Strona 2 z 23 PierwszyPierwszy 123456789101112 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 230

Temat: Stelvio - klimatyzacja i inne problemy

  1. #11
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2019
    Auto
    Stelvio 280
    Postów
    38

    Domyślnie

    Czujniki - serwis od 5 miesięcy nie daje rady... teraz wymienią sterownik, nie dział też od początku prawidłowo alfa conect...tyle faktów.
    Co do klimatyzacji... jest ewidentnie jakiś błąd..zobaczymy co stwierdzi serwis. Rocznie robię jakieś 50,000 km i nie mam czasu na kręcenie i mieszanie na panelu klimatyzacji :-)

    A może macie jakiś pomysł na zalewanie bocznej szyby ? Wcześniej nie spotkałem tego "efektu" w żadnym aucie.
    Powinna być naklejka na bocznej szybie " nie otwierać w trakcie używania spryskiwaczy powyżej 80km/h" :-)
    Załączone obrazy Załączone obrazy Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20190530_201450_HDR.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	115.3 KB
ID:	258968  

  2. #12
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    To niewieloma autami jeździłeś (albo dziwnymi). Z mojego doświadczenia wynika że płyn leci na bok w autach gdzie są asymetryczne wycieraczki i szyba licująca ze słupkami. Czyli większość Jeździłem dziesiątkami przeróżnych aut i ta reguła się zazwyczaj potwierdza.
    Z kręceniem gałkami właśnie o to chodzi żeby tego nie robić. Manewrujesz tylko temperaturą. Czasami trzeba ustawić na 21 a czasami na 19 aby uzyskać satysfakcjonujący komfort. Robię prawie drugie tyle km rocznie co Ty i na prawdę nie pamiętam kiedy używałem innego przycisku niż temperatura lub ewentualnie odszranianie. Jak mi za bardzo wieje w twarz to po prostu odwracam kratkę na sufi.

  3. #13
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2019
    Auto
    Stelvio 280
    Postów
    38

    Domyślnie

    Ok zamykamy temat bo idziemy w nieoczekiwanym kierunku.
    Pierwszy post zawierał moje pomiary po 2-godzinnej jeździe z ustawieniami automatycznymi. Fakty jak na załączonych zdjęciach z punktowym pomiarem temperatury.
    Klima działa źle, podjadę do serwisu i zobaczymy. Przy takim działaniu klimatyzacji nie da się użytkować samochodu . Nawiew przy całkowitym ręcznym sterowaniu to około 5 stopni więc sprężarka pewnie jest ok.
    Tyle fakty...

    Moim zdaniem porada o nie kręceniu może i jest praktyczna ale po co w takim razie umieszczać takie opcje na panelu jeżeli tylko źle wpływają na działanie klimatyzacji ?
    Nigdy nikogo to nie zastanawiało ? :-)

    Co do bocznej szybiy, zawirowanie które widać powstaje na krawędzi mocowania lusterka i uszczelki pod nim.
    Uszczelka jest cofnięta o kilka milimetrów względem obudowy lusterka tworząc pustą przestrzeń pod obudową .
    Zaklejenie tego miejsca ( taśma, uszczelka itp ) powoduje, że zawirowania nie ma a efekt zalewania bocznej szyby jest minimalny.
    Trochę tylko wstyd, że Alfa o tym nie pomyślała.
    Brak widoczności w lusterku w trakcie deszczu np na autostradzie stwarza chyba jakieś zagrożenie prawda ? np przy gwałtownym manewrze którego nie jesteś w stanie przewidzieć... bywa prawda?
    I może zamiast ślepo bronić nieudanego rozwiązania może warto powalczyć o to by producent pomyślał o tym przed wprowadzeniem auta do sprzedaży. Argument że wszyscy tak mają i że inaczej się nie da jest mało przekonujący.
    Moje "dziwne" auta takiego efektu nie miały :-))

    Auto jest fajne, ale ilość detali która jest niedopracowana albo zwyczajnie irytuje na ten moment przewyższa radość z jazdy :-)

  4. #14
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej..Z Zobacz post
    Klima działa źle, podjadę do serwisu i zobaczymy. Przy takim działaniu klimatyzacji nie da się użytkować samochodu . Nawiew przy całkowitym ręcznym sterowaniu to około 5 stopni więc sprężarka pewnie jest ok.
    Jeżeli chłodzi do 5 stopni to bez wątpienia coś jest nie tak ze sterowaniem/czujnikami.
    Cytat Napisał Andrzej..Z Zobacz post
    Moim zdaniem porada o nie kręceniu może i jest praktyczna ale po co w takim razie umieszczać takie opcje na panelu jeżeli tylko źle wpływają na działanie klimatyzacji ?
    Nigdy nikogo to nie zastanawiało ? :-)
    Odpowiedź jest prosta. Do sterowania ręcznego. Ale niestety czytając fora (bo nie tylko tu) odnoszę wrażenie, że zdecydowana większość nie ma pojęcia jak się tym obsługiwać. Nie zrozum mnie źle, wierzę, że Ty jesteś wyjątkiem ale nie zawsze jest to takie oczywiste dlatego czasami przypominam o elementarnych zasadach.
    Odnośnie zalewania bocznej szyby. Są auta w których boczą szybę zalewa a są w których nie zalewa. Argument Twój warty tyle co mój. Choć masz rację, że mogłoby nie zalewać Mógł o tym ktoś pomyśleć. Moja obrona tego zjawiska nie wynika z faktu, że jest to bez znaczenia. A jedynie z faktu, że jest to pospolity problem nie tylko w tym aucie. Choć szczerze powiedziawszy nigdy nie patrzyłem na to pod kątem bezpieczeństwa a po prostu wkurzały mnie "ślady" po wyschnięciu.
    Ale może się wypowie ktoś inny ze stelvio. Czy innym też zalewa.
    Cytat Napisał Andrzej..Z Zobacz post
    Auto jest fajne, ale ilość detali która jest niedopracowana albo zwyczajnie irytuje na ten moment przewyższa radość z jazdy :-)
    Na to my już nic nie poradzimy każdy sam sobie robi bilans i decyduje czym chce jeździć. W każdym aucie jest coś nie tak. Zawsze coś irytuje. Zawsze coś można poprawić. Nie ma aut doskonałych. Ani nawet bardzo dobrych. To wszystko jest subiektywne. Jednym przeszkadza brak uchwytów na kubek a inni nigdy go nie potrzebują. Jednemu odbiera radość z jazdy zapaćkana szyba przy lusterku a dla drugiego jest to marginalne. Jednemu głośno w środku a drugi na to nie zwraca uwagi.... Jednemu pasuje układ przycisków a dla drugiego jest nielogiczny.
    Nie mniej jednak włosi do super precyzyjnych nie należą, a na dodatek giulia/stelvio jest totalnie nowym autem. To i tak fenomenalne, że w ich wydaniu zupełnie nowy model/platforma powstała w tak niewiarygodnie krótkim czasie i na dodatek jest lepiej dopracowana niż wszystkie modele z przeszło ćwierć wieku.

  5. #15
    Użytkownik Znawca Avatar azar
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia Veloce, Giulietta 1.4
    Postów
    1,716

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej..Z Zobacz post
    Moim zdaniem porada o nie kręceniu może i jest praktyczna ale po co w takim razie umieszczać takie opcje na panelu jeżeli tylko źle wpływają na działanie klimatyzacji ?
    Nigdy nikogo to nie zastanawiało ? :-)
    Nie wpływają źle tylko po prostu zmieniają tryb. Pokrętła są po to aby z nich korzystać tylko trzeba być świadomym co się robi. Np jak się weźmie w zimie tylko dół ogrzewania to trzeb się liczyć z tym że szyby zaparują momentalnie ale jak komuś zmarzną nogi to ma możliwość szybkiego ich ogrzania.


    Cytat Napisał marek230482 Zobacz post
    Do sterowania ręcznego. Ale niestety czytając fora (bo nie tylko tu) odnoszę wrażenie, że zdecydowana większość nie ma pojęcia jak się tym obsługiwać. Nie zrozum mnie źle, wierzę, że Ty jesteś wyjątkiem ale nie zawsze jest to takie oczywiste dlatego czasami przypominam o elementarnych zasadach.
    Wg mnie jakieś 80% ludzi nie wie jak działa klima. W pracy mam strefy w biurze i każda ma swój sterownik. To oczywiście open space więc jak się tylko zrobiło ciepło to się zaczął festiwal spie... ludzkich pomysłów. Jednemu zimno to daje od razu na maxa temperaturę na 30C zamiast o jeden lub 2 stopnie. Po chwili wentylator dmucha jak szalony bo chce szybko dobić do zadanej temperatury. No to debil zmniejsza ręcznie obroty. No to robi się duszno. To potem otwiera okno. No to czujniki w oknach w ogóle wyłączają klimę. Nawet w sektorach sąsiednich. Robią się przeciągi i gorąc leci z zewnątrz. No to przychodzi następny i ustawia na minimum temperaturę. Czyli 16C. Z kratek leci prawie szron. I tak cały jeb... dzień.

    Ludzie nie znają złotej zasady 5C i np na zewnątrz jest 30C a oni sobie ustawiają 19C w samochodzie a potem szok gardło rozwalone i chrypa. Można książkę o tym napisać.

    Napiszę co ja robię o nie mam ŻADNYCH problemów z klimą.

    1. ustaw AUTO i nie dyskutuj
    2. nie kręć na maxa temp w jedną bądź w drugą bo to nie przyśpieszy chłodzenia. Ustaw ile chcesz docelowo i skup się na jeździe system sam obliczy ile nawiewu i jaką temp dorać aby uzyskać zadaną temp a do tego w środku nie będziesz miał tornada. Jak chcesz szybko odparować szyby to jest do tego specjalny tryb. Tak samo w lato jak wchodzisz do samochodu jak do piekarnika to nie ustawiaj na LOW tylko o 5C mniej niż na zewnątrz.
    2. stosuj się do zasady max 5C różnicy względem temp na zewnątrz (nie dotyczy zimy).
    3. otwórz wszystkie nawiewy łącznie z tylnym ale tak żeby ci nie wiało czyli: lewy na lewą szybę, środkowy i tył w górę na maxa i na środek. Jak ci wieje to nie zamykaj tylko zmień jego kierunek.
    4. w zimie nie kombinuj i pozwól automatowi zadecydować czy wyłączyć sprężarkę czy nie bo ci będą szyby parować. klima osusza.
    5. jak jest piękna pogoda to wyłącz wszystko i twórz sobie okna przy okazji skontrolujesz dźwięk silnika, hamulców itp Zasada otwarte okno = klima wyłączona
    6. obieg zamykaj tylko w awaryjnych sytuacjach typu jazda za kopcącym VW Nie kombinuj w zimie. Nie zyskasz prawie nic na czasie nagrzania a parowanie szyb murowane.
    7. dbaj o filtry i odgrzybianie przy przeglądach.


    Cytat Napisał Andrzej..Z Zobacz post
    Auto jest fajne, ale ilość detali która jest niedopracowana albo zwyczajnie irytuje na ten moment przewyższa radość z jazdy :-)
    No widzisz a u Zachara ostatni filmik to właściciel Stelvio, któremu NIC się nie dzieje a nastukał już ponad 20tys


    Cytat Napisał marek230482 Zobacz post
    Z kręceniem gałkami właśnie o to chodzi żeby tego nie robić. Manewrujesz tylko temperaturą. Czasami trzeba ustawić na 21 a czasami na 19 aby uzyskać satysfakcjonujący komfort. Robię prawie drugie tyle km rocznie co Ty i na prawdę nie pamiętam kiedy używałem innego przycisku niż temperatura lub ewentualnie odszranianie. Jak mi za bardzo wieje w twarz to po prostu odwracam kratkę na sufi.
    Dokładnie tak samo robię
    Mam Veloce chyba już 1.5 roku i np. przyciski od kierunku nawiewu użyłem RAZ tylko żeby sprawdzić czy działają Temp ustawiam w zakresie od 19C do 28C (jak na zewnątrz jest ponad 30C)
    Własne: 147->146->156->159->159->Giulietta->Giulia Super->Giulia Veloce
    Jaram się, że jeździłem 147 GTA, 156 GTA, Brera Ti, 159 SW Ti, Mito Veloce, Giulietta Veloce, 4C
    Jaram się, że siedziałem: Prototyp 8C

  6. #16
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    06 2018
    Auto
    Stelvio 2.0/200KM
    Postów
    695

    Domyślnie

    Zero zastrzeżeń z mojej strony do pracy klimatyzacji; uważam wręcz, że jak na kubaturę auta jest całkiem wydajna (porównując do np. niektórych osobówek klasy średniej)...

    Co do zalewania bocznych szyb - spotykałem się z tym już nieraz. Dla mnie dobrym rozwiązaniem są owiewki szyb bocznych - zamontowałem takie wkrótce po zakupie Stelvio, i jest raczej ok.
    Ostatnio edytowane przez ciafok ; 01-06-2019 o 07:23

  7. #17
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Przasnysz
    Auto
    Giulietta 1.4 TB 120 Distinctive 2015 Fiat Punto Evo 1.4 77 2010
    Postów
    576

    Domyślnie

    Cytat Napisał azar Zobacz post

    Napiszę co ja robię o nie mam ŻADNYCH problemów z klimą.
    Dodałbym do tego - Podczas upałów przed wejściem do nagrzanego do piekielnych temperatur samochodu, otwórz pilotem szyby, odczekaj z minutę, dwie, pierwsze metry przejedź bez włączonej klimy z otwartymi szybami. Do wnętrza wpadnie trochę wiatru, bardzo gorące powietrze ucieknie, klima będzie potem miała łatwiej schłodzić wnętrze bez włączania tornada na kilka minut. Przy okazji, czy w Giuliach/Stelvio włączenie przycisku auto zawsze włącza diodę sprężarki? W Giuliettcie włączenie trybu auto zawsze równa się włączeniu diody sprężarki.

  8. #18
    Użytkownik Znawca Avatar Żuczek
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Płock
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta MA170 KM
    Postów
    1,794

    Domyślnie

    Cytat Napisał azar Zobacz post

    No widzisz a u Zachara ostatni filmik to właściciel Stelvio, któremu NIC się nie dzieje a nastukał już ponad 20tys
    To był "Alfista", dla niego awaria oznaczała faktycznie awarię a nie drobiazgi, które niektórych mogą doprowadzać do szału a inni nie zwrócą na nie uwagi.

    Co do klimy, to w teście Giulii jeden znany youtuber narzekał na wydajność i głośność układu. Co ciekawe w teście Stelvio już się tego nie czepiał więc w przypadku autora wątku wszystko wskazuje na jakąś usterkę.

  9. #19
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2018
    Auto
    AR Giulietta 1.4 TB Sport + LPG Tartarini EVO 01
    Postów
    1,106

    Domyślnie

    Cytat Napisał mirekmiras Zobacz post
    Dodałbym do tego - Podczas upałów przed wejściem do nagrzanego do piekielnych temperatur samochodu, otwórz pilotem szyby, odczekaj z minutę, dwie, pierwsze metry przejedź bez włączonej klimy z otwartymi szybami. Do wnętrza wpadnie trochę wiatru, bardzo gorące powietrze ucieknie, klima będzie potem miała łatwiej schłodzić wnętrze bez włączania tornada na kilka minut. Przy okazji, czy w Giuliach/Stelvio włączenie przycisku auto zawsze włącza diodę sprężarki? W Giuliettcie włączenie trybu auto zawsze równa się włączeniu diody sprężarki.
    U mnie tak. A propos Giulietty. Czy też w giuliach przy auto załącza się automatyczny obieg zamkniety? Bo u mnie tak i to od razu wyłączam, bo mam wrażenie że często Klima zamyka dopływ świeżego powietrza do środka i się wszystko kisi. Jedyna rzecz kt Nie pozostawiam automatowi to wlasnie dyrygowanie zamknięciem obiegu powietrza.

  10. #20
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    11 2018
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Q
    Postów
    214

    Domyślnie

    Ja od stycznia przejechałem już 27 000 km i nic się nie dzieje. Olej wymieniam co 10k km i liczę że przez okres leasingu i 300 000 km nic się nie stanie. Co do klimy to wydaje mi się że albo masz walnieta sprężarkę albo może przytkniety filtr kabinowy - sprawdź go.

Podobne wątki

  1. Klimatyzacja problemy
    Utworzone przez AlfoholiczkaJa w dziale 147
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 18-04-2016, 21:02
  2. Klimatyzacja - pierwsze problemy
    Utworzone przez ArturR_1975 w dziale 156
    Odpowiedzi: 80
    Ostatni post / autor: 29-08-2012, 10:44
  3. pasek wieloklinowy i inne problemy
    Utworzone przez RudolfH w dziale 156
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 20-09-2010, 21:27

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory