Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22

Temat: Tryb "Neutral" na postoju? ZF 8HP50

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar ArcoMancino
    Dołączył
    05 2014
    Mieszka w
    Mordor, korzenie z WGM
    Auto
    Giulia 2.0 pb 200 KM '17 Vulcano Black. Wcześniej 159 BN 1.9JTDm 8V '09 Grigio Titanio.
    Postów
    483

    Domyślnie Tryb "Neutral" na postoju? ZF 8HP50

    Za sprawą tego, że Giulia jest moim pierwszym samochodem z automatyczną skrzynią biegów, zastanawia mnie jak postępować w przypadku postoju w ruchu miejskim na światłach. Trzymać na "D" oraz hamulcu czy przerzucać w tryb "P" lub "N"?

    Instrukcja obsługi w żaden sposób nie odnosi się do tej kwestii, natomiast moja pobieżna wiedza opiera się o przekonanie, że dla dobra skrzyni używania trybu "N" powinno się unikać.

    Z drugiej strony w artykule na forzaitalia.pl "Alfa Romeo Giulia - Nowa Dynastia" natrafiłem na taki fragment:

    "Podczas postoju na światłach tryb Neutral wrzuca się w automacie przez jednocześnie kliknięcie obydwu łopatek do siebie"

    Brzmi to jak spore ułatwienie dla wrzucania trybu "Neutral" i zachęta do korzystania w ruchu miejskim. To z kolei mocno odbiega od obiegowych opinii oraz rekomendacji dotyczących korzystania z automatycznych skrzyń biegów. Jakie jest Wasze doświadczenie i wiedza w tym temacie?

    Pozdrawiam,
    Arek


    Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka
    Ostatnio edytowane przez ArcoMancino ; 07-09-2020 o 12:38

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar So What!
    Dołączył
    11 2019
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Było Subaru Legacy 3.0R, jest Giulia Veloce
    Postów
    338

    Domyślnie

    Ja trzymam nogę na hamulcu w trybie D chyba, że mam bardzo rozgrzane tarcze i nie chcę ich pokrzywić (stygną wolniej pod zaciskiem). Wtedy można posiłkować się "P", ew. "N" plus hamulec postojowy. W praktyce bardzo rzadko tarcze są aż tak rozgrzane, żeby to miało sens ;-)
    Jak pociągniesz jednocześnie obie łopatki, włącza się tryb "N". Do trybu "D" możesz przejść pociągając za prawą łopatkę. W obu przypadkach noga na hamulcu.

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Stacho
    Dołączył
    08 2019
    Auto
    Stelvio Veloce MY2020
    Postów
    419

    Domyślnie

    Ja od ok. 10 lat jeżdżę pojazdami z automatem i 99,9 % pozostaję w trybie D. O trybie N przypominam sobie sporadycznie jak chcę samochód przepchnąć kilka cm w garażu bo za blisko podjechałem lub u mechanika na podnośnik przy wymianie opon.

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta Avatar ArcoMancino
    Dołączył
    05 2014
    Mieszka w
    Mordor, korzenie z WGM
    Auto
    Giulia 2.0 pb 200 KM '17 Vulcano Black. Wcześniej 159 BN 1.9JTDm 8V '09 Grigio Titanio.
    Postów
    483

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi! Zastanawia mnie czy przerzucanie na "N" podczas postoju na swiatłach nie jest czasem szkodliwe dla skrzyni. Z jednej strony producent zdaje się ułatwiać taki zabieg na przykład poprzez zaimplementowanie sprytnego skrótu w łopatkach. Jeżeli nie ma przeciwskazań, to jest to dobra opcja, by sobie w taki sposób dodatkowo zwiększyć wygodę w zakorkowanym miescie (plus ograniczyć świecenie innym po oczach stopem). Z drugiej natomiast strony takie przełączanie to dodatkowa praca dla skrzyni i zastanawia mnie jak ona może ją znosić oraz jakie są przeciwskazania.

    Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Shimmy
    Dołączył
    04 2019
    Mieszka w
    KR/ERA
    Auto
    Giulia B-Tech+
    Postów
    908

    Domyślnie

    Cytat Napisał ArcoMancino Zobacz post
    Jeżeli nie ma przeciwskazań, to jest to dobra opcja, by sobie w taki sposób dodatkowo zwiększyć wygodę w zakorkowanym miescie (plus ograniczyć świecenie innym po oczach stopem)
    Na N i tak musisz trzymać hamulec bo możesz się toczyć. Poza tym IMO światła stopu lepiej jednak mieć włączone dla bezpieczeństwa. Nie bez powodu autoholdy robią to samo.

  6. #6
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Kąty Wrocławskie.
    Auto
    była AR156 1,9 JTD 110 2001; AR147 1,9 JTD 2003, Stelvio, jest 159,1,9 200KM, Giulia 280KM
    Postów
    1,552

    Domyślnie

    Gdy widzę, że postój będzie chwilę trwał aktywuję przyciskiem s&s i silnik gaśnie, nic nie pracuje, gdy podjeżdżam w korku S&s wyłaczam. Jeżeli już chcesz przełaczyć skrzynię, aby nie trzymać nogi na h-cu, to chyba lepiej dać na "P" ( auto nie stoczy się po ewentualnej pochyłości drogi).

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta Avatar vincent
    Dołączył
    03 2019
    Mieszka w
    Trójmiasto
    Auto
    Giulia Super 2018
    Postów
    265

    Domyślnie

    Można nie trzymać nogi na hamulcu ale ciągle mieć bieg D - wystarczy na światłach "zaciągnąć" ręczny. Dodatkową zaletą jest to że przy ruszaniu nie trzeba już nic robić, wystarczy dodać gazu, ręczny sam odpuszcza.

    Przełączanie na N jest raczej bez sensu, a ułatwienie w łopatkach przydaje się chyba tylko do przegazówki

  8. #8
    Użytkownik Świeżak Avatar Gelo
    Dołączył
    12 2019
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia Q4 2.0 280km
    Postów
    180

    Domyślnie

    Tu masz wskazówki, co robić, czego nie w automacie:
    https://www.pkt.pl/artykul/najczests...n-biegow-12765

  9. #9
    Użytkownik Fachowiec Avatar kozak
    Dołączył
    07 2018
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    BMW 540i
    Postów
    2,181

    Domyślnie

    w korku to lepiej uzywac aktywny tempomat

  10. #10
    Użytkownik Rowerzysta Avatar ArcoMancino
    Dołączył
    05 2014
    Mieszka w
    Mordor, korzenie z WGM
    Auto
    Giulia 2.0 pb 200 KM '17 Vulcano Black. Wcześniej 159 BN 1.9JTDm 8V '09 Grigio Titanio.
    Postów
    483

    Domyślnie

    Jak się ma, to pewnie!

    Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka

Podobne wątki

  1. [159] Katalog felg pasujących na zaciski Brembo: "duże" 2.4, 3.2, "małe" 1.9 polift)
    Utworzone przez Ciacho13 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 78
    Ostatni post / autor: 15-07-2020, 11:04
  2. Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 22-10-2018, 13:11
  3. [Giulietta] Tryb "All Weather" i moze na temat opon
    Utworzone przez _arekm_ w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 22-02-2018, 11:03
  4. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 07-12-2014, 20:10
  5. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 29-01-2012, 12:50

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory