Strona 13 z 20 PierwszyPierwszy ... 34567891011121314151617181920 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 121 do 130 z 196

Temat: Kolizje

  1. #121
    Użytkownik Znawca Avatar bobby
    Dołączył
    10 2014
    Auto
    Franny 159 2.4 JTDm 06'
    Postów
    1,216

    Domyślnie

    i praktycznie całą tę energię przejmą strefy zgniotu jednego i drugiego auta.

    Mam pytanie, wyobraźmy sobie nieodkształcalną przeszkodę którą dzielimy drogę w poprzek.
    Z jednej strony jedzie auto A, z drugiej auto B, dokładnie takie samo (ta sama, masa, prędkość, właściwości fizyczne nadwozia i podwozia)
    Uderzają w tym samym czasie w tą przeszkodę.

    (zakładamy, że przeszkoda się nie przemieści)

    Czy ta sytuacja różni się czymś od zderzenia czołowego w sytuacji gdyby tej przeszkody nie było, a auta trafiłyby na siebie idealnie, centralnie przodem?

    Jak myślicie?
    Ostatnio edytowane przez bobby ; 12-12-2019 o 16:24
    ... large brakes, turbos, alu rims, aero…everything large as if there was something small to compensate for.

  2. #122
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,994

    Domyślnie

    Cytat Napisał So What! Zobacz post
    Właśnie o to mi chodziło. MB nigdy nie oglądałem.
    ale napisałeś inaczej że się nie sumują



    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    Ale nie zapominaj, że przy zderzeniu auto-auto (zakładając tą samą masę i prędkość), mamy 2-krotnie większą energię kinetyczną, którą musimy wytracić.
    ale rozkłada się na 2 auta i właśnie o tym piszę

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    Ściana energii kinetycznej nie posiada.
    dokładnie, tyklo że wtedy auto całą wytraca


    Mythbusters i ogólnie pewne komentarze w ludzkiej świadomosci są takie że prędkości się nie sumują - sumują się jak cholera, tylko trzeba brać pod uwagę jak energie się wytracają (kto je wytraca), poza tym masy, ciężko też zderzenia aut zakwalifikować do pewnych typów zderzeń idealnych, a do tego jeszcze są np różne kierunki prędkości.

    jeśli jednak rozważamy zderzenia podobnych aut jadących w tym samym kierunku, to np
    zderzenie aut (załóżmy takich samych) jadących naprzeciwko siebie100km/h jest takie samo w skutkach/przeciążeniach itp) dla obu jakby jedno stało a drugie wjechało w nie 200km/h - prędkości się sumują, energie rozkładają się równo pomiędzy oba auta!
    natomiast jeśli auto jedzie 100km/h i udeża w ścianę, to ma skutki dokładnie takie same jakby zderzyło się jadąc 200km w stojące auto. energia kinetyczna prz 200km/h jest 4 razy większa niż przy 100, ale nie zapominajcie że uderzenie z stojące auto powoduje że auta po zderzeniu jadą dalej z prędkością połowy prędkości a podwójną masą (zasada zachowania pedu), czyli połowa z tej 4-o kroniej energii kinetycznej, zostaje jako ruch obu a połowa (dwukrotnosc tego jakby jedno auto jechalo 100) rozklada sie an oba auta po rowno (po połowie z tej polowy), czyli na koncu 100 w sciane to jest to samo w skutkach co 200 w zaparkowane, z ta roznica ze to drugie jescze skutkuje ruchem obu pojazdow dalej.

    polecam przemysleniom ewentualnie sobie na kartce pare przykladow porozwazac jak sie komus bedzie nudzilo
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  3. #123
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,550

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zenonzlasu Zobacz post
    Prędkości się nie sumują, więc nie byłoby większej różnicy .
    [MENTION=76489]Peterr[/MENTION] - pewnie, że dwa różne światy, ale nawet z leciwej Omegi przy takiej prędkości zostało całkiem sporo, przedział pasażerski nie jest sprasowany na amen; więc IMHO to Stelvio mogło mieć 190 na liczniku w momencie zderzenia.
    Różnica jest i to bardzo duża.
    Na filmiku Omega ważąca ok. 1500kg z prędkością 200km/h (ok. 55,5m/s), uderza w inny stojący samochód. Energia kinetyczna jaką ma ten układ przed zderzeniem to tylko ta wynikająca z ruchu Omegi, czyli ok. 2310kJ. Natomiast w trakcie zderzenia energia kinetyczna przekształcona zostaje na ruch wszystkich ciał (po zderzeniu się poruszają) i pracę jaka została wykonana przy ich "zgniataniu".

    W wypadku Stelvio i Galaxy, mamy dwa jadące samochody. Przyjmując prędkości równe ok. 150km/h (ok. 42m/s) i masy Stelvio - 1660kg, a Galaxy 1800kg (masy z Wiki), mamy energie odpowiednio 2930kJ i 3175kJ, czyli łącznie ok. 6000kJ, które również muszą zostać wytracone, czy to na ruch obu ciał (po zderzeniu) czy energii pochłoniętej przez zgniatającą się karoserię, ciepło etc.
    Ostatnio edytowane przez FXX ; 12-12-2019 o 16:33

  4. #124
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    10 2019
    Auto
    Stelvio Veloce 2022
    Postów
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał So What! Zobacz post
    Przy zderzeniu czołowym prędkości się nie sumują.
    Yyyyy... Czyli jeżeli kąt między wektorami prędkości wynosi pi, to prędkości się nie sumują, tylko... no właśnie... co wtedy robią?

  5. #125
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,550

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobby Zobacz post
    i praktycznie całą tę energię przejmą strefy zgniotu jednego i drugiego auta.

    Mam pytanie, wyobraźmy sobie nieodkształcalną przeszkodę którą dzielimy drogę w poprzek.
    Z jednej strony jedzie auto A, z drugiej auto B, dokładnie takie samo (ta sama, masa, prędkość, właściwości fizyczne nadwozia i podwozia)
    Uderzają w tym samym czasie w tą przeszkodę.

    (zakładamy, że przeszkoda się nie przemieści)

    Czy ta sytuacja różni się czymś od zderzenia czołowego w sytuacji gdyby tej przeszkody nie było, a auta trafiłyby na siebie idealnie, centralnie przodem?

    Jak myślicie?
    Jeżeli zakładasz, że przeszkoda jest nieodkształcalna, nieprzesuwalna tak, że oba zderzenia nie oddziałują w żaden sposób na siebie to zachowując wszystkie warunki tj. masę, prędkości etc - to w przypadku idealnym, gdzie oba samochody po zderzeniu stają w miejscu jako jedna "kupa blachy" to za bardzo się to nie różni.

  6. #126
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2018
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio
    Postów
    854

    Domyślnie

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    Jeżeli zakładasz, że przeszkoda jest nieodkształcalna, nieprzesuwalna tak, że oba zderzenia nie oddziałują w żaden sposób na siebie to zachowując wszystkie warunki tj. masę, prędkości etc - to w przypadku idealnym, gdzie oba samochody po zderzeniu stają w miejscu jako jedna "kupa blachy" to za bardzo się to nie różni.
    Do czego to doszło zaczynam żałować że obijalem się na fizyce

    Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

  7. #127
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    10 2019
    Auto
    Stelvio Veloce 2022
    Postów
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    Ale nie zapominaj, że przy zderzeniu auto-auto (zakładając tą samą masę i prędkość), mamy 2-krotnie większą energię kinetyczną, którą musimy wytracić.
    Ściana energii kinetycznej nie posiada.
    Jeżeli samochód porusza się w kierunku ściany z prędkością V, to z punktu widzenia kierowcy, ściana posiada energię kinetyczną równą (masa ściany * V^2)/2. Nie wiem skąd pomysł, że nie posiada energii kinetycznej...
    Ostatnio edytowane przez oranvag ; 12-12-2019 o 17:05

  8. #128
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,550

    Domyślnie

    Cytat Napisał oranvag Zobacz post
    Jeżeli samochód porusza się w kierunku ściany z prędkością V, to z punktu widzenia kierowcy, ściana posiada energię kinetyczną równą (masa ściany * V^2)/2. Nie wiem skąd pomysł, że nie posiada energii kinetycznej...
    A ja nie wiem skąd pomysł nagłej zmiany układu odniesienia... Trzymajmy się jednego układu odniesienia, a nie skaczmy po nich dowolnie.

    Przyjmujemy układ odniesienia związany z Ziemią, a tu samochód ma prędkość V, a ściana prędkość równą 0. Skąd zatem energia kinetyczna w przypadku nieruchomej ściany?
    Ostatnio edytowane przez FXX ; 12-12-2019 o 17:32

  9. #129
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    10 2019
    Auto
    Stelvio Veloce 2022
    Postów
    10

    Domyślnie

    Ależ ściana się rusza! Z prędkością V w kierunku samochodu! Ziemia nie ma tu kompletnie nic do rzeczy.

  10. #130
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,550

    Domyślnie

    Tylko nie w tym układzie odniesienia!
    Zgodnie z Twoim twierdzeniem, samochód jedzie do ściany z prędkością V, a ściana do samochodu również z prędkością V, czyli prędkość zbliżania wynosi 2*V...

    Nie można w jednym opisie ruchu zmieniać tak układów odniesienia, bo wychodzą brednie jak powyżej.

    Przykład:
    Jak w dużym pokoju biegniesz do ściany, to względem pokoju ściana jest nieruchoma i to Ty zbliżasz się do ściany.
    Natomiast względem Ciebie to pokój się rusza i ściana zbliża się do Ciebie, tylko, że w tym układzie to Ty pozostajesz nieruchomo.

    Jeżeli twierdzisz, że w tym samym układzie odniesienia Ty zbliżasz się do ściany i jednocześnie ściana do Ciebie, to wychodzi na to, że Ty biegnąc do ściany z prędkością V, zbliżasz się do niej z prędkością 2*V, bo w końcu ona do Ciebie też biegnie.

    - - - Updated - - -

    Nie wiem jak to prościej wytłumaczyć, więc wrzucam cytat z strony www.fizykon.org

    Układu odniesienia - cóż to takiego?
    Układ odniesienia najczęściej wiąże się z jakimś obiektem materialnym (choć właściwie ścisły związek z jakimś ciałem nie jest absolutnie konieczny) i definiuje nam co rozumiemy przez stan spoczynku. Bo swoim układzie odniesienia sam układ pozostaje oczywiście w spoczynku - jako że nic nie porusza się względem samego siebie.

    Przykładowo układ odniesienia można związać z Ziemią. W tym układzie Ziemia znajduje się w spoczynku, a wszystkie obiekty poruszające się względem niej – w ruchu. W ruchu będzie więc lecący samolot (i fotele zamontowane do tego samolotu), hamujący samochód, lecąca mucha. W spoczynku względem Ziemi będzie dom, albo góra, która się na tej Ziemi znajduje.

    Jednak układ odniesienia możemy związać z czymś innym – np. właśnie z lecącym samolotem. W układzie odniesienia związanym z samolotem w ruchu jest Ziemia, dom, góra; ale teraz sam samolot oraz jego fotele, kokpit, kadłub i śpiący pasażerowi pozostają w spoczynku.
    Ostatnio edytowane przez FXX ; 12-12-2019 o 17:53

Podobne wątki

  1. [Giulia] Giulia kolizje
    Utworzone przez klag3 w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 105
    Ostatni post / autor: 29-08-2022, 19:15

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory