
    Utworzone przez tojatajanka w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 17-02-2019, 20:34
  4. Zużycie paliwa i sonda lambda
    Utworzone przez knapsu w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 08-01-2016, 15:14
  5. Zużycie paliwa na postoju - wskazania ICS
    Utworzone przez motomycha w dziale 166
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 11-04-2011, 06:51

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory