Strona 1 z 15 1234567891011 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 147

Temat: Wypadanie zapłonu silnik 2.0 T giulia ,stelvio

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2020
    Auto
    Giulia veloce
    Postów
    73

    Domyślnie Wypadanie zapłonu silnik 2.0 T giulia ,stelvio

    Witam Panowie
    Przed zakupem giuli czytałem o wypadaniu zapłonu i szarpaniu podczas jazdy na zimnym silniku. Otóż dopadło to i mnie.
    Jako że prowadzę swój warsztat postanowiłem rozwiązać ten problem.
    Pierwsza rzecz to taka iż w książce przeczytałem że wymiana świec jest co 60 tyś, i właśnie moja niunia ma już 60 tyś, w piątek po pracy do brałem się do świec, okazało się że świece mają liczne przebarwienia,nagar, a także zły odstęp między elektrodami wynosił on 0.45 według książki i auto daty z texy powinien wynosić 0.60
    Wyczyściłem, poprawiłem odstępy, efekt był taki auto troszeczkę lepiej reaguje na gaz, nie ma szarpnięć podczas jazdy ani na postoju po uruchomieniu silnika po całej nocy. Oczywiście zamówilem już nowe te same
    NGK ILZKR7G7G koszt około 43 zł sztuka
    Teraz do sedna!
    Powodem tych problemów są:
    Zbyt duża dawka paliwa przy zimnym silniku(po to by rozgrzać katalizator), będę próbował ją zmniejszyć.
    Źle dobrane świece zapłonowe, jest za mała ciepłota, i tutaj jestem w trakcie rozmów ze szkoleniowcem z NGK, po zmianie swoich świec oddam mu swoje do testów, aby mogli sprawdzić jakie świece można zastosować zamiast obecnych.
    Kolejny problem to wysoka temperatura spalania paliwa przy której powstaje nagar na świecy
    Oraz zmniejszanie się odstępu elektrody co przy tego typu świecach jest bardzo istotne.
    Pan z NGK po podaniu mu tych wszystkich informacji stwierdził po konsultacji z działem technicznym, że świece w tego typu silnikach powinny być wymienione max co 30 tyś że względu na wysoką temperaturę w jakiej pracują i szybkie uszkodzenia ceramiki wewnątrz świec.
    Reasumując we wtorek będę miał nowe świece zakładam i wysyłam stare do NGK i czekam na odpowiedź.
    Kolejnym problemem jakim chce się zająć jest grzechot silnika na zimnym silniku, ale temat podejmę dopiero w przyszłą sobotę

    - - - Updated - - -

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200711_145532.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	36.7 KB
ID:	271128
    Ostatnio edytowane przez Piotriix ; 21-09-2020 o 19:05

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2013
    Mieszka w
    zDolny Śląsk
    Auto
    Mito 135 MA TCT było, Giulietta 170 MA TCT_była, Stelvio 200KM, Ducato 3,0 160 AT był, Corsa 130
    Postów
    221

    Domyślnie

    [QUOTE=Radcar;2242363]Witam Panowie
    Przed zakupem giuli czytałem o wypadaniu zapłonu i szarpaniu podczas jazdy na zimnym silniku. Otóż dopadło to i mnie.
    Jako że prowadzę swój warsztat postanowiłem rozwiązać ten problem.
    Pierwsza rzecz to taka iż w książce przeczytałem że wymiana świec jest co 60 tyś, i właśnie moja niunia ma już 60 tyś, w piątek po pracy do brałem się do świec, okazało się że świece mają liczne przebarwienia,nagar, a także zły odstęp między elektrodami wynosił on 0.45 według książki i auto daty z texy powinien wynosić 0.60
    Wyczyściłem, poprawiłem odstępy, efekt był taki auto troszeczkę lepiej reaguje na gaz, nie ma szarpnięć podczas jazdy ani na postoju po uruchomieniu silnika po całej nocy. Oczywiście zamówilem już nowe te same
    NGK ILZKR7G7G koszt około 43 zł sztuka
    Teraz do sedna!
    Powodem tych problemów są:
    Zbyt duża dawka paliwa przy zimnym silniku(po to by rozgrzać katalizator), będę próbował ją zmniejszyć.
    Źle dobrane świece zapłonowe, jest za mała ciepłota, i tutaj jestem w trakcie rozmów ze szkoleniowcem z NGK, po zmianie swoich świec oddam mu swoje do testów, aby mogli sprawdzić jakie świece można zastosować zamiast obecnych.
    Kolejny problem to wysoka temperatura spalania paliwa przy której powstaje nagar na świecy
    Oraz zmniejszanie się odstępu elektrody co przy tego typu świecach jest bardzo istotne.
    Pan z NGK po podaniu mu tych wszystkich informacji stwierdził po konsultacji z działem technicznym, że świece w tego typu silnikach powinny być wymienione max co 30 tyś że względu na wysoką temperaturę w jakiej pracują i szybkie uszkodzenia ceramiki wewnątrz świec.
    Reasumując we wtorek będę miał nowe świece zakładam i wysyłam stare do NGK i czekam na odpowiedź.
    Kolejnym problemem jakim chce się zająć jest grzechot silnika na zimnym silniku, ale temat podejmę dopiero w przyszłą sobotę

    - - - Updated - - -

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200711_145532.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	36.7 KB
ID:	271128[/QUOTE

    Masz 280 czy 200 KM? Może to mieć jakieś znaczenie dla obciążeń cieplnych. Zwykle odstęp elektrod się zwiększa skutkiem elektroerozji _ jaki mechanizm zmniejszenia się odstępu. Może taka zużyta świeca ze zmniejszonym odstępem zachowuje się jak za zimna i iskra też nie ma energii do zapłonu co tłumaczyłoby wypadanie zapłonu na zimno przy zbyt bogatej mieszance w okolicy świecy. (nie stechiometryczna mieszanka paliwowa nie ma takiej łatwozapalności jakby się wydawało)

    Dla mnie wniosek jeden _ jest jak z olejem : w przeciętnej eksploatacji wymiana góra po 10 kkm, 30kkm to bajka marketingowa lub autostrada non stop. Czyli świece jak np. w Giulietcie góra 30kkm i zmiana, tym bardziej, że są tanie.
    Ostatnio edytowane przez ignacy ; 12-07-2020 o 10:00 Powód: Załadowane zdjęcie

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2020
    Auto
    Giulia veloce
    Postów
    73

    Domyślnie

    [QUOTE=ignacy;2242365]
    Cytat Napisał Radcar Zobacz post
    Witam Panowie
    Przed zakupem giuli czytałem o wypadaniu zapłonu i szarpaniu podczas jazdy na zimnym silniku. Otóż dopadło to i mnie.
    Jako że prowadzę swój warsztat postanowiłem rozwiązać ten problem.
    Pierwsza rzecz to taka iż w książce przeczytałem że wymiana świec jest co 60 tyś, i właśnie moja niunia ma już 60 tyś, w piątek po pracy do brałem się do świec, okazało się że świece mają liczne przebarwienia,nagar, a także zły odstęp między elektrodami wynosił on 0.45 według książki i auto daty z texy powinien wynosić 0.60
    Wyczyściłem, poprawiłem odstępy, efekt był taki auto troszeczkę lepiej reaguje na gaz, nie ma szarpnięć podczas jazdy ani na postoju po uruchomieniu silnika po całej nocy. Oczywiście zamówilem już nowe te same
    NGK ILZKR7G7G koszt około 43 zł sztuka
    Teraz do sedna!
    Powodem tych problemów są:
    Zbyt duża dawka paliwa przy zimnym silniku(po to by rozgrzać katalizator), będę próbował ją zmniejszyć.
    Źle dobrane świece zapłonowe, jest za mała ciepłota, i tutaj jestem w trakcie rozmów ze szkoleniowcem z NGK, po zmianie swoich świec oddam mu swoje do testów, aby mogli sprawdzić jakie świece można zastosować zamiast obecnych.
    Kolejny problem to wysoka temperatura spalania paliwa przy której powstaje nagar na świecy
    Oraz zmniejszanie się odstępu elektrody co przy tego typu świecach jest bardzo istotne.
    Pan z NGK po podaniu mu tych wszystkich informacji stwierdził po konsultacji z działem technicznym, że świece w tego typu silnikach powinny być wymienione max co 30 tyś że względu na wysoką temperaturę w jakiej pracują i szybkie uszkodzenia ceramiki wewnątrz świec.
    Reasumując we wtorek będę miał nowe świece zakładam i wysyłam stare do NGK i czekam na odpowiedź.
    Kolejnym problemem jakim chce się zająć jest grzechot silnika na zimnym silniku, ale temat podejmę dopiero w przyszłą sobotę

    - - - Updated - - -

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200711_145532.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	36.7 KB
ID:	271128[/QUOTE

    Masz 280 czy 200 KM? Może to mieć jakieś znaczenie dla obciążeń cieplnych. Jakiego rodzaju jest nagar? Zwykle odstęp elektrod się zwiększa skutkiem elektroerozji _ jaki mechanizm zmniejszenia się odstępu.

    Dla mnie wniosek jeden _ jest jak z olejem : w przeciętnej eksploatacji wymiana góra po 10 kkm, 30kkm to bajka marketingowa lub autostrada non stop. Czyli świece jak np. w Giulietcie góra 30kkm i zmiana, tym bardziej, że są tanie.
    Nagar jest koloru białego kawowego
    Mam 280, z tego co się orientuję w 200 są inne wtryski i inna mapa Zapłonu, cewki i świece są takie same.
    Właśnie mnie też to zdziwiło.
    Gość z NGK tłumaczył to tym że robi się to przez to że jest zbyt bogata mieszanka i częste wybuchy mieszanki powodują wysoką temperaturę przez co świeca podaje większą iskrę i elektroda masowa ma tendencję do zmiękczania sie materiału w miejscu zagięcia masówki

    - - - Updated - - -

    Zauważ też że np przy gazie świece powinno się zmieniać przy 15 tyś.
    To uważam że bez gazu przy tak wysilonym silniku i ciągłym biegiem za ekologią wysokim egt itp, świece powinno zmieniać się co 30 tyś, tak jak i mówisz o oleju góra 10 tyś i zmoana, ja osobiście co 8 tyś

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2013
    Mieszka w
    zDolny Śląsk
    Auto
    Mito 135 MA TCT było, Giulietta 170 MA TCT_była, Stelvio 200KM, Ducato 3,0 160 AT był, Corsa 130
    Postów
    221

    Domyślnie

    [QUOTE=Radcar;2242366]
    Cytat Napisał ignacy Zobacz post

    Nagar jest koloru białego kawowego
    Mam 280, z tego co się orientuję w 200 są inne wtryski i inna mapa Zapłonu, cewki i świece są takie same.
    Właśnie mnie też to zdziwiło.
    Gość z NGK tłumaczył to tym że robi się to przez to że jest zbyt bogata mieszanka i częste wybuchy mieszanki powodują wysoką temperaturę przez co świeca podaje większą iskrę i elektroda masowa ma tendencję do zmiękczania sie materiału w miejscu zagięcia masówki

    - - - Updated - - -

    Zauważ też że np przy gazie świece powinno się zmieniać przy 15 tyś.
    To uważam że bez gazu przy tak wysilonym silniku i ciągłym biegiem za ekologią wysokim egt itp, świece powinno zmieniać się co 30 tyś, tak jak i mówisz o oleju góra 10 tyś i zmoana, ja osobiście co 8 tyś
    Właśnie próbuję sobie wyobrazić to doginanie elektrody wybuchami. Nie pasuje nijak albo jestem cienki w uszach. Primo przy prawidłowym spalaniu ciśnienie jest owszem zmienne w czasie ale w cylindrze dość izobaryczne w różniczce czasowej innymi słowy nie wali anizotropią ciśnienia po elektrodzie jak młotkiem. Zapłon następuje między elekt rodami i z tej przestrzeni idzie fala ciśnienia raczej " rozpychając" się między elektrodami niż je ściskając, chyba, że tworzy się lokalną próżnia między elektrodami po przeniesieniu spalania na zewnątrz elektrod. Secundo metal ma pewną pamięć kształtu i zagięty jak elektroda masowa na ten przykład po podgrzaniu może mieć tendencję odkształcania się do stanu przed zagięciem _ oczywiście skala tego zależy od stopu. Są takie, które dramatycznie zmieniają kształt po podgrzaniu z powodu tej pamięci. Tertio_ bogata mieszanka oznacza niższą temperaturę spalania więc gdzie ta wysoka temperatura. Quarto "wybuchy" to spalanie stukowe _było?

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2020
    Auto
    Giulia veloce
    Postów
    73

    Domyślnie

    Właśnie sam do końca nie jestem pewien i aż tak się w to nie Zagłębiałem, nie było spalania stukowego, chyba że auto data w texie pokazuje złe dane, ale po zmianie odstępu auto nie ma wypadania zapłonów. Tak wiem że materiał ma pamięć, przedstawiam to co usłyszałem od gościa z NGK i w sumie nie zastanawiałem się nad tym do końca też nie jestem aż tak oblatany w tych tematach.

  6. #6
    Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.
    Postów
    7,464

    Domyślnie

    0.15 nie masz szans na takie wytłumaczenie.
    Jeżeli zmiana nie nastąpiła przez nagar to fabrycznie były założone ze złą przerwą.
    Albo na jakimś przeglądzie mechanik zamiast wkładać świece to je powrzucał i sklepał.
    Co do interwału to faktycznie 60 tyś może być za bogato przy ciężkiej eksploatacji.
    Kto chce szuka sposobu,
    kto nie chce szuka powodu.
    155 V6 LPG-163 KM-była
    156 V6 LPG-190 KM-była
    147 2.0TS 150 KM Selespeed LPG.-była
    166 2.0 V6 TB -215 KM- LPG-była
    Giulietta 1.4 TB -207KM -LPG -jest

    Lancia Delta 1.8 TBI 283KM -jest

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2020
    Auto
    Giulia veloce
    Postów
    73

    Domyślnie

    Bardzo możliwe że w serwisie tsk było lub źle fabrycznie zrobiony odstęp
    60 tyś to jest bardzo duży interwał wymiany świec a że świece kosztują 200 zł to uważam że dla posiadacza takiego auta nie jest to problem, zobaczymy czy problem będzie występować na nowych świecach
    Ostatnio edytowane przez Radcar ; 12-07-2020 o 12:29

  8. #8
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2018
    Auto
    AR Giulietta 1.4 TB Sport + LPG Tartarini EVO 01
    Postów
    1,106

    Domyślnie

    [QUOTE=Radcar;2242366]
    Cytat Napisał ignacy Zobacz post

    Nagar jest koloru białego kawowego
    Mam 280, z tego co się orientuję w 200 są inne wtryski i inna mapa Zapłonu, cewki i świece są takie same.
    Właśnie mnie też to zdziwiło.
    Gość z NGK tłumaczył to tym że robi się to przez to że jest zbyt bogata mieszanka i częste wybuchy mieszanki powodują wysoką temperaturę przez co świeca podaje większą iskrę i elektroda masowa ma tendencję do zmiękczania sie materiału w miejscu zagięcia masówki

    - - - Updated - - -

    Zauważ też że np przy gazie świece powinno się zmieniać przy 15 tyś.
    To uważam że bez gazu przy tak wysilonym silniku i ciągłym biegiem za ekologią wysokim egt itp, świece powinno zmieniać się co 30 tyś, tak jak i mówisz o oleju góra 10 tyś i zmoana, ja osobiście co 8 tyś
    ja co 3.

  9. #9
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    RZ
    Auto
    Stelvio 2018 Sport TI
    Postów
    3,475

    Domyślnie

    dziś wymieniłem świece w ASO po 33 tkm- po wymianie zupełnie inna praca silnika- jakby łagodniejsza. Nap ierwszy rzut oka świece po 33 tkm były idelane- nie okopcone zero nagaru etc. ale teraz pracuje znacznie lepiej.
    W budowie porównano świece z TJET-a Giulietty- identyczna budowa. Moim zdaniem i mechanika w ASO wymienia świec co 60 tkm to bełkot marketingowy tak jak wymiana oleju co 30 tkm.
    Koszt w ASO to 350 pln.

  10. #10
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Stacho
    Dołączył
    08 2019
    Auto
    Stelvio Veloce MY2020
    Postów
    419

    Domyślnie

    W Toyocie wymieniałem świece po 120 tyś. ale tylko dlatego, że producent zalecał. W Mercedesie mam nalatane 110 tyś i nic nie wskazuje na konieczność wymiany świec.

    No to jeżeli w Giuli/Stelvio świece trzeba wymieniać wraz z wymianą oleju, to by wskazywało, że Alfa Romeo technologicznie cofnęła się do czasów FSO i Poloneza

Podobne wątki

  1. Wypadanie zapłonu 1.8 ts
    Utworzone przez Trochim w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 05-02-2020, 20:12
  2. Wypadanie zapłonu V6
    Utworzone przez piotren w dziale 166
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 26-07-2018, 21:41
  3. wypadanie zapłonu
    Utworzone przez kelus w dziale 166
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 15-02-2017, 16:38
  4. [166] Wypadanie zapłonu
    Utworzone przez zgrad w dziale LPG Zone
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 13-07-2011, 19:54
  5. wypadanie zapłonu V6
    Utworzone przez gajowy w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 05-11-2009, 21:28

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory