Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 33

Temat: Napęd Q4 a tryby jazdy DNA

  1. #11
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 TBi 280KM Q4 Imola Titanium
    Postów
    223

    Domyślnie

    Cytat Napisał Luke77 Zobacz post
    Lober, jak będę z kimś jechać to mogę Ci zrobić trzy filmiki podczas ruszania w każdym z trybów DNA, zobaczysz sobie na animacjach jak to się rozkłada.

    Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka
    Byłoby super, o ile to nie problem

    Cytat Napisał Luke77 Zobacz post
    Z tego co ja widzę w mojej nowej Veloce Ti (MY20), to w trybie D i N, przy ruszaniu zawsze włącza się przód, jest taki moment że napęd jest rozdzielony pół na pół. W trybie A nie wiem bo jeszcze nie jeździłem

    Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka
    Tak, odnoszę podobne wrażenie. W trybie "D" przód chyba jest dołączony na stałe, zmienia się może rozkład momentu obrotowego pomiędzy poszczególnymi osiami. Dlatego przy starcie chętniej rzuca tyłem w trybie A, aniżeli w D, bo jak zgaduję, w trybie A przód dołącza się w momencie utraty przyczepności tylnej osi, co daje chwilę na jej uślizg, zanim kontrola trakcji i napęd ustabilizują auto. W trybie A pozwala to też na zmniejszenie zużycia paliwa, skoro przód jest niedołączony. W czasie ostrzejszej jazdy w trybie A pewnie jest już inaczej, kontrola trakcji trzyma mocniej i nie pozwala już na zrywanie przyczepności, moment obrotowy jest kastrowany do tego stopnia, że napęd na przednią oś dołącza się tylko na śliskiej nawierzchni, kiedy tylna oś nawet przy stosunkowo małym momencie obrotowym zaczyna się ślizgać.
    W trybie D kontrola trakcji pozwala na więcej podczas agresywnej jazdy, samochód więcej łapie uślizgów, ale przy starcie robi wszystko, żeby uślizgu było jak najmniej, co w sumie jest logiczne, bo pozwala na jak najbardziej efektywny start.

    Cytat Napisał So What! Zobacz post
    Swoją drogą ciekawe, czy przy okazji liftingu majstrowali coś przy sterowniku napędów. Innymi słowy, czy przed i po lifcie jest tak samo.
    Myślę, że z punktu technicznego nic się nie zmieniło- napęd, silniki i cały osprzęt jest ten sam, co przed liftem. Podejrzewam, że gdyby coś mieli przy tym grzebać, to aktualizacji poddane zostały by także starsze roczniki.

  2. #12
    Użytkownik Rowerzysta Avatar So What!
    Dołączył
    11 2019
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Było Subaru Legacy 3.0R, jest Giulia Veloce
    Postów
    338

    Domyślnie

    [MENTION=74950]Lober[/MENTION], to rzeczywiście ma sens. Może faktycznie to jest kwestia kontroli trakcji, a przy ruszaniu w grę wchodzi ekologia. W sumie jeszcze nie jeździłem po naprawdę śliskiej nawierzchni, więc trudno mi powiedzieć, jak jest przy ruszaniu. Odczucia z samej już jazdy, to co innego. W każdym razie sprzedawca twierdził, że w trybie "A" przód dołącza się najszybciej. Sam już nie wiem. Nie wpadłem na to, żeby przy bardzo dynamicznej jeździe korzystać z trybu "A".

  3. #13
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 TBi 280KM Q4 Imola Titanium
    Postów
    223

    Domyślnie

    Cytat Napisał So What! Zobacz post
    [MENTION=74950]Lober[/MENTION], to rzeczywiście ma sens. Może faktycznie to jest kwestia kontroli trakcji, a przy ruszaniu w grę wchodzi ekologia. W sumie jeszcze nie jeździłem po naprawdę śliskiej nawierzchni, więc trudno mi powiedzieć, jak jest przy ruszaniu. Odczucia z samej już jazdy, to co innego. W każdym razie sprzedawca twierdził, że w trybie "A" przód dołącza się najszybciej. Sam już nie wiem. Nie wpadłem na to, żeby przy bardzo dynamicznej jeździe korzystać z trybu "A".
    U mnie była to kwestia kompletnego przypadku. Po dotarciu silnika, na mokrym próbowałem zerwać Giulię w trybie D, ale nic z tego nie wyszło. Pomyślałem sobie, że dobre opony, wcześniej jeździłem manualem i pewnie będę musiał spokojnie odkryć jak tyłem Giulii pozamiatać w zakrętach. Po mieście na co dzień jeżdżę w trybie A/N. Często zdarza się wykorzystać lukę, żeby włączyć się do ruchu i to właśnie w takich przypadkach zauważyłem, że w trybie A tył Giulii czasem ucieka. Nie jakoś dramatycznie, ale już zdarzało się, że była potrzebna delikatna kontra. W trybie D/N nigdy tego nie zaobserwowałem. Nie wiem, może to kwestia temp. opnon, przyczepności w danym miejscu, trudno powiedzieć, ale w trybie D/N czuję jak pracuje przód, w trybie A, mam wrażenie, że ten przód dopina się znacznie później.

  4. #14
    Użytkownik Świeżak Avatar median09
    Dołączył
    06 2018
    Mieszka w
    Kraków/Bielsko-Biała
    Auto
    AR Giulia Veloce TBi Q4 2017r.
    Postów
    187

    Domyślnie

    Mi się w trybie D czasami udaje zarzucić tył i pojechać lekko bokiem. Z reguły przełączam na tryb manualny i na drugim biegu trzeba dodać trochę mocniej gazu i skręcić płynnie kierownicą (z jakiegoś wyjazdu szerokiego z ronda albo lekkiego zakrętu się udaje). Muszę spróbować na A bo rzeczywiście tam trakcji jest trochę mniej - mam wrażenie że ze względu na oszczędności paliwa jest głównie napęd na tył wtedy.

  5. #15
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,984

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lober Zobacz post
    Myślę, że z punktu technicznego nic się nie zmieniło- napęd, silniki i cały osprzęt jest ten sam, co przed liftem. Podejrzewam, że gdyby coś mieli przy tym grzebać, to aktualizacji poddane zostały by także starsze roczniki.
    to akurat totalnie źle interpretujesz. FCA robi wszystko żeby nie updatować klientów których nie musi (poza kampanią bezpieczeństwa), bo to koszty serwisowe, potencjalne skargi po zmianie zachowania się auta (czy to uzasadnione czy urojone klienta), potencjalnie wywalnie się kompa przy updatcie (od znajomego z ASO słyszałem że podczas updatu licznik w Giulii się zbrikował i musieli zamawiać nowy na gwarancji a klient gul bo auto na długi czas było uziemione).

    jako przykład całkiem inaczej działającego firmwaru ECU podam Veloce Q4 EU 2018 kwiecień i koniec roku produkcja (ten drugi z GPF) - zachownie w trybie D totalnie inne - podbite obroty w tym nowszym, po samym zdjęciu nogi z hamulca na postoju auto od razu skacze w przód, podczas gdy moja praktycznie stoi a po wciśnięciu gazu jeszcze ma laga. z drugiej strony przy redukcjach ta nowa jakoś dziwnie potrafiła poszarpać tak jakby ktoś zero-jedynkowo gazem operaował kilkukrotnie w bardzo krótkim czasie.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  6. #16
    Użytkownik Rowerzysta Avatar So What!
    Dołączył
    11 2019
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Było Subaru Legacy 3.0R, jest Giulia Veloce
    Postów
    338

    Domyślnie

    Cytat Napisał median09 Zobacz post
    Mi się w trybie D czasami udaje zarzucić tył i pojechać lekko bokiem. Z reguły przełączam na tryb manualny i na drugim biegu trzeba dodać trochę mocniej gazu i skręcić płynnie kierownicą (z jakiegoś wyjazdu szerokiego z ronda albo lekkiego zakrętu się udaje). Muszę spróbować na A bo rzeczywiście tam trakcji jest trochę mniej - mam wrażenie że ze względu na oszczędności paliwa jest głównie napęd na tył wtedy.
    Co innego ruszanie, a co innego rzucanie tyłem w czasie jazdy. Wszystko zależy od zaprogramowanego działania sterowników napędów i ESP w danym trybie jazdy. Faktycznie w trybie D przy ruszaniu elektronika może "spinać" centralny dyfer, czy co tam siedzi, żeby przyśpieszenie było bardziej efektywne. Z kolei na pewno im bardziej dynamiczny tryb jazdy, tym ESP bardziej jest przymulone i pozwala na więcej. Przy dynamicznym wyjściu z zakrętu w trybie D dokładnie czuć, że można się trochę poślizgać. Czuć też wyraźnie, w którym momencie dołącza się przód - ze sporym, wyraźnym opóźnieniem.

  7. #17
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 TBi 280KM Q4 Imola Titanium
    Postów
    223

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    to akurat totalnie źle interpretujesz. FCA robi wszystko żeby nie updatować klientów których nie musi (poza kampanią bezpieczeństwa), bo to koszty serwisowe, potencjalne skargi po zmianie zachowania się auta (czy to uzasadnione czy urojone klienta), potencjalnie wywalnie się kompa przy updatcie (od znajomego z ASO słyszałem że podczas updatu licznik w Giulii się zbrikował i musieli zamawiać nowy na gwarancji a klient gul bo auto na długi czas było uziemione).

    jako przykład całkiem inaczej działającego firmwaru ECU podam Veloce Q4 EU 2018 kwiecień i koniec roku produkcja (ten drugi z GPF) - zachownie w trybie D totalnie inne - podbite obroty w tym nowszym, po samym zdjęciu nogi z hamulca na postoju auto od razu skacze w przód, podczas gdy moja praktycznie stoi a po wciśnięciu gazu jeszcze ma laga. z drugiej strony przy redukcjach ta nowa jakoś dziwnie potrafiła poszarpać tak jakby ktoś zero-jedynkowo gazem operaował kilkukrotnie w bardzo krótkim czasie.
    Może i racja, nie znam FCA za dobrze. Giulia jest moim drugim samochodem z tego koncernu, pierwszym było Punto. Myślę, że jeżeli zmieniali coś w oprogramowaniu, to prędzej, czy później to wyjdzie. Pytanie, czy będą widoczne jakieś różnice w działaniu napędu na tyle, że padnie podejrzenie na inny software. GPF jakby nie patrzeć jest dość wyraźną zmianą techniczną, która zawsze ciągnie za sobą wiele zmian m.in. w mapach zapłonowych.

    MY2020 z tego co słyszałem, to nie dorobiła się zmian technicznych- silniki, skrzynie, napęd jest ten sam. Ewentualne zmiany mogą dotyczyć łączenia wersji 280KM z RWD, co wcześniej było u nas niedostępne.

  8. #18
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Shimmy
    Dołączył
    04 2019
    Mieszka w
    KR/ERA
    Auto
    Giulia B-Tech+
    Postów
    908

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lober Zobacz post
    MY2020 z tego co słyszałem, to nie dorobiła się zmian technicznych- silniki, skrzynie, napęd jest ten sam. Ewentualne zmiany mogą dotyczyć łączenia wersji 280KM z RWD, co wcześniej było u nas niedostępne.
    No ale było 280 RWD w USA.

    Przy lifcie dużo się mówiło o tym, że mogli ruszyć układ kierowniczy. Że kosztem nieskrzypiących przegubów (czy co to tam skrzypi) przy pełnym skręcie prowadzenie jest troszkę słabsze.

  9. #19
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2017
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 TBi 280KM Q4 Imola Titanium
    Postów
    223

    Domyślnie

    Cytat Napisał Shimmy Zobacz post
    No ale było 280 RWD w USA.

    Przy lifcie dużo się mówiło o tym, że mogli ruszyć układ kierowniczy. Że kosztem nieskrzypiących przegubów (czy co to tam skrzypi) przy pełnym skręcie prowadzenie jest troszkę słabsze.
    Zgadza się, 280HP RWD było dostępne w USA, ale jak zakładam, ze względu na inne normy emisji spalin w UE i USA, inną zawartość oktanową benzyny itd. ECU jest inaczej programowane na tamtejszy rynek. Domniemywać mogę, że wersje europejskie 280HP RWD, będą różniły się od tych, które dotychczas były dostępne na rynku US.

  10. #20
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Suzumushi
    Dołączył
    08 2012
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    155Q4, 147GTA, Giulietta QV, Giulia Q, Ducati STF V4S
    Postów
    753

    Domyślnie

    Cytat Napisał Shimmy Zobacz post
    No ale było 280 RWD w USA.

    Przy lifcie dużo się mówiło o tym, że mogli ruszyć układ kierowniczy. Że kosztem nieskrzypiących przegubów (czy co to tam skrzypi) przy pełnym skręcie prowadzenie jest troszkę słabsze.
    nic nie skrzypi
    polecam zanajomienie się z pojęciem efektu Ackermana

    w

Podobne wątki

  1. [Giulia] Tryby DNA nie są zapamiętywane
    Utworzone przez Kubster w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 29-01-2020, 09:45
  2. [Giulietta] Światła ksenonowe AFS tryby pracy i bark? ada[tacji świateł
    Utworzone przez chrisc w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 13-03-2018, 13:45
  3. Czy w Alfie 147 2005 rok są tryby Dynamic oraz Normal?
    Utworzone przez wicher123 w dziale 147
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 06-01-2018, 11:24
  4. [159] Napęd Q4
    Utworzone przez Bargo w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 02-11-2016, 18:49
  5. [MiTo] Jak działają tryby pracy wycieraczek?
    Utworzone przez chriscy w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 02-05-2010, 12:29

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory