Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 33

Temat: Napęd Q4 a tryby jazdy DNA

  1. #21
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Luke77
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Veloce Ti 280KM Benzyna MY20, Alfa Romeo Giulietta Distinctive 170KM Benzyna
    Postów
    813

    Domyślnie

    [MENTION=74950]Lober[/MENTION], sprawdziłem w każdym z trzech trybów DNA jak wygląda rozdział napędu przy ruszaniu i w każdym jest tak samo (niezależnie czy rusza się dynamicznie czy jak emeryt) Po prostu animacja AWD pokazuje że na chwilę pojawia się przód, przez moment jest 50/50 a po chwili przód się odłącza. I tyle w temacie.
    Być może dorabiamy teorię a tak naprawdę rozdział napędu nie ma nic wspólnego z DNA (na pewno przy ruszaniu)

    Ktoś pisał też że w Dynamic, zaraz po puszczeniu hamulca auto wyrywa do przodu, u mnie nie ma nic takiego, w każdym z trybów pełza tak samo. (a mam now Veloce Ti)

    Sent from my SM-G960F using Tapatalk

  2. #22
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,984

    Domyślnie

    Cytat Napisał Luke77 Zobacz post
    Ktoś pisał też że w Dynamic, zaraz po puszczeniu hamulca auto wyrywa do przodu, u mnie nie ma nic takiego, w każdym z trybów pełza tak samo. (a mam now Veloce Ti)
    może ja - porównywałem auto klienta z końca 2018r (Veloce Ti Q4 z GPF) z moją 4.2018 Veloce Q4 - w aucie klienta od razu ruszał w trybie D, nie przyglądnąłem się obrotomierzowi, ale tak jakby obroty same od razu się zwiększały np na jakieś 1500 obr/min (tak zgaduję). wiele może zależeć od konkretnych firmwarów czy to ECU, TCM, DTCM czy BSM
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  3. #23
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 TBi 280KM Q4 Imola Titanium
    Postów
    223

    Domyślnie

    Cytat Napisał Luke77 Zobacz post
    [MENTION=74950]Lober[/MENTION], sprawdziłem w każdym z trzech trybów DNA jak wygląda rozdział napędu przy ruszaniu i w każdym jest tak samo (niezależnie czy rusza się dynamicznie czy jak emeryt) Po prostu animacja AWD pokazuje że na chwilę pojawia się przód, przez moment jest 50/50 a po chwili przód się odłącza. I tyle w temacie.
    Być może dorabiamy teorię a tak naprawdę rozdział napędu nie ma nic wspólnego z DNA (na pewno przy ruszaniu)

    Ktoś pisał też że w Dynamic, zaraz po puszczeniu hamulca auto wyrywa do przodu, u mnie nie ma nic takiego, w każdym z trybów pełza tak samo. (a mam now Veloce Ti)

    Sent from my SM-G960F using Tapatalk
    Prawdopodobnie dorabiamy teorię a DNA nie ma wpływu na działanie Q4. Przynajmniej tak by wynikało z Twoich obserwacji. Czyli tryby jazdy DNA odpowiadają za kontrolę trakcji, mapowanie pedału gazu, reakcję skrzyni biegów i chyba za układ kierowniczy, aczkolwiek tego ostatniego nie jestem pewien. Q4 działa samodzielnie, niezależnie od trybów jazdy. Chyba takie wytłumaczenie należałoby przyjąć, a przynajmniej do momentu, w którym ktoś będzie w stanie tą teorię obalić Dzięki wielkie za pamięć i podzielenie się obserwacjami!

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    może ja - porównywałem auto klienta z końca 2018r (Veloce Ti Q4 z GPF) z moją 4.2018 Veloce Q4 - w aucie klienta od razu ruszał w trybie D, nie przyglądnąłem się obrotomierzowi, ale tak jakby obroty same od razu się zwiększały np na jakieś 1500 obr/min (tak zgaduję). wiele może zależeć od konkretnych firmwarów czy to ECU, TCM, DTCM czy BSM
    U siebie nie przypominam sobie podbicia obrotów bez wciskania gazu. Oczywiście, jeżeli trzymam pedał gazu stale wciśnięty np. na 20% i przełączę z trybu A na D, to obroty od razu wzrosną, pomimo, że pedał gazu jest w tej samej pozycji- zmienia się mapowanie. Być może tamten egzemplarz miał coś źle skalibrowane albo uszkodzony potencjometr i cały czas komputer dostawał sygnał o np. delikatnym naciśnięciu gazu, które po prostu w trybie A i N nie były zauważalne, bo komputer w tych trybach ignorował taki sygnał, zaś w trybie D traktował już jako naciśnięcie gazu. Dzisiaj obadam u siebie.

  4. #24
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    03 2013
    Auto
    Giulia
    Postów
    287

    Domyślnie

    Co prawda nie mam Q4 i automatu ale w mojej jest tak, że w trybie D wciśnięcie sprzęgła podnosi obroty biegu jałowego. W innych trybach tego nie ma. Więc tak myślę, że DNA steruje czymś więcej niż tylko gazem i hamulcami (w D są jakby "ostrzejsze"). Nie zauważyłem też wpływu DNA na kierownicę. Mam za to wrażenie, że w trybie D zmienia się sterowanie zaworem EGR, tzn. jest raczej zamknięty niż otwarty, na co wskazuje natychmiastowa reakcja na gaz i brak zwłoki w przyśpieszaniu.

  5. #25
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Luke77
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Veloce Ti 280KM Benzyna MY20, Alfa Romeo Giulietta Distinctive 170KM Benzyna
    Postów
    813

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lober Zobacz post
    Prawdopodobnie dorabiamy teorię a DNA nie ma wpływu na działanie Q4. Przynajmniej tak by wynikało z Twoich obserwacji. Czyli tryby jazdy DNA odpowiadają za kontrolę trakcji, mapowanie pedału gazu, reakcję skrzyni biegów i chyba za układ kierowniczy, aczkolwiek tego ostatniego nie jestem pewien. Q4 działa samodzielnie, niezależnie od trybów jazdy. Chyba takie wytłumaczenie należałoby przyjąć, a przynajmniej do momentu, w którym ktoś będzie w stanie tą teorię obalić Dzięki wielkie za pamięć i podzielenie się obserwacjami!



    U siebie nie przypominam sobie podbicia obrotów bez wciskania gazu. Oczywiście, jeżeli trzymam pedał gazu stale wciśnięty np. na 20% i przełączę z trybu A na D, to obroty od razu wzrosną, pomimo, że pedał gazu jest w tej samej pozycji- zmienia się mapowanie. Być może tamten egzemplarz miał coś źle skalibrowane albo uszkodzony potencjometr i cały czas komputer dostawał sygnał o np. delikatnym naciśnięciu gazu, które po prostu w trybie A i N nie były zauważalne, bo komputer w tych trybach ignorował taki sygnał, zaś w trybie D traktował już jako naciśnięcie gazu. Dzisiaj obadam u siebie.
    Oczywiście możliwe jest też że w zakrętach jest inaczej, pytanie co jak ruszamy ze śliskiego może wtedy są różnice? Zima i plucha wkrótce, się obada

    Sent from my SM-G960F using Tapatalk

  6. #26
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 TBi 280KM Q4 Imola Titanium
    Postów
    223

    Domyślnie

    Cytat Napisał Luke77 Zobacz post
    Oczywiście możliwe jest też że w zakrętach jest inaczej, pytanie co jak ruszamy ze śliskiego może wtedy są różnice? Zima i plucha wkrótce, się obada

    Sent from my SM-G960F using Tapatalk
    Jeżeli zima będzie taka, jak ta ubiegła, to pewnie nawet opon na zimowe nie zmienię ale może któryś/któraś z szanownych klubowiczów uda się Giulią w tereny górzyste i będzie mógł przeprowadzić "eksperyment"
    Ostatnio edytowane przez Lober ; 24-09-2020 o 10:14

  7. #27
    Użytkownik Rowerzysta Avatar So What!
    Dołączył
    11 2019
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Było Subaru Legacy 3.0R, jest Giulia Veloce
    Postów
    338

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lober Zobacz post
    ale może ktoś z szanownych klubowiczów uda się Giulią w tereny górzyste i będzie mógł przeprowadzić "eksperyment"
    Taki jest plan

  8. #28
    Użytkownik Rowerzysta Avatar jml
    Dołączył
    08 2017
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Alfa Romeo Giulia 2.0 TBi 200KM
    Postów
    452

    Domyślnie

    Układ kierowniczy się utwardza w trybie D.

  9. #29
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Techno
    Dołączył
    11 2018
    Mieszka w
    Krakow
    Auto
    Giuletta Sprint, Giulia Veloce 2.0T Q4 LSD
    Postów
    307

    Domyślnie

    Cytat Napisał jml Zobacz post
    Układ kierowniczy się utwardza w trybie D.
    Ujął bym to inaczej, w trybie D układ kierowniczy jest mniej wspomagany [emoji6]

    Wysłane z mojego Nokia 7 plus przy użyciu Tapatalka

  10. #30
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2017
    Mieszka w
    Dolnośląskie
    Auto
    Guliietta,Stelvio, MTS1260
    Postów
    62

    Domyślnie

    A mam takie z dup... pytanie. Można ( 2019) wyłączyć kontrolę trakcji? Tak pytam , bo często na narty śmigam i nie raz przy "wygrzebywaniu" się to przydawało. W menu patrzyłem i nie znalazłem tej opcji ...

Podobne wątki

  1. [Giulia] Tryby DNA nie są zapamiętywane
    Utworzone przez Kubster w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 29-01-2020, 09:45
  2. [Giulietta] Światła ksenonowe AFS tryby pracy i bark? ada[tacji świateł
    Utworzone przez chrisc w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 13-03-2018, 13:45
  3. Czy w Alfie 147 2005 rok są tryby Dynamic oraz Normal?
    Utworzone przez wicher123 w dziale 147
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 06-01-2018, 11:24
  4. [159] Napęd Q4
    Utworzone przez Bargo w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 02-11-2016, 18:49
  5. [MiTo] Jak działają tryby pracy wycieraczek?
    Utworzone przez chriscy w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 02-05-2010, 12:29

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory