Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Temat: System DNA przestał działać

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2019
    Auto
    Alfa Romeo Giulia 2.0 200KM
    Postów
    19

    Domyślnie System DNA przestał działać

    Czołem!

    Wstęp:
    Od kiedy jeżdżę swoją Giulią, czyli już od ponad roku, zawsze zauważałem, że pokrętło od systemu DNA jest lekko ciepłe (ale nie gorące, po prostu wyczuwalnie cieplejsze niż inne rzeczy obok). Czy Wy też w swoich Giuliach i Stelvio zwróciliście uwagę na coś podobnego?

    Sytuacja obecna:
    Wczoraj auto stało 2 godziny na parkingu w słońcu. Potem ruszyłem nim w trasę, ale za chwilę zauważyłem, że nie mogę zmienić trybu jazdy. System nie reagował na użycie pokrętła (na szczęście domyślnym ustawieniem jest N, więc nie było problemów z komfortowym podróżowaniem). Zauważyłem też, że na pokrętle w ogóle nie wyświetlają się literki D, N, A, a samo pokrętło jest gorące (gorące, czyli parzyło po dłuższym przytrzymaniu na nim palców). Pomyślałem, że może to po prostu wina upału, ale rok wcześniej we Włoszech nic takiego mi się nie zdarzyło.

    Dziś rano, a noc była trochę chłodniejsza, wsiadłem do auta, żeby zobaczyć, czy coś się zmieniło. Niestety, pokrętło cały czas jest gorące, a system DNA nie działa.

    Czy miał ktoś może podobną sytuację i może coś w temacie poradzić? Czy jedyną opcją jaka mi zostaje jest serwis?

    Pozdrawiam

  2. #2
    Użytkownik Fachowiec Avatar Kurynio
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Stelvio Q, wcześniej Stelvio 2.0 280
    Postów
    2,620

    Domyślnie

    Było trochę przypadków awarii DNA, trzeba by poszukać, przełącznik do wymiany raczej, ale z tym grzaniem to chyba pierwszy raz

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta Avatar So What!
    Dołączył
    11 2019
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Było Subaru Legacy 3.0R, jest Giulia Veloce
    Postów
    338

    Domyślnie

    [MENTION=84597]igijak[/MENTION], na forum było trochę awarii DNA. U mnie pokrętło się nie grzało. Nie reagowało natomiast na próby zmiany trybu jazdy. Zniknęło też podświetlanie. Ostatecznie pokrętło zostało wymienione w ASO na gwarancji.
    Słyszałem wielokrotnie natomiast, że w przypadku takim, jak mój, najczęściej wystarczy odłączyć akumulator. Nie próbowałem. Nie wiem też, jak byłoby w Twoim przypadku, przy dodatkowych objawach w postaci grzania.
    W każdym razie z perspektywy czasu uważam, że warto spróbować odłączyć akumulator. Do wymiany pokrętła trzeba dość sporo rozebrać w konsoli środkowej - łatwo coś uszkodzić/porysować..

  4. #4
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2019
    Auto
    Alfa Romeo Giulia 2.0 200KM
    Postów
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał So What! Zobacz post
    [MENTION=84597]igijak[/MENTION],
    W każdym razie z perspektywy czasu uważam, że warto spróbować odłączyć akumulator.
    Jeszcze mi się nie zdarzyło, więc nie wiem - czy po odłączeniu aku nie wyskakują jakieś błędy/coś jest nieaktywowane, przez co i tak będę się z tym musiał gdzieś udać?

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,987

    Domyślnie

    Cytat Napisał igijak Zobacz post
    Od kiedy jeżdżę swoją Giulią, czyli już od ponad roku, zawsze zauważałem, że pokrętło od systemu DNA jest lekko ciepłe (ale nie gorące, po prostu wyczuwalnie cieplejsze niż inne rzeczy obok). Czy Wy też w swoich Giuliach i Stelvio zwróciliście uwagę na coś podobnego?
    tak te mają - nie raz zauważyłem w autach klientów


    Cytat Napisał igijak Zobacz post
    Wczoraj auto stało 2 godziny na parkingu w słońcu. Potem ruszyłem nim w trasę, ale za chwilę zauważyłem, że nie mogę zmienić trybu jazdy. System nie reagował na użycie pokrętła (na szczęście domyślnym ustawieniem jest N, więc nie było problemów z komfortowym podróżowaniem). Zauważyłem też, że na pokrętle w ogóle nie wyświetlają się literki D, N, A, a samo pokrętło jest gorące (gorące, czyli parzyło po dłuższym przytrzymaniu na nim palców). Pomyślałem, że może to po prostu wina upału, ale rok wcześniej we Włoszech nic takiego mi się nie zdarzyło.

    Dziś rano, a noc była trochę chłodniejsza, wsiadłem do auta, żeby zobaczyć, czy coś się zmieniło. Niestety, pokrętło cały czas jest gorące, a system DNA nie działa.

    Czy miał ktoś może podobną sytuację i może coś w temacie poradzić? Czy jedyną opcją jaka mi zostaje jest serwis?
    jest o tym temat, pokrętło jest stale zasilane, więc nigdy się nie resetuje a widać wielu użytkownikom firmware potrafi się zawiesić. restart pokrętła - czyli odpięcie aku na chwilę (potem oczywiście procedura kręcenia kierą i drugi start silnika) ale z tego co widzę to sprawę też powinno załatwić wyjęcie na chwilę bezpiecznika F21 w skrzynce pod podłogą bagażnika.

    Mozesz też jechać do ASO, albo zrobią to samo, albo Ci wymienią na nowy, z tym że nie wiadomo czy w nowych coś poprawili a jest ryzyko że partacze przy wymianie (zdejmowanie panelu tunelu) coś porysują/połamią/podziubią (bo często nie mają pojęcia jak to zrobić właściwie, dokumentacji/instrukcji też im się nie chce chyba czytać tylko na pałę robią - własne doświadczenie właśnie z wymianą ale pokrętła infotainmentu).
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  6. #6
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2019
    Auto
    Alfa Romeo Giulia 2.0 200KM
    Postów
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    jest o tym temat
    Przepraszam, że założyłem ten temat - nie mogłem po słowach kluczowych znaleźć odpowiedniego (choć może ten się komuś przyda w przyszłości). Jeżeli wiesz, jak wyszukać ten temat, czy możesz podesłać mi link? Być może nie powielę wtedy pytań, które już tam są?

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    restart pokrętła - czyli odpięcie aku na chwilę (potem oczywiście procedura kręcenia kierą i drugi start silnika)
    Czy cała ta procedura jest gdzieś opisana dokładnie? Nie powiem, nie robiłem jeszcze czegoś takiego i nie chciałbym czegoś sknocić w nerwach. Czy po odłączeniu aku pojawiają się błędy?

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    z tego co widzę to sprawę też powinno załatwić wyjęcie na chwilę bezpiecznika F21 w skrzynce pod podłogą bagażnika.
    Czy po takim manewrze też mogą pojawić się jakieś błędy, czy raczej nie?

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,987

    Domyślnie

    wyszukuje się googlami z frazą site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio, forumowa wyszukiwarka jest do bani, ciężko nią cokolwiek wyszukać

    procedura to start silnika, pokręcić max w lewo, max w prawo, na środek, chwilę silnik pochodzi (może pracować nierówno), będą też błędy AST i innych, brak trybu D, gasisz, po 10 sek znów odpal i powinno byc dobrze (jeśli nie to po paru kolejnych cyklach rozruchu/gaszenia silnika będzie dobrze).
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  8. #8
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfy Romeo MiTo; Alfa Romeo 159sw; Alfa Romeo Gulia Super
    Postów
    1,284

    Domyślnie

    Dzisiaj ponad 450 km i co pięć minut dotykanie pokrętła DNA i nic, jak było chłodne to tak do końca.

  9. #9
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Shimmy
    Dołączył
    04 2019
    Mieszka w
    KR/ERA
    Auto
    Giulia B-Tech+
    Postów
    908

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek156/159sw Zobacz post
    Dzisiaj ponad 450 km i co pięć minut dotykanie pokrętła DNA i nic, jak było chłodne to tak do końca.
    Które masz pokrętło? Nowe odbijające czy stare sprzed połowy 2018?

    Ja mam nowe i moje bywa ciepłe.

  10. #10
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfy Romeo MiTo; Alfa Romeo 159sw; Alfa Romeo Gulia Super
    Postów
    1,284

    Red face

    Stare i nie wiem, cieszyć się czy nie.

Podobne wątki

  1. [159] Przestał działać nawiew
    Utworzone przez Puchaczo w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 09-08-2017, 16:55
  2. Ksenon przestał działać
    Utworzone przez michauu w dziale GT
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 12-08-2014, 05:17
  3. Szyberdach przestał działać
    Utworzone przez badylija w dziale 147
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 08-09-2012, 14:52
  4. Pilot przestał działać
    Utworzone przez majkel_dg w dziale 166
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 11-06-2012, 14:47
  5. Przestał działać licznik
    Utworzone przez jimmy_69 w dziale 147
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 20-03-2012, 17:23

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory