Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Temat: pierwsze wrażenia - może komuś pomogą w decyzji

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Krzyk
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio MY21 200KM
    Postów
    462

    Domyślnie pierwsze wrażenia - może komuś pomogą w decyzji

    Witam

    Od tygodnia jeżdżę AR Stelvio 2,0 200KM, nówka sztuka, MY2021. Samochód "chodził" za mną od blisko trzech lat, przed zakupem powstrzymywało mnie... XC60, które miałem od nowości (blisko 12 lat) i było oswojone jak labrador.

    Po pierwszym tygodniu i zrobieniu 1700 kilometrów kilka wrażeń na gorąco po przesiadce z labradora:

    1. samochód zwraca uwagę, szczególnie u mnie w B-stoku, gdzie jeździ takich chyba tylko 3 sztuki. Głowy przechodniów wykręcone czasem do granicy bólu szyi. Na światłach inni kierowcy zaglądają tak, aby nie było tego widać
    2. pozdrawianie się alfistów - to miłe ( jestem żeglarzem, więc zwyczaj doceniam tym bardziej )
    3. podstawowe fotele - samochód brałem ze stocku i wszystko mi w nim pasiło w wyposażeniu silnik / kolor / dodatki / bajery , ale nie przewidziałem niestety, że fotele podstawowe mogą sprawić mi spory problem - to wyszło po trasie CA 500km. Rzecz w tym, że mam 188cm wzrostu i długie ręce / nogi , zaś Stelvio nie ma zbyt dużego zakresu regulacji kierownicy w kierunku wzdłużnym ( zasadniczo kierownica jest dość blisko deski rozdzielczej ). Nadal poszukuję optymalnej pozycji za kierownicą przechodząc od pozycji siedziska najniższych do najwyższych. Niestety w porównaniu z labradorem jest gorzej póki co. Zawsze cierpią albo ręce ( kierownica za daleko ) albo nogi ( pedały zbyt blisko ). Poza tym drażnią mnie uderzające w głowę zagłówki na wybojach, są dość mocno wysunięte do przodu względem oparcia fotela. Polecam jednak dobór foteli regulowanych w większej ilości zakresów i z podparciem pod łydkami.
    4. światła - mam te skręcające ( tak wynika ze specyfikacji ) ale nie zauważyłem ich "pracy" na zakrętach, choć przejechałem wczoraj nocą Mazury od Giżycka, przez Mikołajki po Pisz. Być może to subiektywne wrażenie, ale w labradorze reflektory wyraźnie poruszały snopem światła za ruchem kierownicy i zakrętem.
    5. Ciuchutko - bajecznie cicho. Silnik sobie gdzieś tam mruczy, w labradorze po prostu było głośno. Za to przy prawie zamkniętym nawiewie klimy ( tym okrągłym przy bocznych drzwiach ) robi się z niego gwizdek. Trwa to chwilę, dopóki klima nie wychłodzi wnętrza. Potem już spokój.
    6. Układ kierowniczy - bajka. Labrador wymagał dużej siły i plątania rąk. Tu delikatne ruchy i zakręt wzięty wzorowo. Trudno opisać, kto jechał ten wie.
    7. Materiały we wnętrzu - gorsze, niż w XC60 z 2010 ( subiektywnie ) ale nie boli mnie to zbytnio. Generalnie mam wielki sentyment do aut z lat 80tych i ta Alfa nieco mi to przypomina. Oczywiście lepsze wersje wyposażeniowe takowego wrażenia nie dają ( w salonach trochę przesiedziałem ), ale moja raczej tak.
    8. Zegary klasyczne - o to mi chodziło. Jeśli ktoś woli taniochę w postaci tabletu i lubi tam sobie klikać to w AR nie ma czego szukać. Ja zaś uwielbiam tradycyjne i chyba tylko Alfa pozostała ( a na żaglówce też nie mam lazyjacka i sztywnego sztagu bo jestem tradycjonalistą w tych kwestiach )
    9. kolor czarny vulcano ma piękny brokat ( tak stwierdziła córka ) i w słońcu wygląda bajecznie, w zasadzie zmienia kolor na bakłażanowy
    10. Nie chce się z Alfy wysiadać (mimo foteli), szukam pretekstu, żeby sobie pojeździć. To dziwne, bo do tej pory głównie jeździłem rowerem, a Volvo stało w garażu ( po 12 latach 139tys przebiegu, głównie wyjazdy wakacyjne )
    11. Spalanie - według producenta powinno być średnio chyba 10,5. U mnie już zeszło do 9,5 ale zauważyłem, że z ekonomią najlepiej radzi sobie tempomat ( widać chwilowe spalanie na wykresie na liczniku i jest ono niższe niż kiedy noga daje w rurę )
    12. Pod butem najczulszy jest oczywiście tryb D, reaguje natychmiast po położeniu nogi na pedale. Tryb N nieco spokojniejszy. Przełącznik niestety się grzeje i pewnie będzie do wymiany na gwarancji - opisywane w innym wątku.
    13. Systemy bezpieczeństwa działają bardzo agresywnie i musiałem zmniejszyć ich czułość i sposób reakcji ( dźwięk wyłączony, tylko wibracja bo budził w nocy dzieciaki przy próbie zmiany pasa w korku )

    To tyle na razie. Zwracam uwagę na fotele, szczególnie osoby wysokie niech sobie wezmą to do przemyślenia.

    We czwartek będę ciągnął żaglówkę z Augustowa, a wcześniej wyciągał ją z wody. Zobaczymy, jak Stelvio sobie z tym poradzi w porównaniu z XC60 D5 (w nim nie odczuwałem ciągnięcia za sobą dodatkowych około 700kg )
    Ostatnio edytowane przez Krzyk ; 13-09-2021 o 18:28

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar radosuaf
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Poznan, Poland, Poland
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM MY21
    Postów
    8,304

    Domyślnie

    Ja mam 184 cm, podstawowe fotele i siedzi mi się IDEALNIE (w Giulii). Nie wiem, jak będzie z długimi trasami, bo jeszcze nie miałem okazji, ale jeśli chodzi o samą pozycję za kierownicą, to nie mam najmniejszych zastrzeżeń.

    Wysłane z mojego Pixel 4a przy użyciu Tapatalka
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM 2021
    Peugeot 308 SW 1.2 130 KM 2019

    Były: Renault Clio I 1.2, Peugeot 307 SW 1.6 110 KM, AR 147 1.6 TS 105 KM, Giulietta 1.4 MA 170 KM, Giulietta 1.4 MA 150 KM, Alfa Romeo 75 2.0 TS

  3. #3
    Użytkownik Znawca Avatar dziadzia82
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Będzin
    Auto
    Julka 2018 150Mair Veloce . Stelvio Sprint 2020
    Postów
    1,325

    Domyślnie

    Stelvio 2020.
    Tez mam tradycyjne zwykłe.
    Wybrałem dla tego iz siedzenia sportowe bardzo cisły mnie siedziska w uda.
    Co do długich tras robiłem 4x 700 km i jak dla mnie 175 cm siedzi się wygodnie..

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Krzyk
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio MY21 200KM
    Postów
    462

    Domyślnie

    [MENTION=8766]radosuaf[/MENTION] [MENTION=35971]dziadzia82[/MENTION]

    W volvo fotele były o niebo lepsze.
    Dla porównania z kolei z niższą zdecydowanie klasą: tydzień temu zrobiłem około 600km żony Oplem crosslandem z fotelami certyfikowanymi przez jakieś tam towarzystwo ortopedów. No i są niestety dużo lepsze. Oczywiście regulowane w większej ilości zakresów.

    W Stelvio mam póki co wrażenie, że fotele , a szczególnie wypchnięte do przodu zagłówki, każą mi się garbić. Regulacja oparcia jest skokowa i trochę brakuje pozycji pośrednich. Ale może to kwestia czasu i "wysiedzenia".

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2020
    Mieszka w
    okolice Poznania
    Auto
    Stelvio 2.0/280 2021, Giulia 2.0/200 2021
    Postów
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzyk Zobacz post
    [MENTION=8766]radosuaf[/MENTION] [MENTION=35971]dziadzia82[/MENTION]

    Regulacja oparcia jest skokowa i trochę brakuje pozycji pośrednich. Ale może to kwestia czasu i "wysiedzenia".
    Dlatego polecam wszystkim kupującym dopłatę do elektrycznej regulacji foteli.
    Dzięki temu otrzymujemy:
    - 2-kierunkową regulację odcinka lędźwiowego, przód-tył i góra-dół
    - płynną regulację położeń (szczególnie istotne dla kąta oparcia) + pamięć 3 ustawień
    Dodatkowo pamięć ustawień fotela obejmuje nastawy lusterek bocznych, co przy kierowcach o różnym wzroście jest bezcenne.
    Gdyby jeszcze wewnętrzne lusterko miało pamięć, byłoby idealnie

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Krzyk
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio MY21 200KM
    Postów
    462

    Domyślnie

    Cytat Napisał AR_Fan Zobacz post
    odatkowo pamięć ustawień fotela obejmuje nastawy lusterek bocznych
    Tak miałem w Volvo. Uznałem to za zbędne, bo jeżdżę tylko ja. Ale za samą elektryką idzie też zakres i sposób regulacji. Nic to. Z czasem się ułożą pode mną . Albo je wypcham gąbką...

  7. #7
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2020
    Mieszka w
    okolice Poznania
    Auto
    Stelvio 2.0/280 2021, Giulia 2.0/200 2021
    Postów
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzyk Zobacz post
    Z czasem się ułożą pode mną
    I tego życzę
    Alfa ma - jak sam zauważyłeś - sporo innych zalet.
    Też zdarza mi się jeździć wyłącznie dla przyjemności. I też żegluję Ahoj!

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Krzyk
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio MY21 200KM
    Postów
    462

    Domyślnie

    Cytat Napisał AR_Fan Zobacz post
    I też żegluję Ahoj!
    Pozdrawiam zeglarza!

    Tak, to był mój wymarzony samochód od kilku lat i zalety, o których czytałem, przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Warto było.

  9. #9
    Użytkownik Świeżak Avatar 68oct
    Dołączył
    07 2018
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Fiat bravo 1,4t-jet 207KM 300Nm Red maranello + AR Stelvio 2.0 Seria 280KM Competizione Red
    Postów
    122

    Domyślnie

    Jedz nią na tor, dopiero zobaczysz co ta fura potrafi i jaka daje frajdę. Ja mam 280KM, wiedziałem ze można tym autem dobrze pocisnąć ale to co przeżyłem na torze, wow... przerosła moje oczekiwania a to wciąż suv. Strach pomyśleć jak jeździ Q:-P

    Wysłane z mojego SM-G975F przy użyciu Tapatalka

  10. #10
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    RZ
    Auto
    Stelvio 2018 Sport TI
    Postów
    3,476

    Domyślnie

    Cytat Napisał AR_Fan Zobacz post
    I tego życzę
    Alfa ma - jak sam zauważyłeś - sporo innych zalet.
    Też zdarza mi się jeździć wyłącznie dla przyjemności. I też żegluję Ahoj!
    prosta sprawa- allegro i masz fotele elektrycznie regulowane z pamięcią. tylko wcześniej posiedź sobie w salonie czy się mieścisz i zakres regulacji Ci pasuje. JA z kolei odwrotnie chciałbym mieć materiałowe podstawowe - dla mnie skóra to żadna zaleta.

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 05-05-2021, 18:00
  2. Pierwsze wrażenia Giulia Super 200KM ZF8
    Utworzone przez fastlifevlog w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 23-02-2019, 12:16
  3. Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 30-05-2012, 11:24
  4. Folder 156 - może komuś sie przyda
    Utworzone przez Yacek w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 09-05-2012, 08:25
  5. [Relacja] Sylwester w Czechach- pierwsze wrażenia
    Utworzone przez Garos w dziale Zloty, imprezy, spotkania
    Odpowiedzi: 70
    Ostatni post / autor: 09-01-2007, 23:21

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory