Strona 12 z 12 PierwszyPierwszy ... 23456789101112
Pokaż wyniki od 111 do 116 z 116

Temat: Światła - technologia AFS w Alfa Romeo Giulia i Stelvio

  1. #111
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Gregor-Wrocław
    Dołączył
    09 2020
    Auto
    Giulia 2.0GME 200KM 2019r
    Postów
    262

    Domyślnie

    Moja Giulia MY19, niby miała mieć AFS...


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20221123_081101.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	108.7 KB
ID:	285420

  2. #112
    Użytkownik Rowerzysta Avatar tomegm
    Dołączył
    06 2019
    Mieszka w
    KK
    Auto
    159 V6 Q4 Qtronic, Giulia Ti Q4
    Postów
    284

    Domyślnie

    Dzięki, czyli odrobinę podkoloryzowali marketingowo, a naprawili swoje błędy dopiero niedawno jeśli chodzi o konfigurator. W najnowszej instrukcji co prawda dalej piszą o AFS.

    Najprostszym trybem do zrobienia byłby autostradowy, do niego wystarczy automatycznie podnosić światła mijania o 0.34° na autostradzie (jazda z prędkością powyżej pewnej wartości przez minimum określony czas). Kto wie, może to i tak działa, ale homologacja lampy wcale na to nie wskazuje.

  3. #113
    Użytkownik Rowerzysta Avatar tomegm
    Dołączył
    06 2019
    Mieszka w
    KK
    Auto
    159 V6 Q4 Qtronic, Giulia Ti Q4
    Postów
    284

    Domyślnie

    Ostatnio robiłem wymianę oleju w swojej Giulii po 1400 km w ASO, przy okazji zrobiono mi akcję serwisową na moduł AFS. Moge powiedzieć, że po tym projektory zaczęły skręcać, wcześniej ich ruch boczny widziałem tylko przy starcie.

    Na postoju kręcąc kierownicą tego nie robią, ale już nawet wolno jadąc po parkingu widzę ruchy wiązki światła. Jadąc po mieście też jest to wyraźnie zauważalne.

  4. #114
    Użytkownik Rowerzysta Avatar tomegm
    Dołączył
    06 2019
    Mieszka w
    KK
    Auto
    159 V6 Q4 Qtronic, Giulia Ti Q4
    Postów
    284

    Domyślnie

    Tak sobie sam ze sobą piszę w tym wątku, ale może kogoś to zainteresuje.

    Oglądając zdjęcia nowych Giulii, Stelvio i Tonale, tych z nowymi matrycowymi lampami, zauważyłem, że auta te nie mają spryskiwaczy lamp. Co to oznacza? Ano to, że wszystkie LEDy, które załączone są do generacji podstawowej klasy świateł mijania, mają strumień świetlny nie większy niż 2000 lumenów na stronę. Dla porównania, lampy D5S 25 W mają 2000 (+300/-200) lm, a lampy D3S 35 W mają 3200 (±450) lm.

    Mowa tu o źródłach światła, nie o układzie optycznym. Może być tak, że nowe lampy mają tak wydajny optycznie układ, że na drogę trafia tyle samo światła co w mocniejszych ksenonach albo i więcej.

    Na pewno o nowych lampach można mówić, że mają AFS. Tak jak pisałem wcześniej, lampy ksenonowe 35 W w Giuliach/Stelvio nigdy AFS nie miały, nie są tak homologowane (oznaczenia homologacyjne dla zwykłych, nieadaptacyjnych lamp – DCR; D – ksenon, C – mijania, R - drogowe), a to, że światła podążają za skrętami kierownicą podczas jazdy jest dozwolone w ramach podstawowej homologacji. Cennik i konfiguratory dla rocznika 2022 również porzuciły używanie skrótowca AFS.

    Czego można spodziewać się po nowych lampach, skoro mają ten AFS? Oznaczenia homologacyjne na reflektorach z Tonale są nastepujące: XCVERT. Spodziewam się takich samych na Giulii/Stelvio.
    Po kolei:
    X – AFS (niezależnie jakiego typu jest źródło światła)
    C – klasa mijania podstawowa (pozamiejska) – taka jak standardowe światła mijania
    V – klasa mijania miejska (świecenie bardziej w dół o 0.57°, wiązka może być symetryczna, ze zredukowaną intensywnością)
    E – klasa mijania autostradowa (świecenie bardziej w górę o 0.23°, zwiększona intensywność świecenia, może być zależna od prędkości)
    R – tryb świateł drogowych (zwykły lub matrycowy)
    T – światła skrętne (czyli to co dotychczas było w ksenonowych lampach, statyczne światło zakrętowe dla niskich prędkości i skręcające się projektowy w mocniejszych lampach)

    Samochód musi rozpoznawać po jakiego typu drodze jedzie, aby nadawać odpowiednie sygnały do sterowników w lampach z wyborem trybu.
    Jak widać, lumeny to nie wszystko, bo nowe lampy są bardziej adaptacyjne i to na pewno jest ich ogromna zaleta. Ciekaw jestem mimo wszystko, czy lampy ksenonowe 35 W, mając na starcie minimum 60% więszy strumień świetlny, będą sprawiały wrażenie lepiej świecących od tych LEDowych, czy jednak nie. W lampach ksenonowych granica światła i cienia kształotwana jest przez przysłonę pochłaniającą światło, zaś w projektorach LEDowych, takich jak w nowych Alfach, stosuje się zgoła inne rozwiązania, bez takowych przysłon. W zamian, plastikowymi elementami optycznymi lub ewentualnie przysłonami lustrzanymi zbiera się jak najwięcej światła aby przerzucić je na drogę, po drodze je kształtując.

    Chętnie poczytam jak już ktoś będzie miał okazję porównać nowe lampy do starych.

  5. #115
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,220

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomegm Zobacz post
    Tak sobie sam ze sobą piszę w tym wątku, ale może kogoś to zainteresuje.
    Jak dla mnie to ciekawie piszesz, tak trzymaj :⁠-⁠).
    Z tym porównywaniem to trochę trudna sprawa i ze względu na subiektywność odczuć i na trudność pomiaru jasności wyemitowanej z optyki bo trudno to zrobić byle czym. Można by spróbować jakąś apk ale raczej to wyjdzie kibel podobnie jak z pomiarem dźwięku w paśmie za pomocą telefonowego mikrofonu. Natomiast spotkałem się ze stwierdzeniem, że led lepiej wydobywa szczegóły na trasie (ale to niestety może być ta subiektywność...)

  6. #116
    Użytkownik Rowerzysta Avatar tomegm
    Dołączył
    06 2019
    Mieszka w
    KK
    Auto
    159 V6 Q4 Qtronic, Giulia Ti Q4
    Postów
    284

    Domyślnie

    Odnalezione poliftowe Stelvio, a na nim oznaczenie XCVER.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	7AB2A46F-CA71-4DDC-BE6D-DB2B486B7F71.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	61.9 KB
ID:	286260

    Próbowałem w pracy trochę zbadać temat tego jak odnieść do siebie projektor LEDowy do ksenonowego. Przepisy są na tyle nieprecyzyjne jeśli chodzi o homologację lamp z ledami, że projektory ledowe mogą produkować więcej światła niż ksenon i wciąż nie będą wymagały spryskiwaczy (nie przekroczą bariery 2000 lm) ze względu na sposób pomiaru strumienia świetlnego modułu LEDowego (modułu, nie samych LEDów), a nie deklarację strumienia przez producenta na żarówce D3S czy jakiejkolwiek innej.

    Najbardziej miarodajne byłyby pomiary goniometryczne, ale nie mamy takich lamp do inżynierii odwrotnej na stanie

Podobne wątki

  1. [Stelvio/Giulia] Ile bierze wam oleju silnik 280 KM?
    Utworzone przez Firste w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 73
    Ostatni post / autor: 29-05-2023, 07:33
  2. [Giulia / Stelvio] Przyspieszanie 0-100 km/h - reakcja na gaz
    Utworzone przez Firste w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 66
    Ostatni post / autor: 10-10-2018, 22:19
  3. Giulia i Stelvio NRING, Giulia Veloce Ti czyli nowości z Genewy
    Utworzone przez GexN w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 02-03-2018, 13:13
  4. [Giulia] Giulia, Stelvio czy może ....
    Utworzone przez jjokocha w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 28-01-2018, 22:16

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory