Strona 1 z 55 123456789101151 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 543

Temat: Zmiana audio

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Giulia 2.0
    Postów
    122

    Domyślnie Zmiana audio

    Cześć,

    ponieważ i tak będę wnętrze rozbierał zastanawiam się nad wymianą audio.

    Temat car audio mi kompletnie odległy, poza tym, że wiem, że standardowe audio (mam to najprostsze, bez subbufera) jest fatalne - dźwięk jest płaski, pudełkowy, basu brak a jego podbijanie to raczej buczenie niż bas.

    Czy ktoś z Was robił jakieś zmiany w audio?

    Szukać zestawu Audioplus / H&K (strasznie się cenią z tego co przeglądałem, więc pewnie nie warto) z rozbitka jakiegoś czy wymieniać na coś kompletnie innego?

    Interesuje mnie coś bezinwazyjnego, bez tuby na pół bagażnika, montaż bez rzeźby - kable, wzmacniacz chciałbym zostawić z oryginału.

    Co polecicie?

  2. #2
    Użytkownik Świeżak Avatar Prosper
    Dołączył
    03 2019
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Stelvio B-TECH 2.0 TB 200KM
    Postów
    188

    Domyślnie

    Z głośników do podmianki polecam 2-drożny Focal PS-165F. Można też zaszaleć z wycinaniem otworu pod średnie tony w przednich drzwiach (lub znaleźć gotowca z rozbitka) i wówczas zamontować zestaw trójdrożny. Jednak dla najlepszego efektu dobrze jest dorzucić wzmacniacz, np Match M 5DSP. Ma 8,5 x 11 x 3,5 cm więc zmieści się we wnęce pod kierownicą, tuż obok wzmacniacza fabrycznego.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Giulia 2.0
    Postów
    122

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź. Nie sądzę abym chciał się bawić w wycinanie boczków na twittery.

    Jeżeli wzmacniacz nie spowoduje, że wyleci fabryczny i będę mógł wszystkim sterować tak jak do tej pory (kierownica, bt itd) - jak najbardziej mogę założyć.

    Czy zestaw o którym wspominasz ma subwoofer w tylną półkę? Jak z wiązkami, trzeba coś dokładać, modyfikować? Ktoś robił taką modyfikację i może podzielić się wrażeniami?

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    06 2018
    Auto
    Stelvio 2.0/200KM
    Postów
    695

    Domyślnie

    2 tygodnie temu zakończyłem wielką przeróbkę audio w Stelvio. Miałem podstawowe audio. Do wymiany poszły wszystkie głośniki (fabryczne brzmią żałośnie, a jak się je zobaczy - od razu wiadomo dlaczego...), dołożyłem dwa wzmacniacze - do drzwi i do suba (no i oczywiście - dołożyłem suba...). Radio i całe sterowanie zostały fabryczne - radio daje radę, jak nie musi się wysilać żeby rozruszać głośniki. Głośniki, sub (z dedykowaną do bagażnika Stelvio obudową - polska produkcja) i wzmacniacze zainstalowałem od Audio System - wysoka półka, ale warte każdego grosza.
    Była to potężna praca (2 weekendy + kilka godzin wieczorami w tygodniu), ale jeżeli ma się świadomość możliwości dobrego audio (ja mam), i jako-taki słuch (z tym u mnie gorzej, ale głuchy nie jestem) - satysfakcja z jakości nowego nagłośnienia jest olbrzymia.
    Tak naprawdę podstawowe pytanie to ile się na taką przeróbkę chce wydać - można pójść w bardziej masowe marki jak właśnie Focal czy Hertz - ale wtedy cudów się nie spodziewaj, no i sub staje się obowiązkowy. Jeżeli zainwestujesz w dobre głośniki drzwiowe, można się ewentualnie obejść bez suba - ale dopiero dodatkowy wzmacniacz pozwoli rozruszać porządnie takie głośniki; fabryczne radio nie da rady.
    Odpowiadając więc na pytanie - jeżeli nie chce się suba, trzeba zainwestować w bardzo dobre głośniki, i najlepiej - wzmacniacz do nich. Wtedy fabryczne radio spokojnie może zostać, tym bardziej, że z aftermarkietowymi radiami do Giulii/Stelvio na razie jest słabo.

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Giulia 2.0
    Postów
    122

    Domyślnie

    Ile za taki setup wydałeś - mniej więcej?

    Nie mam problemu z obecnością suba.

    Co zajęło tyle czasu w montażu?

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,987

    Domyślnie

    [MENTION=79118]ciafok[/MENTION]
    dodatkowe pytanie. ja mam w Giulii ten średni zestaw audio, ze słabszą wersją wzmacniacza. gra to jakoś ale cudów nie ma. z drugiej strony audiofilem nie jestem. coś bym jednak poprawił. moje doświadczenie jest jakieś tam, ale małe - kiedyś w Lanosie założyłem radio i wzmacniacz do tego zestaw głośników 165mm ze zwrotnicami od Ranibow + dobre kable po całym aucie + wygłuszenie drzwi i nie tylko - było super na mój gust ale dużo roboty. W 159 i Giulietcie natomiast poszedłem w proste rozwiązanie, tylko wygłuszenie przednich drzwi i tylko wymiana wooferów na Audison AP6.5 (wysokosprawne żeby radio bez wzmaka mocnego uciągnęło) + dystans MDF. dużo lepiej niż OEM ale też jakieś cuda to nie były.

    w Giulii najchętniej nie ruszałbym wzmaka, czy wg Ciebie wymiana tylko głośników + trochę wygłuszenia w drzwi zrobiłaby robotę? jakie głośniki byś polecił? trzeba dystanse? tzn czy też głośniki ori są zintegrowane z plastikowym tandeto-dystansem w Giulli? jakieś ograniczenia co do głębokości głośników w drzwi (np w 159 to był problem, stąd audison który miał coś ok 60mm głębokości o ile pamietam - lepsze głośniki nie wchodziły.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  7. #7
    Użytkownik Świeżak Avatar Prosper
    Dołączył
    03 2019
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Stelvio B-TECH 2.0 TB 200KM
    Postów
    188

    Domyślnie

    W sieci dostępnych jest już trochę tutoriali przygotowanych przez domorosłych fachowców.
    Sporo osób dzieli się swoimi doświadczeniami na amerykańskim forum Giulii.

    Tu jest opis ogólny dostępnych opcji:
    https://www.giuliaforums.com/threads...options.32073/

    Tu facet dodał suba do bazowego audio (stelvio):
    https://www.stelvioforum.com/forum/2...se-system.html

    Mi się w szczególności spodobał poniższy szczegółowy tutorial, w którym szalony Hiszpan odlewa skrzynię basową własnoręcznie (nie wiedząc jeszcze, że może ją kupić od polskiego producenta)

    https://translate.google.com/transla...3%2F&sandbox=1

    https://translate.google.com/transla...8%2F&sandbox=1

    Przykładowy przepis dla Stelvio (jest ciut łatwiej ze względu na wnękę w bagażniku):
    - można np. zamontować dedykowaną skrzynię basową wspomnianej wcześniej polskiej firmy za ok. ~400 zł i skompletować do niej 8" głośnik niskotonowy, np Focal P20F ~900 zł (alternatywnie zestaw all-in-one - aktywny subwoofer który zmieści się pod fotelem, np. JBL BASSPRO SL za ok 850zł), do tego wzmacniacz-monoblok obsługujący subwoofer.
    tu dygresja - nie rozumiem czemu wg ciafoka Focal jest masowym producentem - uparłbym się, że właśnie Audio System częściej gości w samochodach. Z resztą zobacz jak wyglądają zwrotnice topowych modeli Focala - audio-masochości wręcz je eksponują w szklanych gablotach podświetlając ledami.
    Co do głośników - wersja trójdrożna np. Focala (sam przód lewe+prawe drzwi) to wydatek ponad 2k, alternatywnie zestaw dwudrożny nieco ponad 1k na przód + to samo na tył, do tego wzmacniacz również nieco ponad 2k. Jeśli chcesz kruszyć ściany basem to (poza większym głośnikiem) przyda się kondensator mocy. Jeśli chcesz bawić się w montaż samodzielnie, to dojdzie sporo akcesoriów, spinek do tapicerki (bo na pewno kilka wyrwiesz), kabel zasilania, bezpiecznik, adapter do połączenia fabrycznego wzmaka z nowym, plastikowe narzędzia do podważania tapicerki i tak dalej.

    Finalnie, o czym ktoś wspominał w innym wątku, warto wyciszyć samochód w profesjonalniej firmie. Zedrą tapicerkę, ale przynajmniej przy ponownym składaniu poprawią błędy domorosłych złotych rączek : )


    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    jakieś ograniczenia co do głębokości głośników w drzwi
    W przednich drzwiach (przynajmniej w Stelvio) za otworem głośnika przechodzi prowadnica szyby. Potrzebne jest dołożenie dystansu. Wszystko zależy od głośnika, ale większość wejdzie. Fabryczny woofer ma magnes wielkości 5zł i nie dziwię się, że mieści się koło prowadnicy : )

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Giulia 2.0
    Postów
    122

    Domyślnie

    Witam,

    ponieważ nie oczekuję cudów od audio w aucie, nie chciałbym też w to inwestować wielkich środków, po prostu będę zmieniał boczki a obecne audio brzmi jak wzięte z ducato pomyślałem, że przy okazji można jakoś temat ugryźć.

    Chciałbym na obecnych wiązkach, w obecnych mocowaniach (być może również suba?) zamontować coś co jest bliższe tej klasie samochodu, nie wydając na to równowartości pakietu HK.

    W leonie mam audio ze średniego pakietu i brzmi o 100% lepiej niż w giuli - coś takiego chciałbym osiągnąć.

    Czy istnieje jakiś taki w miarę sensowny zestaw, na który mógłbym podmienić obecne glośniki?

  9. #9
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,987

    Domyślnie

    [MENTION=82026]Prosper[/MENTION], dzięki za linki, poczytam, jednak nie chce mi się bawić ani w prucie całego auta, ani w jakieś wielkie inwestycje - chciałbym uzyskać max efektu przy min nakładów więc też najchętniej wymienił tylko wszystkie głośniki i wytłumił drzwi - będzie dobry efekt na wzmaku ze średniego zestawu audio?
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    06 2018
    Auto
    Stelvio 2.0/200KM
    Postów
    695

    Domyślnie

    Cytat Napisał jakubc Zobacz post
    Ile za taki setup wydałeś - mniej więcej?

    Nie mam problemu z obecnością suba.

    Co zajęło tyle czasu w montażu?
    Sprzęt i materiały - ok. 4500, ale z poważnym rabatem na sprzęt (kilkaset zł) od cen cennikowych. Wzmacniacze - klasa D. Jak masz więcej do wydania - zawsze możesz rozważyć DSP, dla maksymalnej konfiguracji.

    Jak sub Cię nie zniechęca - masz dużo większe możliwości, no i możesz trochę przyoszczędzić na głośnikach drzwiowych.

    Montaż - w sumie to jedna wielka rzeźba w g..ie, za przeproszeniem. Jedyna rzecz "prawie" P&P to woofery drzwiowe i tweetery na podszybiu. Tweetery w drzwiach tylnych - cięcie uchwytów fabrycznych, żeby wszczepić nowe głośniki. Obudowa suba - kombinowanie z porządnym montażem, bo rzepy to za mało na mój gust. Rozebranie boczku bagażnika, żeby stelaż na wzmacniacze zrobić, i montaż tychże wzmacniaczy i suba (w bagażniku).
    Ale i tak najgorsze było okablowanie od radia do wzmacniaczy, i wpinanie się do fabrycznych kabli radia (nie chodzi wcale o samo lutowanie - lutownicę trzymam lepiej od łyżki - ale o koszmarny dostęp). Dodatkowo podłączenie rozwiązałem tak, że w każdej chwili mogę wymontować wzmacniacze, i po prostu przywrócić fabryczny układ (jakbym np. kiedyś sprzedawał samochód) - więc między radiem a bagażnikiem musiałem pociągnąć 8 kabli głośnikowych... No i się trochę tego robi...
    Dolicz czas na główkowanie - bo, mimo iż korzystałem z dostępnych w necie relacji - wiele rzeczy musiałem sam wymyślić, gdyż dla mojego konfiga (2 x wzmacniacz w bagażniku + sub) nie ma gotowca.

    - - - Updated - - -

    Generalnie - nie wdając się w dyskusje z niektórymi ekspertami tutaj (bo jeżeli LEDy w okolicy zwrotnicy to argument w dyskusji o audio, to ja nie mam więcej pytań...) - oczywistą oczywistością jest to, że do takiej "roboty" trzeba być przygotowanym pod względem wiedzy i narzędzi.
    Ja byłem doskonale przygotowany pod każdym względem chociażby dlatego, że - poza wykształceniem (między innymi) elektronicznym - kiedyś pracowałem zawodowo przy projektowaniu wzmacniaczy audio.

    Niestety, pomimo iż sama praca nie wymaga doktoratu z elektroniki, ryzyko, że coś spie...lą w warsztacie jest duże - więc sam wolałem się tym zająć, żeby mieć to zrobione jak trzeba.

    Co do wygłuszania drzwi - w przypadku Stelvio nie jest to konieczne. Na pewno warto okleić pianką tapicerkę od środka, jak już ma się ją "na stole". Reszta - jak kto woli.

    Zabawy w kondensatory w przypadku metrowego przewodu zasilania od amumulatora (o ile ten przewód jest taki, jaki być powinien) - całkowicie mijają się z celem (no ale kondensatory często mają nie tylko LEDy, ale i całe woltomierze z LEDowym wyświetlaczem - ależ to wygląda! - może o to chodzi).

Podobne wątki

  1. Zmiana fabrycznego audio na Bose
    Utworzone przez per2u w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-03-2013, 16:52
  2. Zmiana audio
    Utworzone przez Johny01 w dziale Car Audio
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 15-09-2012, 21:55
  3. Zmiana zwykłego audio na Bose
    Utworzone przez jacek83 w dziale 166
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 29-06-2012, 08:48
  4. Zmiana car audio
    Utworzone przez Majes w dziale 166
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 08-04-2012, 06:53
  5. [156] Zmiana seryjnego audio
    Utworzone przez pollo89 w dziale Car Audio
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 15-06-2009, 00:38

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory