Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: Jazda półautonomiczna

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2020
    Auto
    Veloce 2020 FL 280KM Rosso Competizione
    Postów
    125

    Domyślnie Jazda półautonomiczna

    Cześć. Na jeździe próbnej miałem okazję przejechać się nową Giulią MY20 z jazdą autonomiczną stopnia drugiego. Niestety to co zauważyłem po włączeniu "sterowania kierownicą" to powolne odbijanie się od jednego pasa do drugiego. Nie liczyłem ale wydaje mi się, że działo się tak conajmniej 2 na 3 razy. Porównuję do Volvo S60 gdzie jest podobny system tylko tam nie było efektu odbijania się. Czy to normalne czy miałem jakiś przedprodukcyjny egzemplarz? Jak to działa u Was?
    Ostatnio edytowane przez maxspeed198 ; 17-07-2020 o 13:05

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2018
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio
    Postów
    854

    Domyślnie

    Cytat Napisał maxspeed198 Zobacz post
    Cześć. Na jeździe próbnej miałem okazję przejechać się nową Giulią MY20 z jazdą autonomiczną stopnia drugiego. Niestety to co zauważyłem po włączeniu "sterowania kierownicą" to powolne odbijanie się od jednego pasa do drugiego. Nie liczyłem ale wydaje mi się, że działo się tak conajmniej 2 na 3 razy. Porównuję do Volvo S60 gdzie jest podobny system tylko tam nie było efektu odbijania się. Czy to normalne czy miałem jakiś przedprodukcyjny egzemplarz? Jak to działa u Was?

    P.S Bardzo proszę moderatora o wyedytowanie tytułu wątku na taki bez literówki
    Tak ta funkcjonalność dziala w samochodach FCA z tego co mi wiadomo

    Jeep Grand Cherokee z tego co mi wiadomo dokladnie tak samo się zachowuje z relacji kolegi ktory ma

    Jak ktoś ma inne doświadczenia to chętnie poczytam..

    To nie Mercedes ktory jedzie środkiem pasa, zwalnia na zakrętach i dostosowuje prędkość do znaków na drodze (A szkoda)

    Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

  3. #3
    Użytkownik Fachowiec Avatar Kurynio
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Stelvio Q, wcześniej Stelvio 2.0 280
    Postów
    2,620

    Domyślnie

    Nie jeździłem MY2020 więc nie będę się wymądrzał, ale z tymi znakami i prędkością to chyba jednak jest, konkretnie od 0:49

    https://www.youtube.com/watch?v=adpWTdFrEbI

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2012
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 Jtdm
    Postów
    62

    Domyślnie

    Są dwa tryby. Asystent pasa - on rzeczywiście tak działa i można go używać na każdej drodze, która ma namalowane pasy. Polega to na tym, że przy najechaniu na pas, auto ostrzega, a po braku reakcji odbija. Jeśli się nie skoryguje, to najedzie na drugi pas, odbije i tak w kółko.

    Jazda autonomiczna to tryb autostradowy - tutaj auto jedzie elegancko środkiem i samo skręca Wczoraj jechałem i całkiem fajnie to działa. Trzeba tylko trzymać ręce na kierownicy i czasem zmienić pas, żeby ominąć wolniejsze auta.

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2020
    Auto
    Veloce 2020 FL 280KM Rosso Competizione
    Postów
    125

    Domyślnie

    U Ciebie jechało środkiem pasa? Tak jak pisałem w pierwszym poście, na jeździe próbnej auto odbijało się od jednej krawędzi do drugiej. Oczywiście mowa o trybie autostradowym, tym w którym boki wyświetlacza zaświecają się na zielono

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    07 2017
    Auto
    Alfa Romeo ;)
    Postów
    644

    Domyślnie

    Cytat Napisał mdymel Zobacz post
    Są dwa tryby. Asystent pasa - on rzeczywiście tak działa i można go używać na każdej drodze, która ma namalowane pasy. Polega to na tym, że przy najechaniu na pas, auto ostrzega, a po braku reakcji odbija. Jeśli się nie skoryguje, to najedzie na drugi pas, odbije i tak w kółko.

    Jazda autonomiczna to tryb autostradowy - tutaj auto jedzie elegancko środkiem i samo skręca Wczoraj jechałem i całkiem fajnie to działa. Trzeba tylko trzymać ręce na kierownicy i czasem zmienić pas, żeby ominąć wolniejsze auta.
    Z tego co pamiętam to te dwa tryby oznaczają, że system jest inaczej oprogramowany dla jazdy miejskiej i inaczej dla autostradowej. Asystent pasa to nie jest tryb autonomiczny. Tutaj tryb autonimii polega na skoordynowaniu obecnych systemów tj. asystenta pasa ruchu, aktywnego tempomatu itp. Musiałbym poszukać ale chyba mam oficjalną grafikę, która to opisuje.

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2012
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 Jtdm
    Postów
    62

    Domyślnie

    Cytat Napisał maxspeed198 Zobacz post
    U Ciebie jechało środkiem pasa? Tak jak pisałem w pierwszym poście, na jeździe próbnej auto odbijało się od jednej krawędzi do drugiej. Oczywiście mowa o trybie autostradowym, tym w którym boki wyświetlacza zaświecają się na zielono
    Tak - jechałem ze Śląska do Szczecina po odebraniu samochodu Pierwsze km zrobiłem zwykłymi drogami w ramach docierania, ale spory kawałek jechałem S-kami. Prawie cały czas z asystentem - działał idealnie, oprócz jednego razu jak chyba nie zauważył tira przedemną i musiałem sam wyhamowałeć. Jechał środkiem i bardzo ładnie, delikatnie hamował i przyśpieszał. Do spokojnej jazdy po autostradzie super sprawa.

    To o czym piszesz, rzeczywiście też miałem, ale jak puściłem kierownicę na zwykłej drodze (asystent pasa). Wtedy też dojeżdżał do pasa, odbijał, dojeżdzał do drugiego, odbijał itd.

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta Avatar moosiak
    Dołączył
    04 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Giulia
    Postów
    253

    Domyślnie

    Trochę ot: po co giulią jeździć półautonomicznie? Ja mam po dwóch latach taką samą frajdę czy na autostradzie, czy w górach czy po bułki

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2020
    Auto
    Veloce 2020 FL 280KM Rosso Competizione
    Postów
    125

    Domyślnie

    Cytat Napisał mdymel Zobacz post
    To o czym piszesz, rzeczywiście też miałem, ale jak puściłem kierownicę na zwykłej drodze (asystent pasa). Wtedy też dojeżdżał do pasa, odbijał, dojeżdzał do drugiego, odbijał itd.
    Tzn sugerujesz, że dzieje się tak w momencie kiedy nie ma pasów albo pasy są niewyraźne? Ja jechałem obwodnicą Krakowa w ciągu A4 gdzie pasy wydaje mi się są wyraźne. I tak jak pisałem tę samą trasę jechałem i Giulią i S60. W Volvo ten efekt nie występował. Mam tylko cichą nadzieję, że to była jakaś przedprodukcyjna Giulia i już zostało to poprawione/zaktualizowane.
    Cytat Napisał moosiak Zobacz post
    Trochę ot: po co giulią jeździć półautonomicznie? Ja mam po dwóch latach taką samą frajdę czy na autostradzie, czy w górach czy po bułki
    Bo to wygodne i można w długiej i nużącej podróży odpocząć. Tak sądzę ale przekonam się dopiero jak odbiorę swój egzemplarz.

  10. #10
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2012
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.9 Jtdm
    Postów
    62

    Domyślnie

    Cytat Napisał maxspeed198 Zobacz post
    Tzn sugerujesz, że dzieje się tak w momencie kiedy nie ma pasów albo pasy są niewyraźne? Ja jechałem obwodnicą Krakowa w ciągu A4 gdzie pasy wydaje mi się są wyraźne. I tak jak pisałem tę samą trasę jechałem i Giulią i S60. W Volvo ten efekt nie występował. Mam tylko cichą nadzieję, że to była jakaś przedprodukcyjna Giulia i już zostało to poprawione/zaktualizowane.
    Nie, jak nie ma pasów to te systemy chyba w ogóle nie działają. Z tego, co rozumiem, jazda półautonomiczna jest dostępna na autostradzie - wtedy się pojawia ten zielony kolor po bokach ekranu. Odbijanie pasa robi sam asystent pasa - to nie jest jazda półautonomiczna tylko zapobieganie wyjechaniu z pasa.
    Półautonomiczna, na autostradzie trzymała mi się środka - odbijania nie było wcale.


    Cytat Napisał moosiak Zobacz post
    Trochę ot: po co giulią jeździć półautonomicznie? Ja mam po dwóch latach taką samą frajdę czy na autostradzie, czy w górach czy po bułki
    Na pustej autostradzie, w Polsce, czyli wolno... Czemu nie? Poza tym dla mnie był też fun z posiadania takiego bajera

Podobne wątki

  1. Jazda bez alternatora
    Utworzone przez H_A_L_T_I w dziale 156
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 28-12-2014, 21:49
  2. Jazda bez przepływomierza
    Utworzone przez sizar w dziale 156
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 16-06-2014, 22:50
  3. Jazda bez turbiny 2,4 jtd
    Utworzone przez Garulkrk w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 16-12-2010, 15:08
  4. Wieczorowa jazda
    Utworzone przez xdj1 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 26-11-2009, 14:33

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory