Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Stelvio 200KM - odłączenie napędu podczas jazdy

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2021
    Auto
    Stelvio 200KM
    Postów
    2

    Domyślnie Stelvio 200KM - odłączenie napędu podczas jazdy

    Cześć,
    w ostatnich dniach podczas spokojnej jazdy z prędkością do 80km/h nagle samochód stracił moc i równocześnie obroty skoczyły do ok. 4000, następnie alfa zaczęła jakby hamować w dość głośny sposób (odgłosy od kół). Straciłem więc de facto kontrolę nad samochodem i moją pierwszą reakcją było upewnienie się, czy nie doszło do przypadkowego przełączenia skrzyni biegów na zmianę manualną i wejście silnika na niższy bieg. Następnie postanowiłem zatrzymać się, choć prędkość i tak nie była już wysoka ze względu na działanie samochodu. Nacisnąłem umiarkowanie na pedał hamulca i doszło do bardzo gwałtownego zatrzymania auta. Na szczęście nikt w tym momencie za nami nie jechał, gdyż mogłoby dojść do kolizji i dobrze, że nie jechaliśmy autostradą ze znaczącą prędkością. Wyłączyłem silnik i ponownie go włączyłem i z niską prędkością ruszyłem w kierunku najbliższego parkingu. Podczas zwiększania prędkości coś jeszcze powodowało tarcie / hałas z okolicy tylnego lewego koła. Na parkingu nie stwierdziłem przyczyny dojścia do tej sytuacji i ponownie już bez żadnych komplikacji udałem się w dalszą podróż (ze sporymi obawami po dużej porcji stresu).
    W serwisie AR (samochód podlega gwarancji, przebieg 8000 km) stwierdzono błąd oprogramowania rozdzielnika napędu, który nagle odłączył napęd na tył i prawdopodobnie samochód uruchomił wtedy system kontroli trakcji / abs. Przeprowadzono jazdę testową z podłączonym komputerem, na którym sprawdzano, czy wszystko jest Ok. Diagnostyka nie wykazała powodu błędu oprogramowania i wydano mi samochód z uwagą, że wszystko jest w porządku i coś takiego może się już nigdy nie powtórzyć, ale też nie można takiej sytuacji wykluczyć.

    Co o tym sądzicie? Czy miał ktoś z Was takie zdarzenie? Straciłem zaufanie do w sumie nowego samochodu. Boję się teraz nawet myśleć o szybszej jeździe, nie mówiąc o wyprzedzaniu.

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Krzyk
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio MY21 200KM
    Postów
    462

    Domyślnie

    Cytat Napisał FirstAlfa Zobacz post
    Nacisnąłem umiarkowanie na pedał hamulca i doszło do bardzo gwałtownego zatrzymania auta.
    Trudno dywagować, ale tu mógł zadziałać PBA ( panic breake assist czy jakoś tak - jest w instrukcji ). Nie jestem pewien odnośnie Stelvio ale inne moje samochody kontrolują między innymi czas przełożenia nogi z gazu na hamulec. Jeśli jest bardzo krótki, oznacza to dla samochodu awaryjną sytuację i wówczas nawet lekkie wciśnięcie hamulca daje mocne hamowanie. W jednym z aut działa to wręcz drażniąco i parè razy wyrwało nas z foteli w korku. Być może w stresie zrobiłeś to odruchowo szybko, zaś potem lekki nacisk dał gwałtowne hamowanie.

    Co do tego, co mogło się stać przed hamowaniem ... - błąd rozdzielnika trochę mrozi krew w źyłach. Gdyby nie fakt odkrycia błędu, to opisane efekty dźwiękowe / wrażeniowe potraktowałbym jako normalne przerzucenie mocy na przód, kiedy tył nie daje rady i się ślizga ( śnieg, mokra trawa , plama oleju ).
    Ostatnio edytowane przez Krzyk ; 24-09-2021 o 00:07

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2020
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulia Veloce Ti
    Postów
    114

    Domyślnie

    Nie bardzo rozumiem jak skrzynka rozdzielcza mogła by rozłączyć napęd na tył i byłbyś w stanie później kontynuować jazdę. W Q4 jest dołączany przód z możliwością rozłożenia momentu 50/50. Napęd na tył jest stały. Co innego, jeżeli coś poleciało w tylnym dyfer i np zblokowało ci koło. Błędy ze skrzynki rozdzielczej mogą być tylko objawem, błędu z samego dyfra nie będzie.

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar dziadzia82
    Dołączył
    04 2014
    Mieszka w
    Będzin
    Auto
    Julka 2018 150Mair Veloce . Stelvio Sprint 2020
    Postów
    1,325

    Domyślnie

    niech docisną w ASO wtyczkę wybieraka trybu jazdy.

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    09 2021
    Auto
    Stelvio 200KM
    Postów
    2

    Domyślnie

    Sytuacja miała miejsce na zjeździe do trasy szybkiego ruchu, nawierzchnia była sucha i raczej nie było plamy oleju. Być może rzeczywiście szybko przełożyłem stopę z gazu na hamulec, ale na pewno chciałem hamować w umiarkowany sposób, a wyrwało nas z siedzeń.
    Zapomniałem napisać, że w serwisie stwierdzono też, że mam oderwane ciężarki na lewej tylnej feldze (z której dochodziły dziwne dźwięki) i to mogło być przyczyną reakcji systemów / błędów. Koło zostało więc ponownie wyważone.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Tomeek Zobacz post
    Nie bardzo rozumiem jak skrzynka rozdzielcza mogła by rozłączyć napęd na tył i byłbyś w stanie później kontynuować jazdę. W Q4 jest dołączany przód z możliwością rozłożenia momentu 50/50. Napęd na tył jest stały. Co innego, jeżeli coś poleciało w tylnym dyfer i np zblokowało ci koło. Błędy ze skrzynki rozdzielczej mogą być tylko objawem, błędu z samego dyfra nie będzie.
    Też tego nie rozumiem. Powiedziano mi, że obroty silnika, które nagle skoczyły były prawdopodobnie efektem odłączenia napędu na tył. Dodano, że miałem zerwane ciężarki na lewej, tylnej feldze i być może to miało wpływ na przebieg zdarzeń.
    Dyfer to dobry trop, zlecę sprawdzenie. Może te ciężarki oderwały się pod wpływem blokowania się koła. Kiedy wznowiłem jazdę to jeszcze przez pewien czas, kiedy chciałem zwiększyć prędkość, słyszałem tarcie na lewym tylnym kole.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał dziadzia82 Zobacz post
    niech docisną w ASO wtyczkę wybieraka trybu jazdy.
    Dziękuję za sugestię. W przyszłym tygodniu podczas przeglądu powrócę do tego tematu.
    Ostatnio edytowane przez FirstAlfa ; 25-09-2021 o 19:00

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Krzyk
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo Stelvio MY21 200KM
    Postów
    462

    Domyślnie

    Cytat Napisał FirstAlfa Zobacz post
    Zapomniałem napisać, że w serwisie stwierdzono też, że mam oderwane ciężarki na lewej tylnej feldze (z której dochodziły dziwne dźwięki)
    Gdyby ciężarki tak łatwo wypadały...

    Na mój gust to coś Ci do koła wpadło i zrobiło niezły burdel, łącznie z ciężarkami i przyblokowaniem koła. Sprawdź ewentualne ślady na osłonach wnęk kół, alufelgach itd.
    Kiedyś mi się tak przyblokowało przednie koło w przednionapędówce - wpadł tam kawałek płaskownika z ulicy lub raczej ktoś złośliwie go włożył. Prędkość na szczęście była manewrowa i reakcja szybka, bo zniszczenia miałbym spore.

  7. #7
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2009
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfy Romeo MiTo; Alfa Romeo 159sw; Alfa Romeo Gulia Super
    Postów
    1,285

    Domyślnie

    I moje "trzy grosze" - przypadek zakończony wypadkiem - pęknięty klocek hamulcowy tył - blokada jednej strony i natychmiastowy obrót samochodu.

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar Krzysztof
    Dołączył
    11 2009
    Mieszka w
    Jaworzno
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 AT8 Q4
    Postów
    1,394

    Domyślnie

    Cytat Napisał FirstAlfa Zobacz post
    Też tego nie rozumiem. Powiedziano mi, że obroty silnika, które nagle skoczyły były prawdopodobnie efektem odłączenia napędu na tył.
    Jeśli nastąpiło odłączenie napędu, to na poziomie automatycznej skrzyni biegów, która na stałe napędza tylne koła, a nie tylnego dyfra. To jest zabezpieczenie przed uszkodzeniem skrzyni, gdy nie można przenieść aktualnych obrotów silnika na koła, np. po ich zablokowaniu.
    Ostatnio edytowane przez Krzysztof ; 25-09-2021 o 21:58
    Alfa Romeo Giulia Veloce 2.0 AT8 Q4 (2018-...)
    AR 159 1.9 JTDM Q-Tronic Distinctive (2008-...)
    AR 147 2.0 TS Selespeed Distinctive (2001-2008)

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2021
    Auto
    Stelvio MY21 280KM / Mazda MX-5 / BMW 430i
    Postów
    41

    Domyślnie

    Ja miałem sytuację, w której na chwile został odłączony napęd przy lekkim przyspieszaniu między 70 a 80 - skrzynia jakby nie mogła się zdecydować czy załączyć, czy odłączyć napęd. Efekt dokładnie taki gdy napęd odłącza się od skrzyni po odpuszczaniu gazu w trybach N i A (czyli gdy załącza się tryb "żeglowania". Ale nie było skoku obrotów, ani innych objawów. Myślę że to kwestia oprogramowania, sytuacja nigdy się nie powtórzyła.

    Dla pocieszenia - podobny efekt pare razy zdarzył mi się w drugim aucie - BMW 430i, z tą samą skrzynią ZF.

Podobne wątki

  1. [Giulia] [Giulia / Stelvio] Sprzedam boxa Novitec PowerJet 4 do silnika 2.0MA 200km
    Utworzone przez krzysiuz w dziale Sprzedam części
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 09-01-2021, 02:30
  2. [Giulietta] Drgania podczas postoju i podczas jazdy
    Utworzone przez CzareQ w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 31-03-2019, 16:41
  3. [159] 2,4 200km Podczas jazdy gasnie błąd silnika ciśnienie wysokie.
    Utworzone przez misiakelek w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 17-01-2018, 12:11
  4. Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 19-11-2016, 14:36
  5. Przemyślenia na temat bezpieczeństwa podczas gaśnięcia auta podczas jazdy
    Utworzone przez Czarna Żmijka w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 07-06-2011, 10:43

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory