Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29

Temat: Komunikat o krytycznym poziomie oleju

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    11 2018
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Q
    Postów
    214

    Domyślnie Komunikat o krytycznym poziomie oleju

    Cześć,

    Miałem wymieniany na gwarancji Multiair (osobny wątek o tym w temacie o multiair) i po wymianie auto (głównie przez obecną pandemię koronawirusa) stało i ruszałem je jedynie na krótkie 10-20 km odcinki (sklep i do domu).

    Po odbiorze z serwisu auto miało mało oleju (ciut powyżej min kreska na wyświetlaczu) - spadło o pół długości całej kreski.

    Myślałem że pewnie podczas wymiany zalanego wcześniej olejem Multiair trochę im oleju ubyło i nie uzupełnili.

    Nie dolewałem oleju (bo wcześniej nigdy tego nie robiłem) i wczoraj musiałem jechać w dalszą podróż (ponad 400 km w jedną stronę) autostradą i po 150 km szybkiej jazdy na autostradzie wyskoczył mi komunikat o krytycznym stanie oleju, czerwona lampka alladyna. Zwolniłem do 120 km, tryb A, i dojechałem do pobliskiego miasta (jakieś 50 km tak jechałem). Niestety serwis Alfy/Fiata był jeszcze nieczynny, a w żadnym sklepie nie było selenii na dolanie, więc kupiłem Ravenola 0W-30 (doradzili mi że na dolewkę nic na pewno się nie stanie).

    Pytanie - czy jechać do serwisu i wymieniać olej (za 4000 mam i tak planowaną wymianę) czy olać temat i jeździć, czy w ogóle bać się tego całego wyskoczenia komunikatu - czy raczej normalna sprawa? Może jechać do ASO żeby sprawdzili czy jest wszystko ok? (nie wiem jak można sprawdzić czy ubytek oleju jest w normie) ?

    Przebieg 78 000, auto do grudnia 2020 na gwarancji - więc jak ma coś wyjść wolałbym teraz to robić niż po gwarancji.

    Wcześniej zużycie oleju to mniej więcej: albo 0, albo na całą kreskę około 1/3-1/4 kreski ubywało na 10 000 km (co tyle zmieniam olej).

    Dodam że dolałem 400 ml tego Ravenolu i z krytycznego poziomy wskoczyło mi na ten po odbiorze auta z serwisu (czyli powiedzmy 1/3 kreski). <- wiem że te wskazania to mało dokładne.

  2. #2
    Użytkownik Świeżak Avatar cybermyszak
    Dołączył
    11 2014
    Mieszka w
    Tarnów/Niepołomice
    Auto
    2 x AR 159 2.0 JTDM
    Postów
    113

    Domyślnie

    Nie olewałbym tematu. Przy najbliższej okazji zmieniłbym olej na nowy, a przed tym zrobił płukankę silnika

    Wysłane z mojego POCOPHONE F1 przy użyciu Tapatalka

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    11 2018
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Q
    Postów
    214

    Domyślnie

    ok - czyli raczej umawiać się z serwisem i nie czekać 4 000 km ?

  4. #4
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,997

    Domyślnie

    obecne masz w takim razie 1/3 pomiędzy min a max? algorytm potrzebuje trochę czasu (dni) na ustabilizowanie się, to już minęło?
    umów się z serwisem, niech spuszczą do czegoś z czego można sprawdzić objętość oleju - będzie pewność że czujnik jest OK. a co do nowego oleju, to też dopilnuj żeby wlali zgodnie z procedurą ilość, sprawdzisz dodatkowo wskazanie bliskiem max.

    zdarzało się też że te czujniki padały z takim komunikatem - przypadek kolegi [MENTION=67999]michal35[/MENTION] - nagle brak oleju, spuścili prawidłowe ok 5.2l. wymienili mu czujnik + olej/filtr za free z tego co pamietam.
    Ostatnio edytowane przez epsonix ; 17-04-2020 o 12:19
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    06 2018
    Auto
    Stelvio 2.0/200KM
    Postów
    695

    Domyślnie

    Przede wszystkim - nie bazować na wskazaniach poziomu oleju w samochodzie - jedyne wiarygodne źródło tej informacji to komp diagnostyczny/MES.
    Jeżeli po kilkuset kilometrach wyskoczyło ci poniżej minimum - to oznacza, że albo z takim poziomem wyjechałeś z ASO, albo przy okazji prac przy MA ci rozpi...li silnik.

  6. #6
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfy Romeo MiTo; Alfa Romeo 159sw; Alfa Romeo Gulia Super
    Postów
    1,285

    Domyślnie

    Opisana sytuacja to nierzetelność serwisu, nie ma co czekać, mają zlać olej, wymienić filtr i nalać 5,2 litra do silnika. Dzwoniłem do mechanika który powiedział iż po wymianie multiair wymienia się olej na nowy.
    Ostatnio edytowane przez Marek156/159sw ; 17-04-2020 o 12:24

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,997

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciafok Zobacz post
    jedyne wiarygodne źródło tej informacji to komp diagnostyczny/MES.
    serio? a ten na wyświetlaczu nie bazuje na tym samym czujniku? więc co jak (pewnie nie) ale byłby uszkodzony? jak pisałem, zdarzały się pady czujnika
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2016
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    Alfa Romeo Giulia 2.0T
    Postów
    429

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    zdarzało się też że te czujniki padały z takim komunikatem - przypadek kolegi [MENTION=67999]michal35[/MENTION] - nagle brak oleju, spuścili prawidłowe ok 5.2l. wymienili mu czujnik + olej/filtr za free z tego co pamietam.
    Mała poprawka, u mnie w czasie jazdy autostradowej pokazał się komunikat o zbyt dużej ilości oleju. Od wymiany czujnika poziomu wszystko jest ok - ilość była właściwa.

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    11 2018
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Q
    Postów
    214

    Domyślnie

    Ok - dzięki za informacje. Wydaje się że może wymienili olej - ale zalali go mniej, albo padł czujnik, albo nie wymienili olej, zeszło go trochę po wymianie Multiair i było go poniżej minimum.

    Jadę dzisiaj do serwisu na wymianę z płukanką - poproszę aby zlali do pojemnika w którym można odczytać poziom oleju.

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    06 2018
    Auto
    Stelvio 2.0/200KM
    Postów
    695

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    serio? a ten na wyświetlaczu nie bazuje na tym samym czujniku? więc co jak (pewnie nie) ale byłby uszkodzony? jak pisałem, zdarzały się pady czujnika
    Całkiem serio. Po kilku samodzielnych wymianach oleju w Stelvio.
    Jedynie procedura wymiany oleju (MES) resetuje wskazanie oleju do aktualnego poziomu niezwłocznie, reszta odczytów na wyświetlaczu jest z opóźnieniem ~paręset km. Co jest naturalne - wskaźnik w samochodzie nie pokazuje chwilowego poziomu tylko uśredniony - a że go uśrednia "po włosku".... mamy co mamy.

    Co do czujnika - przecież doskonale wiemy, że pomiędzy czujnikiem a wyświetlaczem jest trochę elektroniki. Dlatego właśnie uważam, że spaprany jest algorytm uśredniania na potrzeby wskazania, nie czujnik u mnie - ten zawsze pokazuje poprawną chwilową wartość (MES).

Podobne wątki

  1. [Stelvio] Komunikat konieczna wymiana oleju
    Utworzone przez rozewo w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 27-09-2019, 15:29
  2. [159] Komunikat o zmianie olejU
    Utworzone przez manka10151 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 13-09-2015, 20:02
  3. Komunikat o niskim poziomie oleju
    Utworzone przez Jelson w dziale 147
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 22-01-2014, 17:07
  4. Komunikat Oleju
    Utworzone przez SawX3 w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 24-06-2013, 07:42
  5. Różnica w poziomie oleju na bagnecie a czujniku
    Utworzone przez Pati&Grzesiek w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 18-01-2012, 06:19

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory