Strona 15 z 26 PierwszyPierwszy ... 5678910111213141516171819202122232425 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 141 do 150 z 256

Temat: Wymiana foteli na elektryczne

  1. #141
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,986

    Domyślnie

    Cytat Napisał thunderbird Zobacz post
    Miło, że postanowiłeś jednak pomóc.
    postanowiłem JEDNAK pomóc? o co chodzi? myślę że na moje 7.5tyś postów większość to pomoc ludziom, reszta to w większości gadu-gadu luźniejsze a mało moje pytania często jednak nie interesujące bezpośrednio mnie, a po prostu drążące temat dla innych. Pytań włascnych nie mam szczególnie od kiedy jakiś level wypracowałem. No chyba ze to Ty mnie pytałeś (nie pamiętam) kiedyś o to żebym rozbierał swój panel i próbował rozkminiać jak tu firmware z tego zgrać - jeśli tak to Cię informuję że nie mam czasu na takie zabawy - pracuje po 12-14h dziennie, wczoraj padłem ok 19tej na 1.5h po prostu podczas zabawy z synkiem usnąłem - po pobudce powrót do biura, dzisiaj miałem coś co mnie wystraszyło - bałem się że mam stan przedzawałowy z tej gonitwy i zmęczenia. A biznes coś zarabia ale w ogólnym rozliczeniu od roku inwestuję i dokładam miesięcznie parę tyś do życia z oszczędnosci (teraz jeszcze wziąłęm pracownika na full time wiec jeszcze bardziej deficytowo się robi), a dotychczas nie miałem czasu robić nowych projektów (od roku) stąd też nie ma rozwoju jeśli chodzi o ofertę i tkwię w martwym punkcie. Niewiele mam czasu dla zony czy synka (co też juz czasem prowadzi do konfliktów) - ja muszę myśleć o rozwoju firmy ale też wypracowaniu wolnego czasu dla siebie i rodziny a nie spędzaniu godzin na rozkminianiu czegoś czego bardzo możliwe nie dałoby się nawet zrobić (zgrać firmwaru z takiego modułu - przecież każdy się zabezpiecza przed odczytem kodu, myślisz że z mojego zgrasz?)


    Cytat Napisał thunderbird Zobacz post
    Jeżeli to zadziała, to również będę prosił o komplet sterowniczków.
    jeśli to zadziała, i jedno ASO jest w stanie to zamawiać normalnie, to sugeruruję po prostu to wymuszać na swoich ASO - nie mogę nadużywać kontaktu bo: a) za wszystko trzeba się w inny sposób rewanżować, b) gość nie ma w tym interesu, c) jak będę miał coś ważnego będzie zniechęcony że mu zawracam głowę kolejny raz.
    niestety nie jestem w stanie zbawiać całego forum, tym bardziej że co chwile pisze ktoś do mnie z zagranicy czy to na alfaowner czy giuliaforums.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  2. #142
    Użytkownik Świeżak Avatar thunderbird
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Okolice Zamościa / Tarnobrzeg
    Auto
    AR 159 Sedan 2,0JTDM 170PS Nero Carbonio
    Postów
    214

    Domyślnie

    Kazdy kto przeczyta temat od poczatku do konca będzie wiedział dlaczego napisalem "jednak". Pisalem, ze to kwestia oprogramowania. Nie ma się co nakręcać. Mam nadzieję, ze numery podane przez kolegę Jakuba zadziałają i rozwiążemy ten irytujący problem raz na zawsze . Ucieszą się nawet sprzedawcy z allegro, bo zaczną im schodzić fotele .
    "...Alfa 159, the fact that you're breathing doesn't mean you're alive..."
    AR Stelvio 2,0 Multiair 200PS (2019-...)/Lexus IS200t 245PS (2016-2019) / AR 159 Sedan 2,0JTDM 170PS @206PS/420Nm Nero Carbonio (2011-2016) / AR 156 Sedan 2,4JTD CF3 140PS Nero fuoco (2008-2011)

  3. #143
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Giulia 2.0
    Postów
    122

    Domyślnie

    Jeżeli ktoś zacierał ręce na rozwiązanie problemu, studzę, że efekt włożenia przełączników jak poniżej jest żaden.

    EDIT: Jednak nie do końca. Prawdopodobnie po prostu jedną część którą dostałem, jest z demontażu (była też nieorygianlnie zapakowana) i jest tym co miałem <<z góry mówię, że to na pewno pomyłka na serwisie a nie celowe działanie>>. Sytuacja ma się tak:
    - Bez podłączonych przełączników - z lusterkami wszystko jest ok
    - Ze starymi przełącznikami lusterka wariują
    - Z nowymi przełącznikami lusterka wariują
    - Ze starym przełącznikiem tylko pasażera - lusterka wariują
    - Z nowym przełącznikiem tylko pasażera - wszystko jest ok (!)
    - Po podłączeniu dowolnego przełącznika kierowcy - lusterka wariują.

    Także, ten przełącznik pasażera na pewno jest dobry. Spróbuję wymienić ten kierowcy na orygianlnie zapakowany jeżeli się da - tutaj uwaga dla szukających - części tych generalnie nie da się kupić, żaden serwis ich nie zamówi pod inny cel niż akcja naprawcza a do tego musi mieć auto z VINem zarejestrowanym do niej, można liczyć tylko na leżaki magazynowe* a z nimi są takie jaja jak widać.






    * Sprawdzam jeszcze jedną ścieżkę, ale to jeszcze potrwa i nie chcę na razie nic pisać, dam znać jak będę znał efekt.
    Ostatnio edytowane przez jakubc ; 19-05-2020 o 14:27

  4. #144
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,986

    Domyślnie

    kurcze, szkoda. jakbyś był w B-B to mogę Ci wymontować na chwilę swoje to sobie sprawdzisz.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  5. #145
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Giulia 2.0
    Postów
    122

    Domyślnie

    Jest dobrze, wiemy już sporo więcej, teraz jestem już dobrej myśli.

    Ciekawostka - zakładałem, że to są elementy zasadniczo pasywne. Ponieważ mam ich sporo, jeden zaryzykowałem otworzyć. Jakie jest zaskoczenie po rozebraniu przycisku drzwi prawych - to niezależny komunikujący się po szynie moduł z mikroprocesorem i interfejsem komunikacyjnym. Próżno doszukiwać się modyfikacji sprzętowych, to inny soft po prostu. O zgrywaniu tak jak pisałeś nie ma mowy.

  6. #146
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,986

    Domyślnie

    Cytat Napisał jakubc Zobacz post
    zakładałem, że to są elementy zasadniczo pasywne
    tak, to było oczywiste, jest nawet numer firmware-u na naklejce z numerem części, dlatego w przeszłości odmawiałem rozbierania tego bo nie widziałem sensu - i tak bym nic nie zobaczył czy ściągnął.

    w przyszłym tygodniu będę miał auto na retrofity z już dołożonymi siedzeniami elektrycznymi i z problemem lusterek po ich zamontowaniu. mam to to też ogarnąć w najprostrzy sposób, nie mam też czasu obecnie grzebać przy tym więcej, ale spróbuję podłączyć się z analizatorem/oscyloskopem po linie sterujące, może coś podglądne, albo chociaż zapiszę sobie dane do jakiejś analizy jak będę miał kiedyś czas nad tym przysiąść - może jakieś rozwiązanie z tego się urodzi.

    a u Ciebie, jakieś postępy od ostatniego posta? coś jeszcze próbowałeś?
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  7. #147
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Giulia 2.0
    Postów
    122

    Domyślnie

    Zamówione części wracają, lewy manipulator jest nie-z-akcji i nie ma jak ściągnąć właściwego. Jakby komuś brakowało tylko prawego, jest do wzięcia za stosunkowo nieduże pieniądze.

    Najgorsze jest to, że części te (z akcji) się nie różnią w żaden sposób, więc szukanie ich na rynku wtórnym to kompletna loteria i w zasadzie mija się to z celem.

    Próbuję ścieżką alternatywną przez moje ASO, tak jak pisałem pw, nie chcę na razie o niej pisać publicznie, dam znać jeżeli okazałaby się skuteczna.

    To tyle z planów górnolotnych zrobienia fabrycznie tematu, a teraz rzeźba.

    Planuję odszukać linię can (jak masz jakiś pomysł jak ją namierzyć bez badania wszystkich sygnałów będę wdzięczny za podpowiedź) przyłącza komputera fotela pasażera i ją możliwie bezinwazyjnie wypiąć z wtyczki, potem proxy i moduł powinien zniknąć z systemu a zasilanie fotela zostać. Według mojej teorii sytuacji powinna zakończyć się sytuacją w której nie mamy pamięci lusterek i fotela (choć to drugie niekoniecznie) i problemu z lusterkami. Dla mnie praktycznie idealna opcja, bo i tak jeżdżę sam. Niestety istnieje opcja, że bez podniesienia komunikacji moduł nie będzie działał w ogóle i nie będzie elektryki foteli, a to już nie do przyjęcia. Postaram się sprawdzić to w weekend to może dam gotowe rozwiązanie na prosty (majstrowy) fix tego tematu.

    Ciekawostka: aby sterować prawym lusterkiem musimy mieć podpięty moduł opuszczania prawej szyby, to najprawdopodobniej on z sygnału z komputera centralnego wykonawczo steruje przekaźnikiem czy stycznikiem, dlatego wymienić trzeba oba. Na pierwszy rzut oka dziwna architektura, ale może ma jakiś głębszy sens.

    EDIT: Nie najprawdopodobniej, zgodnie z dokumentacją, one się komunikują bezpośrednio pomiędzy sobą.
    Ostatnio edytowane przez jakubc ; 23-05-2020 o 18:45

  8. #148
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,986

    Domyślnie

    Cytat Napisał jakubc Zobacz post
    Planuję odszukać linię can (jak masz jakiś pomysł jak ją namierzyć bez badania wszystkich sygnałów będę wdzięczny za podpowiedź) przyłącza komputera fotela pasażera i ją możliwie bezinwazyjnie wypiąć z wtyczki, potem proxy i moduł powinien zniknąć z systemu a zasilanie fotela zostać. Według mojej teorii sytuacji powinna zakończyć się sytuacją w której nie mamy pamięci lusterek i fotela (choć to drugie niekoniecznie) i problemu z lusterkami. Dla mnie praktycznie idealna opcja, bo i tak jeżdżę sam. Niestety istnieje opcja, że bez podniesienia komunikacji moduł nie będzie działał w ogóle i nie będzie elektryki foteli, a to już nie do przyjęcia. Postaram się sprawdzić to w weekend to może dam gotowe rozwiązanie na prosty (majstrowy) fix tego tematu.
    dokładnie to jest mój plan na auto klienta gdyby się inaczej tego nie dało poczarować na szybko (nie mam teraz czasu grzebać dłużej z tym autem a parę innych teamatów w nim też będzie do zrobienia niestandardowych- choćby dorobienie grzania kierownicy) - docelowo może kiedyś jeśli klient byłby zainteresowany a ja będę gotowy z narzędziami/skryptami/firmwarami to spróbuję ugryźć temat wprowadzenia samemu jakiejś poprawki żeby pamięć jednak działała - może przy okazji prac nad wyłączeniem odjeżdżania fotela czym mam się zajmować za jakieś 2 mce
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  9. #149
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Giulia 2.0
    Postów
    122

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    dokładnie to jest mój plan na auto klienta gdyby się inaczej tego nie dało poczarować na szybko (nie mam teraz czasu grzebać dłużej z tym autem a parę innych teamatów w nim też będzie do zrobienia niestandardowych- choćby dorobienie grzania kierownicy) - docelowo może kiedyś jeśli klient byłby zainteresowany a ja będę gotowy z narzędziami/skryptami/firmwarami to spróbuję ugryźć temat wprowadzenia samemu jakiejś poprawki żeby pamięć jednak działała - może przy okazji prac nad wyłączeniem odjeżdżania fotela czym mam się zajmować za jakieś 2 mce
    Ja też jeszcze z tematem będę dłubał, chętnie przekażę wszystkie informacje, które uzyskam.

    Grzanie kierownicy - rozumiem, że też auto po retroficie kiery na grzejącą i nie działa? U mnie na początku wydawało się, że działa ale albo sie zepsuło albo tylko mi się wydawało, komputer zgłasza błąd pomiaru obwodu (mierzy pewnie rezystancje), nie badałem tematu dalej bo nie było zimy Jeżeli walczysz z tym samym chętnie kupię rozwiązanie za przelew gotówkowy lub procentowy :-)

  10. #150
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Giulia 2.0
    Postów
    122

    Domyślnie

    Uszanowanie raz jeszcze.

    Sytuacja jest następująca:

    - Moduł wymaga obecności linii CAN do działania wszelkich funkcji fotela kierowcy oprócz pompowania boczków. Nie wchodzi w grę żadna autonomiczna praca tylko na zasilaniu.
    - Odcięcie linii CAN powoduje natychmiastowe off całego modułu,
    - działa to na gorąco, moduł nie musi być obecny przy pierwszym skanie komputera pokładowego. Brak zarejestrowanego wcześniej modu powoduje błąd proxi (migający licznik)

    To tyle informacyjnie. Teraz mały disclaimer i rozwiązanie.

    - Jakakolwiek modyfikacja w lini CAN auta to dość poważna sprawa. Szczęśliwie jest to wydzielona sieć CAN na mniej istotne podzespoły a modyfikacja nie jest znacząca, ale mimo wszystko. Grzebiesz na swoją odpowiedzialność. Nie wiesz o co chodzi w poniższym opisie? Nie czujesz się na siłach? Zostaw temat, epsonix pewnie z czasem zaoferuje coś profesjonalnego co założysz Plug&Play.

    W module fotela kierowcy (jak możesz odkręcić fotel zeby sie do niego dostać, będzie Ci wygodniej) mniejsza złączka, przewody 1 i 2, różowo-niebieski i seledynowo-czarny to Linia CAN-B/CAN-A. Przerywamy pierwszą linię, wpinamy się w nią dowolnym przekaźnikiem czy optotriakiem, zasilonym z dowolnej linii załączanej po starcie (nie zapłonie / przekaźnik T08) - ja się wpiąłem do fotela pasażera czerowno-biały/zielono-biały ale tak na logikę wydaje mi się, że pod fotelem kierowcy też znajdziesz tak wysterowane napięcie. Przekaźnik opóźniłem ok 1s kondensatorem + rezystor rozładowujący (najprostszy układ opóźnienia, można to samo zrealizować na czymś gotowym np opartym o NE555). Przy starcie centralka jest odcięta, problem lusterek nie istnieje, 1s później można sterować wszystkimi funkcjami fotela. Pamięć zdaje się też działać.

    Nie zwróciłem uwagi, czy po późniejszym się pojawieniu modułu jest błąd proxi (migający licznik), do sprawdzenia.

    To raczej obejście problemu niż jego naprawa... ale działa.

Podobne wątki

  1. [159] Przekładka foteli na elektryczne
    Utworzone przez marek230482 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 254
    Ostatni post / autor: 06-07-2022, 09:48
  2. [159] przerobienie foteli manualnych na elektryczne
    Utworzone przez MikeDraven w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 03-06-2018, 23:11
  3. [Giulietta] Przeróbka foteli ze zwykłych na elektryczne
    Utworzone przez Adrianek w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 06-05-2016, 21:20
  4. Zamiana foteli na elektryczne
    Utworzone przez Patryk LBN w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 14-08-2015, 23:27
  5. [Giulietta] Schematy elektryczne do grzanych foteli
    Utworzone przez freeco w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-06-2012, 05:40

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory