Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Temat: Giulia - systemy wspomagające

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2020
    Mieszka w
    Hamburg
    Auto
    Giulia 2.o RWD
    Postów
    26

    Domyślnie Giulia - systemy wspomagające

    Czesc!

    Mam kilka pytan do Giuli 2.0RWD z roku 2018.

    Czy jest mozliwosc aby zgasic calkowice dwa systemy:

    - Mocniejsze hamowanie (np. na autostradzie) prowadzi do natychmiastowego wlaczenia kierunkowskazow; zawsze mnie to irytuje.

    - automatyczne hamowanie auta jak fcw stwierdzi mozliwa kolizie. Ktos skreca w prawo, ja dojezdzam wiedzac o tym ze on odjedzie i auto od razu, nawed pzed kobieta, na mnie sie drze i czasami nawet hamuje.

    Samochod jest bez tuningu i ja nie widze potrzeby aby zainstalowac tryb 'race' - czy bede musial?

    Pozdrawiam
    Waldek

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar jml
    Dołączył
    08 2017
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Alfa Romeo Giulia 2.0 TBi 200KM
    Postów
    452

    Domyślnie

    Co do FCW - możesz w menu zmienić czułość tego systemu. Odkąd ustawiłem najmniejszą czułość nie mam problemów z nim (a raz nawet uratował mi tyłek jak się zagapiłem w korku).

    Co do awaryjnych przy gwałtownym hamowaniu - z tego co wiem nie można tego wyłączyć. To się włącza chyba kiedy załącza się ABS?
    Powiem Ci szczerze - mi to nie przeszkadza bo niesamowicie rzadko zdarza mi się zahamować gwałtownie. A jeśli już to Giulia ma na tyle skuteczne hamulce że wolę żeby ostrzegała auto za mną awaryjnymi że coś się dzieje.

    Spróbuj wyczuć te hamulce, przez to że są by wire jest inaczej, zwłaszcza na początku. Jednak da się hamować skutecznie i bez tracenia przyczepności / załączania ABS / załączania awaryjnych, poza jakimiś nagłymi sytuacjami na drodze.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2020
    Mieszka w
    Hamburg
    Auto
    Giulia 2.o RWD
    Postów
    26

    Domyślnie

    Nie jest tak codziennie, ale wtedy kiedy fcw sie wtraca to zawsze nie pasuje.

    Cytat Napisał jml Zobacz post
    Odkąd ustawiłem najmniejszą czułość nie mam problemów
    Tez mam ustawiona cuzlosc najmniejsza. Jakos mnie elektronika nie lubi.

    Cytat Napisał jml Zobacz post
    z tego co wiem nie można tego wyłączyć
    Szkoda. A da sie wyprogramowac? Czy ktos tym sie pobawil?
    Wydaje mi sie ze ten system nie tylko dziala przy mocnym ale tez przy raptowym hamowaniu, n. p. da mniejszej drodze jak jest wesolo - szybsza jazda, pozne hamowanie...
    W czasie lockdowna mialem czas i moglem pojezdzic

    pozdrawia
    Waldek

  4. #4
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    9,997

    Domyślnie

    Mruganie kierunków przy hamowaniu to napradę w Giulii łatwo się nie załacza - ja jeżdżę bradzo dynamicznie (klocki przód te powiększone starłem w 27tyś km mimo że zawsze hamuje rónocześnie robiąc redukcje z manetek) i włączyło mi się naprawdę kilka razy za 2.5 roku jak mam auto. W 159 TBi to była masakra (co przejążdżkę się właczały) ale nie w Giulii.
    Jeśli hamujesz tak że się włączają kierunki to znaczy że za bardzo hamujesz/za późno itp - nie zdziw się że za jakiś czas wjedzie Ci ktoś w tyłek.

    Jeśli chodzi o FCW to ten system jest od ostrzegania a nie od hamowania. Od samo-hamowania jest AEB i tutaj nic nie poregulujesz. Parę razy mi zainterweniował, właściwie głównie w momencie kiedy już sam naciskałem hamulec, ze 2 razy mi jednak uratował możliwe przód przed stłuczką jak się zagapiłem chwilę a ktoś przede mną zaczął gwałtownie hamować.
    Jeśli Tobie hamuje notorycznie gdy ktoś przed Tobą skręca to wydaje mi się że nie robisz sobie zapasu i walisz na gościa będąc pewnym że przecież odjedzie - tak, o ile coś nieprzewidzianego się nie wydarzy (zmieni zdanie, coś mu wyskoczy, dziura będzie w drodze i przyhamuje nagle itp). Radzę trochę zmienić styl jazdy bo popsujesz sobie auto albo komuś krzywdę zrobisz. No chyba że coś masz nie tak z ustawieniem radaru - miałeś może jakąś kolizję już/przód był ruszany? Może trzeba powtórnie przeprowadzić kalibrację radaru?

    Teoretycznie jest możliwość wyłączenia - odpinasz radar, puszczasz proxi, powinno zniknąć FCW i AEB, choć po pierwsze nie wiem czy to jest legalne (zarówno na teraz jak i na sprzedaż auta- przyszły właściciel auta będzie przekonany że ma systemy, a tu nie będzie, zrobi jakiś poważny wypadek, znajdą że odłączone i będą do Ciebie uderzać), druga sprawa to nie wiem czy nie trzeba pozmieniać jakiś bitów w proxi ręcznie - czy nie będzie jednak świecił jakiś błąd z moduły ABS (czyli choinka błędów) jak nie zmienisz.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Zaporożec 968, Giulia
    Postów
    252

    Domyślnie

    Kierunki jakoś mi nie przeszkadzają, ale zupełnie nie wiem czemu to ma służyc, jak samochód za mną jest za blisko i zahamuję gwałtownie - np. przed rowerzystą skręcającym w lewo z prawego pasa to milion lamp nie pomoże .
    Natomiast FCW jest złe,fatalnie działa i chętnie wywaliłbym to raz na zawsze . Zmniejszenie czułości powoduje rzadsze ale bardziej nieprzewidywalne zachowanie . Gdyby jeszcze dało sie to ograniczyć do ostrzeżenia dzwiękowego ale to że samochód sam hamuje jest niedopuszczalne

  6. #6
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfy Romeo MiTo; Alfa Romeo 159sw; Alfa Romeo Gulia Super
    Postów
    1,285

    Domyślnie

    Zmień samochód, [MENTION=20089]epsonix[/MENTION] dobrze opisał działanie tych systemów. Jak do tej pory nikt nie kwestionował działania systemów przy normalnej jeździe.

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2020
    Mieszka w
    Hamburg
    Auto
    Giulia 2.o RWD
    Postów
    26

    Domyślnie

    Az tak zle nie jest, jak opuszczam dom to zwawsze z zamiarem aby wrocic.
    Na autostradzie wystarczy ze ktos wyskoczy na lewy pas - takie cos czesto sie zdarza. Trasa Hamburg - Bremen jest bez ograniczenia, czesciej tam sie poruszam...

    FCW po prostu mi marudzi za szybko mimo ze jest ustawiony na najmniejsza czulosc. I w 80% alarmu FCW Alfa w ciagu pol sekundy zaczyna krutko hamowac. System jest strasznie wrazliwy.

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Luke77
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Veloce Ti 280KM Benzyna MY20, Alfa Romeo Giulietta Distinctive 170KM Benzyna
    Postów
    813

    Domyślnie

    Cytat Napisał kutulu Zobacz post
    Kierunki jakoś mi nie przeszkadzają, ale zupełnie nie wiem czemu to ma służyc, jak samochód za mną jest za blisko i zahamuję gwałtownie - np. przed rowerzystą skręcającym w lewo z prawego pasa to milion lamp nie pomoże .
    Np. na autostradzie przy awaryjnym hamowaniu jak zbyt późno zauważysz korek...



    Sent from my SM-G960F using Tapatalk

  9. #9
    Użytkownik Znawca Avatar Krzysztof
    Dołączył
    11 2009
    Mieszka w
    Jaworzno
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 AT8 Q4
    Postów
    1,394

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marek156/159sw Zobacz post
    Zmień samochód, [MENTION=20089]epsonix[/MENTION] dobrze opisał działanie tych systemów. Jak do tej pory nikt nie kwestionował działania systemów przy normalnej jeździe.
    Nigdy nie zrozumiem ludzi, którym przeszkadza automatyczne włączanie awaryjnych przy zbyt mocnym hamowaniu! To oznacza tylko tyle, że wytracanie prędkości pojazdu jest na tyle intensywne, że może zaskoczyć kogoś jadącego z tyłu i zwykłe światła stopu nie są wystarczającym ostrzeżeniem. Nawet jeśli spokojnie wytracam prędkość dojeżdżając do korka na autostradzie, to sam włączam awaryjne, żeby nikt z tyłu nie był zaskoczony, że wyhamuję do zera i nie zaparkował mi na bagażniku
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 AT8 Q4 (2018-...)
    AR 159 1.9 JTDM Q-Tronic Distinctive (2008-...)
    AR 147 2.0 TS Selespeed Distinctive (2001-2008)

  10. #10
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Zaporożec 968, Giulia
    Postów
    252

    Domyślnie

    Haha, jezeli to o mnie to przecież napisałem,ze mi to NIE przeszkadza, no ale...

    Zmień samochód, @epsonix dobrze opisał działanie tych systemów. Jak do tej pory nikt nie kwestionował działania systemów przy normalnej jeździe.
    No to proszę sobie wyobrazić sytuacje,kiedy wyprzedzasz rowerzystę i widzac go wcześniej odbijasz w lewo, to samo robi samochód za Tobą i gdy sie zrównujecie z rowerem system wali po heblach a na najblizszych rogatkach masz rozmowę z tym z tyłu, który słusznie bierze Cię za debila drogowego.

Podobne wątki

  1. [Giulietta] Pokładowe systemy bezpieczeństwa
    Utworzone przez barnio w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 07-01-2015, 10:42
  2. [33] systemy wtrysku w bokserze
    Utworzone przez lukasz169 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 01-07-2013, 16:55
  3. Sprężyny wspomagające tylne zawieszenie-ktoś zna?
    Utworzone przez the_auror w dziale 166
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 02-05-2012, 20:18

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory