Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 28

Temat: [Stelvio] Alfa connect - totalny blackout samochodu

  1. #11
    Użytkownik Świeżak Avatar Nemiroff
    Dołączył
    07 2019
    Mieszka w
    Gōrny Ślōnsk
    Auto
    StelvioQ Abarth Spider
    Postów
    156

    Domyślnie

    Jest piękny letni niedzielny poranek. Jadę moja Julką ulubioną droga do najbliższego miasta. Lubię tą drogę, bo ma proste na których można się rozpędzić, kilka serpentyn z klifem i piękny szpaler drzew obok drogi.
    Cieszę się pięknym dniem, słońcem, jazdą i dźwiękiem silnika. Szybkie spojrzenie na prędkościomierz, 130 na budziku, dobrze, że policja tutaj nigdy nie stoi. Wtem....

    ....skrzynia robi kick down a silnik wchodzi na obroty. Puszczam gaz a pomimo tego strzałka prędkościomierza szybko rośnie 140, 150, 160, 170. Naciskam na hamulec i nic. Naciskam z całej siły i nadal nic. Kur*&^ co jest? Naciskam na start/stop. Samochód nie reaguje. Nagle czuję szarpnięcie w prawo kierownicą cały świat obraca się i wiruje. Miało świecić słońce a zrobiło się ciemno...

    Komisarz Popławski poślinił ołówek i odprowadził wzrokiem czarny worek wrzucany do karawanu, w raporcie zanotował - powód wypadku, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

    We Władywostoku zachodzi słońce. Sasza poprawił grube okulary na nosie i zamieszał łyżką herbatę stojącą obok klawiatury....




    Wydaje Wam się że moje opowiadanko go fikcja? Otóż NIE. Samochody FCA można zhakować. Moduły, które łączą się z internetem a są wpinane w CAN są potencjalnie śmiertelnie niebezpieczne.
    Ja bym się bezwzględnie pozbył SGW. Jeśli to ma stałe IP to tym prostsza robota dla hakera.

    https://www.youtube.com/watch?v=ysAam9Zmdv0
    https://www.wired.com/2015/07/hacker...-jeep-highway/
    Ostatnio edytowane przez Nemiroff ; 06-01-2020 o 18:42

  2. #12
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,989

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nemiroff Zobacz post
    Ja bym się bezwzględnie pozbył SGW. Jeśli to ma stałe IP to tym prostsza robota dla hakera.
    nie SGW tylko Alfa Connected Services, ale tak badziweia chyba warto się pozbyć (tylko co na to gwarancja i czy w polisie np nie jest wpisany jako niby zabezpieczenie antykradzieżowe - szcególnie jak auto z wynajmu i ubezpieczał wynajmujący). SGW to moduł który teoretycznie jest firewallem, ale w praktyce nie zdziwiłbym się gdyby był ściemą która blokuje tylko dostęp z OBD a przepuszcza wszystko wewnątrz i tam nic nie chroni bo moduły komunikują się ze sobą pewnie bez żadnych kluczy odblokowujących SGW, a nawet gdyby jedank była jakaś blokada wewnętrznej komunikacji, to taki moduł Alfa Connected Services pewnie otwiera SGW i nic nie pomoże na hakowanie auta (o ile to jest możliwe, przynajmniej w obecnych Giuliach/Stelvio).
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  3. #13
    Użytkownik Świeżak Avatar POl
    Dołączył
    08 2019
    Mieszka w
    zDolny Śląsk
    Auto
    Stelvio 2.0 280HP
    Postów
    96

    Domyślnie

    Po tygodniowym niemalże pobycie w ASO mój Stelviak wrócił do domu. A teraz przejdę do diagnozy z ASO totalnego Blackout'u samochodu - rozładował się akumulator.
    A co było przyczyną, nikt nic nie wie. Dla mnie to sprawa trochę dziwna i trudna do zaakceptowania zwłaszcza, że w piątkowy wieczór wróciłem z długiej trasy 1k km, a blackout nastąpił siedem godzin później. Uzasadnienie ASO - mamy "inteligentne" akumulatory i one niby nigdy nie ładują się do końca, czy aby nie wystarczyło energii na kilka godzin dla samochodu pozostawionego w garażu (samochód nie był zamknięty z kluczyka), ale wszystko wyłączone. Może jakiś moduł nie wyłączył się i doprowadził do rozładowania. Po podpięciu kompa nie stwierdzono żadnych błędów.
    Co do modułu Moparu zapewniającego usługę Alfa Connect - to dla zainteresowanych- znajduje się pod schowkiem po stronie pasażera, aby go dezaktywować należy wyjąć wtyczkę od niego, w tym module miga ciągle jakaś dioda i można go łatwo zidentyfikować. Pozostawiłem jeszcze podpięty, zobaczę dalsze efekty.

  4. #14
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,989

    Domyślnie

    Cytat Napisał POl Zobacz post
    Uzasadnienie ASO - mamy "inteligentne" akumulatory i one niby nigdy nie ładują się do końca
    nie alternatory, ale czujnik IBS w połączniu z algorytmem (głupim) w BCM obniżają ładowanie powyżej oceny stanu naładowania aku powyżej 75%, a powyżej 85% to już właściwie nie ładują - utrzymują napięcie ok 12.7V czyli właściwie produkuje alternator prąd jedynie dla odbiorników a nie dla aku - taka niby ekologia która kończy się nie-ekologicznymi przedwczesnymi wymianami aku (szybciej tracą pojemność) czy dodatkowymi wizytami w serwisie.

    Cytat Napisał POl Zobacz post
    Może jakiś moduł nie wyłączył się i doprowadził do rozładowania.
    w pierwszych Giuliach bywały błędy firmwarów które powodowały że moduły nie wyłączały się nigdy i rozładowały aku, niby to wyeliminowali, ale może nie do końca albo coś się zwiesiło w sofcie (bug firmwaru)

    Cytat Napisał POl Zobacz post
    Po podpięciu kompa nie stwierdzono żadnych błędów.
    skoro błędów nawet nie miał kolega któremu wyłączyło podstawowe hamulce to co się dziwić


    Pytanie czy ASO powiedziało tylko tak na odczepkę że rozładował się aku, czy faktycznie? mierzył ktoś napięcie na aku jak był problem? jakie było (przy wyłączonej stacyjce, najlepiej parę minut po jak już wszystko było wyłączone?

    Na mój gust o ile faktycznie aku był rozładowany:
    1.Masz złodzieja prądu (albo problem firmwarowy, albo w którś wiązkach/urządzeniach - np ktoś miał w lewym xenonie w Giulii upływ stały i mu rozładowywał aku) - pytanie czy złodziej permanentny czy sporadyczny
    2.IBS albo jego połączenia wadliwe, stąd zła ocena ładowania/stanu aku itp i zamiast podczas jazdy doładowywać słabo naładowany aku "inteligentny alternator" nie ładował - kup sobie voltomierz do gniazda zapalniczki 20-50zł, wetknij i raz na ileś dni popatrz co pokazuje np zaraz po wejściu do auta i włączeniu stacyjki (no niech pokaże powiedzmy te 12.2V minimum bo jakieś lampki/pompa/radio itp się odpaliły), a podczas jazdy 14.4V jak masz <75% naładowania (SoC) albo 12.7V jak masz >85% SoC no i liniowo pomiędzy podczas przyspieszania - podczas hamowania zawsze ma wrócić na 14.4V. Ten algorytm może nie obowiązywać po odpięciu aku (a właściwie IBS) i wtedy bedzie cały czas 14.4V zanim dasz IBSowi się skalibrować (minimum 4h bez poboru prądu)

    Ale jest też możliwość że ASO ściemniło z tym rozładowaniem bo nie wiedziało co powiedzieć, choć właściwie nic im to nie dało bo teraz jest pytanie czemu rozładowane - pozwoliło im jednak odesłać Cię precz z ASO, zamknąć zlecenie (rozliczyć się z FCA, bo FCA nie płaci podobno za sprawy które ciągną się ponad 30 dni) i w razie czego na nowym zleceniu przyjąć Cię znowu.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  5. #15
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    czarne
    Postów
    173

    Domyślnie

    Cytat Napisał POl Zobacz post
    rozładował się akumulator.
    A co było przyczyną, nikt nic nie wie.
    Przeczytaj post #6 w tym wątku. Gdzie miałeś drugi kluczyk?

  6. #16
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,989

    Domyślnie

    tak nieśmiało zapytam, po co drugi kluczyk w ogóle wozić w aucie? żeby ubezpieczalnia nie wypłaciła ubezpieczenia w razie czego? ponieważ ja korzysta sam z auta, mój drugi nówka kluczyk, nigdy nie użyty, został od razu po zakupie schowany.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  7. #17
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    czarne
    Postów
    173

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    tak nieśmiało zapytam, po co drugi kluczyk w ogóle wozić w aucie? żeby ubezpieczalnia nie wypłaciła ubezpieczenia w razie czego? ponieważ ja korzysta sam z auta, mój drugi nówka kluczyk, nigdy nie użyty, został od razu po zakupie schowany.
    Jeżeli mnie pytasz, to znalazł się tam zupełnie przypadkowo. Miałem go w torbie podróżnej, którą spakowałem wieczorem do auta. Rano już do niego nie wszedłem. To było 3 dni po odebraniu auta z salonu.

  8. #18
    Użytkownik Świeżak Avatar POl
    Dołączył
    08 2019
    Mieszka w
    zDolny Śląsk
    Auto
    Stelvio 2.0 280HP
    Postów
    96

    Domyślnie

    Bardzo często gęsto nie zamykam samochodu w garażu i kluczyk często pozostaje w samochodzie, tak też robię w innym samochodzie i nigdy przenigdy nic się nie działo. Czy to oznacza, że alfa nie lubi pozostawać niezamknięta i z kluczykiem wewnątrz? Coś mi tutaj nie pasuje, natomiast upatruję bardzo realnego problemu w tym, co napisał @epsonix, to jest ewidentna sprawa z tym "ekologicznym" ładowaniem akumulatora.

    @epsonix, kolejny temat pilnie do zrobienia, to to g... IBS. Wierzę, że temu podołasz, bo jedno ekologiczne g... S&S skutecznie zneutralizowałeś, kolejny krok to pozwolić, aby akumulator był normalnie ładowany. Piszę nie jako pierwszy.

  9. #19
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    czarne
    Postów
    173

    Domyślnie

    W moim przypadku auto zostało zamknięte a drugi kluczyk został w środku.
    A swoją drogą w innym aucie mierzylem zużycie prądu i bez zamknięcia i uzbrojenia alarmu pobór prądu z akumulatora był na poziomie 250 mA mierzone kilka razy w ciągu dwóch godzin. Przy zamkniętym aucie pobór wynosił 30 mA.
    Ostatnio edytowane przez MietasM ; 11-01-2020 o 18:06

  10. #20
    ZBANOWANY Świeżak
    Dołączył
    07 2019
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280hp / AR Stelvio 2.9 510hp
    Postów
    149

    Domyślnie

    Zostawianie kluczyka w aucie to średni pomysł. Tak jak napisał kol. epsonix w razie kradzieży to d....pa z ubezpieczeniem. Inna sprawa, ze w innych samochodach nie mogłem zamknąć auta jak kluczyk był środku (tzn przyciskiem na klamce). W Alfie nie sprawdzałem.

Podobne wątki

  1. [Stelvio] Opinie użytkowników o Stelvio
    Utworzone przez Firste w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 1105
    Ostatni post / autor: 23-03-2022, 19:40
  2. [STELVIO] Dlaczego Stelvio, a nie Stinger?
    Utworzone przez zukowski w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 07-08-2019, 19:39
  3. Totalny brak mocy 156 TS
    Utworzone przez terex007 w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 17-04-2016, 15:52
  4. Odpowiedzi: 85
    Ostatni post / autor: 19-04-2014, 07:22
  5. [159] totalny brak mocy przy ruszaniu, czy to problem z DPF?
    Utworzone przez ilnis w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 07-07-2011, 13:49

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory