Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19

Temat: Wyłączenie silnika i....

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2021
    Auto
    Alfa Romeo Giulia VeloceTi
    Postów
    7

    Question Wyłączenie silnika i....

    Witam,

    zauważyłem, że w mojej Giulii Q4 280KM każdorazowo po powrocie z trasy i wyłączeniu silnika włącza się wentylator. Sytuacja ma miejsce również przy temperaturach poniżej 15stC nawet kiedy nie korzystam z klimatyzacji i jeżdżę spokojnie. Czy ten typ tak ma czy to jakiś problem u mnie? Zauważyłem też że nawet po 20 minutach od wyłączenia silnika auto wydaje dźwięki. Coś słychać pod maską, tak jakby jakieś systemy się wyłączały. Wcześniej w innym modelu o podobnej mocy nic takiego nie miało miejsca. Czy to naturalne w Alfie?

  2. #2
    Użytkownik Fachowiec Avatar Kurynio
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Stelvio Q, wcześniej Stelvio 2.0 280
    Postów
    2,620

    Domyślnie

    Po pierwsze to czy na pewno wentylator? Raczej nie sądzę, prawdopodobnie słyszysz działanie elektrycznej pompy wymuszenia obiegu płynu chłodniczego. To normalne i dobrze, bo zgaszeniu silnika zapewnia odprowadzenie ciepła. Co do słyszenia pracy sterowników, to mogą się po tym czasie "usypiać" sterowniki i taki odgłos towarzyszy przechodzeniu w tryb uśpienia. Raczej wszystkie nowe auta tak mają, bardziej lub mniej słyszalnie

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    03 2021
    Auto
    Giulia 2.0T 2021
    Postów
    19

    Domyślnie

    Wielokrotnie temat był na forum powtarzany.

    Tak ma być. Bardzo dobrze, że się chłodzi. Lepiej za dużo niż za mało

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2020
    Auto
    159
    Postów
    102

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco z Julji Zobacz post
    Witam,

    zauważyłem, że w mojej Giulii Q4 280KM każdorazowo po powrocie z trasy i wyłączeniu silnika włącza się wentylator. Sytuacja ma miejsce również przy temperaturach poniżej 15stC nawet kiedy nie korzystam z klimatyzacji i jeżdżę spokojnie. Czy ten typ tak ma czy to jakiś problem u mnie? Zauważyłem też że nawet po 20 minutach od wyłączenia silnika auto wydaje dźwięki. Coś słychać pod maską, tak jakby jakieś systemy się wyłączały. Wcześniej w innym modelu o podobnej mocy nic takiego nie miało miejsca. Czy to naturalne w Alfie?
    U mnie też tak jest: pracuje wentylator, piszczenie i takie - nie wiem jak to nazwać - "kotłowanie" kilka/kilkanaście minut po wyłączeniu silnika. Przebieg 27tys km, od początku tak było.

  5. #5
    Użytkownik Fachowiec Avatar Kurynio
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Stelvio Q, wcześniej Stelvio 2.0 280
    Postów
    2,620

    Domyślnie

    Cytat Napisał Co-driver Zobacz post
    pracuje wentylator
    To nie wentylator...

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2020
    Auto
    159
    Postów
    102

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kurynio Zobacz post
    To nie wentylator...
    Wentylator wentylator Ale ten to po intensywnej jeździe lub/i gdy jest gorąco. Pozostałe dźwięki: "piszczenie", "kotłowanie" to niespotykane wcześniej (w moich poprzednich autach) cechy Giulii.

  7. #7
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Kąty Wrocławskie.
    Auto
    była AR156 1,9 JTD 110 2001; AR147 1,9 JTD 2003, Stelvio, jest 159,1,9 200KM, Giulia 280KM
    Postów
    1,552

    Domyślnie

    W mojej Giulii zawsze po odłaczeniu i ponownym przyłaczeniu klemy aku. natychmiast uruchamia się i chodzi kilka min. wentylator chłodnicy (silnik wcześniej nie uruchamiany) - po co?

  8. #8
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2017
    Auto
    2017 Giulia 2.0 RWD
    Postów
    205

    Domyślnie

    Wiele dobrodziejstw tego samochodu wzbudza obawy o prawidłowe funkcjonowanie z niezrozumienia zastosowanej w nim technologii.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	After Run Mode.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	77.2 KB
ID:	280702

    After Run Mode
    The electric pump in the LT system can be controlled by the ECM in “after run” mode in order to
    provide additional coolant circulation for certain calculated time after the engine has been switched off.
    Circulating the fluid after the engine is off prevents carbonisation of the oil in contact with the hot areas
    in the turbocharger, thereby protecting its integrity.
    dlatego bardzo ważne jest właściwe naładowanie akumulatora:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	After Run Mode c.d..PNG
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	95.1 KB
ID:	280703

    Może byłoby inaczej, gdyby ASO AR były kompetentne i potrafiły tłumaczyć klientom co i jak działa. Przykładem jest czujnik poziomu oleju. Tak często obwiniany o wadliwe działanie i niepotrzebnie wymieniany. Tymczasem muszą zostać spełnione określone warunki, żeby wykonał pomiar:

    The ECM enables oil level and temperature measurement if and only if the following conditions are
    satisfied:
     Engine idling
     Engine oil temperature when the engine is switched off in the range 80°C-90°C.
     Engine running in the previous cycle for no less than 5 minutes*
     Time for which the engine remained off not less than 3 minutes*
     Current temperature (meaning the oil temperature at the KEY ON time. The useable range is
    very wide.)
     Longitudinal and lateral accelerations below certain thresholds (any slopes on which the car is
    parked are interpreted by the control unit as lateral or longitudinal accelerations)

  9. #9
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2018
    Mieszka w
    BIALYSTOK
    Auto
    alfa romeo
    Postów
    1,506

    Domyślnie

    Cytat Napisał Toma Zobacz post
    Wiele dobrodziejstw tego samochodu wzbudza obawy o prawidłowe funkcjonowanie z niezrozumienia zastosowanej w nim technologii.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	After Run Mode.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	77.2 KB
ID:	280702



    dlatego bardzo ważne jest właściwe naładowanie akumulatora:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	After Run Mode c.d..PNG
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	95.1 KB
ID:	280703

    Może byłoby inaczej, gdyby ASO AR były kompetentne i potrafiły tłumaczyć klientom co i jak działa. Przykładem jest czujnik poziomu oleju. Tak często obwiniany o wadliwe działanie i niepotrzebnie wymieniany. Tymczasem muszą zostać spełnione określone warunki, żeby wykonał pomiar:
    Nie to żebym sie czepiał ale proszę po naszemu jesli mogę tak napisać.

  10. #10
    Użytkownik Znawca Avatar anAlfaBeta
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    1,960

    Domyślnie

    "Po naszemu" po zgaszeniu przez jakiś czas może chodzić pompa cyrkulacyjna żeby m. in. nie koksował się olej w turbo. Czasem towarzyszy temu praca wentylatora, zależy od temp. zewnętrznej i jak bardzo upalacie auto.
    Na przykład u mnie po wjechaniu do garażu w gorące dni lub po ciekawszej jeździe w trybie D, prawie zawsze chodzi wentylator (i pompa, oczywiście). Po jeździe miejskiej w trybie N prawie nigdy.

    Plus tam różne klikania i piszczenia, coś tam sobie robi, dajcie mu spokój, tak ma być.

    A procedurę pomiaru poziomu oleju "po naszemu" masz w aucie napisaną. Auto na postoju, w poziomie, silnik w temperaturze roboczej 80-90 stopni, obroty jałowe przez co najmniej 5 minut, potem silnik wyłączony przez co najmniej 3 minuty.
    Giulia Veloce Misano Blue 2.0 TB
    159 Sportwagon Q-Tronic '06 Nero Oceano była

Podobne wątki

  1. [Giulietta] Wyłączenie ASR
    Utworzone przez Roman35 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 25-01-2016, 21:49
  2. Wyłączenie EGR
    Utworzone przez karamba w dziale Zachodniopomorskie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 06-08-2015, 14:34
  3. Wyłączenie EGR
    Utworzone przez mis w dziale Pomorskie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 10-08-2014, 12:34
  4. Wyłączenie ASR/ESP
    Utworzone przez Mateusek w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 04-12-2012, 06:26
  5. wyłączenie funkcji auto wyłączenie radia
    Utworzone przez Seweryn80 w dziale Car Audio
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 10-03-2012, 17:14

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory