Strona 1 z 7 1234567 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 68

Temat: Giulia Q4 - wariująca skrzynia po wymianie opon - jak to możliwe?

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar flix
    Dołączył
    05 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    27

    Domyślnie Giulia Q4 - wariująca skrzynia po wymianie opon - jak to możliwe?

    Drodzy,
    Od jakiegoś czasu mierzę się z problem szalejącej skrzyni biegów w Alfie Giulii Veloce Q4 (2018, około 25k km przebiegu). Niestety z tymi bolączkami zupełnie można stracić ochotę i przyjemność z jazdy tym autem..Samochód jest na gwarancji, ale wygląda na to, że niestety serwis ma kłopoty z prawidłową diagnozą i naprawą..

    Może ktoś się spotkał z podobnymi objawami, historią? Może coś przychodzi Wam do głowy i jesteście w stanie doradzić, co dalej działać?

    Objawy:
    1. Szarpanie przy zmianie 1/2, bardzo niekulturalna powolna jazda
    2. Czasami szarpnie przy wrzuceniu D/R z Park
    3. Szarpięcie przy hamowaniu, kiedy zbija z 2 na 1 przy ostatnim momencie przed zatrzymaniem, czasami skacze jak kangur
    4. Najgorsze - wibracje przy zmianach 2/3/4/5/6. Wygląda to tak, że przy przyspieszaniu (ok 2/3 wciśnięcia pedału gazu) auto po zmianie biegu zaczyna całe wibrować, wyraźnie z układu napędowego, jakby przeciągało biegi i nie wiedziało na jakim jechać. Wibracje ustępują albo przy wbiciu kolejnego biegu, albo przy odpuszczeniu gazu, chociaż przy odpuszczeniu nadal czuć delikatne wibracje.


    Ja osobiście odnoszę wrażenie, że problem pojawia się przy wymianie opon na zimowe.. Temat pojawił się już w poprzednim sezonie, na początku po samej pierwszej wymianie opon (oryginalne nowe opony Continental kupione w serwisie, z homologacją, zakładane również zawsze tylko w autoryzowanym serwisie. Rozmiar taki sam jak letnie, zmiana samych opon na jednym komplecie felg).

    Po pierwszej wymianie było lekko to czuć, ale pomyślałem, no może nowe opony muszą się ułożyć itd.. Wyszło tak, że objawy się nasilały, ale nie jeździłem wtedy dużo, sporadyczne wyjazdy. Zgłosiłem temat jak najwcześniej wiosną, od razu przy wymianie opon na letnie i serwisie po 15k. Zresetowali skrzynię, wgrali jakieś podobno nowe oprogramowanie, zmienili opony na lato i temat zniknął. Auto jeździło jak dawniej, zero szarpania.

    W tym roku zmiana na zimowe - problem pojawia się znowu. Nie zdążyłem dojechać do domu i już wiedziałem, że jest coś nie tak - powrót do serwisu. Auto zostało, miało być wszystko ok - aktualizacja i reset sterownika. Po odbiorze faktycznie na początku było lepiej, ale wystarczyło 50km i problem był tak samo odczuwalny jak wcześniej. Powrót do serwisu.. Auto zostało na dłużej, podobno zgrywali cały komputer i wysyłali do FCA, żeby sprawdzić mapy itd itd. po tygodniu odbiór auta - wydaje się, że ok, a zaraz znowu to samo. Nie potrzebowałem więcej jak 30 km. Wg protokołu naprawy była to "rekonfiguracja TCM". Jak widać nie pomogła.

    Czy to możliwe, żeby opony były na tyle wadliwe (musi to być wada fabryczna..), żeby miały tak różne obwody/szerokości, że skrzynia wariuje? Bo to wydaje mi się być przyczyną.W serwisie spojrzeli na opony, rozmiar jest ok, homologacja jest, to już zostawili ten temat i zajęli się komputerem. Wydaje mi się, że warto tu spróbować wyeliminować temat opon i wrzucić na chwilę letnie, zresetować skrzynię i zobaczyć jak będzie.

    Coś Wam może przychodzi do głowy innego? Raczej nie wydaje mi się, żeby to były dyfry, czy wypadający zapłon np..
    Przy pełnym gazie w podłodze problem w zasadzie nie występuje...

    Z góry dzięki i pzdr!!

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2020
    Auto
    Giulia veloce
    Postów
    73

    Domyślnie

    Wygląda na to że sterownik skrzyni się popsuł lub sama skrzynia
    A jak wygląda wał?

  3. #3
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Kolpak
    Dołączył
    09 2018
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    Giulia Q
    Postów
    854

    Domyślnie

    A jakie konkretnie te opony masz założone? Rozmiar/model?
    Spójrz czy oznaczenie DOT (8 pierwszych znaków) jest takie samo na wszystkich 4 (lub 2+2 jeśli tył jest szerszy).

    Zacznij od serwisu opon z doświadczeniem i wyważarką Hunter.
    Jak ktoś ma pojęcie, to ręką sprawdzi czy opona jest ok.
    A na Hunterze sprawdzi czy średnica kół jest podobna.
    Niemniej... bardzo mało prawdopodobne, by opony były winne.

  4. #4
    Użytkownik Świeżak Avatar flix
    Dołączył
    05 2014
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    27

    Domyślnie

    Jedyne co mnie najbardziej dziwi, to właśnie to, że cały sezon na letnich było ok, wjechały opony zimowe i od tego momentu pojawiły się wszystkie objawy..
    Jak wygląda wał niestety nie wiem, generalnie komunikacja z serwisem jest dosyć kiepska.. Mam nadzieję, że teraz już po świętach itd się bardziej postarają.

    Opony to Continental Wintercontact ts860 S, identyczne rozmiary jak letnie (przód 225/40, tył 255/35 , run flat itd itd.)

    Co ciekawe, to też żadnego checka, nie ma błędów widocznych u mnie na komputerze. Ciśnienie też idealnie wyrównałem w każdej oponie..

    Faktycznie postaram się podjechać do jakiegoś dobrego niezależnego serwisu, żeby zdjęli koła i sprawdzili same opony. Chociaż powinien to raczej zrobić serwis autoryzowany, skoro auto jest na gwarancji..

    A pytanie, może wiecie, jak ma się sterownik skrzyni do czujników w kołach? Jest jakaś komunikacja? Doszukuję się problemu w elektronice, może przy "programowaniu" kół po zmianie opon sypie jakimiś błędami komputer..
    Ostatnio edytowane przez flix ; 03-01-2021 o 16:36

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2020
    Auto
    Alfa Stelvio Lusso
    Postów
    96

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kolpak Zobacz post
    Niemniej... bardzo mało prawdopodobne, by opony były winne.
    W pełni się zgadzam z ta opinią. Niech ci skrzynie wymienią a nie kombinują z softem.

  6. #6
    Użytkownik Fachowiec Avatar Kurynio
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Stelvio Q, wcześniej Stelvio 2.0 280
    Postów
    2,620

    Domyślnie

    A może się nie znam, ale może zanim domagać się wymiany skrzyni, to jak łączysz to z kołami to nie prościej się przekonać i wrzucić na próbę letnie koła? Chociaż nie sądzę, że aż takie objawy od kół, ale chyba dla świętego spokoju można

  7. #7
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    RZ
    Auto
    Stelvio 2018 Sport TI
    Postów
    3,476

    Domyślnie

    skoro objawy ma tylko na zimowych to moim zdaniem wada opon. Przekładka to chwila i trzeba zobaczyć a opony pojechać sprawdzić do profesjonalnego gumiarza a nie wymieniacza.

  8. #8
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Kolpak
    Dołączył
    09 2018
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    Giulia Q
    Postów
    854

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kurynio Zobacz post
    A może się nie znam, ale może zanim domagać się wymiany skrzyni, to jak łączysz to z kołami to nie prościej się przekonać i wrzucić na próbę letnie koła? Chociaż nie sądzę, że aż takie objawy od kół, ale chyba dla świętego spokoju można
    Ale nie ma całych kół, tylko same opony.
    Najlepiej by było z innej Giulki na chwile koła wrzucić.

  9. #9
    Użytkownik Fachowiec Avatar Kurynio
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Stelvio Q, wcześniej Stelvio 2.0 280
    Postów
    2,620

    Domyślnie

    No to jak jeździ kolega do serwisu, auto na gwarancji to przecież z jakiegoś zastępczego czy demówki mogą zamienić. Chwila moment i będzie czarno na białym

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar Kolpak
    Dołączył
    09 2018
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    Giulia Q
    Postów
    854

    Domyślnie

    Cytat Napisał flix Zobacz post
    oryginalne nowe opony Continental kupione w serwisie, z homologacją, zakładane również zawsze tylko w autoryzowanym serwisie. Rozmiar taki sam jak letnie, zmiana samych opon na jednym komplecie felg

    Opony to Continental Wintercontact ts860 S, identyczne rozmiary jak letnie (przód 225/40, tył 255/35 , run flat itd itd.)
    A co masz namyśli pisząc "z homologacją"?
    Nie twierdzę, że to jakiś błąd, ale jedyne takie opony z hom. AR, to Pirelli.

Podobne wątki

  1. [159] AR 159 po wymianie opon ściąga na prawo - ciśnienie , zbieżność zrobione, brak luzów
    Utworzone przez zanas w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 09-08-2019, 08:14
  2. [147] problem ze skrzynia po wymianie wysprzeglika
    Utworzone przez Rydzyk w dziale 147
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 17-05-2014, 10:59
  3. [159] huczy skrzynia / przebieg 200tys możliwe ???
    Utworzone przez czakus84 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 22-04-2013, 07:42
  4. Nietypowy problem po wymianie opon na mniejsze
    Utworzone przez zabazsc w dziale 156
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 23-07-2010, 08:44

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory