Strona 13 z 23 PierwszyPierwszy ... 345678910111213141516171819202122 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 121 do 130 z 230

Temat: Stelvio - klimatyzacja i inne problemy

  1. #121
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    A może twórca softu przyjął założenie, że powietrze z nawiewów na szybę będzie ogrzewane przez szybę i lepiej, żeby wylatywało innymi kanałami, bez bezpośredniego styku z nagrzanymi lub nasłonecznionymi elementami. Nie twierdzę, że to prawidłowy tok myślenia ale wykluczyć się go nie da.

  2. #122
    Użytkownik Fachowiec Avatar Kurynio
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Stelvio Q, wcześniej Stelvio 2.0 280
    Postów
    2,620

    Domyślnie

    No oczywiście może być taka ewentualność, ale zaiste to nieco odosobniony przypadek w oparciu o auta, którymi jeździłem, tym bardziej zdziwił mnie fakt, że wczoraj przy nastawach 27 stopni puszczał na wszystko, a jak już temp. nastawiona była niższa jedynie na środek

  3. #123
    Użytkownik Znawca Avatar Krzysztof
    Dołączył
    11 2009
    Mieszka w
    Jaworzno
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 AT8 Q4
    Postów
    1,394

    Domyślnie

    Jeśli uważacie, że źródłem ciepła w kabinie jest przednia szyba i należy ją chłodzić w pierwszej kolejności, tą bądźcie konsekwentni, bo takim samym źródłem ciepła jest każda inna szyba w aucie, a słońce nie zawsze świeci z przodu Każda szyba stanowi jednorodną płaszczyznę styku z gorącym powietrzem na zewnątrz, więc każda powinna mieć osobny nadmuch zimnego powietrza. Przecież to absurd - chłodzimy powietrze w kabinie, a nie szyby!

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Kurynio Zobacz post
    No oczywiście może być taka ewentualność, ale zaiste to nieco odosobniony przypadek w oparciu o auta, którymi jeździłem, tym bardziej zdziwił mnie fakt, że wczoraj przy nastawach 27 stopni puszczał na wszystko, a jak już temp. nastawiona była niższa jedynie na środek
    Kwestia priorytetów - przy dużej różnicy temperatur potrzebna jest szybka wymiana całego powietrza w kabinie. P.S. I otwórz w końcu kratki po bokach deski rozdzielczej
    Ostatnio edytowane przez Krzysztof ; 13-06-2019 o 10:23
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 AT8 Q4 (2018-...)
    AR 159 1.9 JTDM Q-Tronic Distinctive (2008-...)
    AR 147 2.0 TS Selespeed Distinctive (2001-2008)

  4. #124
    Użytkownik Fachowiec Avatar Kurynio
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Stelvio Q, wcześniej Stelvio 2.0 280
    Postów
    2,620

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztof Zobacz post
    Kwestia priorytetów - przy dużej różnicy temperatur potrzebna jest szybka wymiana całego powietrza w kabinie.
    No może i tak

  5. #125
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2019
    Auto
    Stelvio 280
    Postów
    38

    Domyślnie

    Moim zdaniem nie chodzi o chłodzenie przedniej szyby tylko o powiew powietrza z nad deski, daje to odczucie chłodu.
    Zauważcie, że nawiewy w desce Stelvio są umiejscowione relatywnie nisko ( Gulietta i nieszczęsny Nissan którego opisuję mają je zdecydowanie wyżej ) .
    Oczywiście ktoś powie, że można skierować nawiewy w górę ale to nie daje takiego efektu jak w wyżej opisywanych autach.
    Pewnie też wnętrze Giulia jest inne niż Stelvio ( wydaje mi się, że jest niżej nad głową ale mogę się mylić ) .
    Konstruktor przejął rozwiązania z Giuli a może nie do końca sprawdza się to w Stelvio.

    Gdyby umożliwiono regulację automatyczną prędkości nawiewu przy ręcznej zmianie kierunku nawiewu na szybę lub nogi lub wszystko razem to bym się nie czepiał ( tak jest w innych autach którymi jeździłem ).
    A tu musimy ręcznie nastawiać prędkość nawiewu co denerwuje. Jednych mniej drugich bardziej :-) Oczywiście tylko gdy jesteśmy niezadowoleni z trybu auto.
    Zdania użytkowników Stelvio w tym zakresie są podzielone ( Giulia to mimo wszytko inne auto ) i nie bardzo słychać zachwyt jeżeli już to umiarkowane zadowolenie.

    W aucie z aspiracjami do klasy premium ( co oznacza klient z większymi wymaganiami gotowego zapłacić więcej ) słaba klimatyzacja jest porażką.
    Jest to moja opinia. Przy zakupie kolejnego auta będę zwracał na to szczególną uwagę.

  6. #126
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar marek230482
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Strzelin
    Auto
    166 3.0V6, gtv 2,0TS, brera V6
    Postów
    12,605

    Domyślnie

    Tak czytam od początku co piszecie i dodam tylko, że to czego oczekuje Andrzej..Z od klimatyzacji automatycznej jest zapewne twórczością aut relatywnie nowych. Może kilku letnich. I to jeszcze pewnie niektórych.... Ponieważ jeżdżąc przez wiele lat różnymi autami (premium, aspirujących do premium i zwykłymi) ale niestety starszymi to żaden - absolutnie żaden samochód z automatyczną klimatyzacją nie dzieli nadmuch zimnego powietrza przy tak dużej różnicy temperatur. Nie w tych dziesiątkach aut z różnych segmentów jakimi jeździłem do tej pory. Wszędzie bez wyjątków gdy jest na zewnątrz bardzo gorąco, a wewnątrz chcemy mieć chłodno to nawiew jest kierowany frontowymi kratkami. Było to dla mnie oczywiste i zrozumiałe. Nawet nie wiedziałem, że może być inaczej. Bo po co? Nawet w czasach ręcznych klimatyzacji sam również dawałem nadmuch na front a nie gdzie indziej.
    Co innego gdy różnica temperatur jest mniejsza - wtedy tak - jest mieszanie kierunków. Ale jak jest na dworze chociażby 25-28 stopni a ja ustawiam 19 (bo na tylu jeżdżę) to po chwili automat przerzuca na front i koniec. Gdy jest na zewnątrz bliżej temperatury zadanej (powiedzmy 22 stopnie) wtedy jest jeszcze mieszanie.
    Jak jest teraz w innych autach nowych nie wiem. Pozostaje mi wierzyć na słowo. Ale wydaje mi się, że to jest jak z wentylacją w phaetonie. Zrobiona jest na prawdę świetnie bo jest bezszelestna i bezbłędnie wymienia powietrze wewnątrz kabiny. To był z resztą cel projektantów tego modelu. Każde auto premium mogło by brać z niego przykład. A czy bierze? Czy to oznacza, że od tamtej pory wszystkie auta tak mają? Nie. Nawet audi - protoplasta premium tak nie miał (bo może teraz ma - nie wiem). Tak więc wydaje mi się, że to może poniekąd być bardziej narzekanie w stylu "tamta marka tak ma to czemu inne nie mają tak samo bo chce?" Ja wiem, że dla niektórych dmuchanie wszędzie może być lepsze, niezbędne lub oczywiste. Ale tak jak alfa nie ma pierdyliona fajerwerków jak np audi, tak nie zaimplementowała genialnie skomplikowanego algorytmu zadowalającego użytkowników z innymi przyzwyczajeniami. Nie to było priorytetem i pewnie nikt się tym nie przejął robiąc to tak jak było od wieków. Rozumiem, że może to przeszkadzać jak np brak wentylowanych foteli (bo tego chyba nie ma? - nie wiem), świateł w pełnej technologii LED czy noktowizora. Nie ma i już, bez tego dało się i da świetnie funkcjonować od zawsze. Sprowadzanie tematu do wniosku że projektanci to skopali i to niedopuszczalna wpadka dla auta premium jest dyplomatycznie rzecz ujmując nie na miejscu. Osobną kwestią jest to czy i co komu pasuje. Równie dobrze mogę napisać, że rzeczony phaeton jest doskonały dla mnie alergika. Prawie każde inne auto do którego się przesiądę nie może nawet aspirować do premium. Czyli co? Od dzisiaj kryterium premium to majtanie wentylacją wszędzie?
    Ja jeżdżąc raczej starymi autami (w porównaniu do was bo macie nowe) absolutnie nie narzekam nie mając tego algorytmu (o którym nawet do tej pory nie wiedziałem). A przecież co jak co to mam duże wymagania co do zimna w aucie. Mam 19 stopni albo niżej (bez względu na temp zewnętrzną). Tak wiem o zasadzie 5C ale taki zimno luby jestem i już
    Ostatnio edytowane przez marek230482 ; 13-06-2019 o 14:39

  7. #127
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2018
    Auto
    AR Giulietta 1.4 TB Sport + LPG Tartarini EVO 01
    Postów
    1,106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej..Z Zobacz post
    Moim zdaniem nie chodzi o chłodzenie przedniej szyby tylko o powiew powietrza z nad deski, daje to odczucie chłodu.
    Zauważcie, że nawiewy w desce Stelvio są umiejscowione relatywnie nisko ( Gulietta i nieszczęsny Nissan którego opisuję mają je zdecydowanie wyżej ) .
    Oczywiście ktoś powie, że można skierować nawiewy w górę ale to nie daje takiego efektu jak w wyżej opisywanych autach.
    Pewnie też wnętrze Giulia jest inne niż Stelvio ( wydaje mi się, że jest niżej nad głową ale mogę się mylić ) .
    Konstruktor przejął rozwiązania z Giuli a może nie do końca sprawdza się to w Stelvio.

    Gdyby umożliwiono regulację automatyczną prędkości nawiewu przy ręcznej zmianie kierunku nawiewu na szybę lub nogi lub wszystko razem to bym się nie czepiał ( tak jest w innych autach którymi jeździłem ).
    A tu musimy ręcznie nastawiać prędkość nawiewu co denerwuje. Jednych mniej drugich bardziej :-) Oczywiście tylko gdy jesteśmy niezadowoleni z trybu auto.
    Zdania użytkowników Stelvio w tym zakresie są podzielone ( Giulia to mimo wszytko inne auto ) i nie bardzo słychać zachwyt jeżeli już to umiarkowane zadowolenie.

    W aucie z aspiracjami do klasy premium ( co oznacza klient z większymi wymaganiami gotowego zapłacić więcej ) słaba klimatyzacja jest porażką.
    Jest to moja opinia. Przy zakupie kolejnego auta będę zwracał na to szczególną uwagę.
    Zara zara... czy w Stelvio jak jesteś w auto i zmienisz kierunek nawiewu to cała automatyka się wyłącza? Może to sprawdź np. Obniżając na minimum temp po wcześniejszym włączeniu auto i ręcznej zmianie kierunku nawiewu. W Giulietcie jak msz auto i zmienisz kierunek to siła nawiewu wciąż jest w auto.

  8. #128
    Użytkownik Fachowiec Avatar Kurynio
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Stelvio Q, wcześniej Stelvio 2.0 280
    Postów
    2,620

    Domyślnie

    Właśnie będę zaraz jechać to sprawdzę

  9. #129
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,550

    Domyślnie

    Dziwnym by było, gdyby przechodził całkowicie w tryb manualny. Nawet w 159 po włączeniu AUTO i zmianie kierunku, resztą nadal działa w trybie automatycznym.

    Wysłane z mojego Moto G (5S) Plus przy użyciu Tapatalka

  10. #130
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2018
    Auto
    Stelvio 280hp
    Postów
    100

    Domyślnie

    W moim dotknięcie czegokolwiek innego niż temperatura powodowało wyłączenie Auto i przejście na ręczny. Nie mam niestety jak podać wersji bo Stelvio już ze mną nie ma. (Ale produkcja marzec 2018 była soft 52 afair)

Podobne wątki

  1. Klimatyzacja problemy
    Utworzone przez AlfoholiczkaJa w dziale 147
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 18-04-2016, 21:02
  2. Klimatyzacja - pierwsze problemy
    Utworzone przez ArturR_1975 w dziale 156
    Odpowiedzi: 80
    Ostatni post / autor: 29-08-2012, 10:44
  3. pasek wieloklinowy i inne problemy
    Utworzone przez RudolfH w dziale 156
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 20-09-2010, 21:27

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory