Strona 9 z 33 PierwszyPierwszy 12345678910111213141516171819 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 81 do 90 z 328

Temat: Witam jaki olej 2.0T 280KM ?

  1. #81
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Firste
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio FE 280 KM
    Postów
    648

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    nie ma czegos takiego jak czujnik jakosci oleju, jest algorytm w ECU ktory ustawia sie ma 100% po wykonaniu wymiany oleju (procedury)w ecu a pitem sobie odejmuje procenty pewnie gliwbie po przebiegu, moze po ilosci rozruchow, moze po atylu jazdy, nij tego dokladnie nie wie bo nie jest opisane. jakosc zuzycie oleju to sie bada w laboratorium
    Być może, natomiast w ASO kilka razy mi mówili o czujniku jakości oleju
    Być może jest analiza parametrów i coś jeszcze, kontrola jakości czy tam lepkości pewno jest możliwa. Nie wiem, choćby na zasadzie osiagania jakiejś temp przy danym stylu jazdy itp. Pomysłów może być wiele pewno.
    Zresztą 2 min szukania juz widać, że czujniki jakości oleju (nie tylko analiza stylu) były wiele lat temu, a co dopiero tertaz:
    "Producenci stosują różne systemy kontroli poziomu i żywotności oleju. Jedne, te prostsze uwzględniają dane ze sterownika, takie ja obciążenie, przebieg, prędkości jazdy, liczbę uruchomień czy liczbę cykli wypalania sadzy w filtra cząstek stałych, by określić teoretyczną żywotność oleju.
    Inne, te bardziej zaawansowane mierzą właściwości elektryczne oleju, więc jego żywotność określana jest na „żywym organizmie”.
    Ilość oleju mierzą czujniki umieszczone w misce olejowe współpracujące z czujnikiem ciśnienia oleju. Kierowca jest informowany na bieżąco, po każdym uruchomieniu silnika o stanie środka smarnego lub na żądanie, po wejściu w menu komputera. "
    https://autokult.pl/26159,elektronic...rto-jej-zaufac

    "W bardziej skomplikowanych konstrukcjach, obok elektroniki wyliczającej teoretyczną trwałość środka smarnego, stosuje się czujniki, które kontrolują rzeczywistą ilość oleju i jego właściwości. Kontrola jakości oleju odbywa się z reguły na zasadzie pomiaru parametrów elektrycznych oleju – zmieniają się one w zależności od zawartości opiłków metalu w zawiesinie czy też wytrącania się dodatków uszlachetniających z oleju. W taki sposób da się też m.in. wykryć zanieczyszczenie oleju paliwem. Niektóre czujniki pozwalają na bieżąco kontrolować lepkość oleju."
    https://www.auto-swiat.pl/porady/eks...ezytek/v2zh7wf

    Zakładam, że w Stelvio ze względu na wysilone silniki, jest i analiza parametrów jak i analiza cyfrowa stylu jazdy.
    Nikt nie mówi, że ma to być analiza jakości laboratoryjnej, z rozpisaniem parametrów i składu do dokładności 0,001%. Można analizować 1-2 najprostsze parametry, w końcu mamy 2020 rok.

    - - - Updated - - -

    Można by próbować wyczuć, czy faktycznie jest jakaś tam analiza jakości, poprzez prosty do bólu test. Czyli komuś się pojawia informacja o konieczności wymiany oleju i natychmiast dolewa z 0,75 l oleju (pod warunkiem, że może to zrobić bo ma miejsce).
    Teoretycznie jakość oleju powinna ciut wzrosnąc, choćby tak minimalnie, by na chwilę oszukać czujnik.
    A z drugiej strony, być moze jest to tak ustawione, że jak już 1 się pojawi, to do restetu i całkowitej wymiany nic nie ruszy komunikatu.
    No ale, jak ktoś będzie miał okazuję sprawdzić, to z ciekawości można spróbować, a nuż
    Ostatnio edytowane przez Firste ; 09-08-2020 o 12:28

  2. #82
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Stacho
    Dołączył
    08 2019
    Auto
    Stelvio Veloce MY2020
    Postów
    419

    Domyślnie

    Trudno powiedzieć ją metodę diagnostyki oleju konkretnie wykorzystano w silnikach AR ale uwzględniając że dominującym procesem starzenia,bezpośrednio wpływającym na okres użytkowania środka smarowego, jest utlenianie (proces starzenia). We współczesnych pojazdach diagnostyka jakościowa opiera się na metodach woltametrycznych są to metody pozwalające, poprzez pomiar poziomu zawartości antyutleniaczy, ocenić możliwość dalszego stosowania środka smarowego.
    Oczywiście analizie może być poddawana również obecność zanieczyszczeń (głównie w wyniku procesów zużyciowych) i ilość tzw. zimnych rozruchów.
    Więc co do zasady, istnieją czujniki jakości oleju.

  3. #83
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    kazdy czujnik kosztuje, a ze w testach laboratoryjnych mozna wypracowac wystarczajaco dokladny model starzenia sie oleju, to raczej rozwiązania bazi3jace na przebiegu/czasie pracy/ilosci zimnych rozruchow/pocalkowanych obrotach/używanym momencie obrotowym itp sie stosuje w zwyklych autach. jak kiedyś znajde czas to poszperam za dokladnymi nformacjami o rozwiazaniu z giulii/stelvio 2.0 - narazie jestem na urlopie i mam inne zajecia
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  4. #84
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    06 2018
    Auto
    Stelvio 2.0/200KM
    Postów
    695

    Domyślnie

    Oto dokładna procedura. Na 99.9% ja albo ktoś wcześniej to wysyłał na forum. tylko poszukać...

    Nikt na tym forum nie wie jak dokładnie jest określany stopień zużycia oleju w Giulii/Stelvio. A nawet gdyby ktoś wiedział - nie napisałby bo to by oznaczało ujawnienie tajemnicy FCA, a do takiej akurat wiedzy bez NDA na pewno nie ma dostępu.
    Attached Files Attached Files
    Ostatnio edytowane przez ciafok ; 09-08-2020 o 16:28

  5. #85
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Cytat Napisał Firste Zobacz post
    Można by próbować wyczuć, czy faktycznie jest jakaś tam analiza jakości, poprzez prosty do bólu test. Czyli komuś się pojawia informacja o konieczności wymiany oleju i natychmiast dolewa z 0,75 l oleju (pod warunkiem, że może to zrobić bo ma miejsce).
    Teoretycznie jakość oleju powinna ciut wzrosnąc, choćby tak minimalnie, by na chwilę oszukać czujnik.
    To można po prostu zresetować wymianę oleju kompem i zobaczyć czy za chwilkę wskoczy, że olej słaby czy też OK. Jeżeli mierzy faktyczne parametry, to mimo resetu powinno wskazać konieczność wymiany oleju.

  6. #86
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Stacho
    Dołączył
    08 2019
    Auto
    Stelvio Veloce MY2020
    Postów
    419

    Domyślnie

    Cytat Napisał prezes-tk Zobacz post
    To można po prostu zresetować wymianę oleju kompem i zobaczyć czy za chwilkę wskoczy, że olej słaby czy też OK. Jeżeli mierzy faktyczne parametry, to mimo resetu powinno wskazać konieczność wymiany oleju.
    Warto spróbować tak z ciekawości ale obawiam się, że to może nie zadziałać, ponieważ algorytm powiadamiania o jakości oleju może uwzględniać średnią ważoną kilku parametrów. Ale to oczywiście moje spekulacje.

  7. #87
    Użytkownik Znawca Avatar Krzysztof
    Dołączył
    11 2009
    Mieszka w
    Jaworzno
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 AT8 Q4
    Postów
    1,394

    Domyślnie

    Zacznijmy od tego, kto z was i przy jakim przebiegu od ostatniej wymiany oleju zobaczył komunikat "Wymień olej silnikowy"?

    U mnie przed wymianą przy 15 tys. km ten komunikat nigdy nie wyskoczył, bo 15 tys. zrobiłem w 10 miesięcy, a ponieważ w tym roku auto praktycznie stało przez 3 miesiące (jeden wyjazd na tydzień po 100 km) to zobaczyłem taki komunikat na 7 dni przed upływem roku od poprzedniej wymiany i to mimo tego, że zrobiłem jedynie 12 tys. km, a przez 3 miesiące pracy zdalnej nie robiłem żadnych krótkich tras. Porównując rok do roku, auto było na pewno mniej i łagodniej eksploatowane niż w pierwszym roku, a mimo to komunikat się pojawił na 7 dni przed terminem kolejnej wymiany. Przypadek? Nie sądzę
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 AT8 Q4 (2018-...)
    AR 159 1.9 JTDM Q-Tronic Distinctive (2008-...)
    AR 147 2.0 TS Selespeed Distinctive (2001-2008)

  8. #88
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Shimmy
    Dołączył
    04 2019
    Mieszka w
    KR/ERA
    Auto
    Giulia B-Tech+
    Postów
    908

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztof Zobacz post
    Zacznijmy od tego, kto z was i przy jakim przebiegu od ostatniej wymiany oleju zobaczył komunikat "Wymień olej silnikowy"?

    U mnie przed wymianą przy 15 tys. km ten komunikat nigdy nie wyskoczył, bo 15 tys. zrobiłem w 10 miesięcy, a ponieważ w tym roku auto praktycznie stało przez 3 miesiące (jeden wyjazd na tydzień po 100 km) to zobaczyłem taki komunikat na 7 dni przed upływem roku od poprzedniej wymiany i to mimo tego, że zrobiłem jedynie 12 tys. km, a przez 3 miesiące pracy zdalnej nie robiłem żadnych krótkich tras. Porównując rok do roku, auto było na pewno mniej i łagodniej eksploatowane niż w pierwszym roku, a mimo to komunikat się pojawił na 7 dni przed terminem kolejnej wymiany. Przypadek? Nie sądzę
    Dostałem ten komunikat gdzieś po 4 tyś na pierwszym oleju, gdzieś w okresie przedzimowym przy sporej ilości stania w korkach.

  9. #89
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Stacho
    Dołączył
    08 2019
    Auto
    Stelvio Veloce MY2020
    Postów
    419

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztof Zobacz post
    Zacznijmy od tego, kto z was i przy jakim przebiegu od ostatniej wymiany oleju zobaczył komunikat "Wymień olej silnikowy"?

    U mnie przed wymianą przy 15 tys. km ten komunikat nigdy nie wyskoczył, bo 15 tys. zrobiłem w 10 miesięcy, a ponieważ w tym roku auto praktycznie stało przez 3 miesiące (jeden wyjazd na tydzień po 100 km) to zobaczyłem taki komunikat na 7 dni przed upływem roku od poprzedniej wymiany i to mimo tego, że zrobiłem jedynie 12 tys. km, a przez 3 miesiące pracy zdalnej nie robiłem żadnych krótkich tras. Porównując rok do roku, auto było na pewno mniej i łagodniej eksploatowane niż w pierwszym roku, a mimo to komunikat się pojawił na 7 dni przed terminem kolejnej wymiany. Przypadek? Nie sądzę
    To wskazuje że system zadziałał prawidłowo, w Twoim przypadku jako pierwsze wystąpiło kryterium czasu. Jeżeli pojazd byłby intensywnie użytkowany a olej utracił swoje właściwości przed upływem roku, to komunikat pojawiłby się wcześniej.
    Zresztą nawet w instrukcji masz podany przebieg pomiędzy wymianami oleju ale okres czasowy nie dłuższy niż rok.

  10. #90
    Użytkownik Znawca Avatar Krzysztof
    Dołączył
    11 2009
    Mieszka w
    Jaworzno
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 AT8 Q4
    Postów
    1,394

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stacho Zobacz post
    To wskazuje że system zadziałał prawidłowo, w Twoim przypadku jako pierwsze wystąpiło kryterium czasu. Jeżeli pojazd byłby intensywnie użytkowany a olej utracił swoje właściwości przed upływem roku, to komunikat pojawiłby się wcześniej.
    Zresztą nawet w instrukcji masz podany przebieg pomiędzy wymianami oleju ale okres czasowy nie dłuższy niż rok.
    Tyle to ja wiem - znam zalecane interwały wymiany oleju. Pozostaje pytanie dlaczego komunikat "Wymień olej silnikowy" pojawia się przed upływem roku, a nie pojawia się przed upływem 15 tys. km. P.S. Przypominajka, że do wymiany oleju zostało xxx km/dni pojawiała się już wcześniej przed jedną i drugą wymianą.
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 AT8 Q4 (2018-...)
    AR 159 1.9 JTDM Q-Tronic Distinctive (2008-...)
    AR 147 2.0 TS Selespeed Distinctive (2001-2008)

Podobne wątki

  1. jaki olej do AR 156 1.8 16v ts 98r?
    Utworzone przez daniel675 w dziale 156
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 21-12-2023, 18:09
  2. [159] Jaki olej do 2.2 jts??
    Utworzone przez kochan159 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 350
    Ostatni post / autor: 07-02-2020, 13:40
  3. jaki olej ?
    Utworzone przez JTD w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-11-2014, 22:00
  4. [164] Jaki olej do 3.0 V6
    Utworzone przez Spartan w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 25-08-2009, 00:49

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory