Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 39

Temat: Tryb N - ograniczenie momentu obrotowego

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar vincent
    Dołączył
    03 2019
    Mieszka w
    Trójmiasto
    Auto
    Giulia Super 2018
    Postów
    265

    Domyślnie Tryb N - ograniczenie momentu obrotowego

    Cześć, jeżdżę Giulią już kilka miesięcy i mogę powiedzieć że się dotarliśmy Ale jedno zachowanie nie daje mi spokoju, a nie widziałem żeby było poruszane na forum:

    Chodzi o ruszanie z miejsca w trybie N vs tryb D (RWD, 200KM+):

    Tryb N: stoję, pedał w podłogę, auto rusza od razu (nie jest to raczej słynny lag z Q4 / 280) ale zbiera się bardzo powoli. No jedzie jak bym lekko tylko muskał pedał gazu i tak aż do zmiany biegu na 2, wtedy nagle dostaje przyspieszenia że wciska w fotel

    Tryb D: stoję, wciskam pedał (nawet nie w podłogę, wystarczy do połowy lub mniej - wiem, inne mapowanie), auto rusza dynamicznie z popiskiwaniem opon i wciska w fotel od razu. Natomiast tu jest inny problem - w trybie D praktycznie nie da się modulować jak auto ma jechać. Albo stoisz, albo zap**dalasz. No ewentualnie coś po środku, ale ciężko trafić.

    Nie wiem czy to normalne - zaprojektowane zachowanie, pewnie tak. Zakładam, że na pierwszym biegu w trybie N moment obrotowy jest sztucznie ograniczony.
    I dość mocno mnie to denerwuje. Uważam wręcz, że zagraża to bezpieczeństwu. Łapię się na tym, że czasami stojąc na ruchliwym skrzyżowaniu przełączam tryb na D, tylko po to żeby mieć pewność że uda mi się sprawnie z niego zjechać. Natomiast cały czas na trybie D nie mam ochoty jeździć, bo nie mam kontroli nad płynnością przyspieszania.

    Co o tym sądzicie, jakie są Wasze odczucia?

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2013
    Mieszka w
    zDolny Śląsk
    Auto
    Mito 135 MA TCT było, Giulietta 170 MA TCT_była, Stelvio 200KM, Ducato 3,0 160 AT był, Corsa 130
    Postów
    221

    Domyślnie

    Cytat Napisał vincent Zobacz post
    Cześć, jeżdżę Giulią już kilka miesięcy i mogę powiedzieć że się dotarliśmy Ale jedno zachowanie nie daje mi spokoju, a nie widziałem żeby było poruszane na forum:

    Chodzi o ruszanie z miejsca w trybie N vs tryb D (RWD, 200KM+):

    Tryb N: stoję, pedał w podłogę, auto rusza od razu (nie jest to raczej słynny lag z Q4 / 280) ale zbiera się bardzo powoli. No jedzie jak bym lekko tylko muskał pedał gazu i tak aż do zmiany biegu na 2, wtedy nagle dostaje przyspieszenia że wciska w fotel

    Tryb D: stoję, wciskam pedał (nawet nie w podłogę, wystarczy do połowy lub mniej - wiem, inne mapowanie), auto rusza dynamicznie z popiskiwaniem opon i wciska w fotel od razu. Natomiast tu jest inny problem - w trybie D praktycznie nie da się modulować jak auto ma jechać. Albo stoisz, albo zap**dalasz. No ewentualnie coś po środku, ale ciężko trafić.

    Nie wiem czy to normalne - zaprojektowane zachowanie, pewnie tak. Zakładam, że na pierwszym biegu w trybie N moment obrotowy jest sztucznie ograniczony.
    I dość mocno mnie to denerwuje. Uważam wręcz, że zagraża to bezpieczeństwu. Łapię się na tym, że czasami stojąc na ruchliwym skrzyżowaniu przełączam tryb na D, tylko po to żeby mieć pewność że uda mi się sprawnie z niego zjechać. Natomiast cały czas na trybie D nie mam ochoty jeździć, bo nie mam kontroli nad płynnością przyspieszania.

    Co o tym sądzicie, jakie są Wasze odczucia?

    Nowa skrzynia jest baardzo ale to baaardzo droga. Robisz wszystko by ją wykończyć. Jak ASO dotrze do tego postu to z gwarancją sie rozstaniesz.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    info: tryb N jest tylko do działań serwisowych - w tym trybie spada ciśnienie oleju w skrzyni i nie należy z niego korzystać na skrzyżowaniach. W ogóle w czasie podróży z niego sie nie korzysta. Dotyczy to WSZYSTKICH automatów hydrokinetycznych.

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2016
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    Alfa Romeo Giulia 2.0T
    Postów
    429

    Domyślnie

    Cytat Napisał ignacy Zobacz post
    Nowa skrzynia jest baardzo ale to baaardzo droga. Robisz wszystko by ją wykończyć. Jak ASO dotrze do tego postu to z gwarancją sie rozstaniesz.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    info: tryb N jest tylko do działań serwisowych - w tym trybie spada ciśnienie oleju w skrzyni i nie należy z niego korzystać na skrzyżowaniach. W ogóle w czasie podróży z niego sie nie korzysta. Dotyczy to WSZYSTKICH automatów hydrokinetycznych.
    Koledze chodziło raczej o tryby DNA, ustawiane manetką - tryb N służy do normalnej, codziennej jazdy.

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2013
    Mieszka w
    zDolny Śląsk
    Auto
    Mito 135 MA TCT było, Giulietta 170 MA TCT_była, Stelvio 200KM, Ducato 3,0 160 AT był, Corsa 130
    Postów
    221

    Domyślnie

    Cytat Napisał michal35 Zobacz post
    Koledze chodziło raczej o tryby DNA, ustawiane manetką - tryb N służy do normalnej, codziennej jazdy.

    Załozyłem,ze chodzi o tryb skrzyni. Wielu użyszkodników na skrzyżowaniu przełącza na tryb neutralny N co jest błędem. Ale jeśli chodzi o tryb jazdy N to zgoda mogło o to chodzić. Kwestia definicji czego ten N dotyczy - to samo D. Słowem należało sie dopytać - racja.

    Swoją drogą przy samym ruszaniu nie powinno być różnicy między D i N w trybie jazdy. Róznica ma być w przyspieszaniu i momencie zmiany biegów wzgledem obrotów silnika.

  5. #5
    ZBANOWANY Świeżak
    Dołączył
    07 2019
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280hp / AR Stelvio 2.9 510hp
    Postów
    149

    Domyślnie

    Cytat Napisał ignacy Zobacz post
    Swoją drogą przy samym ruszaniu nie powinno być różnicy między D i N w trybie jazdy. Róznica ma być w przyspieszaniu i momencie zmiany biegów wzgledem obrotów silnika.
    Wg mnie w trybie D raźniej startuje.
    Czy nie jest tak, ze w trybie D trzyna wyższe obroty ?

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2017
    Auto
    Alfa Romeo ;)
    Postów
    644

    Domyślnie

    Moment jest dość mocno ograniczony w trybie A i głównie w niższym zakresie obrotów.

    W trybie N nie aż tak bardzo, głównie różni się on od D szybkością reakcji na pedał przyspieszenia.

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta Avatar vincent
    Dołączył
    03 2019
    Mieszka w
    Trójmiasto
    Auto
    Giulia Super 2018
    Postów
    265

    Domyślnie

    Oczywiście że chodziło o DNA przecież w trybie N skrzyni biegów nie da się ruszyć z miejsca skrzyni nie przełączam na N praktycznie nigdy.

    Hmm czyli tylko ja mam tak wyraźne odczucie ospałości auta w N.. aż mam chęć zmierzyć przyspieszenie w obu trybach. Albo zmierzyć moment na hamowni, chociaż nie wiem czy da się mierzyć "ze startu zatrzymanego".

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar azar
    Dołączył
    02 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia Veloce, Giulietta 1.4
    Postów
    1,716

    Domyślnie

    Cytat Napisał vincent Zobacz post
    Zakładam, że na pierwszym biegu w trybie N moment obrotowy jest sztucznie ograniczony
    To raczej reakcja na pedał gazu. Jest to opisane. Tak samo ten nieszczęsny pedał hamulca. Inaczej reaguje w N i w D. W D jest krótszy skok.
    Moment jest ograniczony w trybie A.
    To udało mi się ustalić. Reszta to oczywiście nigdzie nie opisana tajemnica. Nawet większa niż zasada działania Q4
    Własne: 147->146->156->159->159->Giulietta->Giulia Super->Giulia Veloce
    Jaram się, że jeździłem 147 GTA, 156 GTA, Brera Ti, 159 SW Ti, Mito Veloce, Giulietta Veloce, 4C
    Jaram się, że siedziałem: Prototyp 8C

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2017
    Auto
    Alfa Romeo ;)
    Postów
    644

    Domyślnie

    Cytat Napisał azar Zobacz post
    TMoment jest ograniczony w trybie A.
    I to faktycznie czuć, że w A jest poprzycinane.

    Ale w N mimo że wydaje się iż przy pełnym bucie podobnie się zbiera jak w D to jednak na hamowni okazuje się, że w N jest mniejsza moc niż w D. Odrobinę, ale jest mniejsza.

  10. #10
    Użytkownik Rowerzysta Avatar vincent
    Dołączył
    03 2019
    Mieszka w
    Trójmiasto
    Auto
    Giulia Super 2018
    Postów
    265

    Domyślnie

    No ja mam bardzo silne wrażenie, że jednak przy pełnym bucie wcale nie zbiera się jak na D - nie na pierwszym biegu. Przypominam że chodzi mi wyłącznie o start z zatrzymania.

    Na pozostałych biegach zbiera się faktycznie podobnie i tu już różnica jest odczuwalna wyłącznie w mapowaniu pedału gazu i utrzymywaniu wyższych obrotów.

Podobne wątki

  1. Zły odczyt momentu obrotowego
    Utworzone przez Janus w dziale 147
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 26-07-2014, 17:11
  2. Sprzęgło 380-390 Nm momentu obrotowego
    Utworzone przez michal w dziale GT
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 23-07-2014, 18:11
  3. Pytanie o przebieg momentu obrotowego w 2,5 V6 99r.
    Utworzone przez karsto1982 w dziale 166
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 16-12-2011, 22:59
  4. 1.9 JTD 105 KM przebieg max. momentu obrotowego.
    Utworzone przez puchaty1988 w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-03-2011, 12:39
  5. [145] Wykres przebiegu momentu obrotowego i mocy 1.9 td
    Utworzone przez Krzychu.146 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 09-03-2011, 12:51

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory