Strona 2 z 14 PierwszyPierwszy 123456789101112 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 133

Temat: Małe tablice rejstracyjne - kontra nasz policja

  1. #11
    Użytkownik Fachowiec Avatar Kurynio
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Stelvio Q, wcześniej Stelvio 2.0 280
    Postów
    2,620

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cinek78 Zobacz post
    Zasłania, zasłania - moja pierwsza reklamacja w ASO w 3 dniu po odebraniu auta. Czujniki przednie wariowały. Lekka korekta montażu ramki i po problemie.
    No wiadomo że jak będzie źle założona do będzie zasłaniać. Jednak nie znaczy, że jak ma normalny wymiar to będzie zasłaniać.

  2. #12
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    RZ
    Auto
    Stelvio 2018 Sport TI
    Postów
    3,476

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gelo Zobacz post
    Bardzo się mylisz. Odnośnie hologramu, to miałem kiedyś nieprzyjemność zgubić tablicę. Podjechałem do WK, dostałem kwitek i namiary na firmę, gdzie wyrobiłem tablicę. Z wyrobioną tablicą musiałem wrócić do okienka, gdzie Pani urzędniczka dokleiła hologram i jak dobrze pamiętam, wpisała adnotację do karty pojazdu. Dopiero wtedy, tablica stała się w pełni legalna i mogłem ją montować na samochodzie. Tu masz artykuł i podstawę prawną - od 3msc do 5lat za fałszywe tablice. [url]https://www.moto3m.pl/nawet-5-lat-wiezienia-za-falszywe-tablice-rejestracyjne-polskie-prawo-wreszcie-dorownuje-standardom-europejskim https://www.auto-swiat.pl/porady/prawo/pojdziesz-siedziec-za-lewe-tablice-rejestracyjne/c8qlfwy
    Żeby nie było, sam jeżdżę bez przedniej blachy ale wożę ją pod siedzeniem i w razie czego też tretetki do awaryjnego mocowania. Za to jest tylko 50-100zł mandatu
    Edit
    Cytat: "Czy tablica rejestracyjna jest dokumentem?
    Dokument, w ujęciu prawa karnego, zdefiniowany jest w art. 115 § 14 Kodeksu karnego.

    Dokumentem jest każdy przedmiot lub inny zapisany nośnik informacji, z którym jest związane określone prawo, albo który ze względu na zawartą w nim treść stanowi dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne."
    Wszystko oki tylko ja o jednym tu o drugim- wiem że hologram ma być tylko pisze ci że on odpada przy lepszym myciu i widzę dużo aut z odklejonym hologramem.
    Oczywistym jest że hologram powinien być wynika to wprost z przepisów i nikt ego nie neguje- dyskutujemy u o czymś zupełnie innym. Mam świadomość niezgodności z Pord i tyle dlatego też leży w bagazniku gdyby się jakiś czepił- lepiej mieć cokolwiek z przodu niż nie mieć niczego.
    Po drugie odróżniaj przerobienie i podrobienie tablicy od zrobienia sobie kopii własnej tylko w innym rozmiarze- ja tablicy w żaden sposób nie podrobiłem- podrobienie jest wtedy jakbym zrobił sobie i używał kopii Twojej tablicy na moim aucie jako autentycznych a przerobienie jakbym np zmienił oznaczenia na tablicy np pola numerowe na oryginalnej własnej tablicy podzielił ją na 2 części robiąc z niej 2-rzędową czy np zakleił gwiazdki UE etc
    wyrok z dnia 23 maja 2002 r., V KKN404/99 (OSNKW 2002, nr 9–10, poz. 72). Sąd Najwyższy wyraził w nim pogląd, że „tablica rejestracyjna pojazdu jest bez wątpienia przedmiotem określonego prawa, należy bowiem do właściciela pojazdu, dla którego to pojazdu ją wydano, ale sama w sobie nie jest jeszcze dowodem prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne, gdyż samoistnie nie dowodzi ona żadnego prawa do tego pojazdu, a tylko w tym aspekcie może być rozważana kwestia, czy stanowi ona dokument prawa. W konsekwencji tablica rejestracyjna nie jest dokumentem w rozumieniu art. 115 § 14 k.k.
    PoRD wyraźnie odróżnia tablice rejestracyjne od innych elementów identyfikujących pojazdy, a w szczególności od „cech identyfikacyjnych”, przewidzianych w art. 66 ust. 3a, do których należą numer VIN albo numer nadwozia, podwozia i ramy oraz numer silnika. Te ostatnie spełniają w oczywistym stopniu wszelkie kryteria „znaków identyfikacyjnych” w rozumieniu art. 306 k.k.
    Ostatnio edytowane przez Dareek ; 22-12-2020 o 13:56

  3. #13
    Użytkownik Pasjonat Avatar misiu7911
    Dołączył
    05 2010
    Mieszka w
    Jarocin
    Auto
    156 19 JTDm byla,159SW JTDm 2007 była:(,147 QV Bianco jest,Passat cc 2011byl. Jest Macan.C5.Berling
    Postów
    3,256

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cinek78 Zobacz post
    Zasłania, zasłania - moja pierwsza reklamacja w ASO w 3 dniu po odebraniu auta. Czujniki przednie wariowały. Lekka korekta montażu ramki i po problemie.
    Czyli nie zasłania, wiadomo jak zamontuje na polu czujników to zasłania. Czyli prawidłowo zamontowana nie zasłania, czy jednak zasłania?
    A wracając do pytania, skoro jest miejsce na dużą tablice a była mała to w czym problem? Policjant prawidłowo wykonał swoje obowiązki. Dlatego jest złym policjantem?

  4. #14
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2012
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AlfaRomeo Brera 2.4 / Stelvio MY20
    Postów
    1,612

    Domyślnie

    Rozumiem, że narodowa specjalizacja, czyli "wiem lepiej" musi być w każdym wątku pokazana.
    Nie możemy po prostu stosować się do zasad? Nawet tych niepisanych, tak po prostu, żeby sobie ułatwiać życie.

    Ktoś wpadł na pomysł, żeby dać ludziom małe tablice, bo zwyczajnie w samochodach z USA często zwykłe się nie mieściły i trzeba było je wyginać. Co wyglądało koszmarnie.
    Ale oczywiście specjaliści od upiększania samochodów wymyślili, że trzeba być oryginalnym, i pozamawiali małe tablice (swoją drogą podpisując w wydziale komunikacji stosowne oświadczenie...).
    Okazało się, że numeracji już brakło, bo takie było wzięcie na małe tablice - stąd nowy przepis i policja zwyczajnie będzie wyłapywać tych, co mają małe tablice na samochodach gdzie można zmieścić zwykłe.

    I czy faktycznie musi powstać paragraf, żeby tak po ludzku być dla innych miłym? I nie zabierać tablic tym, którzy nie mają wyjścia?
    Serio?

    Panowie - więcej życzliwości i zrozumienia, na te Święta. I niech nowy rok da nam więcej powodów do radości (produkcja TONALE?) niż tematów sporu, tam, gdzie nie trzeba nawet dyskutować.
    Wszystkiego dobrego

  5. #15
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    RZ
    Auto
    Stelvio 2018 Sport TI
    Postów
    3,476

    Domyślnie

    powoli - mała a mała mała jak u mnie czy mała jak w wersji USA? bo w tym drugim przypadku zabieranie dowodu już zarejestrowanym autom jest mocno naciągane.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał misiu7911 Zobacz post
    Czyli nie zasłania, wiadomo jak zamontuje na polu czujników to zasłania. Czyli prawidłowo zamontowana nie zasłania, czy jednak zasłania?
    A wracając do pytania, skoro jest miejsce na dużą tablice a była mała to w czym problem? Policjant prawidłowo wykonał swoje obowiązki. Dlatego jest złym policjantem?
    Policja zaczęła zastępować niejako SKP w tym przypadku- przepis jest jak zwykle zrobiony na kolanie i byle jak i daje duże możliwości interpretacji i nadinterpretacji - powinien brzmieć inaczej - jeżeli auto pochodzi z rynku gdzie są małe tablice lub konstrukcyjne nie ma możliwość montażu normalnej tablicy to ma prawo do zamontowania małych tablic- prawo nie obowiązek. Tyle w temacie.
    to że jest miejsce na tablice zwykłą nie znaczy z automatu że wszystko będzie pasować np otwory podświetlenie zasłanianie czujników etc.
    po zabraniu rd pojedzie na SKP dostanie papier że auto z rynku USA i po sprawie tylko znów przy następnej kontroli może trafić się upierdliwiec. dlatego dla mnie oryginalne male tablice to dużo potencjalnie więcej kłopotów.

  6. #16
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfy Romeo MiTo; Alfa Romeo 159sw; Alfa Romeo Gulia Super
    Postów
    1,285

    Domyślnie

    Jeżeli już wchodzimy na ścieżkę prawną to dobrze byłoby zapoznać się z całościowym podejściem do tematu tablic. Opracowanie na podstawie wyroków sądowych - Aleksandra Herzoga.

    Coś nie tak z publikacją dokumentu (doc) zamieszczam w wersji pdf.
    Attached Files Attached Files
    Ostatnio edytowane przez Marek156/159sw ; 22-12-2020 o 14:31

  7. #17
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar mmax88
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    Olkusz
    Auto
    Jaguar XF 3.0 V6
    Postów
    692

    Domyślnie

    [MENTION=21792]mateuszszar[/MENTION] podpisuję się pod Twoim postem w 100%
    [MENTION=34131]Dareek[/MENTION] jeżeli podczas rejestrowania auta podpisali oświadczenie, że muszą mieć małe, bo nie mają miejsca na duże (teoretycznie trzeba było takie złożyć, nie wszędzie podobno wymagali), to nie tylko bym takich obciążył kosztami ponownej rejestracji, ale jeszcze pociągnął do odpowiedzialności za poświadczenie nieprawdy.

  8. #18
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    04 2012
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Giulia 2.0 RWD MY'20
    Postów
    475

    Domyślnie

    ale sprawa jest prosta, masz miejsce na normalna tablice bez jej wyginania to zakladasz normalna a nie oswiadczasz nieprawde w Urzedzie Komunikacji zeby sie wyroznic mala tablica, ktora na duzym aucie wyglada po prostu smiesznie i wiesniacko. To ze jest plytkie wytloczenie pod tablice USA nie powoduje, ze nie mozesz zalozyc normalnej europejskiej, mozesz i wiekszosc ludzi, ktorzy sprowadzili samochody z USA taka zamontowalo. Bardzo dobrze ze sie wzieli za to bo to naprawde zaczynalo byc juz plaga a dla ludzi ktorzy rzeczywiscie nie mogli zmiescic dlugich tablic zaczelo brakowac numerow..

    btw. od 4 grudnia 2020 wszedl przepis ze samochod nie przejdzie badania technicznego jesli ma mala tablice a zmiesci sie duza i nie wazne czy jest sprowadzony z USA natomiast policja bedzie takie samochody wylapywac z urzedu bo jest to zabronione (art. 60 PoRD, pkt 3b)
    Ostatnio edytowane przez method ; 22-12-2020 o 14:17

  9. #19
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    RZ
    Auto
    Stelvio 2018 Sport TI
    Postów
    3,476

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmax88 Zobacz post
    [MENTION=21792]mateuszszar[/MENTION] podpisuję się pod Twoim postem w 100%
    [MENTION=34131]Dareek[/MENTION] jeżeli podczas rejestrowania auta podpisali oświadczenie, że muszą mieć małe, bo nie mają miejsca na duże (teoretycznie trzeba było takie złożyć, nie wszędzie podobno wymagali), to nie tylko bym takich obciążył kosztami ponownej rejestracji, ale jeszcze pociągnął do odpowiedzialności za poświadczenie nieprawdy.
    żeby pociągnąć do odpowiedzialności musisz pouczyć o konsekwencjach prawnych złożenia fałszywego oświadczenia- tu jest myk bo o ile mi wiadomo tego typu kwitki nie miały pouczenia w WK - z tego co wiem to teraz mają

  10. #20
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar mmax88
    Dołączył
    03 2011
    Mieszka w
    Olkusz
    Auto
    Jaguar XF 3.0 V6
    Postów
    692

    Domyślnie

    Czyli co, jeśli jawnie skłamię, to mogę się wyłgać tym, że nikt mi nie powiedział, że mi coś za to grozi? A co z regułą, że nieznajomość prawa nie zwalnia z jego stosowania?

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory