Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Temat: Jak Wasza Giulia/Stelvio zachowuje się na drodze?

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar gruby19
    Dołączył
    06 2019
    Mieszka w
    Auto
    Giulia Veloce TI
    Postów
    249

    Domyślnie Jak Wasza Giulia/Stelvio zachowuje się na drodze?

    Temperatura spada, do tego deszcz, mróz, szron, a to moja pierwsza Zima z autem AWD, więc postanowiłem założyć ten temat

    Wcześniej miałem BMW F21 RWD i w podobnych warunkach każde wciśnięcie gazu w zakręcie kończyło się mniej lub bardziej kontrolowanym poślizgiem nadsterownym. Wiadomo, ESP ograniczało ten efekt bardzo dobrze, bo z wyłączonym ESP można było się obrócić, ale mimo wszystko zawsze wiedziałem jak auto się zachowa. Na prostej drodze tyłek potrafił odjechać jeszcze na 3 biegu.

    O ile latem odklejenie Veloce od nawierzchni jest praktycznie niemożliwe (wbrew temu co piszą tutaj niektórzy, mnie się nigdy nie udało), tak z utęsknieniem czekałem, żeby zobaczyć co stanie się zimą. No i tak...
    Moim zdaniem teraz Veloce klei niemalże tak dobrze jak latem - o spokojną jazdę jestem spokojny bo przy normalnej jeździe jest mega stabilna!, ale jeśli już uda się ją wprowadzić w poślizg to bardzo nieprzewidywalny... Generalnie większość szaleństw tłumi ESP lub Q4 (albo jedno i drugie - nie wiem), ale kiedy wciskam gaz w zakręcie to albo obroty rosną a auto nie przyspiesza, albo obroty nie rosną mimo wciśniętego pedału, więc obstawiam ingerencję któregoś z nich.
    Kilka razy udało mi się wymusić utratę przyczepności - zakręt 90st., skręcona kierownica i gaz w podłodze, a zachowanie auta za każdym razem inne. Często się zdarza, że auto idzie poślizgiem podsterownym i muszę odpuścić gaz żeby nie wyjechać na drugi pas. Innym razem udaje się zarzucić tyłkiem, ale dosłownie na odcinku 1metra, potem jest szarpnięcie i ustabilizowanie auta. I to właściwie dwa najczęściej spotykane zjawiska i najgorsze jest to, że nigdy nie wiem jak auto zechce się zachować - nie widzę, żadnej zależności a akcja z mojej strony zawsze taka sama.
    Najbardziej zmieszało mnie to co stało się ostatnio: +1 st., wilgotna nawierzchnia, wieczór, prosta droga, tryb N - ruszam ze świateł i czuje że tył odjeżdża lekko w bok. Nie jakoś niebezpiecznie, ale musiałem kontrować, bo ESP nie rwało się do pracy. Nie wydawało mi się, bo powtórzyłem to chyba 6 razy na tej samej drodze i czuli to też pasażerowie. Myślałem, ze jest oblodzona droga i próbowałem go ślizgnąć na skrzyżowaniu, ale skończyło się jak zawsze xD

    Jakie są wasze odczucia? Interesują mnie bardziej, Ci którzy też mają Q4, bo RWD raczej pozwala na więcej. Może szpera tutaj miesza i dlatego mamy tak bardzo różne odczucia na drodze ?

    Q4, 280KM, Szpera, Pirelli SottoZero3

  2. #2
    Użytkownik Świeżak Avatar k3ss
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Wlkp.
    Auto
    były: 156, 147, 159x2, jest: GIULIA 2.2 AT8
    Postów
    238

    Domyślnie

    Cytat Napisał gruby19 Zobacz post
    Temperatura spada, do tego deszcz, mróz, szron, a to moja pierwsza Zima z autem AWD, więc postanowiłem założyć ten temat

    Wcześniej miałem BMW F21 RWD i w podobnych warunkach każde wciśnięcie gazu w zakręcie kończyło się mniej lub bardziej kontrolowanym poślizgiem nadsterownym. Wiadomo, ESP ograniczało ten efekt bardzo dobrze, bo z wyłączonym ESP można było się obrócić, ale mimo wszystko zawsze wiedziałem jak auto się zachowa. Na prostej drodze tyłek potrafił odjechać jeszcze na 3 biegu.

    O ile latem odklejenie Veloce od nawierzchni jest praktycznie niemożliwe (wbrew temu co piszą tutaj niektórzy, mnie się nigdy nie udało), tak z utęsknieniem czekałem, żeby zobaczyć co stanie się zimą. No i tak...
    Moim zdaniem teraz Veloce klei niemalże tak dobrze jak latem - o spokojną jazdę jestem spokojny bo przy normalnej jeździe jest mega stabilna!, ale jeśli już uda się ją wprowadzić w poślizg to bardzo nieprzewidywalny... Generalnie większość szaleństw tłumi ESP lub Q4 (albo jedno i drugie - nie wiem), ale kiedy wciskam gaz w zakręcie to albo obroty rosną a auto nie przyspiesza, albo obroty nie rosną mimo wciśniętego pedału, więc obstawiam ingerencję któregoś z nich.
    Kilka razy udało mi się wymusić utratę przyczepności - zakręt 90st., skręcona kierownica i gaz w podłodze, a zachowanie auta za każdym razem inne. Często się zdarza, że auto idzie poślizgiem podsterownym i muszę odpuścić gaz żeby nie wyjechać na drugi pas. Innym razem udaje się zarzucić tyłkiem, ale dosłownie na odcinku 1metra, potem jest szarpnięcie i ustabilizowanie auta. I to właściwie dwa najczęściej spotykane zjawiska i najgorsze jest to, że nigdy nie wiem jak auto zechce się zachować - nie widzę, żadnej zależności a akcja z mojej strony zawsze taka sama.
    Najbardziej zmieszało mnie to co stało się ostatnio: +1 st., wilgotna nawierzchnia, wieczór, prosta droga, tryb N - ruszam ze świateł i czuje że tył odjeżdża lekko w bok. Nie jakoś niebezpiecznie, ale musiałem kontrować, bo ESP nie rwało się do pracy. Nie wydawało mi się, bo powtórzyłem to chyba 6 razy na tej samej drodze i czuli to też pasażerowie. Myślałem, ze jest oblodzona droga i próbowałem go ślizgnąć na skrzyżowaniu, ale skończyło się jak zawsze xD

    Jakie są wasze odczucia? Interesują mnie bardziej, Ci którzy też mają Q4, bo RWD raczej pozwala na więcej. Może szpera tutaj miesza i dlatego mamy tak bardzo różne odczucia na drodze ?

    Q4, 280KM, Szpera, Pirelli SottoZero3
    RWD w Giulii nie(stety nie) pozwala na więcej.. pozwala na naprawdę nieeeeeewieeeeelki, ledwo odczuwalny uślizg i za chwilę interweniuje

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2018
    Auto
    Veloce Ti, Subaru Legacy GT, 318is
    Postów
    93

    Domyślnie

    Gruby19, mam ten sam zestaw i w sumie podobne wrażenia + porównanie do starego RWD (BMW) oraz stałego napędu 4x4 (Subaru).
    Podsumowałbym to tak, że jak chcesz mieć auto do przyjemnego latania bokami, to tylko RWD z prawdziwą szperą i bez żadnych systemów (albo ze skutecznie odłączanymi). U mnie tę rolę świetnie spełnia rajdówka e30.

    Auta 4x4 mają na tyle dużo trakcji i przyczepności, że można nimi łatwo i bezpiecznie jeździć bardzo szybko, ale "normalnie", tj. bez kombinacji, celowego stawiania bokiem, itp.
    Latanie bokami takimi autami wymaga sporo umiejętności, dużej prędkości i dużo miejsca, więc raczej tylko tor lub lotniska.
    Dopóki się nie zaczyna "tworzyć" to nawet przy bardzo szybkiej jeździe Giulia podobnie jak Subaru jest b.efektywna i dość neutralna.

    Jak się zaczyna przeginać to Subaru (np. WRX albo Legacy GT), gdzie napęd 4x4 jest stały, na wejściach jest typowo mocno podsterowne, co nie jest fajne i raczej zniechęca do zabaw mimo wyłączalnego ESP.
    W Giulii wyraźnie czuć, że jest to RWD z dołączanym przodem, więc dodanie gazu w zakręcie daje fajną nadsterowność.
    Niestety w tym momencie przyjemność się kończy, bo skoro nie można odłączyć ESP, to trudno przewidzieć jak auto się zachowa, poza tym że obetnie moc tam gdzie ty planujesz iść np stałym gazem.
    Ja chciałem mieć koniecznie wersję ze szperą, bo wiem jaka to jest różnica w RWD, ale szczerze to ta szpera w Giuli nie ma chyba większego sensu przy nieodłączalnym ESP.
    Szkoda, bo czuć że to auto mimo 4x4 ma wielki potencjał do dawania frajdy na śliskim.
    W wersji fabrycznej auto daje mega frajdę przy szybkiej jeździe, ale takiej na granicy przyczepności, a nie z jej celowym przekraczaniem.

    Niestety odłączenie ESP w Veloce z pakietem performance (czyli aktywnym zawieszeniem) jest jeszcze większym problemem niż w zwykłej Veloce (aktywacja trybu race).
    Z tego co piszą np Holendrzy ze Squadra tuning, to aktywacja trybu race w wersjach z aktywnym zawieszeniem powoduje, że sterownik zawieszenia głupieje i zmiękcza przód a utwardza tył (albo odwrotnie) i trzeba dodatkowo wymieniać/przerabiać sterownik zawieszenia na taki jak w Q: https://squadra-tuning.nl/chiptuning...glish-version/

  4. #4
    Użytkownik Alfista Avatar tomaz
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    166 3.0V6 Sportronic | szybkie daily
    Postów
    4,455

    Domyślnie

    A tak z ciekawości - nie da się zneutralizować ESP za pomocą bezpiecznika?
    166 2.5V6 CF2 Sportronic była | 166 3.0V6 CF3 Sportronic @ 241KM / 291Nm jest
    Moja 166 Grigio Chiaro: http://www.forum.alfaholicy.org/nasz...ml#post1222435
    Więcej Alfy: https://www.youtube.com/channel/UCA7...kh5YZ4Hy4vTsew
    Szybkie daily: https://www.forum.alfaholicy.org/prz..._s5_tomaz.html


  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2016
    Auto
    jeszcze brak
    Postów
    89

    Domyślnie

    Stelvio - Bardzo jestem też ciekawy jak to się zachowuje na śliskim, bo dotychczas raz mnie pociągnęło bokiem na miejscowym przymrozku - znam drogę, znam jazdę fwd/rwd i ewidentnie zachowało się jak rwd, choć nie wiem na ile "powrót" był dzięki esp a ile większą przyczepnością "kawałek dalej" czy wyciągnięciem się przodem. Bardzo chętnie sprawdziłbym to mogąc wyłączyć ESP - ciekawe czy jest opcja wyłączenia/uśpienia esp ale nie kosztem napędu czy mocy.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2014
    Auto
    F F12, AR Giulia Q, AR Stelvio
    Postów
    92

    Domyślnie

    Giulia Q - jest podsterowna, nawet w trybie race. W trybie D super przewidywalna i pozwalająca na dosyć dużo.

  7. #7
    Użytkownik Świeżak Avatar gruby19
    Dołączył
    06 2019
    Mieszka w
    Auto
    Giulia Veloce TI
    Postów
    249

    Domyślnie

    Cytat Napisał QVerde Zobacz post
    Giulia Q - jest podsterowna, nawet w trybie race. W trybie D super przewidywalna i pozwalająca na dosyć dużo.
    Jak się spisuje zimą? wiem, że przy codziennej jeździe można delikatnie i da się przeżyć zimę, ale czy pojechałbyś nią zimą na narty?

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2014
    Auto
    F F12, AR Giulia Q, AR Stelvio
    Postów
    92

    Domyślnie

    Nie wiem. Używam wyłącznie do zabawy, w zimie stoi w garażu :-). Pare razy pojechałem w trasę i ja się męczyłem i Giulia :-). Na narty bym nie pojechał, dojechać się dojedzie ale wydaje mi się ze byłaby to męczarnia, ale tez nie wyjadę Q nigdy w trasę, żeby sie przemieść z pkt a do b, szkoda mi trzepania pustych kilometrów. Ale to moja opinia, pewnie odosobniona, duzo kierowców używa Q jako daily i sa bardzo zadowoleni.

  9. #9
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2018
    Auto
    AR Giulietta 1.4 TB Sport + LPG Tartarini EVO 01
    Postów
    1,106

    Domyślnie

    Ja pierdziele...

  10. #10
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2018
    Auto
    Veloce Ti, Subaru Legacy GT, 318is
    Postów
    93

    Domyślnie

    QVerde, podsterowna?
    Nie jeździłem Q, ale z racji na jej rozkład masy, napęd i moc podejrzewałbym, że kierowcy jest łatwo (łatwiej niż w innych autach) zmieniać jej charakterystykę od podsterownej, przez neutralną do lekko czy mocno nadsterownej. Nie jest tak?

    Tak czy owak my tu o Veloce z kagańcami....
    Poczytałem jeszcze trochę i nie do końca rozumiem (m.in. z powodu "bogactwa" wątku o retrofitach), czy do wyłączenia ESP wystarczy aktywacja Race Mode (Squadra pisze, że nie) czy trzeba inne rozwiązanie (np. pudełko takie jak oferuje Squadra "paraliżujące" ABS)?

Podobne wątki

  1. [Giulia] Box Predkosc GIULIA/STELVIO
    Utworzone przez Leszek_Zal w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 22-11-2019, 22:38
  2. La Giulia i Le Stelvio
    Utworzone przez Giorgio w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 31-10-2019, 21:35
  3. Giulia i Stelvio NRING, Giulia Veloce Ti czyli nowości z Genewy
    Utworzone przez GexN w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 02-03-2018, 13:13
  4. [Giulia] Giulia, Stelvio czy może ....
    Utworzone przez jjokocha w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 28-01-2018, 22:16

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory