Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Temat: Zaskoczyło mnie zachowanie skrzyni biegów?!

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar alfa.bravo
    Dołączył
    05 2019
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia Veloce 280HP Q4
    Postów
    65

    Domyślnie Zaskoczyło mnie zachowanie skrzyni biegów?!

    Historia z przed kilku dni ku przestrodze.

    Jadę dynamicznie w trybie sekwencyjnym, obie ręce na łopatkach. Redukcja, gaz, bieg wyższy, hamowanie, redukcja itd.
    I w pewnym momencie po redukcji silnik wchodzi na obroty ale nie przyśpiesza.
    Odruchowo manetka lewa jeszcze raz, zero reakcji. W międzyczasie pełne rozproszenie uwagi i skupienie się na tym, że auto nie jedzie - akurat miało to miejsce w sytuacji w miarę bezpiecznej, ale wyobrażam sobie, że mogło do tego dojść np. podczas wyprzedzania.
    Auto sporo zwolniło, manetka prawa - coś się zadziało. Auto jedzie, ale jest początkowo zamulone.

    Co się okazuje - przypadkowe wciśnięcie obu manetek na raz podczas jazdy skutkuje przejściem skrzyni w tryb N (tak wiem, że instrukcja o tym wspomina, ale nigdy tego nie używałem i byłem przekonany o tym, że ma to miejsce tylko na postoju). Tryb N z M, czyli dźwignia odbija nam w prawo, a następnie w górę.
    Wciśnięcie w tej sytuacji lewej manetki nie powoduje zupełnie nic. Jedziemy na N. Wciśnięcie manetki prawej powoduje przejście z trybu N na tryb D co przy wyhamowanym pojeździe po chwili jazdy na N powoduje przejście na znacznie wyższy zamulony bieg w trybie D co kradnie nam dodatkowy czas jeżeli musimy kontynuować przyśpieszanie.

    Jak dla mnie bardzo dziwne i niebezpieczne zachowanie. Nie znajduję logicznego uzasadnienia dla konieczności zapewnienie możliwości przejścia w tryb N manetkami w trybie M podczas jazdy... Dźwignią - ok. Manetkami na postoju ok. Ale podczas jazdy w trybie M?
    Ostatnio edytowane przez alfa.bravo ; 12-08-2020 o 10:26

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar bartas82
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Wlkp.
    Auto
    Giulia, Giulietta
    Postów
    891

    Domyślnie

    Fakt, nieprzemyślane i trochę niebezpieczne (ewentualnie powinno być ograniczone tylko do max 1 biegu?!), ale brak logiki w działaniu systemów w Giulii niestety ujawnia się też w innych tematach
    Pozdro,
    Bartas

  3. #3
    Użytkownik Fachowiec Avatar Kurynio
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Stelvio Q, wcześniej Stelvio 2.0 280
    Postów
    2,620

    Domyślnie

    Wystarczy nie ciągnąć za dwa oba na raz

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    11 2018
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Q
    Postów
    214

    Domyślnie

    prosta droga do rozwalenia skrzyni

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2018
    Mieszka w
    BB
    Auto
    AR Stelvio Executive
    Postów
    98

    Domyślnie

    W jakim celu ciągniesz za dwie manetki ? Co skrzynia ma wtedy zrobić wbić w górę, w dół czy zakleszczyć skrzynie ? To mega logiczne jak się auto zachowało


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  6. #6
    Użytkownik Świeżak Avatar alfa.bravo
    Dołączył
    05 2019
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia Veloce 280HP Q4
    Postów
    65

    Domyślnie

    Przeczytaj ze zrozumieniem. Napisałem, że redukowałem, później że druga manetka wbiła się przypadkowo co jak widać może wydarzyć się przy dynamicznej jeździe i trzymaniu rąk na kierownicy + palców na obu manetkach jednocześnie. Dla Ciebie logicznie, dla mnie możliwość przypadkowego wbicia N podczas jazdy nie dotykając nawet dźwigni jest zupełnie nielogiczna.

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    03 2018
    Mieszka w
    BB
    Auto
    AR Stelvio Executive
    Postów
    98

    Domyślnie

    Czytam ze zrozumieniem , pociągnięcie dwóch manetek jest nielogiczne, reakcja auta nie może być inna


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    04 2012
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulia 2.0 RWD MY'20
    Postów
    475

    Domyślnie

    tak powinno byc i dziala to w wielu autach z automatem i manetkami. Mi sie nie zdarzylo zeby przypadkiem pociagnac za 2 manetki, a jezdze na manualnej zmianie 90% czasu. Celowo owszem, czasem jak wiem ze sie za chwile bede zatrzymywal i jade juz wolno to wrzucam N manetkami, bo przy zatrzymywaniu w tej skrzyni dosc mocno czuc przejscia gdy przechodzi z 3 na 2 i z 2 na 1 w szczegolnosci w Dynamicu. Przydatne byloby gdyby mozna wsteczny wrzucic manetkami, prawa wrzucamy D a np. lewa przy minimalnie dluzszym przytrzymaniu wrzucal by sie R, oczywiscie tylko gdy auto stoi lub prawie stoi.

  9. #9
    Użytkownik Świeżak Avatar alfa.bravo
    Dołączył
    05 2019
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia Veloce 280HP Q4
    Postów
    65

    Domyślnie

    To jest właśnie o tyle dziwne, że nie da się wbić R z trybu M z wciśniętym przyciskiem z tyłu jak chociażby w BMW z tą skrzynią, chociaż jak widać byłoby to możliwe, a jest możliwość wbicia N w trakcie jazdy, gdy chcąc to zrobić bez manetek trzeba by się nieźle postarać.

    Ja też 90% czasu jeżdżę na manetkach i mi się to nie zdarzyło do tej pory, ale jak widać kiedyś musi być pierwszy raz...

    Cytat Napisał Lukicrx Zobacz post
    Czytam ze zrozumieniem , pociągnięcie dwóch manetek jest nielogiczne, reakcja auta nie może być inna
    Owszem może - brak reakcji. Dalej nie wiem po co taki feature podczas jazdy? Jak jeżdżę automatami nigdy nie zdarzyło mi się wrzucać N podczas jazdy. Komputer mógłby to jakoś wyłapywać i np. aktywować dopiero jeżeli prędkość zejdzie blisko zera itd. Tak samo z wrzucaniem R łopatkami albo przechodzeniem z M na R, to by było coś gdyby zrobili w pierwszej kolejności.
    Ostatnio edytowane przez alfa.bravo ; 12-08-2020 o 13:34

  10. #10
    Użytkownik Rowerzysta Avatar jml
    Dołączył
    08 2017
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Alfa Romeo Giulia 2.0 TBi 200KM
    Postów
    452

    Domyślnie

    Cytat Napisał method Zobacz post
    tak powinno byc i dziala to w wielu autach z automatem i manetkami. Mi sie nie zdarzylo zeby przypadkiem pociagnac za 2 manetki, a jezdze na manualnej zmianie 90% czasu. Celowo owszem, czasem jak wiem ze sie za chwile bede zatrzymywal i jade juz wolno to wrzucam N manetkami, bo przy zatrzymywaniu w tej skrzyni dosc mocno czuc przejscia gdy przechodzi z 3 na 2 i z 2 na 1 w szczegolnosci w Dynamicu. Przydatne byloby gdyby mozna wsteczny wrzucic manetkami, prawa wrzucamy D a np. lewa przy minimalnie dluzszym przytrzymaniu wrzucal by sie R, oczywiscie tylko gdy auto stoi lub prawie stoi.
    Z 3 na 2 redukcję trzeba wyczuć, popróbuj przy różnych prędkościach i obrotach, da się to zrobić. Obroty na pewno wyższe niż np. redukcja z 4 na 3.

    A auto zatrzymuj na 2, wtedy automat nawet w trybie manualnym Ci zrzuci do 1 jak auto stanie. Redukcja manualna z 2 na 1 to prawie zawsze mocne szarpnięcie. Wydaje mi się, że auto w trybie automatycznym zrzuca do 2, a na 1 dopiero po zatrzymaniu się auta całkiem.

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 13-10-2017, 21:37
  2. [Giulietta] I mnie dopadło - gałka skrzyni biegów
    Utworzone przez Filip0 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 13-07-2015, 22:27
  3. [GTV] Dziwne zachowanie skrzyni biegów.
    Utworzone przez Keniq w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 02-06-2015, 20:04
  4. Dziwne zachowanie skrzyni biegów.
    Utworzone przez b0rn20wn w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 14-11-2013, 23:21
  5. [145] dziwne zachowanie skrzyni biegów
    Utworzone przez nietyx w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 18-09-2008, 21:22

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory