Strona 5 z 11 PierwszyPierwszy 1234567891011 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 106

Temat: Stelvio - reflektory nie doświetlają zakrętów

  1. #41
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    RZ
    Auto
    Stelvio 2018 Sport TI
    Postów
    3,476

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kurynio Zobacz post
    Z pozycji menu infotainment, nie



    To statyczne doświetlanie, o ile mi wiadomo nie występowało to rozwiązanie w Stelvio, jedynie w Giulii, ale to dwie różne rzeczy
    tak występuje w Giulii w wersji z 25W lampami i 35W lampami bez AFS

  2. #42
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Krzyk
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio MY21 200KM
    Postów
    462

    Domyślnie

    Obecnie mam dwa tropy:

    1. Coś poszło nie tak w sofcie na etapie produkcji
    2. Jak powyżej na etapie montażu haka u dealera.

    W gruncie rzeczy na filmie widać też, że po wjeździe samochodu na długi spowalniacz reflektory idą w niebo i nie próbują korygować pozycji. Podobnie przy hamowaniu - samochód nurkuje i reflektory z nim. W innych samochodach widać na tym etapie pracę reflektorów na poprzedzajàcym pojeździe i ich powrót do pozycji wyjściowej po zatrzymaniu samochodu.



    Jak napisałem wcześniej - poczekam do środy i wizyty w ASO.
    Ostatnio edytowane przez Krzyk ; 18-09-2021 o 19:17

  3. #43
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2020
    Auto
    Stelvio Veloce MY2020
    Postów
    277

    Domyślnie

    sądzę, że to jednak oprogramowanie w poliftach. Też nie widzę dużego ruchu reflektorów. Jakoś mi to zbytnio nie przeszkadza bo i tak 35W daje radę.

  4. #44
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2020
    Mieszka w
    okolice Poznania
    Auto
    Stelvio 2.0/280 2021, Giulia 2.0/200 2021
    Postów
    39

    Domyślnie

    Warto zrozumieć jaka jest natura działania AFS, gdyż jego celem nie jest poziomowanie światła przy pochyleniu auta, ani podążanie 1:1 za ruchem kierownicy.
    W miarę dokładnie jest to przedtawione na filmie:
    https://www.youtube.com/watch?v=Cu_0G9QtAMo&t=149s

    AFS działa tak, że na podstawie kilku czynników uruchamia predefiniowane tryby pracy oświetlenia.
    Film wspomina o 6 trybów pracy, ja jednak doliczłem się 4 trybów i 2 efektów:
    - tryb Town light (w obszarze zabudowanym do 50 km/h)
    Skutek 1: snop świateł "krótkich" bardziej doświetla boki jezdni, a zasięg świateł jest ograniczany
    Skutek 2: aktywowane są światła doświetlające boki (Cornering Light) świecące do 90 stopni na lewo lub prawo, o płynnej intensywności załączania i wyłączania. Wspomagają one światła "krótkie".
    Czynniki brane pod uwagę: prędkość, promień skrętu i fakt włączenia kierunkowskazu.
    - tryb Country light (poza obszarem zabudowanym, między 50 a 120).
    Skutek: doświetlanie lewej i prawej strony drogi, a także skręt snopu światła lewo/prawo (Dynamic bend lighting)
    Czynniki brane pod uwagę: prędkość, promień skrętu i efekt "zbaczania"
    - tryb Motorway light (aktywowany automatycznie od prędkości 120 km/h)
    Efekt: zasięg świateł "krótkich" regulowany automatycznie w zakresie od 65 do 110 m
    Czynniki brane pod uwagę: prędkość, promień skrętu
    - tryb Adverse weather light, czyli "światła niekorzystnej pogody" - jeżeli dobrze zrozumiałem tryb aktywowany niezależnie od pozostałych i łącznie z "Town light" lub "Country light"
    Efekt: snop światła jest skracany, aby uniknąć rekleksów od mokrej nawierzchni i oślepiania nadjeżdżających pojazdów, a także zwiększane jest doświetlenie lewego boku drogi
    Czyniki brane pod uwagę: opady deszczu (przypuszczam, że również prędkość)
    - efekt: Cornering Light - wykorzystywany w trybie "Town light"
    - efekt: Dynamic bend lighting - wykorzystywany w trybie "Country light"

    Dopiero po npaisaniu akapitu powyżej znalazłem dokładne wyjaśnienie zasad działania AFS, a konkretnie modułu Hella VarioX, z którego AFS korzysta.
    wersja ENG
    https://www.hella.com/techworld/us/T...eadlights-663/
    wersja PL
    https://www.hella.com/techworld/pl/T...ktory-AFS-663/
    Jak widać wspomniane 6 trybów to: TOWN LIGHT / COUNTRY LIGHT / HIGHWAY (MOTORWAY) LIGHT / HIGH BEAM / BEND LIGHTING / ADVERSE WEATHER LIGHT

    Nie dziwne więc, że tak trudno wychwycić efekt działania AFS, bo jak widać logika ich działania jest dosyć skomplikowana i raczej mało intuicyjna względem tego, czego się spodziewamy

  5. #45
    Użytkownik Fachowiec Avatar Kurynio
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Stelvio Q, wcześniej Stelvio 2.0 280
    Postów
    2,620

    Domyślnie

    @AR-Fan z całym szacunkiem, ale chyba nieco przytaczanie czegoś takiego nie ma sensu. Ogólnie AFS to Adaptive front lighting system i nie jest on realizowany w ten sam sposób w każdym samochodzie.

  6. #46
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Krzyk
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio MY21 200KM
    Postów
    462

    Domyślnie

    Problem rozwiązany, dlatego zedytowałem tytuł wątku ( jednak nie zedytowałem )

    W ASO potwierdzono brak reakcji reflektorów na skręt kierownicą i brak poziomowania. Był to Ich drugi przypadek w nowym Stelvio zaś powodem okazało się niewykonanie kalibracji reflektorów ( nie wiem tylko, na jakim etapie powinna być wykonana rzeczona kalibracja: producent czy sprzedawca ).

    Cała naprawa zajęła około 45min. Po tym auto na podnośniku "rozpędzono" zaś na ścianie widać było wyraźne ruchy reflektorów podczas kręcenia kierownicą w zakresie prędkości od około 20km/h do około 40km/h.

    Tak więc wzrok mnie nie mylił. Jeśli ktoś z Was ma podobne odczucia, polecam wizytę w ASO. Postaram się w wolnej chwili nagrać filmik na poprzednio nagranej trasie, aby było można zobaczyć różnicę.

    Dla przypomnienia: kontrolne ruchy reflektorów podczas uruchamiania nie oznaczają, że w trakcie jazdy system działa, czego dowodem jest przypadek mojego samochodu.

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Krzyk ; 23-09-2021 o 00:25

  7. #47
    Użytkownik Fachowiec Avatar Kurynio
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Stelvio Q, wcześniej Stelvio 2.0 280
    Postów
    2,620

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzyk Zobacz post
    roblem rozwiązany
    No i dobrze, że pojechałeś i sprawa się wyjaśniła. Trochę dziwi fakt, że nie zgłaszał żadnego nieprawidłowego działania AFS, ale może dlatego, że nie traktował tego jako usterki bo nie było to zakodowane? Nie wiem

  8. #48
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Krzyk
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio MY21 200KM
    Postów
    462

    Domyślnie

    Właśnie w tym problem. Być może wielu Użytkowników jeździ bez świadomości tego, że system nie działa. W ASO pierwsze słowa mechanika - ruchy reflektorów mogą być nieuchwytne. Potem jednak sprawdził i przyznał mi rację.

    Pytanie, skąd brak kalibracji? Przychodzi mi do głowy niechlujstwo wykonawcy lub celowe działanie na czas transportu auta do przecież niewiadomego kraju, gdzie przepisy mogą być różne.
    Ostatnio edytowane przez Krzyk ; 22-09-2021 o 18:51

  9. #49
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    RZ
    Auto
    Stelvio 2018 Sport TI
    Postów
    3,476

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kurynio Zobacz post
    No i dobrze, że pojechałeś i sprawa się wyjaśniła. Trochę dziwi fakt, że nie zgłaszał żadnego nieprawidłowego działania AFS, ale może dlatego, że nie traktował tego jako usterki bo nie było to zakodowane? Nie wiem
    mnie już nic nie zdziwi - na grupie FB AR STelvio Giulia gościu wrzucił foto widoku światłe które max 10 m przed autem świecą - wszyscy klepali że świecą oki- nie wiem zaczynam się bać - albo po drogach jeżdżą idioci albo niewidomi.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	242752806_4374764492608678_4331164591648667088_n.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	23.3 KB
ID:	280739
    mam wrażenie iż na ulicach coraz więcej jest użytkowników którzy zachowują się jakby jakieś zwarcie mieli pod kopułą- póki jedzie nie ma problem u dopieeero może jak koło odpadnie to się tematem zajmie- dramat!

  10. #50
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2020
    Auto
    Stelvio Veloce MY2020
    Postów
    277

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzyk Zobacz post
    Postaram się w wolnej chwili nagrać filmik na poprzednio nagranej trasie, aby było można zobaczyć różnicę.
    Byłbym wdzięczny, bo zobaczyłbym różnice. I być może byłby argument dla ASO.

Podobne wątki

  1. [159] Doświetlanie zakrętów
    Utworzone przez alfito w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 03-11-2020, 22:48
  2. [MiTo] Doświetlanie zakrętów mito
    Utworzone przez glowa666 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 22-10-2019, 21:15
  3. Doświetlanie zakrętów
    Utworzone przez LukaSS w dziale 147
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 07-01-2017, 22:45
  4. Halogeny- doświetlanie zakrętów
    Utworzone przez b.piotrus w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 19-07-2008, 08:31

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory