Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Temat: Giulia - chłodzenie turbiny

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar ArcoMancino
    Dołączył
    05 2014
    Mieszka w
    Mordor, korzenie z WGM
    Auto
    Giulia 2.0 pb 200 KM '17 Vulcano Black. Wcześniej 159 BN 1.9JTDm 8V '09 Grigio Titanio.
    Postów
    483

    Domyślnie Giulia - chłodzenie turbiny

    Czytając zagraniczne fora trafiłem na poniższy screen z bodajże amerykańskiej instrukcji, gdzie producent zaleca kilkuminutowe chłodzenie turbiny. Co ciekawe - w polskiej instrukcji ani słowa na ten temat. Jak jest u Was? Chłodzicie?

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar woockush
    Dołączył
    05 2020
    Auto
    Giulia Q4ERTY
    Postów
    299

    Domyślnie

    Cytat Napisał ArcoMancino Zobacz post
    Jak jest u Was? Chłodzicie?
    Bezpośrednio po długotrwałej jeździe z wyższą prędkością (zjazd z autostrady na MOP albo bezpośrednio na stację) chłodzę kilkanaście/kilkadziesiąt sekund. Przy normalnej jeździe nie więcej niż 5

  3. #3
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    Co do zalecenia, może to bardziej dla Q? Tam nie ma obwodu cyrkulacji płynu chłodniczego po zatrzymaniu (w 2.0 jest)? Oczywiście ta cyrkulacja coś pomaga (chłodzi), ale nie zastępuje pracy na wolnych obrotach w pełni, dlatego sam robię dokładnie tak jak kolega wyżej, po mocnej jeździe kończę spokojnie ostatnie kilka km jazdy a jeśli piszemy o zjeździe z autostrady, to faktycznie daje silnikowi popracować na wolnych jakiś czas ale na pewno nie 5 minut. Choć jak jest upał, to w ogóle zostawiam włączony przy np 10min przerwie bo chcę żeby wnętrze się nie nagrzało.
    Nie ma też co popadać w paranoje, wyważajmy takie zalecenia, w końcu auto ma nam służyć a nie my jemu.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Ale jadąc nawet 160 - 170 autostradą masz obroty coś tam ok. 2500 więc co to za trudne warunki. Poza tym, widząc znak że MOP czy stacja na których mam zamiar się zatrzymać są za np. 5 km, już daję sobie na luzik, zwalniam, nie wyprzedzam (chyba, że wolny TIR), spokojnie dojeżdżam do miejsca postoju. Na pewno podczas takiej jazdy silnik bardziej "odsapnie" niż podczas kilkunastu sekund pracy na biegu jałowym już na parkingu. Coś jak okrążenie schładzające po wyścigu .

  5. #5
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    12 2016
    Auto
    Mito 1.4TB 155, Giulia 2.0TB 200 Super
    Postów
    557

    Domyślnie

    Cytat Napisał prezes-tk Zobacz post
    Ale jadąc nawet 160 - 170 autostradą masz obroty coś tam ok. 2500 więc co to za trudne warunki.
    2.5 to u mnie 150 (nie veloce).
    Jeśli to równa jazda to nie jest dużo ale same obroty to nie wszystko.
    Jadąc taką prędkością używasz mocniej sprężarki bo potrzebujesz wyższego momentu do równoważenia oporów. Ale generalnie przy równej jeździe samochód bierze 8l+ przy 160+, a chłodzi się dobrze. Więc zgadzam się że nie powinny to być ciężkie warunki.

    Ja podobnie jakiś czas przed MOP końcówkę jadę na A i puszczonym gazie, później hamowanie biegami. W efekcie jest to czas dobrego schładzania (powietrze dobrze dmucha), lepszego niż stanie.

    Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,999

    Domyślnie

    no właśnie, jest git, nie ma co przesadzać
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  7. #7
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    Może i 2500, o 100-200 obrotów nie ma co się spierać, turbina dmucha tak, jak jej otworzysz, przy tych 150 (jeszcze przy dobrych warunkach atmosferycznych), jadąc równo z lekko uchyloną przepustnicą to ona za mocno nie dmucha. Ale jak widzę, przewidywanie na drodze (również postojów) jest najlepszym wyjściem.

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2020
    Auto
    Veloce 2020 FL 280KM Rosso Competizione
    Postów
    125

    Domyślnie

    Apropo instrukcji to nie wiem co się stało ale do niedawna można było ściągnąć z eLUMa a teraz do Giulii w języku polskim nie ma. Tylko po włosku.

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta Avatar ArcoMancino
    Dołączył
    05 2014
    Mieszka w
    Mordor, korzenie z WGM
    Auto
    Giulia 2.0 pb 200 KM '17 Vulcano Black. Wcześniej 159 BN 1.9JTDm 8V '09 Grigio Titanio.
    Postów
    483

    Domyślnie

    Ja też zawsze końcówkę robię spokojniej a potem ewentualnie na postoju kilkanascie - kilkadziesiat sekund (minuty odczekiwalem w dieslu w 159 ).

    Co do tego, iż zalecenie w instrukcji mogło być do Quadrifoglio - dokument nosi nazwę "2017-Alfa_Romeo-Giulia_Base-OM-3rd", ale może do wszystkich wersji druknęli to samo.

    Wysłane z mojego SM-A515F przy użyciu Tapatalka
    Ostatnio edytowane przez ArcoMancino ; 15-10-2020 o 22:34

  10. #10
    Użytkownik Świeżak Avatar Luqas&#913
    Dołączył
    10 2020
    Mieszka w
    Warszawa Bemowo
    Auto
    Alfa Romeo Giulia
    Postów
    38

    Domyślnie

    Ja staram się ostatnie 500m - 1 km pokonać w trybie A na automacie, dodatkowo czekam chwilę ze zgaszeniem auta - jak mam coś wyjąć z bagażnika to wyjmuję i dopiero gaszę itd, jak wiem że zatrzymuję się tylko na chwilę - np pod bankomatem, to nawet nie gaszę silnika - o dziwo moja julka nie widzi problemów z zaryglowaniem drzwi z pilota przy zapalonym silniku. Wychodzę z założenia że paliwo jest tanie, natomiast wymiana turbiny czy remont silnika to trochę większe koszty .
    Wszystko zależy od tego ile czasu/km chce się używać auto, ja dla swojej na razie nie widzę następcy dlatego też wolę dbać .
    Co do turbiny to z tego co się orientuję problemem jest degradujący od temperatury olej w przewodach i na łożyskach - o ile temperaturę samego korpusu turbiny łatwo zbije się płynem chłodniczym to zatrzymany obieg oleju na rozgrzanej do czerwoności turbinie na pewno nie poprawi jego właściwości.

Podobne wątki

  1. Alfa 156 1,8 Chłodzenie
    Utworzone przez szczepan452 w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 15-09-2016, 09:59
  2. 166 2.5 V6 chłodzenie alternatora?
    Utworzone przez kamil202 w dziale 166
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 18-04-2016, 03:38
  3. 156 chłodzenie temp 121 C
    Utworzone przez HuskyDogs w dziale 156
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 17-07-2012, 14:57
  4. [164] Uszczelki turbiny - chłodzenie turbosprężarki
    Utworzone przez lupo7 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 03-07-2008, 22:13

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory