Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Temat: Stelvio pływa przy większych prędkościach

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2019
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    STELVIO SUPER 280 KM 2018
    Postów
    4

    Domyślnie Stelvio pływa przy większych prędkościach

    Witam,

    Mam od niespełna roku Stelvio 2018 280 KM. Z uwagi na koronę nie miałam wcześniej wiele okazji na dłuższe trasy i jeździłam praktycznie tylko po mieście bez zastrzeżeń. W ostatni tydzień zrobiłam prawie 2000 km po polskich drogach, głównie ekspresowych i zauważyłam że auto mocno pływa przy prędkościach już powyżej 110 - 120 km i trzeba z nim walczyć aby utrzymać się w pasie. Wiem że układ kierowniczy jest bardzo czuły i auto lekko nadsterowne, ale takiego "pływania" nie miałam nawet w prawie 3 tonowym krótkim Land Cruiserze, którym przejechałam ponad 200 tys km.

  2. #2
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    RZ
    Auto
    Stelvio 2018 Sport TI
    Postów
    3,475

    Domyślnie

    rozmiar opon?

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2019
    Auto
    czarne
    Postów
    173

    Domyślnie

    Miałem podobnie gdy ciśnienie w oponach było za wysokie. Teraz przy ciśnieniu zgodnym z instrukcją 180 km/h nie robi na Stefci żadnego wrażenia. Koła mam 19"

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2018
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio
    Postów
    854

    Domyślnie

    Dokladnie sprawdz cisnienie w oponach. Wez pod uwage ze przy wyzszych predkosciach temperatura opony rosnie a wraz a nia cisnienie.. ja dzisiaj 220 lecialem momentami I nic nie plywa tez 280KM dziabniete tak ze powinno byc 300+ cisnienie w oponach na zimno ok 2.5.. (ja mam 20)

    Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2020
    Auto
    Stelvio Veloce 210km MY2020
    Postów
    17

    Domyślnie

    Stelvio Veloce 210km, standardowe zawieszenie, felgi 20", opony sztywniejsze od oryginalnych. Dla mnie nie pływa, jest wręcz bardzo precyzyjne. Dodatkowo możliwość kontrolowania promienia skrętu gazem bardzo ułatwia prowadzenie auta. Porównuje do BMW x3 na 19" i sportowe zawieszenie, BMW 3 GT na 18", standardowe zawieszenie, które subiektywnie prowadzą się gorzej.
    Ostatnio edytowane przez Pietonek ; 01-08-2020 o 06:18

  6. #6
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    RZ
    Auto
    Stelvio 2018 Sport TI
    Postów
    3,475

    Domyślnie

    coś ci się pomieszało- Stelvio na standardowo przy zwykłych 20 calach zarówno na przodzie jak i tyle 255/45 R20 105Y. C odo ćisniena - ja zredukowałem przód do 2.1 tył do 2.3 - inaczej nie dało się tym jeździć- opony Pirelli Scorpoin Verde

  7. #7
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    12 2019
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    STELVIO SUPER 280 KM 2018
    Postów
    4

    Domyślnie

    235/60/R 18 całoroczne Michelin crossclimate SUV

    - - - Updated - - -

    Bardzo wszystkim dziękuję. To musi być ciśnienie w oponach, bo nam aż 2.8 Tak mi zostawili w serwisie przy zmianie kół i nie wpadłam na to, żeby je zmniejszyć. Ustawię na 2.4 i dam znać czy auto wróciło do bajecznego prowadzenia. Pozdrawiam

  8. #8
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2018
    Auto
    AR Giulietta 1.4 TB Sport + LPG Tartarini EVO 01
    Postów
    1,106

    Domyślnie

    Cytat Napisał niegowic Zobacz post
    Dokladnie sprawdz cisnienie w oponach. Wez pod uwage ze przy wyzszych predkosciach temperatura opony rosnie a wraz a nia cisnienie.. ja dzisiaj 220 lecialem momentami I nic nie plywa tez 280KM dziabniete tak ze powinno byc 300+ cisnienie w oponach na zimno ok 2.5.. (ja mam 20)

    Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka
    Tak. Niech bada temperature powietrza co 50 km, wozi że sobą przenosny kompresor i sprawdza ciśnienie! A jak jest za duże "W funkcji temperatury otaczającego powietrza" to niech Stefci wypuści, bo się powyzej 110 km/h bedzie źle prowadzila! No i co z tego że ciśnienie rośnie że wzrostem temperatury?! Co to za idiotyczna rada? Po co ma to ma brać pod uwagę? Ma być ciśnienie na nierozgarzanych oponach tylne imię w instrukcji dla danego rozmiaru opon i nic więcej wlasciciela nie powinno interesowac! Nikt kto ma minimum oleju w głowie nią mierzy temp na rozgrzanych oponach.

    - - - Updated - - -

    Wróci.

  9. #9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    07 2020
    Auto
    Stelvio Veloce 210km MY2020
    Postów
    17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dareek Zobacz post
    coś ci się pomieszało- Stelvio na standardowo przy zwykłych 20 calach zarówno na przodzie jak i tyle 255/45 R20 105Y. C odo ćisniena - ja zredukowałem przód do 2.1 tył do 2.3 - inaczej nie dało się tym jeździć- opony Pirelli Scorpoin Verde
    Nie pisałem szersze tylko sztywniejsze. 255/45R20 na obu osiach. Zamiast seryjnych touringowych (inna marka ale ta sama grupa co Pirelli Scorpion Verde) założyłem Pirell P Zero S.C. homologowane do X3 M. Są sztywniejsze od wymienionych powyżej i bardziej lite na barku zewnętrznym.

    Odnośnie ciśnienia. Pompujemy jedynie zgodnie z zaleceniami producenta (dla 20" 2,3/2,5 na pusto i 2,4/2,7 na pełno, dla 235/60R18 2,1 przód i 2,3 tył na pusto i 2,3/2,6 na pełno). Pompujemy przy zimnym powietrzu, czyli takim jak jest na zewnątrz (obejętne czy -20 czy +30). Producent auta przewidział wzrost ciśnienie przy zwiększonej temperaturze (dynamicznej jeździe). Obniżenie ciśnienia jest niewskazane, gdyż zmniejsz nośność opony (jest ona uzależniona od ciśnienia). Istnieje ryzyko uszkodzenia opony przy gwałtownym skręcie, gdy większość masy jest na jedym z przednich kół. Oczywiście zwiększmy komfort ale równocześnie zwiększamy zużycie bieżnika (na barkach), zwiększamy zużycie paliwa (wyższa temperatura opny ze względu na większe igięcia ścianek bocznych) i tracimy precyzję prowadzenia (opóźnienie między felgą a bieżnikiem ze względu miękką ściankę boczną).

    Odnośnie opon Manka. Masz założone opony całoroczne. Co za tym idzie są bardziej miękkie niż opony letnie, oraz bardziej ponacinane, co za tym idzie bardziej pływają. W oponach zimowych w obecnej porze widać to jeszcze bardziej. Może nie jechałeś sam i powinieneś zwiększyć ciśnienie do 2,3 przód i 2,6 tył. Najlepiej założyć sztywniejsze opony (letnie) lub większe koła.

    Widzę, że ustawiasz 2,4 na obie osie. Lepiej spróbuj 2,3/2,6 jak dla obciążonego samochodu.

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2018
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio
    Postów
    854

    Domyślnie

    Cytat Napisał XJ6 Zobacz post
    Tak. Niech bada temperature powietrza co 50 km, wozi że sobą przenosny kompresor i sprawdza ciśnienie! A jak jest za duże "W funkcji temperatury otaczającego powietrza" to niech Stefci wypuści, bo się powyzej 110 km/h bedzie źle prowadzila! No i co z tego że ciśnienie rośnie że wzrostem temperatury?! Co to za idiotyczna rada? Po co ma to ma brać pod uwagę? Ma być ciśnienie na nierozgarzanych oponach tylne imię w instrukcji dla danego rozmiaru opon i nic więcej wlasciciela nie powinno interesowac! Nikt kto ma minimum oleju w głowie nią mierzy temp na rozgrzanych oponach.

    - - - Updated - - -

    Wróci.
    Ale o czym Ty piszesz? Stelvio pokazuje cisnienie w oponach.. jak sam napisal ma 2.8.. wiec za duzo..

    2.1 to sorry ale nie w stelvio.. dostaniesz blad cisnienia w oponach.. minimum a tego co pamietam jest 2.3 lub 2.4 ponizej tej wartosci zappala sie blad.

    Proponuje zajrzec do instrukcji 2.8 to chyba bylo zalecene ale przy duzych obciazeniach.. nie mam teraz czasu podawac dokladnie strony.. ale napewno nie 2.1..


    Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Podobne wątki

  1. [Giulia] Prowadzenie Stelvio przy prędkościach autostradowych 160km/h +
    Utworzone przez Btechfan w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 62
    Ostatni post / autor: 11-08-2019, 19:29
  2. [164] 2.0 TS dymi na czarno przy większych obrotach
    Utworzone przez Muller542 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 25-06-2018, 21:52
  3. Niestabilność przy większych prędkościach
    Utworzone przez mati1448 w dziale 156
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 17-05-2017, 21:36
  4. [146] 146 Gwizdy przy większych prędkościach.
    Utworzone przez qazaqwe45 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 01-05-2015, 14:02
  5. Terkotanie przy większych prędkościach
    Utworzone przez inobart w dziale 156
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 10-12-2010, 17:10

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory