Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 27

Temat: Zleć kontrolę elektronicznego hamulca postojowego

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2018
    Auto
    Alfa Romeo
    Postów
    118

    Domyślnie Zleć kontrolę elektronicznego hamulca postojowego

    Witam,
    Z tego co przeglądnąłem forum to chyba temat będzie nowy i może komuś się przyda. O hamulcach, tarczach było już sporo, ale o postojowym nie znalazłem. Auto ma przebieg 65kkm, po gwarancji.
    Otóż zdarzył się przypadek, że nie byłem w stanie odblokować hamulca postojowego. Komunikat na desce jak na poniższym zdjęciu - "Zleć kontrole elektronicznego hamulca postojowego". Kasowanie błędów niemożliwe. Auto unieruchomione.
    Ładowanie akumulatora nie poprawiło sytuacji. Pomocnym okazało się odpięcie akumulatora na kilka minut i ponowne podłączenie. Po chwili błędy przestały być aktywne, można było je skasować i hamulec ponownie zaczął działać.
    Na początku myślałem, że to chwilowa „słabość” jednak nie. 3 takie zdarzenia miały miejsce w przeciągu tygodnia.
    Zdecydowałem się na wizytę w ASO. Pierwsza i najtańsza opcja „naprawy” wg. serwisu po diagnozie to update oprogramowania centralki ABS, odpowiadającej także za hamulec postojowy.
    Tydzień było OK. W ten poniedziałek błąd na desce pojawił się ponownie i brak możliwości odblokowania hamulca. Zgasiłem i uruchomiłem silnik ponownie, błąd się pojawił na desce, ale o dziwo odblokowałem hamulec.
    Oddałem auto do serwisu ponownie. Druga opcja „naprawy” po diagnozie to wymiana prawego aktywatora hamulca postojowego nr 3 na zdjęciu.
    Aktywator został sprowadzony z Włoch. Dziś oddałem auto na jego wymianie. Po wymianie kolejne testowanie i „stres”, że może gdzieś zostanę na dłużej, gdy błąd pojawi się ponownie i nie będzie możliwości jego odblokowania. Zawsze zostaje ratunek – odpięcie akumulatora.
    Wrócę do tego tematu za jakiś czas, żeby zaktualizować sytuacje.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	postojowy.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	56.0 KB
ID:	254092Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	hamulec1.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	44.0 KB
ID:	254093
    Ostatnio edytowane przez SFilip ; 18-01-2019 o 07:06

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    12 2010
    Auto
    146 1.4TS, GTV 2.0TS, Giulia. Była: 159 2.0JTDm
    Postów
    682

    Domyślnie

    Kurła. Pomyśleć, że jeszcze niedawno wystarczyło linkę popuścić. Bez komputera, serwisu i lawety. W ostateczności za pomocą obcęgów linkę trzeba było przeciąć.

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Zaporożec 968, Giulia
    Postów
    251

    Domyślnie

    Ja bym zaczął od sprawdzenia wiązki elektrycznej przy siłowniku i styków czy nie zaśniedziały

  4. #4
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,280

    Domyślnie

    Powtarzający się błąd ręcznego, który się odblokowuje po odpięciu klem to dośc powszechny problem w wielu samochodach. Wymienia się wtedy cały mechanizm albo sam silniczek, zaleznie od budowy.
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  5. #5
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2018
    Auto
    AR Giulietta 1.4 TB Sport + LPG Tartarini EVO 01
    Postów
    1,106

    Domyślnie

    Cytat Napisał kutulu Zobacz post
    Ja bym zaczął od sprawdzenia wiązki elektrycznej przy siłowniku i styków czy nie zaśniedziały
    W aucie, które ma 65 tys. km miały zaśniedzieć przewody elektryczne?!

  6. #6
    Użytkownik Znawca Avatar azar
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia Veloce, Giulietta 1.4
    Postów
    1,716

    Domyślnie

    Tego się własnie obawiam oraz przymarznięcia w zimie.

    Dlatego NIGDY nie używam ręcznego na postoju. Zawsze zostawiam na biegu. W automacie i tak na P skrzynia jest zablokowana i nie widzę powodu żeby używać jeszcze hamulca postojowego.

    Niemniej dzięki za obszerny opis.
    Własne: 147->146->156->159->159->Giulietta->Giulia Super->Giulia Veloce
    Jaram się, że jeździłem 147 GTA, 156 GTA, Brera Ti, 159 SW Ti, Mito Veloce, Giulietta Veloce, 4C
    Jaram się, że siedziałem: Prototyp 8C

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Zaporożec 968, Giulia
    Postów
    251

    Domyślnie

    W aucie, które ma 65 tys. km miały zaśniedzieć przewody elektryczne?!
    Tak, metale bardzo łatwo sie utleniają , w przypadku miedzi tlenek potocznie jest zwany sniedzią. Nie trzeba nawet 65tys km a wystarczy jednorazowy kontakt z wodą , obecność soli tylko pogarsza sprawę
    Dlatego NIGDY nie używam ręcznego na postoju
    Mam tak samo . Zastanawiam sie tez czy przypadkiem ci od porysowanych tarcz nie maja aktywnego auto park brake.

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Raczej nie to jest powodem. Ze względu na to, że zapadka w trybie P ma ograniczoną wytrzymałość, używam "ręcznego" przy każdym parkowaniu, mam 16700 km i żadnych śladów na tarczach. Też kiedyś byłem zwolennikiem pozostawiania auta na biegu i tak robię jak jeżdżę manualem.

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2018
    Auto
    Alfa Romeo
    Postów
    118

    Domyślnie

    witam,
    aktualizacja tematu który zacząłem ...
    Aktywator jak pisałem został wymieniony 18/01. Przez cały tydzień było wszystko w najlepszym porządku. Hamulec postojowy załączał się i odblokowywał automatycznie przy każdym położeniu P. Z ręcznym załączaniem i odblokowywaniem także nie było problemu do wczoraj. Przez cały tydzień było sucho i mroźno.
    Wczoraj wybrałem sie na narty, droga mokra, bo odwilż. Pierwszy komunikat i brak możliwosci odblokowania na parkingu pod stokiem. Zostawilem auto nie robiąc nic. Po 3 godz wrocilem. Hamulec sie odblokował. Dojechalem do domu, warunki jazdy podobne - droga mokra, zaparkowałem - komunikat zleć kontrole hamulca ... Odpiąlem aku, nic nie pomogło. Zostawiłem auto na godzine. Hamulec odblokował się. Brak komunikatu na desce. Sprawdziłem MES'em, błędy nieaktywne, podobnej treści jak poprzednio.
    Tak więc czeka mnie kolejne podejście. Aktywator jak się okazuje to nie jest to. Problemu trzeba szukać w innym miejscu. Co zastanawiające właśnie to czy aura nie ma wpływu na to ... wilgoć itp ?
    Ostatnio edytowane przez SFilip ; 28-01-2019 o 05:17

  10. #10
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2018
    Auto
    AR Giulietta 1.4 TB Sport + LPG Tartarini EVO 01
    Postów
    1,106

    Domyślnie

    Cytat Napisał kutulu Zobacz post
    Tak, metale bardzo łatwo sie utleniają , w przypadku miedzi tlenek potocznie jest zwany sniedzią. Nie trzeba nawet 65tys km a wystarczy jednorazowy kontakt z wodą , obecność soli tylko pogarsza sprawę

    Mam tak samo . Zastanawiam sie tez czy przypadkiem ci od porysowanych tarcz nie maja aktywnego auto park brake.
    To przepraszam, czy te autka są projektowane tylko na aucie dni i lato bez soli na drodze? Jeśli to się tak szybko utlenia to powinno być tak zabezpieczone żeby nie robiły się takie jaja.

Podobne wątki

  1. [Giulia] Zleć kontrolę skrzyni biegów
    Utworzone przez rysiek w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 17-01-2020, 19:21
  2. [stelvio] Zleć kontrolę skrzyni biegów kontynuuj na D i nie przełączaj ...
    Utworzone przez jedrzejnowak w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 05-07-2018, 07:02
  3. Brak światła postojowego- bezpiecznik ok.
    Utworzone przez Alfi w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 25-09-2017, 20:08
  4. [GTV] Ma ktoś schemat układu elektronicznego silnika 2.0 V6 Turbo?
    Utworzone przez KKrzysztof w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 21-11-2016, 20:20

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory