Strona 4 z 7 PierwszyPierwszy 1234567 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 68

Temat: Giulia Q4 - wariująca skrzynia po wymianie opon - jak to możliwe?

  1. #31
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2020
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia Veloce Ti
    Postów
    114

    Domyślnie

    Pytanie o rozmiar opon jest jak najbardziej we właściwym miejscu i może być związane z opisywanymi przez autora objawami. Różnice w rozmiarach opon w porównaniu do tego czego spodziewa się komputer sterujący min skrzynką rozdziału napędu mogą prowadzić do przedwczesnego załączania przodu i w takich warunkach np do szarpania. Natomiast cytat jest właśnie z instrukcji i nawet gdybym mial przed sobą samochód w tej chwili, to nie jestem w stanie stwierdzić kto i jak bardzo się pomylil. Pytam też, bo wątek jest dla mnie powodem do przemyśleń czy na pewno chcę zamówić q4 (tak, nie mam jeszcze auta)

  2. #32
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Kolpak
    Dołączył
    09 2018
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    Giulia Q
    Postów
    854

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomeek Zobacz post
    Pytanie o rozmiar opon jest jak najbardziej we właściwym miejscu i może być związane z opisywanymi przez autora objawami. Różnice w rozmiarach opon w porównaniu do tego czego spodziewa się komputer sterujący min skrzynką rozdziału napędu mogą prowadzić do przedwczesnego załączania przodu i w takich warunkach np do szarpania. Natomiast cytat jest właśnie z instrukcji i nawet gdybym mial przed sobą samochód w tej chwili, to nie jestem w stanie stwierdzić kto i jak bardzo się pomylil. Pytam też, bo wątek jest dla mnie powodem do przemyśleń czy na pewno chcę zamówić q4 (tak, nie mam jeszcze auta)
    Chodzi o to, że żadna Giulia nigdy nie miała fabrycznie opon 225/40R18 i nie sądzę, że w instrukcji takiego babola strzelili.
    Nie można też założyć op. 225/40 na felgę 9".
    Poza tym indeks 95 jest nieodpowiedni dla tego rozmiaru.
    Oznacza to, że na 99 (a nawet na 100%) źle odczytałeś instrukcję.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Harvaster Zobacz post

    Miałem kilka razy lekkie szarpniecie przy przełączeniu z P na D, ale tylko w określonych okolicznościach - poranny wyjazd z garażu. Po uruchomieniu silnika, zrzucam ręczny, wrzucam D - jest płynnie. Wyjeżdżam z garażu, zaciągam ręczny i wciskam P, zamykam garaż, wciskam hamulec (nie puszczam go), zrzucam ręczny i wrzucam D (i tu następuje lekkie szarpniecie). Co ciekawe, jeśli zrobię to w kolejności: wciskam hamulec - > zrzucam ręczny ->puszczam hamulec i ponownie naciskam hamulec i wrzucam D, to nigdy mi się nie zdarzyło żadne szarpnięcie.
    To chyba bardzo typowa sprawa i występuje u każdego w automacie i w każdej marce auta.
    Chodzi chyba zwyczajnie o odciążenie oporu masy auta jaki się wytworzył po zaparkowaniu samochodu na P (choć wydaje się to trochę nielogiczne gdy zaciąga się ręczny, a podłoże prawie równe). Bardzo wyraźnie można to zauważyć gdy opuszczę jakiś samochód na podnośniku, a był zaciągnięty ręczny. Wtedy całe zawieszenie i napęd dostają naprężenia i wrzucenie biegu staje się niekiedy wręcz niemożliwe. Dlategp zawsze pierw hamulec, odpuszczenie ręcznego, samochód "odpręża się" i dopiero można włączyć bieg.
    W Julce mam już teraz na stałe automatyczny ręczny załączony, właśnie po to by zawsze przed wbiciem biegu móc ją delikatnie "zluzować".

  3. #33
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Karol1
    Dołączył
    04 2020
    Auto
    ALFA GIULIA VELOCE
    Postów
    504

    Domyślnie

    - - - Updated - - -

    [QUOTE=Harvaster;2267239]Co do poszarpywania przy zmianie biegów 1<->2/2<->3 i przez zmianie z z P na D czy R, w przypadku ZF8 wina może leżeć w niewłaściwym poziomie oleju w skrzyni (za mało oleju). Znam dwa przypadki Lacia Thema (brakowało prawie litra - podciekała chłodnica), drugi przypadek to BMW F10 - prawdopodobnie przy wymianie oleju wlane było za mało. Jeden i drugi przypadek uleczony poprzez dolanie oleju od właściwego poziomu, a przynajmniej tak twierdzą właściciele pojazdów.


    Oczywiście że poziom oleju w skrzyni jest bardzo ważny. U mnie po wymianie oleju w skrzyni dalej były szarpnięcia. Jeśli pojawiłby się problem z roszczelnieniem chłodnicą oleju alfa nie zaalarmuje o tym ?

  4. #34
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2020
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia Veloce Ti
    Postów
    114

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kolpak Zobacz post
    Oznacza to, że na 99 (a nawet na 100%) źle odczytałeś instrukcję.
    No widzisz, to jest cytat z instrukcji, copy-paste. Tak więc jest babol i mialo byc zapewne 255/40 R18. Nośność się jednak razej zgadza -95. Cytat pochodzi z PL wersji instrukcji 'Publikacja nr 603.93.668PL-07/2020 – Wydanie1". We włoskiej zreszta jest to samo... Mnie zastanawia jaka jest tolerancja obwodu koła, przy której nie głupieje Q4. Przykładowo dla subaru róznica jest 1/4 cala, audi 1/2. To przy róznych rozmiarach przód/tył nie jest wiele.

  5. #35
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Kolpak
    Dołączył
    09 2018
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    Giulia Q
    Postów
    854

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomeek Zobacz post
    No widzisz, to jest cytat z instrukcji, copy-paste. Tak więc jest babol i mialo byc zapewne 255/40 R18. Nośność się jednak razej zgadza -95. Cytat pochodzi z PL wersji instrukcji 'Publikacja nr 603.93.668PL-07/2020 – Wydanie1". We włoskiej zreszta jest to samo... Mnie zastanawia jaka jest tolerancja obwodu koła, przy której nie głupieje Q4. Przykładowo dla subaru róznica jest 1/4 cala, audi 1/2. To przy róznych rozmiarach przód/tył nie jest wiele.
    Czyli idą w złym kierunku, bo wcześniej było dobrze

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	op.jpg
Wyświetleń:	0
Rozmiar:	82.8 KB
ID:	275175

  6. #36
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Harvaster
    Dołączył
    03 2015
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    była 159 2.0 jtdm 170km, była Giulietta 1.4 MA 170km, jest Giulia Super 2.0T
    Postów
    307

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kolpak Zobacz post
    To chyba bardzo typowa sprawa i występuje u każdego w automacie i w każdej marce auta.
    Chodzi chyba zwyczajnie o odciążenie oporu masy auta jaki się wytworzył po zaparkowaniu samochodu na P (choć wydaje się to trochę nielogiczne gdy zaciąga się ręczny, a podłoże prawie równe). Bardzo wyraźnie można to zauważyć gdy opuszczę jakiś samochód na podnośniku, a był zaciągnięty ręczny. Wtedy całe zawieszenie i napęd dostają naprężenia i wrzucenie biegu staje się niekiedy wręcz niemożliwe. Dlategp zawsze pierw hamulec, odpuszczenie ręcznego, samochód "odpręża się" i dopiero można włączyć bieg.
    W Julce mam już teraz na stałe automatyczny ręczny załączony, właśnie po to by zawsze przed wbiciem biegu móc ją delikatnie "zluzować".
    Typowa przede wszystkim w hydrokinetykach (uściślając) . Co do odprężenia układu napędowego to pełna zgoda - dlatego praktycznie zawsze wciskam hamulec - > zrzucam ręczny ->puszczam hamulec i ponownie naciskam hamulec i wrzucam D (jest to zdrowsze). Pisząc post bardziej miałem na myśli, że nawet bez odprężenia układu napędowego zazwyczaj nie ma żadnego szarpnięcia (przez 1,5 roku było ich tylko kilka), a jeśli się zdarzyło to tylko w określonej sytuacji (poranek, zimny silnik, zimny olej w skrzyni/konwerterze - a zatem i gęstszy). Raz jak mi się to przytrafiło szarpnięcie, jeszcze raz powtórzyłem całą sekwencje i już tego szarpnięcia nie było.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Karol1 Zobacz post
    [COLOR="silver"]
    Jeśli pojawiłby się problem z roszczelnieniem chłodnicą oleju alfa nie zaalarmuje o tym ?
    Pewnie tak, jeśli skrzynia zaczęłaby się przegrzewać. Co do samego poziomu oleju to chyba nie da się go sprawdzić egzaminem/komputerem, zatem pewnie nie ma czujnika poziomu oleju.
    Jest określona procedura sprawdzenia jego poziomu, ale jest to metoda manualna (rozgrzanie oleju do odpowiedniej temperatury i odkręcenie korka wlewu).
    https://www.youtube.com/watch?v=BPkCUfqi-gE&t=836s

  7. #37
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    RZ
    Auto
    Stelvio 2018 Sport TI
    Postów
    3,476

    Domyślnie

    swego czasu wklejałem fabryczną procedurę manualnego sprawdzania poziomu oleju w Giulii/Stelvio

  8. #38
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Karol1
    Dołączył
    04 2020
    Auto
    ALFA GIULIA VELOCE
    Postów
    504

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dareek Zobacz post
    swego czasu wklejałem fabryczną procedurę manualnego sprawdzania poziomu oleju w Giulii/Stelvio
    Możesz jeszcze raz ją wrzucic ?

  9. #39
    Użytkownik Rowerzysta Avatar seba_css
    Dołączył
    12 2011
    Mieszka w
    w drodze
    Auto
    Giulia Veloce Q4 MY20
    Postów
    342

    Domyślnie

    Cóż, mam dość podobny problem do twórcy wątku.
    Po zmianie opon na zimowe, o dziwo dokładnie ten sam model co kolega czyli Conti TS860S w rozmiarze dokładnie jak letnie, skrzynia zaczęła wpadać w dziwne drgania/wibracje w zakresie prędkości od 40 do 60km/h, czasem do 70 km/h.
    Na letnich zrobiłem tylko 260km więc nie wiem czy nie działa już jakieś wyparcie ale jestem prawie pewien, że nic takiego wcześniej nie czułem. Oponki zmieniał kolega Kolpak więc zakładam, że niefachowy montaż odpada
    Auto nowe, 1000km przebiegu...
    Poczekam aż zejdzie śnieg i może spróbuję wykluczyć jakikolwiek wpływ tych opon na układ napędowy zakładając letnie.

  10. #40
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Kolpak
    Dołączył
    09 2018
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    Giulia Q
    Postów
    854

    Domyślnie

    Cytat Napisał seba_css Zobacz post
    Cóż, mam dość podobny problem do twórcy wątku.
    Po zmianie opon na zimowe, o dziwo dokładnie ten sam model co kolega czyli Conti TS860S w rozmiarze dokładnie jak letnie, skrzynia zaczęła wpadać w dziwne drgania/wibracje w zakresie prędkości od 40 do 60km/h, czasem do 70 km/h.
    Na letnich zrobiłem tylko 260km więc nie wiem czy nie działa już jakieś wyparcie ale jestem prawie pewien, że nic takiego wcześniej nie czułem. Oponki zmieniał kolega Kolpak więc zakładam, że niefachowy montaż odpada
    Auto nowe, 1000km przebiegu...
    Poczekam aż zejdzie śnieg i może spróbuję wykluczyć jakikolwiek wpływ tych opon na układ napędowy zakładając letnie.
    Ooo kurcze Nic się nie chwaliłeś takim objawem..
    Faktycznie na letnich nie przejechałeś wiele, a do tego warunki były delikatnie mówiąc kiepskie, no i nie znałeś jeszcze auta, ale mimo to pewnie byś wyczuł.
    Mocno zastanawiające jest to, że to dokładnie te same opony... czyżby Conti miał jakiś problem konstrukcyjny i ich wymiar P/T nie zgrywa się aż tak bardzo?
    Zresztą i u mnie mogło pójść coś nie tak, należało by to też wykluczyć, choć właściwie jedynym objawem "po mnie" może być drżąca kierownica, a nie skrzynia..
    Może będziesz kiedyś przelatywał obok? Wtedy moglibyśmy założyć inne koła, choćby z mojej Julki, na chwilę..na próbę.

    - - - Updated - - -
    [MENTION=36167]flix[/MENTION] a jak u Ciebie, czy coś się wyjaśniło?
    Ostatnio edytowane przez Kolpak ; 11-02-2021 o 00:56

Podobne wątki

  1. [159] AR 159 po wymianie opon ściąga na prawo - ciśnienie , zbieżność zrobione, brak luzów
    Utworzone przez zanas w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 09-08-2019, 08:14
  2. [147] problem ze skrzynia po wymianie wysprzeglika
    Utworzone przez Rydzyk w dziale 147
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 17-05-2014, 10:59
  3. [159] huczy skrzynia / przebieg 200tys możliwe ???
    Utworzone przez czakus84 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 22-04-2013, 07:42
  4. Nietypowy problem po wymianie opon na mniejsze
    Utworzone przez zabazsc w dziale 156
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 23-07-2010, 08:44

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory