Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23

Temat: Płukanka do silnika

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar 07105415
    Dołączył
    08 2020
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia 2.0/200KM
    Postów
    242

    Domyślnie Płukanka do silnika

    Panowie,

    Ponieważ są minimum dwa podobne wątki o zmianie oleju, częstotliwości, jakości Selenii, rozrzadzie itp..., to postanowiłem napisać nowy post żeby uporządkować i nie zaśmiecać forum..., a dotyczy on ewentualnego stosowania płukanki przy wymianie oleju co by zadbać o MultiAir, usunąć ewentualny szłam po kiepskim oleju, sami zresztą wiecie...

    Stosujecie? Jak radzicie? Może to jest panaceum na ewentualne problemy.
    Jakoś nikt na ten temat nic (chyba) nie napisał

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2017
    Auto
    Giulia 2.0 2017
    Postów
    201

    Domyślnie

    To ja się podzielę moimi spostrzeżeniami. Pierwsze dwie wymiany oleju robiłem bez płukanki, dwie kolejne już "z" w innym ASO. Różnica u mnie była taka, że po wymianie z płukanką silnik miał kompletnie inną kulturę pracy. Ciszej, delikatniej, w ogóle super. Do tego stopnia, że na postoju chwilowo myślałem, że mam załączony start-stop.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar 07105415
    Dołączył
    08 2020
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia 2.0/200KM
    Postów
    242

    Domyślnie

    I to jest rekomendacja !
    Którą konkretnie wlałeś?

  4. #4
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2018
    Auto
    AR Giulietta 1.4 TB Sport + LPG Tartarini EVO 01
    Postów
    1,106

    Domyślnie

    Cytat Napisał SWRSC Zobacz post
    To ja się podzielę moimi spostrzeżeniami. Pierwsze dwie wymiany oleju robiłem bez płukanki, dwie kolejne już "z" w innym ASO. Różnica u mnie była taka, że po wymianie z płukanką silnik miał kompletnie inną kulturę pracy. Ciszej, delikatniej, w ogóle super. Do tego stopnia, że na postoju chwilowo myślałem, że mam załączony start-stop.
    Rozumiem, że przez 20 tys. km. czyli dwie wymiany oleju silnik tak sie zaszlamił i zamulił, ze chodził jak w czołgu, a dopiero cud-płukanka przywróciła mu fabryczny chód? Bo rozumiem, że po płukance to silnik chodzi jak nowy, tak?

  5. #5
    Użytkownik Znawca Avatar prezes-tk
    Dołączył
    11 2008
    Mieszka w
    Siemianice/Słupsk
    Auto
    Były: 2 x AR 166 2,4 20v, AR 156 1,9 JTD, AR 159 SW 2,4 20v, jest: Giulia Super 2.0T
    Postów
    1,426

    Domyślnie

    A ile kosztuje taka płukanka?

    Pytanie nieaktualne, już sprawdziłem.
    Podobnych środków używamy przy dynamicznej wymianie w automatach. Z reguły przyjeżdżają auta po 200 tys. km więc może uzasadnienie jest. Jeżeli przyjeżdża auto normalnie eksploatowane po np. 60 tys. (to właściciele bardziej świadomi wg mnie) to olej wypompowywany z ich skrzyń jest wyraźnie czystszy, z czego można wnioskować, że i wnętrze skrzyni jest w miarę czyste. Podejrzewam, że w silniku, przy dzisiejszych olejach i wymianie co np. 10 tys. nie ma potrzeby, a efekt to placebo.
    Ostatnio edytowane przez prezes-tk ; 31-10-2020 o 09:08

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2020
    Mieszka w
    Turek
    Auto
    Stelvio FE LPG; Giulia Veloce `17 LPG
    Postów
    450

    Domyślnie

    + - 50 zł

  7. #7
    Użytkownik Świeżak Avatar 07105415
    Dołączył
    08 2020
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia 2.0/200KM
    Postów
    242

    Domyślnie

    Cytat Napisał prezes-tk Zobacz post
    A ile kosztuje taka płukanka?

    Pytanie nieaktualne, już sprawdziłem.
    Podobnych środków używamy przy dynamicznej wymianie w automatach. Z reguły przyjeżdżają auta po 200 tys. km więc może uzasadnienie jest. Jeżeli przyjeżdża auto normalnie eksploatowane po np. 60 tys. (to właściciele bardziej świadomi wg mnie) to olej wypompowywany z ich skrzyń jest wyraźnie czystszy, z czego można wnioskować, że i wnętrze skrzyni jest w miarę czyste. Podejrzewam, że w silniku, przy dzisiejszych olejach i wymianie co np. 10 tys. nie ma potrzeby, a efekt to placebo.
    Teoretycznie masz racje, olej sam w sobie ma właściwości czyszczące silnik ale w innym wątku ktoś wspominał, że Selenia zostawia brud..., więc tego rodzaju profilaktyka moim zadaniem może tylko zrobić autu dobrze. Ja przy okazji wymiany oleju zastosuje płukankę, tym bardziej że w wielu autach takową zalewałem i czasami efekt był pozytywny, odczuwalny lub widoczny w postaci czarnego oleju, który spłynął.

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2017
    Auto
    Giulia 2.0 2017
    Postów
    201

    Domyślnie

    Cytat Napisał XJ6 Zobacz post
    Rozumiem, że przez 20 tys. km. czyli dwie wymiany oleju silnik tak sie zaszlamił i zamulił, ze chodził jak w czołgu, a dopiero cud-płukanka przywróciła mu fabryczny chód? Bo rozumiem, że po płukance to silnik chodzi jak nowy, tak?
    Nie wiem. Dzielę się tylko spostrzeżeniami. Na pewno nie chodził jak w czołgu, jak dla mnie zupełnie zwyczajnie. Pierwszą wymianę zrobiłem przy 3k, drugą przy 8k i nie słyszałem, żadnej różnicy w pracy silnika.
    Trzecią wymianę (już z płukanką) zrobiłem przy 16k i z miejsca zaskoczyła mnie kultura pracy - było naprawdę o wiele ciszej. Przy czwartej ten sam efekt.

    Może to efekt częstych wymian oleju (auto kilka razy było na torze), a może to płukanka.
    Ostatnio edytowane przez SWRSC ; 03-11-2020 o 04:25

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2020
    Auto
    Giulia 2.2 Super MT
    Postów
    155

    Domyślnie

    U mnie ostatni serwis byl w ASO Bielsko 10,2019 i zalana Selenia 0w30 jeszcze przez poprzedniego właściciela. Po 12tys km ja wymieniałem olej z kumplem na warsztacie (zawsze tak serwisuje swoje auta). Płukanka Archoil AR2820, olej Ravenol FES 0w30, dodatek Archoil AR9100. Po wymianie zdecydowanie lepsza kultura pracy silnika. Nie efekt pacebo, co potwierdział nawet kumpel mechanik zazwyczaj sceptyczny do moich olejowych schiz... Płukanka spoko, jak nie wiesz na czym jezdziło, albo jezdziło na lipnym oleju. W poprzednim aucie przy Penrite 10 tenths 0w40 przez 100tys km (ogólnie 160tys km wymiana co 10-12tys km) silnik po zrzuceniu miski i pokrywy zaworów (rozrząd) był czyściutki jak nówka. Dobre oleje maja w sobie środki czyszczące. Tak czy inaczej co jakiś czas płukanke moim zdaniem warto.

  10. #10
    Użytkownik Świeżak Avatar 07105415
    Dołączył
    08 2020
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia 2.0/200KM
    Postów
    242

    Domyślnie

    Cytat Napisał korzen555 Zobacz post
    U mnie ostatni serwis byl w ASO Bielsko 10,2019 i zalana Selenia 0w30 jeszcze przez poprzedniego właściciela. Po 12tys km ja wymieniałem olej z kumplem na warsztacie (zawsze tak serwisuje swoje auta). Płukanka Archoil AR2820, olej Ravenol FES 0w30, dodatek Archoil AR9100. Po wymianie zdecydowanie lepsza kultura pracy silnika. Nie efekt pacebo, co potwierdział nawet kumpel mechanik zazwyczaj sceptyczny do moich olejowych schiz... Płukanka spoko, jak nie wiesz na czym jezdziło, albo jezdziło na lipnym oleju. W poprzednim aucie przy Penrite 10 tenths 0w40 przez 100tys km (ogólnie 160tys km wymiana co 10-12tys km) silnik po zrzuceniu miski i pokrywy zaworów (rozrząd) był czyściutki jak nówka. Dobre oleje maja w sobie środki czyszczące. Tak czy inaczej co jakiś czas płukanke moim zdaniem warto.
    W Twoim przypadku nie wiemy czy ten efekt to zasługa płukanki czy dodatku, który zastosowałeś.

Podobne wątki

  1. Wodorowanie silnika, czyszczenie nagaru z silnika Śląsk, Katowice
    Utworzone przez DżejDżej w dziale Śląskie
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 15-08-2017, 09:45
  2. 159 Płukanka LIQUI MOLY - engine flush - POMOCY!!!
    Utworzone przez loeb666 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 60
    Ostatni post / autor: 11-06-2017, 19:09
  3. [159] Komora silnika - skrzypienie przy uruchamianiu silnika, przyspieszaniu i na dziurach
    Utworzone przez Gary w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 11-01-2017, 14:13
  4. Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 04-08-2013, 17:47
  5. Płukanka do silników- co myślicie???
    Utworzone przez dawidoo2375 w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 22-07-2013, 23:02

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory